2017 Le Triptyque des Monts et Châteaux

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Daniel Auer 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels 03:55:4402+ 02
02 Christopher Lawless 1995 Axeon - Hagens Berman + 000103:55:32
03 Mathias Van Gompel 1995 Lotto - Soudal U23 + 0003+ 06
04 Cedric Beullens 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 0009+ 12
05 Maximilien Picoux 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon + 0010+ 12
06 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 0011+ 12
07 Neilson Powless 1996 Axeon - Hagens Berman + 0012+ 12
08 Milan Menten 1996 Lotto - Soudal U23 + 0013+ 12
09 Ruben Zepuntke 1993 Development Team Sunweb + 0014+ 12
10 Maxime De Poorter 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 0015+ 12
11 Lionel Taminiaux 1996 Ago - Aquaservice + 0004+ 09
12 Mikkel Honore 1997 Lotto - Soudal U23 + 0016+ 12
13 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 0006+ 11
14 Jordi Warlop 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 0017+ 12
15 Jim Lindenburg 1996 Metec - TKH p/b Mantel + 0018+ 12
16 Michiel Broes 1993 Profel United CT + 0019+ 12
17 Jens Reynders 1998 Leopard Pro Cycling + 0020+ 12
18 Edward Dunbar 1996 Axeon - Hagens Berman + 0021+ 12
19 Tanguy Turgis 1998 BMC Development Team + 0007+ 11
20 Callum Scotson 1996 BMC Development Team + 0022+ 12
21 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal U23 + 0023+ 12
22 Julien Mortier 1997 Ago - Aquaservice + 0024+ 12
23 Sam Dobbs 1997 BMC Development Team + 0025+ 12
24 Jorden Bothuyne 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 0026+ 12
25 Leon Rohde 1995 Development Team Sunweb + 0027+ 12
26 Bjarne Vanacker 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 0028+ 12
27 Marc Hirschi 1998 BMC Development Team + 0029+ 12
28 Kasper Asgreen 1995 Team Virtu Cycling + 0030+ 12
29 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 0031+ 12
30 Jasper Philipsen 1998 BMC Development Team + 0032+ 12
31 Senne Leysen 1996 Lotto - Soudal U23 + 0033+ 12
32 Hartthijs De Vries 1996 SEG Racing Academy + 0034+ 12
33 Max Kanter 1997 Development Team Sunweb + 0035+ 12
34 Jan Brockhoff 1994 Leopard Pro Cycling + 0036+ 12
35 Hampus Anderberg 1996 Christina Jewelry - Kuma + 0037+ 12
36 Julian Mertens 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 0038+ 12
37 Ivan Centrone 1995 Team Differdange - Losch + 0039+ 12
38 Jacob Relaes 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 0040+ 12
39 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 0041+ 12
40 Lucas Eriksson 1996 SEG Racing Academy + 0042+ 12
41 Jannick Steimle 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0043+ 12
42 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 0044+ 12
43 Ruben Apers 1998 Lotto - Soudal U23 + 0045+ 12
44 Patrick Muller 1996 BMC Development Team + 0008+ 11
45 William Barta 1996 Axeon - Hagens Berman + 0046+ 12
46 Martijn De Jong 1995 SEG Racing Academy + 0047+ 12
47 Tom Wirtgen 1996 Leopard Pro Cycling + 0048+ 12
48 Anthony Debuy 1996 Ago - Aquaservice + 0049+ 12
49 Anthony Vandrepotte 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 0050+ 12
50 Ken Simon 1994 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 0051+ 12
51 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 An Post - Chainreaction + 0052+ 12
52 Lukas Schlemmer 1995 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0005+ 10
53 Johannes Schinnagel 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0053+ 12
54 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins + 0054+ 12
55 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 0055+ 12
56 Thomas Demolder 1996 VL Technics - Experza - Abutriek + 0056+ 12
57 Cedric Raymackers 1992 Team Differdange - Losch + 0057+ 12
58 Nicolaj Steen 1995 Team Virtu Cycling + 0058+ 12
59 Jaron Wydooghe 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 0059+ 12
60 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 0060+ 12
61 James Knox 1995 Team Wiggins + 0061+ 12
62 Mario Spengler 1997 BMC Development Team + 0062+ 12
63 Gabriel Reguero Corral 1993 Team Differdange - Losch + 0063+ 12
64 Jovany Van Oudenhove 1997 VL Technics - Experza - Abutriek + 0064+ 12
65 Michael Thompson 1995 Team Wiggins + 0065+ 12
66 Daniel Crista 1991 CSA Steaua Bucuresti + 0066+ 12
67 Scott Davies 1995 Team Wiggins + 0067+ 12
68 Stephen Williams 1996 SEG Racing Academy + 0068+ 12
69 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 0069+ 12
70 Logan Owen 1995 Axeon - Hagens Berman + 0070+ 12
71 Alexander Kamp Egested 1993 Team Virtu Cycling + 0071+ 12
72 Vitor Zucco Schizzi 1997 Baguet - MIBA Poorten + 0072+ 12
73 Cedric Beck 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 0073+ 12
74 Merlijn Decoster 1994 T.Palm - Pole Continental Wallon + 0074+ 12
75 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 0075+ 12
76 Georg Zimmerman 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0076+ 12
77 Angelo Van Den Bossche 1996 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 0077+ 12
78 Sean MacKinnon 1995 An Post - Chainreaction + 0078+ 12
79 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 0079+ 12
80 Fabio Sinoy 1995 Profel United CT + 0080+ 12
81 Jeroen Eyskens 1993 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 0081+ 12
82 Josh Teasdale 1993 Team Differdange - Losch + 0082+ 12
83 Franklin Six 1996 Ago - Aquaservice + 0083+ 12
84 Lennert Teugels 1993 Profel United CT + 0084+ 12
85 Pierre Goebeert 1997 Ago - Aquaservice + 5685+ 01:08
86 Mathijs Paasschens 1996 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 5886+ 01:10
87 Tom Verhaegen 1996 Profel United CT + 5887+ 01:10
88 Joey Walker 1997 Team Wiggins + 5888+ 01:10
89 Tiago Da Silva 1997 Team Differdange - Losch + 5889+ 01:10
90 Ivo Oliveira 1996 Axeon - Hagens Berman + 5890+ 01:10
91 Dries Lehaen 1995 Profel United CT + 5891+ 01:10
92 Bob Olieslagers 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 5892+ 01:10
93 Balazs Rozsa 1995 Team Differdange - Losch + 5893+ 01:10
94 Stefan Kreder 1996 Metec - TKH p/b Mantel + 5894+ 01:10
95 Steven Haerinck 1991 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 5895+ 01:10
96 Cedric Defreyne 1995 EFC - L&R - Vulsteke + 5896+ 01:10
97 Leonardo Fedrigo 1996 Team Wiggins + 5897+ 01:10
98 Sean McKenna 1994 An Post - Chainreaction + 03:5298+ 04:04
99 Matthew Teggart 1996 An Post - Chainreaction + 03:5299+ 04:04
100 Nathan Draper 1997 Team Wiggins + 06:46100+ 06:58
101 Aaron Verwilst 1997 Lotto - Soudal U23 + 06:56101+ 07:06
102 Yoni Lagneaux 1997 Baguet - MIBA Poorten + 06:56102+ 07:08
103 Anko Goossens 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 07:15103+ 07:27
104 Glenn Loenders 1997 Profel United CT + 07:15104+ 07:27
105 Filip Bengtsson 1995 Christina Jewelry - Kuma + 07:15105+ 07:27
106 Maxime Vekeman 1993 T.Palm - Pole Continental Wallon + 07:15106+ 07:27
107 Jonas Bokeloh 1996 An Post - Chainreaction + 07:15107+ 07:27
108 Michiel Van der Bauwhede 1992 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 07:15108+ 07:27
109 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 07:15109+ 07:27
110 Ruben Van Der Haeghen 1993 VL Technics - Experza - Abutriek + 07:15110+ 07:27
111 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 07:15111+ 07:27
112 Jake Coward 1996 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 07:15112+ 07:27
113 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 07:15113+ 07:27
114 Maarten Van Trijp 1993 Metec - TKH p/b Mantel + 07:15114+ 07:27
115 Jelle Nieuwpoort 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 07:15115+ 07:27
116 Aksel Nommela 1994 Leopard Pro Cycling + 07:15116+ 07:27
117 Yves Coolen 1995 Home Solutions-Anmapa-Soenens + 07:15117+ 07:27
118 Aaron Bibeau 1997 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 07:15118+ 07:27
119 Eric Voigt 1998 Baguet - MIBA Poorten + 07:15119+ 07:27
120 Johan Hemroulle 1995 NaturaBlue Cycling Team + 07:15120+ 07:27
121 Massimo Vanderaerden 1995 An Post - Chainreaction + 07:15121+ 07:27
122 Charlie Arimont 1996 Ago - Aquaservice + 07:15122+ 07:27
123 Thibeau Verhofstadt 1998 VL Technics - Experza - Abutriek + 07:15123+ 07:27
124 Anthon Charmig 1998 Team Virtu Cycling + 07:30124+ 07:42
125 Maximilian Hoffmann 1997 Christina Jewelry - Kuma + 09:40125+ 09:52
126 Sasha Weemaes 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 10:58126+ 11:10
127 Kevin Heylen 1996 Baguet - MIBA Poorten + 12:53127+ 13:05
128 Adrien Costa 1997 Axeon - Hagens Berman + 12:53128+ 13:05
129 Hendrik Pineda 1995 Transports Lacombe/Devinci + 12:53129+ 13:05
130 Jonas Nordkroggard 1994 Christina Jewelry - Kuma + 12:53130+ 13:05
131 Guillaume Delvaux 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 13:13131+ 13:25
132 Mads Corell 1996 Christina Jewelry - Kuma + 13:13132+ 13:25
133 Lauwrence Schotte 1994 Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 20:53133+ 21:05
134 Ugo D'Angelo 1998 NaturaBlue Cycling Team + 20:53134+ 21:05
135 Dan Gardner 1996 An Post - Chainreaction + 20:53135+ 21:05
136 Corentin Biebuyck 1997 NaturaBlue Cycling Team + 20:53136+ 21:05
137 Aurelien Biebuyck 1997 NaturaBlue Cycling Team + 20:53137+ 21:05
138 Maarten Desair 1993 Profel United CT + 20:53138+ 21:05
139 Dries Vastmans 1997 Baguet - MIBA Poorten + 20:53139+ 21:05
140 Steven Moons 1996 Baguet - MIBA Poorten + 20:53140+ 21:05
141 Taylor Johnstone 1993 Baguet - MIBA Poorten + 20:58141+ 21:10
142 Michael Carbel Svendgaard 1995 Team Virtu Cycling + 21:07142+ 21:19
143 Sverre Dyngeland Vik 1996 - + 24:32143+ 24:44
144 Clement Betouigt Suire 1998 Development Team Sunweb + 24:58144+ 25:10
DNF Jasper De Plus 1997 Home Solutions-Anmapa-Soenens 999
DNF Thomas Carter 1997 NaturaBlue Cycling Team 999
DNF Jerome Kerf 1993 NaturaBlue Cycling Team 999
DNF Sean Bero 1998 NaturaBlue Cycling Team 999
DNF Julien Kaise 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon 999
DNF Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels 999
DNF Andreas Hyldgaard Jeppesen 1996 Team Virtu Cycling 999

Info

Race Le Triptyque des Monts et Châteaux
Nation Belgium
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 166.5 km
StartFlobecq
FinishWarcoing
DateMarch 31st (2017)
Leader C.Lawless
Youth N.Eekhoff
Points C.Lawless
Mountain M.Hirschi
Sprint C.Lawless

Daniel Auer