Next manager: Belgium Tour (23/05 12:05)

2017 Le Triptyque des Monts et Châteaux

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 04.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Aksel Nommela 1994 Leopard Pro Cycling 02:13:2283+ 10:25
02 Leon Rohde 1995 Development Team Sunweb + 0007+ 27
03 Christopher Lawless 1995 Axeon - Hagens Berman + 0006+ 20
04 Jasper Philipsen 1998 BMC Development Team + 000109:50:32
05 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 0040+ 01:24
06 Daniel Auer 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0018+ 53
07 Milan Menten 1996 Lotto - Soudal U23 + 0033+ 01:11
08 Jordi Warlop 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 0029+ 01:05
09 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 0057+ 02:04
10 Bob Olieslagers 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 0064+ 03:20
11 Jim Lindenburg 1996 Metec - TKH p/b Mantel + 0022+ 57
12 Michael Carbel Svendgaard 1995 Team Virtu Cycling + 0092+ 22:31
13 Julien Mortier 1997 Ago - Aquaservice + 0031+ 01:08
14 Maximilien Picoux 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon + 0045+ 01:30
15 Matthew Teggart 1996 An Post - Chainreaction + 0072+ 05:53
16 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 0015+ 46
17 Steven Haerinck 1991 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 0065+ 03:25
18 Hartthijs De Vries 1996 SEG Racing Academy + 0013+ 45
19 Tom Verhaegen 1996 Profel United CT + 0088+ 13:57
20 Julian Mertens 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 0036+ 01:19
21 Jonas Bokeloh 1996 An Post - Chainreaction + 0080+ 09:26
22 Stefan Kreder 1996 Metec - TKH p/b Mantel + 0075+ 08:02
23 Tanguy Turgis 1998 BMC Development Team + 0020+ 55
24 Neilson Powless 1996 Axeon - Hagens Berman + 0003+ 13
25 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal U23 + 0004+ 15
26 Edward Dunbar 1996 Axeon - Hagens Berman + 0002+ 11
27 Cedric Defreyne 1995 EFC - L&R - Vulsteke + 0058+ 02:16
28 Jacob Relaes 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 0053+ 01:52
29 Jan Brockhoff 1994 Leopard Pro Cycling + 0010+ 34
30 Maxime De Poorter 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 0052+ 01:46
31 Pierre Goebeert 1997 Ago - Aquaservice + 0062+ 03:15
32 Senne Leysen 1996 Lotto - Soudal U23 + 0016+ 47
33 Jens Reynders 1998 Leopard Pro Cycling + 0032+ 01:09
34 Merlijn Decoster 1994 T.Palm - Pole Continental Wallon + 0059+ 02:24
35 Mikkel Frølich Honore 1997 Lotto - Soudal U23 + 0038+ 01:21
36 Sasha Weemaes 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 0085+ 12:51
37 Gabriel Reguero Corral 1993 Team Differdange - Losch + 0028+ 01:03
38 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 0017+ 49
39 Stephen Williams 1996 SEG Racing Academy + 0039+ 01:22
40 William Barta 1996 Axeon - Hagens Berman + 0009+ 27
41 Nathan Draper 1997 Team Wiggins + 0086+ 12:56
42 Michiel Broes 1993 Profel United CT + 0051+ 01:44
43 Tom Wirtgen 1996 Leopard Pro Cycling + 0008+ 27
44 Cedric Raymackers 1992 Team Differdange - Losch + 0034+ 01:13
45 Ken Simon 1994 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 0049+ 01:41
46 Ruben Apers 1998 Lotto - Soudal U23 + 0037+ 01:21
47 Cedric Beullens 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 0019+ 54
48 Scott Davies 1995 Team Wiggins + 0014+ 46
49 Dries Lehaen 1995 Profel United CT + 0061+ 03:07
50 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 0046+ 01:33
51 Martijn De Jong 1995 SEG Racing Academy + 0023+ 59
52 Ivan Centrone 1995 Team Differdange - Losch + 0011+ 41
53 Hampus Anderberg 1996 Christina Jewelry - Kuma + 0024+ 59
54 Marc Hirschi 1998 BMC Development Team + 0012+ 43
55 Massimo Vanderaerden 1995 An Post - Chainreaction + 0079+ 09:22
56 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 0044+ 01:30
57 Cedric Beck 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 0071+ 05:46
58 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 0055+ 02:01
59 Callum Scotson 1996 BMC Development Team + 0005+ 18
60 Jeroen Eyskens 1993 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 0035+ 01:16
61 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 0082+ 09:54
62 Bjarne Vanacker 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 0021+ 56
63 Sean MacKinnon 1995 An Post - Chainreaction + 0025+ 59
64 Sean McKenna 1994 An Post - Chainreaction + 0070+ 05:41
65 James Knox 1995 Team Wiggins + 0050+ 01:43
66 Johannes Schinnagel 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0043+ 01:28
67 Kasper Asgreen 1995 Team Virtu Cycling + 0027+ 01:03
68 Thomas Demolder 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 0077+ 09:16
69 Anthon Charmig 1998 Team Virtu Cycling + 0089+ 15:12
70 Georg Zimmerman 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0060+ 02:29
71 Glenn Loenders 1997 Profel United CT + 0084+ 12:36
72 Joey Walker 1997 Team Wiggins + 0066+ 03:33
73 Fabio Sinoy 1995 Profel United CT + 0041+ 01:25
74 Lennert Teugels 1993 Profel United CT + 0030+ 01:08
75 Lukas Schlemmer 1995 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0054+ 02:01
76 Yoni Lagneaux 1997 Baguet - MIBA Poorten + 0078+ 09:16
77 Jannick Steimle 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0047+ 01:37
78 Max Kanter 1997 Development Team Sunweb + 0042+ 01:28
79 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 0076+ 08:56
80 Maarten Desair 1993 Profel United CT + 0093+ 24:18
81 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 0056+ 02:04
82 Patrick Muller 1996 BMC Development Team + 0026+ 01:01
83 Mads Corell 1996 Christina Jewelry - Kuma + 0091+ 20:02
84 Yves Coolen 1995 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 0081+ 09:27
85 Alexander Kamp Egested 1993 Team Virtu Cycling + 0048+ 01:40
86 Mathijs Paasschens 1996 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 0068+ 05:15
87 Nicolaj Steen 1995 Team Virtu Cycling + 5563+ 03:19
88 Adrien Costa 1997 Axeon - Hagens Berman + 01:4390+ 17:45
89 Ivo Oliveira 1996 Axeon - Hagens Berman + 01:4373+ 07:36
90 Logan Owen 1995 Axeon - Hagens Berman + 01:4367+ 05:05
91 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 03:2787+ 13:04
92 Michael Thompson 1995 Team Wiggins + 03:3569+ 05:33
93 Mario Spengler 1997 BMC Development Team + 06:4474+ 07:58
DNF Sverre Dyngeland Vik 1996 - 999
DNF Anthony Debuy 1996 Ago - Aquaservice 999
DNF Lionel Taminiaux 1996 Ago - Aquaservice 999
DNF Franklin Six 1996 Ago - Aquaservice 999
DNF Eric Voigt 1998 Baguet - MIBA Poorten 999
DNF Vitor Zucco Schizzi 1997 Baguet - MIBA Poorten 999
DNF Taylor Johnstone 1993 Baguet - MIBA Poorten 999
DNF Sam Dobbs 1997 BMC Development Team 999
DNF Daniel Crista 1991 CSA Steaua Bucuresti 999
DNF Jaron Wydooghe 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens 999
DNF Angelo Van Den Bossche 1996 Home Solutions-Anmapa-Soenens 999
DNF Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling 999
DNF Mathias Van Gompel 1995 Lotto - Soudal U23 999
DNF Aaron Verwilst 1997 Lotto - Soudal U23 999
DNF Maarten Van Trijp 1993 Metec - TKH p/b Mantel 999
DNF Jelle Nieuwpoort 1997 Metec - TKH p/b Mantel 999
DNF Michiel Van der Bauwhede 1992 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Lauwrence Schotte 1994 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Jake Coward 1996 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Aurelien Biebuyck 1997 NaturaBlue Cycling Team 999
DNF Ugo D'Angelo 1998 NaturaBlue Cycling Team 999
DNF Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy 999
DNF Guillaume Delvaux 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Anthony Vandrepotte 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Maxime Vekeman 1993 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Josh Teasdale 1993 Team Differdange - Losch 999
DNF Balazs Rozsa 1995 Team Differdange - Losch 999
DNF Tiago Da Silva 1997 Team Differdange - Losch 999
DNF Leonardo Fedrigo 1996 Team Wiggins 999
DNF Hendrik Pineda 1995 Transports Lacombe/Devinci 999
DNF Jorden Bothuyne 1996 VL Technics - Experza - Abutriek 999
DNF Ruben Van Der Haeghen 1993 VL Technics - Experza - Abutriek 999
DNF Jovany Van Oudenhove 1997 VL Technics - Experza - Abutriek 999

Info

Race Le Triptyque des Monts et Châteaux
Nation Belgium
Stage 04.stage
Type Flat
Distance 97.7 km
StartTournai
FinishChièvres
DateApril 2nd (2017)
Leader J.Philipsen
Youth J.Philipsen
Points J.Philipsen
Mountain M.Hirschi
Sprint C.Lawless

Aksel Nommela