2018 Scandinavian Race in Uppsala

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Trond Håkon Trondsen 1994 Norway Team Coop 4t 28' 55"
02 Nicklas Overgaard Pedersen 1993 Denmark BHS Almeborg Bornholm 00"
03 Niklas Larsen 1997 Denmark Team Waoo 00"
04 Lucas Eriksson 1996 Sweden Motala AIF CK 00"
05 Tobias Mørch Kongstad 1996 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00"
06 Sindre Bjerkestrand Haugsvær 1994 Norway Ryska Posten RT 00"
07 Martin Mortensen 1984 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00"
08 Jaakko Hänninen 1997 Finland Team Probikeshop St.Etienne 00"
09 Karl-Arnold Vendelin 1996 Estonia Cycling Tartu 00"
10 Vincent Andersson 1998 Sweden Mysenlan-Spie-Douterloigne CT 00"
11 Richard Larsen 1990 Sweden Ryska Posten RT 00"
12 Erik Sandersson 1998 Sweden Motala AIF CK 00"
13 Louis Bendixen 1995 Denmark Team Coop 12"
14 Rasmus Guldhammer 1989 Denmark Team Waoo 21"
15 Torkil Veyhe 1990 Denmark Team Waoo 21"
16 Norman Vahtra 1996 Estonia Cycling Tartu 39"
17 Emil Andersson 1993 Sweden Giro Cycling Team 39"
18 Jacob Wihk 1987 Sweden Ryska Posten RT 39"
19 Andris Vosekalns 1992 Latvia Hengxiang Cycling Team 1' 00"
20 Fredrik Ludvigsson 1994 Sweden Team Coop 2' 21"
21 Anton Tunset 1997 Norway Team Coop 5' 16"
22 Jacob Tipper 1991 Great Britain Memil - CCN Pro Cycling 6' 12"
23 Rasmus Wallin 1996 Denmark Team Coloquick 6' 12"
24 Charalampos Kastrantas 1991 Greece Java - Partizan 6' 12"
25 Mathias Bundsgaard Matz 1998 Denmark ABC 6' 12"
26 Edvin Wilson 1989 Sweden Team Västergötland 6' 12"
27 Eric Valiente Bonafé 1992 Spain VIB Sports 6' 12"
28 Gabriel Reguero Corral 1993 Spain VIB Sports 6' 12"
29 Frederik Irgens Jensen - Denmark Tdam WaSteApp-OB Wiik 6' 12"
30 Eriks Toms Gavars 1997 Latvia - 6' 12"
31 Ahmad Wais 1991 Syria - 6' 12"
32 Staffan Arvidsson 1990 Sweden Ind-Sweden 6' 12"
33 Sebastian Lander 1991 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 6' 12"
34 Gustav Höög 1995 Sweden Team Coop 6' 12"
35 Martin Toft Madsen 1985 Denmark BHS Almeborg Bornholm 6' 12"
36 Carl Ljunggren 1996 Sweden Ind-Sweden 6' 19"
37 Søren Malling Siggaard 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 6' 19"
38 Jon-Anders Bekken 1998 Norway Team Coop 11' 06"
39 Pontus Kastemyr 1995 Sweden Team Ormsalva AC 11' 24"
40 Davúr Magnussen 1995 Denmark - 11' 24"
41 Ben Hetherington 1995 Great Britain Memil - CCN Pro Cycling 12' 13"
42 Julius Johansen 1999 Denmark Team Coloquick 12' 13"
43 Pierre Moncorge 1992 France Memil - CCN Pro Cycling 12' 13"
44 Christoffer Wall 1999 Sweden Ind-Sweden 12' 13"
45 Rasmus Mikiver 1988 Sweden CK Hymer 12' 13"
46 Kristaps Pelcers 1999 Latvia - 12' 13"
47 Jesper Kofod Andreasen 1988 Denmark BHS Almeborg Bornholm 12' 13"
48 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke 1997 Denmark Team IBT-Ridley Sydkisten 12' 13"
49 Joni Kanerva 1995 Finland Memil - CCN Pro Cycling 12' 13"
50 Julius Taskinen 1999 Finland TWD-Länken 12' 18"
51 Hannes Forsby 1996 Sweden Team IBT-Ridley Sydkisten 12' 18"
52 Oskari Vainionpaa 1995 Finland Asfra Racing Team 12' 18"
53 Sauli Pietikäinen 1996 Finland TWD-Länken 12' 18"
54 Anders Fynbo 1996 Denmark Team IBT-Ridley Sydkisten 12' 18"
55 Sander Andersen 1999 Denmark ABC 12' 18"
56 Martin Ford 1974 Great Britain Java - Partizan 12' 18"
57 Jesper Mørkøv 1988 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 12' 24"
58 Jacob Ahlsson 1998 Sweden Ind-Sweden 14' 01"
59 Ludwig Bengtsson 1993 Sweden Team Ormsalva AC 15' 01"
DNF Kristers Ansons 1999 Latvia -
DNF Mathias Christiansen 1997 Denmark -
DNF Nicolai Clausen - Denmark -
DNF Lucas Gude - Denmark -
DNF Andreas Lund Andresen 1998 Denmark -
DNF Jeppe Klein Jensen 1999 Denmark BHS Almeborg Bornholm
DNF Eigil Nicolajsen 1998 Denmark BHS Almeborg Bornholm
DNF Marten Joeäär 1999 Estonia CFC Spordiklubi
DNF Kristo Prangel 1998 Estonia CFC Spordiklubi
DNF Hugo Forssell 1999 Sweden CK Hymer
DNF Victor Hillerström Rundh 1993 Sweden CK Hymer
DNF Mathias Hjärtström 1977 Sweden CK Hymer
DNF Isac Lundgren 1992 Sweden CK Hymer
DNF Johan Nystrand 1990 Sweden CK Hymer
DNF Jakob Södergrann 1988 Sweden CK Hymer
DNF Tony Carlsson 1983 Sweden CK Valhall
DNF Anders Nilsson - Sweden CK Valhall
DNF Matti Scheffer 1968 Sweden CK Valhall
DNF Stathis Stefanidis 1971 Sweden CK Valhall
DNF Mikael Widemar - Sweden CK Valhall
DNF Peeter Pung 1996 Estonia Cycling Tartu
DNF Joosep Sankmann 1999 Estonia Cycling Tartu
DNF Odin Foldvik Eikeland 1993 Norway Dare-Gaviota
DNF Eduardo Garcia Martinez 1987 Spain Dare-Gaviota
DNF Hector Gonzalez Baeza 1986 Spain Dare-Gaviota
DNF Leon Koch 1992 Netherlands Dare-Gaviota
DNF Oscar Sanchez Caballero 1988 Spain Dare-Gaviota
DNF Martin Gotting 1989 Sweden Giro Cycling Team
DNF Jesper Johansson 1989 Sweden Giro Cycling Team
DNF Andreas Keuser 1974 Germany Java - Partizan
DNF Mehdi Tigrine 1986 Belgium Java - Partizan
DNF Hiski Kanerva 1994 Finland Memil - CCN Pro Cycling
DNF Robert Orr 1980 Great Britain Memil - CCN Pro Cycling
DNF Linus Kvist 1999 Sweden Motala AIF CK
DNF Emil Lundmark 1999 Sweden Motala AIF CK
DNF Peter Haslund 1999 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team
DNF Wilson Renwick 1980 Great Britain RT 23
DNF Erik From 1985 Sweden Ryska Posten RT
DNF Olof Åström 1988 Sweden Ryska Posten RT
DNF Amir Ansari - Sweden Stockholm CK
DNF Marcus Linder 1990 Sweden Stockholm CK
DNF Patrik Moren 1986 Sweden Stockholm CK
DNF Tobias Stridsberg 1977 Sweden Stockholm CK
DNF Martin Mollerup 1999 Denmark Tdam WaSteApp-OB Wiik
DNF Joakim Mikkel Svensson 1993 Denmark Tdam WaSteApp-OB Wiik
DNF Mathias Larsen 1999 Denmark Team Coloquick
DNF Christian Moberg Jørgensen 1987 Denmark Team Coloquick
DNF Alexander Salby 1998 Denmark Team Coloquick
DNF Casper Von Folsach 1993 Denmark Team Coloquick
DNF Henrik Andersen 1995 Denmark Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Carl Erik Schoulgin 1998 Denmark Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Rasmus Stigaard 1998 Denmark Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Gustav Johansson 1999 Sweden Team Ormsalva AC
DNF Jesper Larsson 1977 Sweden Team Ormsalva AC
DNF Johan Sonesson 1988 Sweden Team Ormsalva AC
DNF Jimmy Carlsson - Sweden Team Uppland
DNF Clas Nordström - Sweden Team Uppland
DNF Rickard Persson - Sweden Team Uppland
DNF Dennis Widen - Sweden Team Uppland
DNF Carl-Johan Johansson - Sweden Team Västergötland
DNF Jesper Johansson 1979 Sweden Team Västergötland
DNF Erik Lundell - Sweden Team Västergötland
DNF Andreas Hyldgaard Jeppesen 1996 Denmark Team Waoo
DNF Aleksi Hänninen 1996 Finland TWD-Länken
DNF Ukko Peltonen 1998 Finland TWD-Länken
DNF David Berndtsson 1990 Sweden Upsala CK
DNF Erik Eriksson 1986 Sweden Upsala CK
DNF Olof Ivarsson 1990 Sweden Upsala CK
DNF Axel Costa Soria 1994 Argentina VIB Sports

Info

RaceScandinavian Race in Uppsala
Nation Sweden
Distance 194 km
DateMay 12th
Edition2018
Classification1.2
Extra Compare top four

Trond Håkon Trondsen