Next manager: Arctic (16/08)

2017 Le Triptyque des Monts et Châteaux

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Jasper Philipsen 1998 BMC Development Team 03:28:4402+ 02
02 Milan Menten 1996 Lotto - Soudal U23 + 0003+ 12
03 Maarten Van Trijp 1993 Metec - TKH p/b Mantel + 0095+ 07:29
04 Lionel Taminiaux 1996 Ago - Aquaservice + 0005+ 15
05 Franklin Six 1996 Ago - Aquaservice + 0017+ 18
06 Patrick Muller 1996 BMC Development Team + 0007+ 17
07 Edward Dunbar 1996 Axeon - Hagens Berman + 0012+ 18
08 Jordi Warlop 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 0010+ 18
09 Jim Lindenburg 1996 Metec - TKH p/b Mantel + 0011+ 18
10 Maximilien Picoux 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon + 0008+ 18
11 Julien Mortier 1997 Ago - Aquaservice + 0013+ 18
12 Leonardo Fedrigo 1996 Team Wiggins + 0072+ 01:16
13 Hartthijs De Vries 1996 SEG Racing Academy + 0016+ 18
14 Neilson Powless 1996 Axeon - Hagens Berman + 0009+ 18
15 Marc Hirschi 1998 BMC Development Team + 0015+ 18
16 Christopher Lawless 1995 Axeon - Hagens Berman + 000107:24:10
17 Callum Scotson 1996 BMC Development Team + 0006+ 16
18 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal U23 + 0014+ 18
19 Tanguy Turgis 1998 BMC Development Team + 0004+ 14
20 Yves Coolen 1995 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 1396+ 07:46
21 Bob Olieslagers 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 1374+ 01:29
22 Jovany Van Oudenhove 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 1340+ 31
23 Bjarne Vanacker 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 1326+ 31
24 Mikkel Honore 1997 Lotto - Soudal U23 + 1322+ 31
25 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 1327+ 31
26 Maxime De Poorter 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 1323+ 31
27 Michiel Broes 1993 Profel United CT + 1325+ 31
28 Jan Brockhoff 1994 Leopard Pro Cycling + 1328+ 31
29 Anthony Vandrepotte 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 1336+ 31
30 Daniel Auer 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1318+ 20
31 Ken Simon 1994 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 1338+ 31
32 Hampus Anderberg 1996 Christina Jewelry - Kuma + 1330+ 31
33 Ruben Apers 1998 Lotto - Soudal U23 + 1334+ 31
34 Pierre Goebeert 1997 Ago - Aquaservice + 1373+ 01:27
35 Jacob Relaes 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 1333+ 31
36 Cedric Beullens 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 1324+ 31
37 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 1335+ 31
38 Johannes Schinnagel 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1342+ 31
39 Jonas Bokeloh 1996 An Post - Chainreaction + 1397+ 07:46
40 Leon Rohde 1995 Development Team Sunweb + 1329+ 31
41 Cedric Defreyne 1995 EFC - L&R - Vulsteke + 1375+ 01:29
42 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 1321+ 30
43 Kasper Asgreen 1995 Team Virtu Cycling + 1332+ 31
44 Ivan Centrone 1995 Team Differdange - Losch + 1339+ 31
45 Mathias Van Gompel 1995 Lotto - Soudal U23 + 1319+ 25
46 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 1344+ 31
47 William Barta 1996 Axeon - Hagens Berman + 1343+ 31
48 Senne Leysen 1996 Lotto - Soudal U23 + 1337+ 31
49 Michael Carbel Svendgaard 1995 Team Virtu Cycling + 13119+ 21:38
50 Merlijn Decoster 1994 T.Palm - Pole Continental Wallon + 1352+ 31
51 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 1346+ 31
52 Steven Haerinck 1991 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 1376+ 01:29
53 Jens Reynders 1998 Leopard Pro Cycling + 1331+ 31
54 Julian Mertens 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 1341+ 31
55 Cedric Raymackers 1992 Team Differdange - Losch + 1347+ 31
56 Lukas Schlemmer 1995 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1320+ 29
57 Tom Wirtgen 1996 Leopard Pro Cycling + 1345+ 31
58 Daniel Crista 1991 CSA Steaua Bucuresti + 1353+ 31
59 Vitor Zucco Schizzi 1997 Baguet - MIBA Poorten + 1356+ 31
60 Mario Spengler 1997 BMC Development Team + 1351+ 31
61 Jeroen Eyskens 1993 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 1360+ 31
62 Fabio Sinoy 1995 Profel United CT + 1361+ 31
63 Scott Davies 1995 Team Wiggins + 1355+ 31
64 Dries Lehaen 1995 Profel United CT + 1377+ 01:29
65 Gabriel Reguero Corral 1993 Team Differdange - Losch + 1354+ 31
66 Eric Voigt 1998 Baguet - MIBA Poorten + 1398+ 07:46
67 Massimo Vanderaerden 1995 An Post - Chainreaction + 1399+ 07:46
68 Michael Thompson 1995 Team Wiggins + 1358+ 31
69 Anthony Debuy 1996 Ago - Aquaservice + 1348+ 31
70 James Knox 1995 Team Wiggins + 1357+ 31
71 Stephen Williams 1996 SEG Racing Academy + 1359+ 31
72 Matthew Teggart 1996 An Post - Chainreaction + 1386+ 04:23
73 Lennert Teugels 1993 Profel United CT + 1364+ 31
74 Martijn De Jong 1995 SEG Racing Academy + 1349+ 31
75 Georg Zimmerman 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1362+ 31
76 Sean McKenna 1994 An Post - Chainreaction + 1387+ 04:23
77 Sean MacKinnon 1995 An Post - Chainreaction + 1363+ 31
78 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 1350+ 31
79 Aaron Verwilst 1997 Lotto - Soudal U23 + 1394+ 07:25
80 Jannick Steimle 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 3767+ 55
81 Ruben Van Der Haeghen 1993 VL Technics - Experza - Abutriek + 37101+ 08:10
82 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 3769+ 55
83 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 3765+ 55
84 Max Kanter 1997 Development Team Sunweb + 3766+ 55
85 Yoni Lagneaux 1997 Baguet - MIBA Poorten + 37100+ 07:51
86 Aurelien Biebuyck 1997 NaturaBlue Cycling Team + 37120+ 21:48
87 Maarten Desair 1993 Profel United CT + 37121+ 21:48
88 Tiago Da Silva 1997 Team Differdange - Losch + 3778+ 01:53
89 Alexander Kamp Egested 1993 Team Virtu Cycling + 3768+ 55
90 Angelo Van Den Bossche 1996 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 3770+ 55
91 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 37102+ 08:10
92 Jelle Nieuwpoort 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 37103+ 08:10
93 Nicolaj Steen 1995 Team Virtu Cycling + 4271+ 01:00
94 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 50104+ 08:23
95 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 50105+ 08:23
96 Sasha Weemaes 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 58112+ 12:14
97 Aksel Nommela 1994 Leopard Pro Cycling + 01:36107+ 09:09
98 Joey Walker 1997 Team Wiggins + 01:3681+ 02:52
99 Logan Owen 1995 Axeon - Hagens Berman + 01:3679+ 01:54
100 Jake Coward 1996 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 01:53108+ 09:26
101 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 02:2280+ 02:40
102 Adrien Costa 1997 Axeon - Hagens Berman + 02:22115+ 15:33
103 Jaron Wydooghe 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 02:5582+ 03:13
104 Jorden Bothuyne 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 02:5883+ 03:16
105 Mathijs Paasschens 1996 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 02:5885+ 04:14
106 Sam Dobbs 1997 BMC Development Team + 03:5184+ 04:09
107 Glenn Loenders 1997 Profel United CT + 04:28110+ 12:01
108 Josh Teasdale 1993 Team Differdange - Losch + 04:2890+ 04:46
109 Balazs Rozsa 1995 Team Differdange - Losch + 04:2891+ 05:44
110 Taylor Johnstone 1993 Baguet - MIBA Poorten + 04:28123+ 25:44
111 Michiel Van der Bauwhede 1992 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 04:28111+ 12:01
112 Nathan Draper 1997 Team Wiggins + 04:28109+ 11:32
113 Cedric Beck 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 04:2889+ 04:46
114 Mads Corell 1996 Christina Jewelry - Kuma + 04:28117+ 17:59
115 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 04:2888+ 04:46
116 Ivo Oliveira 1996 Axeon - Hagens Berman + 04:2892+ 05:44
117 Stefan Kreder 1996 Metec - TKH p/b Mantel + 05:1493+ 06:30
118 Anthon Charmig 1998 Team Virtu Cycling + 05:14114+ 13:02
119 Lauwrence Schotte 1994 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 05:47124+ 26:58
120 Ugo D'Angelo 1998 NaturaBlue Cycling Team + 08:26125+ 29:37
121 Guillaume Delvaux 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 08:26122+ 21:57
122 Maxime Vekeman 1993 T.Palm - Pole Continental Wallon + 08:26116+ 15:59
123 Sverre Dyngeland Vik 1996 - + 08:26126+ 33:16
124 Hendrik Pineda 1995 Transports Lacombe/Devinci + 08:26118+ 21:37
125 Thomas Demolder 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 08:26106+ 08:44
126 Tom Verhaegen 1996 Profel United CT + 11:02113+ 12:18
DNF Charlie Arimont 1996 Ago - Aquaservice 999
DNF Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 An Post - Chainreaction 999
DNF Dan Gardner 1996 An Post - Chainreaction 999
DNF Kevin Heylen 1996 Baguet - MIBA Poorten 999
DNF Steven Moons 1996 Baguet - MIBA Poorten 999
DNF Dries Vastmans 1997 Baguet - MIBA Poorten 999
DNF Jonas Nordkroggard 1994 Christina Jewelry - Kuma 999
DNF Maximilian Hoffmann 1997 Christina Jewelry - Kuma 999
DNF Filip Bengtsson 1995 Christina Jewelry - Kuma 999
DNF Clement Betouigt Suire 1998 Development Team Sunweb 999
DNF Ruben Zepuntke 1993 Development Team Sunweb 999
DNF Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling 999
DNF Anko Goossens 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Aaron Bibeau 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT 999
DNF Corentin Biebuyck 1997 NaturaBlue Cycling Team 999
DNF Johan Hemroulle 1995 NaturaBlue Cycling Team 999
DNF Lucas Eriksson 1996 SEG Racing Academy 999
DNF Thibeau Verhofstadt 1998 VL Technics - Experza - Abutriek 999

Info

Race Le Triptyque des Monts et Châteaux
Nation Belgium
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 148.9 km
StartFrasnes-lez-Buissenal
FinishPéronnes-lez-Antoing
DateApril 1st (2017)
Leader C.Lawless
Youth J.Philipsen
Points C.Lawless
Mountain M.Hirschi
Sprint C.Lawless

Jasper Philipsen