2018 Rent Liv Løbet Skive

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Rasmus Wallin 1996 Denmark Team Coloquick 4t 05' 25"
02 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 00"
03 Christoffer Lisson 1995 Denmark BHS Almeborg Bornholm 00"
04 Johim Ariesen 1988 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 00"
05 Sindre Bjerkestrand Haugsvær 1994 Norway Ryska Posten RT 00"
06 Patrick Clausen 1990 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 02"
07 Jakob Egholm 1998 Denmark Team Waoo 02"
08 Anders Skaarseth 1995 Norway Uno-X Development 02"
09 Olav Hjemsæter 1999 Norway Mysenlan-Spie-Douterloigne CT 02"
10 Nicklas Overgaard Pedersen 1993 Denmark BHS Almeborg Bornholm 02"
11 Maarten De Jonge 1985 Netherlands Monkey Town 02"
12 Thomas Edemann Jensen 1995 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus 02"
13 Martin Mollerup 1999 Denmark Tdam WaSteApp-OB Wiik 02"
14 Kristian Aasvold 1995 Norway Team Coop 02"
15 Jesper Schultz 1996 Denmark Team Waoo 02"
16 Erik Nordsæter Resell 1996 Norway Uno-X Development 02"
17 Oliver Knudsen 1999 Denmark - 02"
18 Andreas Hyldgaard Jeppesen 1996 Denmark Team Waoo 02"
19 Jonas Abrahamsen 1995 Norway Uno-X Development 02"
20 Mikkel Honore 1997 Denmark Team Waoo 02"
21 Wim Kleiman 1993 Netherlands Monkey Town 02"
22 Emil Andersson 1993 Sweden Giro Cycling Team 02"
23 Martins Pluto 1998 Latvia Monkey Town 02"
24 David Dekker 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 02"
25 Edvin Wilson 1989 Sweden Team Västergötland 02"
26 Ludvik Holstad 1998 Norway Lillehammer CK 02"
27 Louis Bendixen 1995 Denmark Team Coop 02"
28 Per Strømseth 1997 Norway Lillehammer CK 02"
29 Lucas Eriksson 1996 Sweden Motala AIF CK 02"
30 Sven Van Luijk 1989 Netherlands Monkey Town 02"
31 Stephan Bakker 1994 Netherlands Monkey Town 02"
32 Casper Von Folsach 1993 Denmark Team Coloquick 02"
33 Richard Larsen 1990 Sweden Ryska Posten RT 02"
34 Norman Vahtra 1996 Estonia Cycling Tartu 02"
35 Jasper Hamelink 1990 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 02"
36 Kristoffer Ylven Westgaard 1993 Norway Asker CK 02"
37 Kristian Sørensen 1996 Denmark Team Herning CK Elite PB Look 02"
38 Kristian Klevgård 1993 Norway TVK 02"
39 Dennis Van Der Horst 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 02"
40 Knut Sande 1991 Norway Asker CK 02"
41 Sebastian Lander 1991 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 02"
42 Andreas Kron 1998 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 02"
43 Martin Bugge Urianstad 1999 Norway Stavanger SK 02"
44 Silas Zacharias Clemmensen 1996 Denmark Team Herning CK Elite PB Look 02"
45 Even Rege 1994 Norway Sandnes SK 02"
46 Hannes Forsby 1996 Sweden Team IBT-Ridley Sydkisten 02"
47 Gustav Höög 1995 Sweden Team Coop 02"
48 August Sorlie Nerland 1998 Norway Ringerike SK 02"
49 Erik Sandersson 1998 Sweden Motala AIF CK 02"
50 Henrik Schwalb 1999 Norway Stavanger SK 02"
51 Erlend Blikra 1997 Norway Team Coop 02"
52 Andreas Staune-Mittet 1998 Norway Lillehammer CK 02"
53 Tobias Mørch Kongstad 1996 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team 02"
54 Eirik Oskari Halvorsen 1992 Norway Bygdø IL 02"
55 Isac Lundgren 1992 Sweden CK Hymer 02"
56 Fredrik Dversnes 1997 Norway Sandnes SK 02"
57 Rasmus Mikiver 1988 Sweden CK Hymer 02"
58 Christian Bahr - Denmark - 02"
59 Eirik Lunder 1999 Norway Stavanger SK 02"
60 Torkil Veyhe 1990 Denmark Team Waoo 02"
61 Andre Sotberg 1997 Norway TVK 02"
62 Andre Looij 1995 Netherlands Monkey Town 02"
63 Kristjan Osaland 1998 Norway Sandnes SK 02"
64 Gunnar Steinsland 1999 Norway Kristiansands CK 02"
65 Torstein Træen 1995 Norway Uno-X Development 02"
66 Martin Toft Madsen 1985 Denmark BHS Almeborg Bornholm 02"
67 Kristoffer Madsen 1996 Norway Bygdø IL 02"
68 Asbjørn Madsstuen 1995 Norway Bygdø IL 02"
69 Brage Aulstad 1998 Norway Lillehammer CK 02"
70 Rasmus Christian Quaade 1990 Denmark BHS Almeborg Bornholm 19"
71 Jesper Juul Andreasen 1988 Denmark BHS Almeborg Bornholm 19"
72 Aske Louring Vorre 1993 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus 19"
73 Nikolaj Vejby Møller 1998 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus 19"
74 Christian Mathiesen 1991 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus 22"
75 Eirik Wendelborg 1991 Norway Asker CK 26"
76 Jonas Vingegaard 1996 Denmark Team Coloquick 26"
77 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Denmark Team Coloquick 37"
78 Robbie van Bakel 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 45"
79 Rasmus Børset Westad 1999 Norway Lillehammer CK 53"
80 Joakim Mikkel Svensson 1993 Denmark Tdam WaSteApp-OB Wiik 58"
81 Kristian Kulset 1995 Norway Uno-X Development 1' 02"
82 Mathias Sundquist - Norway IK Hero 1' 02"
83 Ådne Ihle 1999 Norway - 1' 14"
84 Mads Kristensen 1998 Denmark Team Herning CK Elite PB Look 1' 25"
85 Kasper Würtz Schmidt 1995 Denmark Team Herning CK Elite PB Look 1' 25"
86 Frederik Muff Hansen 1993 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus 1' 42"
87 Jakob Gye Madsen 1989 Denmark Team Aura Energy-CK Aarhus 1' 42"
88 Mathias Bregnhøj 1995 Denmark BHS Almeborg Bornholm 1' 53"
89 Niklas Larsen 1997 Denmark Team Waoo 2' 27"
90 Kasper Søgaard Ringt Thomsen 1994 Denmark Tdam WaSteApp-OB Wiik 2' 27"
91 Martin-Alexander Fatnes 1996 Norway Sandnes SK 2' 27"
92 Tomas Urianstad 1996 Norway Bygdø IL 2' 59"
93 Anders Oddli 1994 Norway Baguet - MIBA Poorten - Indulek 3' 30"
94 Frederik Irgens Jensen - Denmark Tdam WaSteApp-OB Wiik 3' 47"
95 Anton Tunset 1997 Norway Team Coop 4' 10"
96 Pontus Kastemyr 1995 Sweden Team Ormsalva AC 5' 26"
97 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Denmark Team Coloquick 5' 26"
98 Sondre Kristiansen 1993 Norway Uno-X Development 5' 26"
99 Johan Andreas Hole Mohr 1996 Norway Sandnes SK 6' 16"
100 Andreas Leknessund 1999 Norway Ringerike SK 6' 17"
101 Kjetil Johansen Amundrud 1978 Norway Asker CK 7' 28"
102 Hugo Forssell 1999 Sweden CK Hymer 7' 28"
103 Thomas Rem 1986 Norway IK Hero 7' 28"
104 Vebjørn Hordnes 1993 Norway TVK 7' 28"
105 Magnus Drivenes 1995 Norway Bygdø IL 7' 30"
106 Emil Gabrils 1993 Sweden Team Ormsalva AC 7' 30"
107 Geir Kristian Teigland 1993 Norway Kristiansands CK 7' 30"
108 Jesper Larsson 1977 Sweden Team Ormsalva AC 7' 32"
109 Nikolaj Henning 1990 Denmark Team OK Kvickly Odder 7' 32"
110 Audun Haugen 1999 Norway Mysenlan-Spie-Douterloigne CT 7' 32"
111 Jakob Södergrann 1988 Sweden CK Hymer 7' 32"
112 Victor Hillerström Rundh 1993 Sweden CK Hymer 7' 36"
113 Jon Sæverås Breivold 1995 Norway Bygdø IL 7' 36"
114 Kristo Prangel 1998 Estonia CFC Spordiklubi 7' 36"
115 Christopher Ellingsen 1998 Norway Sandnes SK 8' 05"
116 Christian Edelsteen Buyle 1999 Norway - 8' 10"
117 Erik Gellein Halvorsen 1998 Norway Sandefjord SK 9' 08"
118 Jørgen Strømstad Sunde 1998 Norway IK Hero 10' 36"
119 Lars Christian Unger - Norway Bærum OCK 10' 36"
DNS Aleksander Andersen Skjelbred 1997 Norway Asker CK
DNS Johan Nystrand 1990 Sweden CK Hymer
DNS Aasmund Groven Lindveit 1995 Norway IK Hero
DNS Daniel Ekløf 1997 Norway Ringerike SK
DNS Jesper Aaskov Pallesen 1997 Denmark Team OK Kvickly Odder
DNF Kevin Skofteby 1999 Norway -
DNF Lars Morten Veimo - Norway -
DNF Bjarne Nilsen 1993 Norway Asker CK
DNF Marius Aasvang 1992 Norway Bærum OCK
DNF Nicolai Kjaerstad 1997 Norway Bærum OCK
DNF Marten Joeäär 1999 Estonia CFC Spordiklubi
DNF Henrik Holm - Denmark CK Hymer
DNF Sander Kempi 1999 Estonia Cycling Tartu
DNF Peeter Pung 1996 Estonia Cycling Tartu
DNF Karl-Arnold Vendelin 1996 Estonia Cycling Tartu
DNF Håkon Hovland 1990 Norway IK Hero
DNF Joachim Strindin 1993 Norway IK Hero
DNF Even Fløystad 1998 Norway Kristiansands CK
DNF Eirik Sætra-Pedersen 1997 Norway Kristiansands CK
DNF Runar Sekse 1999 Norway Lillehammer CK
DNF Thijs De Lange 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel
DNF Emil Lundmark 1999 Sweden Motala AIF CK
DNF Jonas Bråten 1998 Norway Ringerike SK
DNF Sondre Midtsveen Fredriksen 1997 Norway Ringerike SK
DNF Tore Andre Vabø 1998 Norway Ringerike SK
DNF Martin Mortensen 1984 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team
DNF Erik From 1985 Sweden Ryska Posten RT
DNF Jacob Wihk 1987 Sweden Ryska Posten RT
DNF Tor Arne Gilje 1997 Norway Sandnes SK
DNF Emil Svendsbø 1998 Norway Sandnes SK
DNF Hans-Arne Kvingedal 1993 Norway Stavanger SK
DNF Thomas Ognedal 1999 Norway Stavanger SK
DNF Markus Waage 1996 Norway Stavanger SK
DNF Nicolai Clausen 1998 Denmark Tdam WaSteApp-OB Wiik
DNF Julius Johansen 1999 Denmark Team Coloquick
DNF Andreas Handberg Madsen 1998 Denmark Team Herning CK Elite PB Look
DNF Mads Rahbek 1995 Denmark Team Herning CK Elite PB Look
DNF Henrik Andersen 1995 Denmark Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Denmark Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Carl Erik Schoulgin 1998 Denmark Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Mathias Lindberg Mortensen 1992 Denmark Team Integra Advokater - Giant
DNF Frederik Lund 1997 Denmark Team OK Kvickly Odder
DNF Jorn Oerlemans 1998 Denmark Team OK Kvickly Odder
DNF Ludwig Bengtsson 1993 Sweden Team Ormsalva AC
DNF Gustav Johansson 1999 Sweden Team Ormsalva AC
DNF Johan Sonesson 1988 Sweden Team Ormsalva AC
DNF Jørgen Dragsten 1999 Norway TVK

Info

RaceRent Liv Løbet Skive
Nation Denmark
Distance 179.1 km
DateApril 29th
Edition2018
Classification1.2
Extra Compare top four

Rasmus Wallin