2016 Scandinavian Race in Uppsala

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Syver Wærsted 1996 Norway Team RingeriksKraft 4t 29' 07"
02 Ludwig Bengtsson 1993 Sweden Team Tre Berg-Bianchi 00"
03 Nicolai Brøchner 1993 Denmark Riwal Platform Cycling Team 00"
04 Matti Manninen 1992 Finland Bliz - Merida Pro Cycling 00"
05 Simon Bigum 1993 Denmark Team Almeborg - Bornholm 00"
06 Richard Larsen 1990 Sweden Team Tre Berg-Bianchi 00"
07 Armands Bēcis 1991 Latvia Rietumu - Delfin 00"
08 Aske Louring Vorre 1993 Denmark Team ColoQuick 00"
09 Ken-Levi Eikeland 1994 Norway Team FixIT.no 00"
10 Jesper Juul Andreasen 1988 Denmark Team Almeborg - Bornholm 00"
11 Jonas Ahlstrand 1990 Sweden Cofidis, Solution Credits 00"
12 Johan Svensson 1979 Sweden Bliz - Merida Pro Cycling 00"
13 Dennis Jensen 1982 Denmark Team ColoQuick 00"
14 Henrik Andersen 1995 Denmark Team IBT Isolering - Ridley 00"
15 Jelmer Asjes 1987 Netherlands Croford WGPA Cycling 00"
16 Jacob Wihk 1987 Sweden Ryska Posten RT 00"
17 Rasmus Mikiver 1988 Sweden CK Hymer 00"
18 Adrian Gjølberg 1989 Norway Team FixIT.no 00"
19 Kim Magnusson 1992 Sweden Team Tre Berg-Bianchi 00"
20 Emil Andersson 1993 Sweden Föreningen Göteborg Cycling Team 00"
21 Eriks Toms Gavars 1997 Latvia Rietumu - Delfin 00"
22 Christer Jensen 1990 Norway Team RingeriksKraft 00"
23 Casper Pedersen 1996 Denmark Riwal Platform Cycling Team 00"
24 Maris Bogdanovics 1991 Latvia Rietumu - Delfin 00"
25 Hampus Anderberg 1996 Sweden Team ColoQuick 00"
26 Staffan Arvidsson 1990 Sweden Stockholm Cykelklubb 00"
27 Sindre Eid Hermansen 1993 Norway Team FixIT.no 00"
28 Lucas Eriksson 1996 Sweden Team Tre Berg-Bianchi 00"
29 Pierre Moncorge 1992 France Bliz - Merida Pro Cycling 00"
30 Audun Brekke Fløtten 1990 Norway Team RingeriksKraft 00"
31 Andris Vosekalns 1992 Latvia Rietumu - Delfin 00"
32 Casper Von Folsach 1993 Denmark Riwal Platform Cycling Team 00"
33 Alexander Gingsjö 1980 Sweden Team Tre Berg-Bianchi 00"
34 Jesper Schultz 1996 Denmark Team Almeborg - Bornholm 20"
35 Jasper Bugter 1995 Netherlands Croford WGPA Cycling 20"
36 Olof Åström 1988 Sweden Föreningen Göteborg Cycling Team 20"
37 Marcus Fåglum-Karlsson 1994 Sweden Team Tre Berg-Bianchi 28"
38 Samuel Pökälä 1990 Finland TWD-Länken 28"
39 Daan de Groot 1991 Netherlands Croford WGPA Cycling 28"
40 Oskari Vainionpaa 1995 Finland Asfra Racing Team 41"
41 Antonio Domene Soriano 1991 Spain Dare - Gobik 41"
42 Isac Lundgren 1992 Sweden Bliz - Merida Pro Cycling 55"
43 Dylan Van Zijl 1994 Netherlands Croford WGPA Cycling 55"
44 Johan Landström 1982 Sweden Team Ormsalva Athletic Club 1' 16"
45 Robert Pölder 1991 Sweden Bliz - Merida Pro Cycling 1' 31"
46 Emils Liepins 1992 Latvia Rietumu - Delfin 1' 31"
47 Erik Lahm 1988 Denmark Team Almeborg - Bornholm 2' 11"
48 Njål Kleiven 1994 Norway Team RingeriksKraft 5' 47"
49 Mattias Brolin 1992 Sweden Upsala CK 5' 47"
50 Christopher Stevenson 1982 Sweden Team Ormsalva Athletic Club 5' 47"
51 Aleksi Hänninen 1996 Finland Team Finnfalz - Rush Racing 5' 47"
52 Carlos Lorente Garcia 1992 Spain Dare - Gobik 5' 47"
53 Deins Kanepejs 1995 Latvia Rietumu - Delfin 5' 47"
DNF Nikolai Tefre Lunder 1994 Norway Bliz - Merida Pro Cycling
DNF Victor Hillerström Rundh 1993 Sweden CK Hymer
DNF Mathias Hjärtström 1977 Sweden CK Hymer
DNF Marcus Johansson 1988 Sweden CK Hymer
DNF Johan Nystrand 1990 Sweden CK Hymer
DNF Jakob Södergrann 1988 Sweden CK Hymer
DNF Tobias Andersson 1979 Sweden CK Valhall
DNF Daniel Bernås 1976 Sweden CK Valhall
DNF Tony Carlsson 1983 Sweden CK Valhall
DNF Mikael Milberger 1981 Sweden CK Valhall
DNF Stathis Stefanidis 1971 Sweden CK Valhall
DNF Bart Harmsen 1992 Netherlands Croford WGPA Cycling
DNF Nils Wolfenbuttel 1996 Netherlands Croford WGPA Cycling
DNF Juan Antonio Gomez Gonzalez 1989 Spain Dare - Gobik
DNF Juan Jesus Martinez 1992 Spain Dare - Gobik
DNF Juan Jesus Mata 1986 Spain Dare - Gobik
DNF Javier Valero Amat 1994 Spain Dare - Gobik
DNF Martin Gotting 1989 Sweden Föreningen Göteborg Cycling Team
DNF Fredrik Jakobsson 1987 Sweden Föreningen Göteborg Cycling Team
DNF Erik Johansson 1992 Sweden Föreningen Göteborg Cycling Team
DNF Erling Mattsson 1989 Sweden Föreningen Göteborg Cycling Team
DNF Tommi Martikainen 1982 Finland GIF-Chebici
DNF Petter Mattsson 1992 Finland GIF-Chebici
DNF Jarkko Niemi 1982 Finland GIF-Chebici
DNF Marco-Tapio Niemi 1996 Finland GIF-Chebici
DNF Lauri Seppä 1987 Finland GIF-Chebici
DNF Taneli Turunen 1987 Finland GIF-Chebici
DNF Patrick Clausen 1990 Denmark Riwal Platform Cycling Team
DNF Jonas Gregaard Wilsly 1996 Denmark Riwal Platform Cycling Team
DNF Jonas Aaen Jørgensen 1986 Denmark Riwal Platform Cycling Team
DNF Andreas Brännvall 1983 Sweden Ryska Posten RT
DNF Tom Lindberg 1988 Sweden Ryska Posten RT
DNF Joakim Öberg 1992 Sweden Ryska Posten RT
DNF David Bartolome Rodriguez 1983 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Peter Eggertsen 1980 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Jan Gunnars 1974 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Jani Könen 1974 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Marcus Linder 1990 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Patrik Moren 1986 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Nils Penton 1986 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Matti Scheffer 1968 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Tobias Stridsberg 1977 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Thomas Wahlgren 1978 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Edvard Wendelin 1985 Sweden Stockholm Cykelklubb
DNF Stefan Djurhuus 1990 Denmark Team Almeborg - Bornholm
DNF Mads Olander Hjort 1997 Denmark Team Almeborg - Bornholm
DNF Kristian Haugaard Jensen 1991 Denmark Team ColoQuick
DNF Alex Rasmussen 1984 Denmark Team ColoQuick
DNF Åsmund Romstad Løvik 1989 Norway Team FixIT.no
DNF Kristoffer Madsen 1996 Norway Team FixIT.no
DNF Bjørnar Vevatne Øverland 1995 Norway Team FixIT.no
DNF Anders Fynbo 1996 Denmark Team IBT Isolering - Ridley
DNF Simon Lund Guldbaek 1991 Denmark Team IBT Isolering - Ridley
DNF Neofytos Sakellaridis 1989 Greece Team IBT Isolering - Ridley
DNF Peter Visby 1982 Denmark Team IBT Isolering - Ridley
DNF Emil Gabrils 1993 Sweden Team Ormsalva Athletic Club
DNF Ove Nilsson 1984 Sweden Team Ormsalva Athletic Club
DNF Erik Wallen 1995 Sweden Team Ormsalva Athletic Club
DNF Marius Andre Hafsås 1991 Norway Team RingeriksKraft
DNF Jaakko Hänninen 1997 Finland TWD-Länken
DNF Juho Hänninen 1993 Finland TWD-Länken
DNF Jesse Kaislavuo 1992 Finland TWD-Länken
DNF Jakob Klapwijk 1992 Netherlands Upsala CK
DNF Jan Mattsson 1976 Sweden Upsala CK
DNF Oskar Mellegard 1988 Sweden Upsala CK
DNF Ray O’Shaughnessy 1983 Ireland Upsala CK
DNF Patrik Svensson 1987 Sweden Upsala CK

Info

RaceScandinavian Race in Uppsala
Nation Sweden
Distance194 km
DateMay 14th
Edition2016
Classification1.2
Extra Compare top four

Syver Wærsted