Next manager: Wallonie (28/07)

2018 Trofej Umag - Umag Trophy

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01Krister Hagen1989 Norway Team Coop3t 29' 49"
02Tom Baylis1996 Great Britain ONE Pro Cycling19"
03Dusan Rajovic1997 Serbia Adria Mobil27"
04Jonas Bokeloh1996 Germany LKT Team Brandenburg27"
05Asbjørn Kragh Andersen1992 Denmark Team Virtu Cycling27"
06Max Kanter1997 Germany Development Team Sunweb27"
07Daniel Auer1994 Austria WSA Pushbikers27"
08Joab Schneiter1998 Switzerland IAM Excelsior27"
09Josip Rumac1994 Croatia Meridiana - Kamen Team27"
10Timon Loderer1991 Germany Hrinkow Advarics Cycleangteam27"
11Yann Pestiaux1998 Belgium Ago - Aquaservice27"
12Øivind Lukkedal1994 Norway Team Coop27"
13Tom Wirtgen1996 Luxembourg Ago - Aquaservice27"
14Andi Bajc1988 Slovenia My Bike - Stevens27"
15Anton Tunset1997 Norway Team Coop27"
16Ziga Rucigaj1995 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum27"
17Jaka Primozic1998 Slovenia KK Kranj27"
18Tom Van Vuchelen1999 Belgium Ago - Aquaservice27"
19Mikkel Frølich Honore1997 Denmark Team Virtu Cycling27"
20Markus Eibegger1984 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels27"
21Patrick Bosman1994 Austria Hrinkow Advarics Cycleangteam27"
22Jan Barta1984 Czech Republic Elkov - Author27"
23Kasper Asgreen1995 Denmark Team Virtu Cycling27"
24Roman Lehky1996 Czech Republic Topforex-Lapierre27"
25Germain Burton1995 Great Britain JLT - Condor27"
26Jannick Steimle1996 Germany Vorarlberg - Santic27"
27Jon Bozic1996 Slovenia Adria Mobil27"
28Matthias Krizek1988 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels27"
29Jarno Mobach1998 Netherlands Development Team Sunweb48"
30Quentin Guex1996 Switzerland IAM Excelsior48"
31Philip Weber1998 Germany LKT Team Brandenburg1' 02"
32Leo Appelt1997 Germany LKT Team Brandenburg1' 02"
33Niklas Märkl1999 Germany Development Team Sunweb1' 02"
34Gasper Katrasnik1995 Slovenia Adria Mobil1' 05"
35Ziga Horvat1998 Slovenia Adria Mobil1' 05"
36Tomas Capek1998 Czech Republic Topforex-Lapierre1' 15"
37Itamar Einhorn1997 Israel Cycling Academy Devo1' 15"
38Felix Ritzinger1996 Austria Wohnbefinden Graz Arbo1' 15"
39Giacomo Ballabio1998 Italy IAM Excelsior1' 15"
40Toni Franz1997 Germany P&S Team Thüringen1' 15"
41Yannick Mayer1991 Germany Veloclub Ratisbona1' 15"
42Manuel Porzner1996 Germany Tirol Cycling Team1' 15"
43Luka Pajek1996 Slovenia KK Bled1' 15"
44Viktor Potocki1999 Croatia Ljubljana Gusto Xaurum1' 15"
45Jon-Anders Bekken1998 Norway Team Coop1' 15"
46Szymon Tracz1998 Poland ONE Pro Cycling1' 15"
47Robert Jägeler1996 Germany P&S Team Thüringen1' 15"
48Sylvain Moniquet1998 Belgium Ago - Aquaservice1' 15"
49Martin Lavric1998 Slovenia KK Kranj1' 15"
50Luka Cotar1996 Slovenia KK Kranj1' 15"
51Marvin Tasset1997 Belgium Ago - Aquaservice1' 15"
52Rok Korosec1993 Slovenia My Bike - Stevens1' 15"
53Jake Kelly1995 Great Britain ONE Pro Cycling1' 15"
54Fabian Kässmann1998 Germany P&S Team Thüringen1' 15"
55Vaclav Sirucek1998 Czech Republic Topforex-Lapierre1' 15"
56Aljaz Jarc1999 Slovenia Adria Mobil1' 15"
57Torkil Veyhe1990 Denmark Team Virtu Cycling1' 15"
58Christopher Hatz1991 Germany Hermann Radteam1' 15"
59Anthony Rappo1995 Switzerland IAM Excelsior1' 15"
60Victor Brück1996 Germany Hermann Radteam1' 15"
61Jonas Brezina1998 Czech Republic Topforex-Lapierre1' 15"
62Louis Bendixen1995 Denmark Team Coop1' 15"
63Matic Groselj1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum1' 15"
64Petr Hampl1993 Czech Republic TJ Favorit Brno1' 15"
65Matteo Rabottini1987 Italy Meridiana - Kamen Team1' 15"
66Lukas Schlemmer1995 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels1' 15"
67Gian Friesecke1994 Switzerland Vorarlberg - Santic1' 15"
68Martin Meiler1998 Germany Vorarlberg - Santic1' 15"
69Christoph Kaspera1995 Germany Veloclub Ratisbona1' 15"
70Robert-Jon McCarthy1994 Ireland JLT - Condor1' 15"
71Matteo Bellia1997 Italy IAM Excelsior1' 15"
72Jacob Scott1995 Great Britain ONE Pro Cycling1' 15"
73Ziga Groselj1993 Slovenia Adria Mobil1' 15"
74Dominik Hrinkow1988 Austria Hrinkow Advarics Cycleangteam1' 15"
75Patrick Schelling1990 Switzerland Vorarlberg - Santic1' 15"
76Thomas Moses1992 Great Britain JLT - Condor1' 15"
77Alistair Slater1993 Great Britain JLT - Condor1' 15"
78Andreas Hofer1991 Austria Hrinkow Advarics Cycleangteam1' 15"
79Matthew Gibson1996 Great Britain JLT - Condor1' 15"
80Gregor Matija Cerne1998 Slovenia KK Bled2' 00"
81Nik Cemazar1999 Slovenia KK Kranj2' 00"
82Deni Banicek1990 Croatia Meridiana - Kamen Team2' 00"
83Viktor Filutas1996 Hungary Pannon Cycling Team2' 00"
84Hans-Jörg Leopold1983 Austria WSA Pushbikers2' 00"
85Yuval Ben Moshe1999 Israel Cycling Academy Devo2' 00"
86Mark Zathureczky1997 Hungary Pannon Cycling Team2' 00"
87David Jabuka1997 Croatia Meridiana - Kamen Team2' 00"
88Filip Kvasina1998 Croatia KK Kranj2' 00"
89Matthias Mangertseder1998 Germany Team Felbermayr - Simplon Wels2' 00"
90Daniel Knapp1996 Austria Tirol Cycling Team2' 00"
91Marcel Neuhauser1997 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels2' 00"
92Jodok Salzmann1995 Austria WSA Pushbikers2' 00"
93Gerd Fidler1996 Austria My Bike - Stevens2' 00"
94Jared Poulton1994 South Africa Cycling Academy Devo2' 00"
95Emanuel Kiserlovski1984 Croatia Meridiana - Kamen Team2' 00"
96Martin Kozelj1989 Slovenia KK Bled2' 00"
97Maximilian Kuen1992 Austria My Bike - Stevens2' 00"
98Alexander Kamp Egested1993 Denmark Team Virtu Cycling2' 00"
99Malte Jürss1996 Germany LKT Team Brandenburg2' 00"
100Johannes Adamietz1998 Germany Tirol Cycling Team2' 00"
101Scott Quincey1999 Switzerland IAM Excelsior2' 15"
102Henrik Pakalski1999 Germany KED Stevens Radteam Berlin2' 19"
103Izidor Penko1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum2' 22"
104Robert Müller1986 Germany Hermann Radteam2' 22"
105Graham Briggs1983 Great Britain JLT - Condor2' 44"
106Markus Wildauer1998 Austria Tirol Cycling Team2' 52"
107Filippo Fortin1989 Italy Team Felbermayr - Simplon Wels2' 56"
108Pavel Gruber1996 Czech Republic CK Pribram - Fany Gastro3' 10"
109Gustav Höög1995 Sweden Team Coop3' 10"
110Gergely Orosz1999 Hungary Pannon Cycling Team3' 10"
111Chih Hao Sergio Tu1997 Taiwan Development Team Sunweb6' 47"
112Felix Gall1998 Austria Development Team Sunweb6' 47"
113Markus Wille1999 Germany P&S Team Thüringen6' 47"
114Julian Gruber1997 Austria My Bike - Stevens6' 47"
115Nils Friedl1997 Austria Hrinkow Advarics Cycleangteam6' 47"
116Daniel Eichinger1995 Austria Hrinkow Advarics Cycleangteam6' 47"
117Markus Kopfauf1996 Austria WSA Pushbikers6' 47"
118Paul Taebling1999 Germany LKT Team Brandenburg6' 47"
119Frederik Hähnel1996 Germany LKT Team Brandenburg6' 47"
120Dominik Röber1999 Germany P&S Team Thüringen6' 47"
121Constantin Kasterich1999 Germany KED Stevens Radteam Berlin6' 47"
122Florian Obersteiner1995 Germany Hermann Radteam6' 47"
123Lukas Ortner1998 Germany Hermann Radteam6' 47"
124Arne Egner1994 Germany Hermann Radteam6' 47"
125Adam Sekanina1995 Czech Republic TJ Favorit Brno6' 47"
126Adam Cihlar1998 Czech Republic TJ Favorit Brno6' 47"
127Willi Thielebeule1983 Germany KED Stevens Radteam Berlin6' 47"
128Tadej Pogacar1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum7' 02"
129Tilen Finkst1997 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum7' 02"
130Dominik Neuman1995 Czech Republic Topforex-Lapierre8' 03"
131Josef Cerny1993 Czech Republic Elkov - Author8' 03"
132Davide Orrico1990 Italy Vorarlberg - Santic8' 03"
133Mate Kovacs1996 Hungary Pannon Cycling Team8' 58"
134Vojtech Hacecky1987 Czech Republic Elkov - Author8' 58"
135Alois Kankovsky1983 Czech Republic Elkov - Author8' 58"
136Jakub Otruba1998 Czech Republic Elkov - Author8' 58"
137Fran Majoli1998 Croatia-9' 17"
138Jonathan Dinkler1995 Germany P&S Team Thüringen10' 52"
139Anton Pecher- Germany Veloclub Ratisbona11' 35"
140Jakob Smid1996 Slovenia KK Bled11' 35"
141Aron Sommer1999 Germany Veloclub Ratisbona11' 35"
142Andras Szatmary1990 Hungary Pannon Cycling Team11' 35"
143Jan Rajchart1996 Czech Republic Elkov - Author16' 11"
144Tomas Jakoubek1999 Czech Republic CK Pribram - Fany Gastro16' 11"
145Ofek Hason1994 Israel Cycling Academy Devo16' 11"
146Karol Kuba1999 Czech Republic CK Pribram - Fany Gastro16' 11"
147Saned Abu-Fares1999 Israel Cycling Academy Devo16' 11"
148Martin Boubal1984 Czech Republic CK Pribram - Fany Gastro16' 11"
DNSThomas Umhaller1995 Austria My Bike - Stevens
DNSEmils Liepins1992 Latvia ONE Pro Cycling
DNSAlexandar Richardson1990 Great Britain ONE Pro Cycling
DNSJakob Egholm1998 Denmark Team Virtu Cycling
DNSSam Dobbs1997 New Zealand Tirol Cycling Team
DNSMarco Friedrich1998 Austria Tirol Cycling Team
DNFRobert Malik1993 Slovakia CK Pribram - Fany Gastro
DNFVojtech Modlitba1996 Czech Republic CK Pribram - Fany Gastro
DNFLior Avitan1996 Israel Cycling Academy Devo
DNFJens Vanoverberghe1999 Belgium Development Team Sunweb
DNFHannes Augustin1997 Germany KED Stevens Radteam Berlin
DNFErik Kulisch1999 Germany KED Stevens Radteam Berlin
DNFTobias Magdeburg1997 Germany KED Stevens Radteam Berlin
DNFMartin Kranjc1996 Slovenia KK Bled
DNFMatic Veber1996 Slovenia KK Bled
DNFAntonio Pugliese1990 Italy Meridiana - Kamen Team
DNFFerenc Szöllosi1998 Hungary Pannon Cycling Team
DNFJoeri Stallaert1991 Belgium Vorarlberg - Santic
DNFMichal Prochazka- Czech Republic TJ Favorit Brno
DNFKrystof Solar1999 Czech Republic TJ Favorit Brno
DNFThomas Zechmeister1993 Czech Republic TJ Favorit Brno
DNFHynek Palicka1999 Czech Republic Topforex-Lapierre
DNFAles Grossberger1990 Germany Veloclub Ratisbona
DNFBenjamin Herden1990 Germany Veloclub Ratisbona
DNFOgnjen Ilic1998 Serbia Wohnbefinden Graz Arbo
DNFLuka Sagadin1999 Slovenia Wohnbefinden Graz Arbo
DNFStefan Winter1997 Austria Wohnbefinden Graz Arbo
Info
RaceTrofej Umag - Umag Trophy
Nation Croatia
Distance150 km
DateFebruary 28th
Edition2018
Classification1.2
ExtraCompare top four

Krister Hagen