Next manager: Arctic (16/08)

2018 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (2) Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Marc Hirschi 1998 Development Team Sunweb 03:45:3605+ 17
02 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 0003+ 10
03 Krister Hagen 1989 Team Coop + 010107:27:26
04 James Oram 1993 ONE Pro Cycling + 0310+ 28
05 Kasper Asgreen 1995 Team Waoo + 0302+ 04
06 Marko Pavlic 1993 MebloJogi-Kult-Solkan + 0315+ 34
07 Sean Bennett 1996 Hagens Berman - Axeon + 0309+ 27
08 William Barta 1996 Hagens Berman - Axeon + 0514+ 34
09 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0508+ 27
10 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0507+ 26
11 Johannes Schinnagel 1996 Tirol Cycling Team + 0512+ 30
12 Markus Eibegger 1984 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0506+ 24
13 Edward Laverack 1994 JLT - Condor + 0522+ 54
14 Matteo Badilatti 1992 Vorarlberg - Santic + 0518+ 46
15 Karol Domagalski 1989 ONE Pro Cycling + 1016+ 37
16 Sylvain Moniquet 1998 Ago - Aquaservice + 1017+ 41
17 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 1011+ 28
18 Kristian Aasvold 1995 Team Coop + 1013+ 32
19 Mikkel Honore 1997 Team Waoo + 1004+ 17
20 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 1329+ 01:07
21 Georg Zimmerman 1997 Tirol Cycling Team + 2231+ 01:17
22 Attila Valter 1998 Pannon Cycling Team + 3019+ 49
23 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 3028+ 01:01
24 Thomas Stewart 1990 JLT - Condor + 3020+ 50
25 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 3021+ 53
26 Izidor Penko 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 3025+ 58
27 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 3023+ 55
28 Patrick Schelling 1990 Vorarlberg - Santic + 3026+ 59
29 Josip Rumac 1994 Meridiana - Kamen Team + 3924+ 56
30 Johannes Adamietz 1998 Tirol Cycling Team + 3937+ 01:34
31 Tom Wirtgen 1996 Ago - Aquaservice + 4274+ 04:23
32 Matej Mugerli 1981 My Bike - Stevens + 4227+ 01:00
33 Marton Dina 1996 Pannon Cycling Team + 4230+ 01:15
34 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 5332+ 01:24
35 Gian Friesecke 1994 Vorarlberg - Santic + 5934+ 01:28
36 Hayden McCormick 1994 ONE Pro Cycling + 01:0133+ 01:27
37 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 01:0136+ 01:33
38 Jesper Schultz 1996 Team Waoo + 01:0138+ 01:37
39 Tadej Valjavec 1977 KK Kranj + 01:0142+ 01:48
40 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 01:0149+ 02:11
41 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 01:0135+ 01:32
42 Jonathan Dinkler 1995 P&S Team Thüringen + 01:1244+ 01:55
43 Dominik Neuman 1995 Topforex-Lapierre + 01:15127+ 11:36
44 Fredrik Ludvigsson 1994 Team Coop + 01:1543+ 01:50
45 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 01:1539+ 01:43
46 Øivind Lukkedal 1994 Team Coop + 01:1541+ 01:48
47 Stefan Poll 1986 WSA Pushbikers + 01:1547+ 02:06
48 Helmut Trettwer 1983 WSA Pushbikers + 01:1540+ 01:47
49 Uros Repse 1993 MebloJogi-Kult-Solkan + 01:1545+ 02:01
50 Martin Lavric 1998 KK Kranj + 01:2048+ 02:08
51 Victor Brück 1996 Hermann Radteam + 01:3246+ 02:05
52 Peter Simon 1991 Pannon Cycling Team + 01:3454+ 02:22
53 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:3657+ 02:55
54 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 01:3658+ 02:56
55 Petr Hampl 1993 TJ Favorit Brno + 01:3655+ 02:26
56 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 01:3651+ 02:17
57 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 01:3653+ 02:21
58 Kristijan Hocevar 1999 MebloJogi-Kult-Solkan + 01:3660+ 03:06
59 Lukas Meiler 1995 Vorarlberg - Santic + 01:3652+ 02:21
60 Rok Korosec 1993 My Bike - Stevens + 01:5950+ 02:14
61 Stefan Brandlmeier 1993 Veloclub Ratisbona + 02:0386+ 05:37
62 Viktor Filutas 1996 Pannon Cycling Team + 02:1273+ 04:20
63 Jonathan Brown 1997 Hagens Berman - Axeon + 02:1259+ 02:58
64 Luka Pajek 1996 KK Bled + 02:2066+ 03:41
65 Adam Sekanina 1995 TJ Favorit Brno + 02:2062+ 03:28
66 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:2056+ 02:54
67 Florian Obersteiner 1995 Hermann Radteam + 02:2088+ 05:54
68 Saned Abu-Fares 1999 Cycling Academy Devo + 02:2382+ 04:51
69 Paul Rudys 1998 LKT Team Brandenburg + 02:2663+ 03:35
70 Itamar Einhorn 1997 Cycling Academy Devo + 02:5565+ 03:37
71 Tobias Bayer 1999 Tirol Cycling Team + 02:55111+ 09:51
72 Davide Orrico 1990 Vorarlberg - Santic + 02:5579+ 04:37
73 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 02:5561+ 03:22
74 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 02:5568+ 03:46
75 Daniel Knapp 1996 Tirol Cycling Team + 02:5572+ 04:18
76 Willi Thielebeule 1983 KED Stevens Radteam Berlin + 03:0577+ 04:31
77 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 03:0569+ 03:52
78 Borut Ramsak 1986 KK Bled + 03:0584+ 05:06
79 Piotr Konwa 1995 Elkov - Author + 03:0564+ 03:37
80 Filippo Fortin 1989 Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:0567+ 03:42
81 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:0576+ 04:29
82 Matej Drinovec 1991 KK Kranj + 03:2085+ 05:21
83 Andi Bajc 1988 My Bike - Stevens + 03:2471+ 04:09
84 Martin Kozelj 1989 KK Bled + 03:27129+ 11:54
85 Tobias Gotzenberger - Veloclub Ratisbona + 03:2780+ 04:38
86 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 03:2970+ 03:57
87 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 03:3581+ 04:42
88 Jeremy Frehen 1999 Ago - Aquaservice + 03:5378+ 04:37
89 Yann Pestiaux 1998 Ago - Aquaservice + 03:5375+ 04:29
90 Jonas Sonnleitner 1997 Veloclub Ratisbona + 03:5390+ 06:07
91 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 03:5389+ 05:59
92 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 04:10109+ 08:52
93 Thomas Zechmeister 1993 TJ Favorit Brno + 04:1395+ 06:43
94 Max Kanter 1997 Development Team Sunweb + 04:3096+ 06:45
95 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 04:3083+ 05:06
96 Tobias Magdeburg 1997 KED Stevens Radteam Berlin + 04:3094+ 06:42
97 Jiri Petrus 1996 Topforex-Lapierre + 04:30142+ 14:41
98 Benjamin Herden 1990 Veloclub Ratisbona + 04:5287+ 05:45
99 Markus Wille 1999 P&S Team Thüringen + 04:5297+ 07:02
100 Robert Müller 1986 Hermann Radteam + 04:5298+ 07:07
101 Christoph Kaspera 1995 Veloclub Ratisbona + 04:52105+ 08:15
102 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 05:2892+ 06:29
103 Otto Vergaerde 1994 WSA Pushbikers + 05:28108+ 08:45
104 Lionel Taminiaux 1996 Ago - Aquaservice + 05:2893+ 06:42
105 Jan Andel 1999 TJ Favorit Brno + 05:33144+ 16:39
106 Leo Appelt 1997 LKT Team Brandenburg + 05:39100+ 07:43
107 Richard Banusch 1998 LKT Team Brandenburg + 05:39110+ 09:06
108 Jonas Bokeloh 1996 LKT Team Brandenburg + 05:3991+ 06:22
109 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 05:41102+ 08:03
110 Gregor Matija Cerne 1998 KK Bled + 05:59119+ 10:21
111 Maximilian Kuen 1992 My Bike - Stevens + 05:5999+ 07:15
112 Daniel Auer 1994 WSA Pushbikers + 06:22113+ 10:05
113 Gerd Fidler 1996 My Bike - Stevens + 06:22145+ 16:48
114 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 06:40116+ 10:15
115 Yuval Ben Moshe 1999 Cycling Academy Devo + 06:40112+ 09:57
116 Thomas Moses 1992 JLT - Condor + 07:23101+ 08:03
117 Jure Golcer 1977 Adria Mobil + 07:34106+ 08:24
118 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 07:34104+ 08:11
119 Simon Cibej 1997 MebloJogi-Kult-Solkan + 07:34147+ 17:59
120 Jodok Salzmann 1995 WSA Pushbikers + 07:34103+ 08:07
121 Ofek Hason 1994 Cycling Academy Devo + 07:34118+ 10:20
122 Emils Liepins 1992 ONE Pro Cycling + 07:34122+ 10:33
123 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Waoo + 07:34107+ 08:40
124 Fabian Kässmann 1998 P&S Team Thüringen + 08:12123+ 10:34
125 Christopher Hatz 1991 Hermann Radteam + 08:12149+ 18:31
126 Jan Dieteren 1993 LKT Team Brandenburg + 08:38150+ 18:57
127 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 08:38120+ 10:26
128 Michael Hernandez 1997 Aevolo Cycling + 08:38131+ 12:10
129 Tomas Capek 1998 Topforex-Lapierre + 09:30137+ 13:19
130 Jan Gavenda 1999 Topforex-Lapierre + 09:30151+ 20:40
131 Robert Jenko 1990 MebloJogi-Kult-Solkan + 09:30126+ 11:22
132 David Jabuka 1997 Meridiana - Kamen Team + 09:30124+ 10:39
133 Hans-Jörg Leopold 1983 WSA Pushbikers + 09:30117+ 10:17
134 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 09:30136+ 13:14
135 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 09:30114+ 10:11
136 Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 09:30125+ 10:42
137 Adam Cihlar 1998 TJ Favorit Brno + 09:30140+ 13:58
138 Henrik Pakalski 1999 KED Stevens Radteam Berlin + 09:30128+ 11:50
139 Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team + 09:30138+ 13:48
140 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 09:30148+ 18:18
141 Joeri Stallaert 1991 Vorarlberg - Santic + 09:30121+ 10:31
142 Peter Williams 1986 ONE Pro Cycling + 09:30115+ 10:13
143 Christopher Latham 1994 ONE Pro Cycling + 09:30134+ 12:56
144 Audun Brekke Fløtten 1990 Team Waoo + 09:59132+ 12:22
145 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 10:51141+ 14:27
146 Peter Kusztor 1984 My Bike - Stevens + 10:51152+ 21:21
147 Yannick Mayer 1991 Veloclub Ratisbona + 10:51143+ 16:22
148 Robert-Jon McCarthy 1994 JLT - Condor + 10:51133+ 12:30
149 Ian Bibby 1986 JLT - Condor + 10:51130+ 11:59
150 Robert Jägeler 1996 P&S Team Thüringen + 10:51135+ 13:11
151 Toni Franz 1997 P&S Team Thüringen + 10:51139+ 13:48
152 Alexander Kamp Egested 1993 Team Waoo + 16:03146+ 17:08
153 Vojtech Modlitba 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 21:16153+ 31:45
154 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 22:24154+ 41:48
OOT Sebastian Schmiedel 1997 KED Stevens Radteam Berlin 999
OOT Oskar Gebauer 1998 KED Stevens Radteam Berlin 999
OOT Hannes Augustin 1997 KED Stevens Radteam Berlin 999
OOT Jakob Smid 1996 KK Bled 999
OOT Luka Cotar 1996 KK Kranj 999
OOT Tim Roskar 1998 MebloJogi-Kult-Solkan 999
OOT Krystof Solar 1999 TJ Favorit Brno 999
DNF Karol Kuba 1999 CK Pribram - Fany Gastro 999
DNF Jared Poulton 1994 Cycling Academy Devo 999
DNF Arne Egner 1994 Hermann Radteam 999
DNF Antonio Pugliese 1990 Meridiana - Kamen Team 999
DNF Michel Aschenbrenner 1999 P&S Team Thüringen 999
DNF Mate Kovacs 1996 Pannon Cycling Team 999
DNF Roman Lehky 1996 Topforex-Lapierre 999

Info

Race Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Nation Croatia
Stage 02.stage
Type Hilly MF
Distance 161 km
StartVrsar
FinishOprtalj
DateMarch 10th (2018)
Leader K.Hagen
Mountain M.Kukrle
Sprint L.Taminiaux

Marc Hirschi