2018 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (2) Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Kasper Asgreen 1995 Team Waoo 03:39:510103:41:51
02 Krister Hagen 1989 Team Coop + 0002+ 02
03 Mikkel Honore 1997 Team Waoo + 0003+ 06
04 Matej Mugerli 1981 My Bike - Stevens + 0208+ 17
05 Attila Valter 1998 Pannon Cycling Team + 0409+ 18
06 Josip Rumac 1994 Meridiana - Kamen Team + 0406+ 16
07 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 0405+ 15
08 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 0407+ 17
09 Rok Korosec 1993 My Bike - Stevens + 0404+ 14
10 Markus Eibegger 1984 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0410+ 18
11 Kristian Aasvold 1995 Team Coop + 0714+ 21
12 Thomas Stewart 1990 JLT - Condor + 0711+ 19
13 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0712+ 20
14 James Oram 1993 ONE Pro Cycling + 1218+ 24
15 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 1219+ 24
16 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1213+ 21
17 Johannes Schinnagel 1996 Tirol Cycling Team + 1217+ 24
18 Marko Pavlic 1993 MebloJogi-Kult-Solkan + 1432+ 30
19 Marc Hirschi 1998 Development Team Sunweb + 1422+ 26
20 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 1415+ 22
21 William Barta 1996 Hagens Berman - Axeon + 1427+ 28
22 Sean Bennett 1996 Hagens Berman - Axeon + 1416+ 23
23 Hayden McCormick 1994 ONE Pro Cycling + 1420+ 25
24 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 1433+ 30
25 Sylvain Moniquet 1998 Ago - Aquaservice + 1434+ 30
26 Karol Domagalski 1989 ONE Pro Cycling + 1423+ 26
27 Patrick Schelling 1990 Vorarlberg - Santic + 1428+ 28
28 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 1924+ 27
29 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 1930+ 30
30 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 1929+ 29
31 Gian Friesecke 1994 Vorarlberg - Santic + 1926+ 28
32 Georg Zimmerman 1997 Tirol Cycling Team + 1975+ 54
33 Matteo Badilatti 1992 Vorarlberg - Santic + 1952+ 40
34 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1942+ 33
35 Jodok Salzmann 1995 WSA Pushbikers + 1938+ 32
36 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1931+ 30
37 Øivind Lukkedal 1994 Team Coop + 1939+ 32
38 Izidor Penko 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 1925+ 27
39 Fredrik Ludvigsson 1994 Team Coop + 1943+ 34
40 Jesper Schultz 1996 Team Waoo + 1945+ 35
41 Piotr Konwa 1995 Elkov - Author + 1935+ 31
42 Victor Brück 1996 Hermann Radteam + 1941+ 32
43 Marton Dina 1996 Pannon Cycling Team + 1940+ 32
44 Yann Pestiaux 1998 Ago - Aquaservice + 1946+ 35
45 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 1937+ 31
46 Helmut Trettwer 1983 WSA Pushbikers + 1936+ 31
47 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 1921+ 26
48 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 3063+ 46
49 Jeremy Frehen 1999 Ago - Aquaservice + 3056+ 43
50 Uros Repse 1993 MebloJogi-Kult-Solkan + 3061+ 45
51 Stefan Poll 1986 WSA Pushbikers + 3071+ 50
52 Jonathan Dinkler 1995 P&S Team Thüringen + 3054+ 42
53 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 3044+ 35
54 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 3050+ 40
55 Lukas Meiler 1995 Vorarlberg - Santic + 3058+ 44
56 Hans-Jörg Leopold 1983 WSA Pushbikers + 3064+ 46
57 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 3074+ 53
58 Thomas Moses 1992 JLT - Condor + 3049+ 39
59 Edward Laverack 1994 JLT - Condor + 3068+ 48
60 Peter Williams 1986 ONE Pro Cycling + 3057+ 43
61 Martin Lavric 1998 KK Kranj + 3066+ 47
62 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 3047+ 36
63 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 3072+ 50
64 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 3051+ 40
65 Tadej Valjavec 1977 KK Kranj + 3065+ 46
66 Johannes Adamietz 1998 Tirol Cycling Team + 3076+ 54
67 Jure Golcer 1977 Adria Mobil + 3069+ 49
68 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 3060+ 44
69 Jonas Bokeloh 1996 LKT Team Brandenburg + 3055+ 42
70 Andi Bajc 1988 My Bike - Stevens + 3059+ 44
71 Jonathan Brown 1997 Hagens Berman - Axeon + 3062+ 45
72 Peter Simon 1991 Pannon Cycling Team + 3067+ 47
73 Filippo Fortin 1989 Team Felbermayr - Simplon Wels + 3048+ 36
74 Petr Hampl 1993 TJ Favorit Brno + 3070+ 49
75 Itamar Einhorn 1997 Israel Cycling Academy Devo + 3053+ 41
76 Benjamin Herden 1990 Veloclub Ratisbona + 3073+ 52
77 Paul Rudys 1998 LKT Team Brandenburg + 5084+ 01:08
78 Adam Sekanina 1995 TJ Favorit Brno + 5083+ 01:07
79 Joeri Stallaert 1991 Vorarlberg - Santic + 5078+ 01:00
80 Tobias Gotzenberger - Veloclub Ratisbona + 5087+ 01:10
81 David Jabuka 1997 Meridiana - Kamen Team + 5085+ 01:08
82 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 5077+ 01:00
83 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 5892+ 01:19
84 Ian Bibby 1986 JLT - Condor + 5882+ 01:07
85 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 5886+ 01:09
86 Alexander Kamp Egested 1993 Team Waoo + 5879+ 01:04
87 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Waoo + 5880+ 01:05
88 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 5881+ 01:06
89 Maximilian Kuen 1992 My Bike - Stevens + 5889+ 01:15
90 Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 5888+ 01:11
91 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:0891+ 01:18
92 Luka Pajek 1996 KK Bled + 01:0893+ 01:20
93 Davide Orrico 1990 Vorarlberg - Santic + 01:0899+ 01:41
94 Lionel Taminiaux 1996 Ago - Aquaservice + 01:0890+ 01:16
95 Daniel Knapp 1996 Tirol Cycling Team + 01:0894+ 01:22
96 Kristijan Hocevar 1999 MebloJogi-Kult-Solkan + 01:0897+ 01:29
97 Willi Thielebeule 1983 KED Stevens Radteam Berlin + 01:0896+ 01:25
98 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:0895+ 01:23
99 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 01:33100+ 01:47
100 Robert-Jon McCarthy 1994 JLT - Condor + 01:3398+ 01:38
101 Robert Jenko 1990 MebloJogi-Kult-Solkan + 01:40101+ 01:51
102 Matej Drinovec 1991 KK Kranj + 01:42103+ 02:00
103 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 01:42105+ 02:05
104 Borut Ramsak 1986 KK Bled + 01:42102+ 02:00
105 Leo Appelt 1997 LKT Team Brandenburg + 01:52104+ 02:03
106 Robert Müller 1986 Hermann Radteam + 01:52111+ 02:14
107 Viktor Filutas 1996 Pannon Cycling Team + 01:52106+ 02:07
108 Jonas Sonnleitner 1997 Veloclub Ratisbona + 01:52109+ 02:13
109 Markus Wille 1999 P&S Team Thüringen + 01:52107+ 02:09
110 Tobias Magdeburg 1997 KED Stevens Radteam Berlin + 01:52108+ 02:11
111 Henrik Pakalski 1999 KED Stevens Radteam Berlin + 02:00113+ 02:19
112 Saned Abu-Fares 1999 Israel Cycling Academy Devo + 02:04117+ 02:27
113 Max Kanter 1997 Development Team Sunweb + 02:04110+ 02:14
114 Thomas Zechmeister 1993 TJ Favorit Brno + 02:09118+ 02:29
115 Robert Jägeler 1996 P&S Team Thüringen + 02:09112+ 02:19
116 Fabian Kässmann 1998 P&S Team Thüringen + 02:09115+ 02:21
117 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:09114+ 02:21
118 Audun Brekke Fløtten 1990 Team Waoo + 02:09116+ 02:22
119 Ofek Hason 1994 Israel Cycling Academy Devo + 02:23119+ 02:45
120 Toni Franz 1997 P&S Team Thüringen + 02:37120+ 02:56
121 Emils Liepins 1992 ONE Pro Cycling + 02:50121+ 02:58
122 Yuval Ben Moshe 1999 Israel Cycling Academy Devo + 02:58123+ 03:16
123 Otto Vergaerde 1994 WSA Pushbikers + 03:05122+ 03:16
124 Christoph Kaspera 1995 Veloclub Ratisbona + 03:05124+ 03:22
125 Tomas Capek 1998 Topforex-Lapierre + 03:16127+ 03:28
126 Florian Obersteiner 1995 Hermann Radteam + 03:16129+ 03:33
127 Roman Lehky 1996 Topforex-Lapierre + 03:16131+ 03:33
128 Richard Banusch 1998 LKT Team Brandenburg + 03:16126+ 03:26
129 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 03:16133+ 03:35
130 Christopher Latham 1994 ONE Pro Cycling + 03:16125+ 03:25
131 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 03:16132+ 03:34
132 Stefan Brandlmeier 1993 Veloclub Ratisbona + 03:16130+ 03:33
133 Michael Hernandez 1997 Aevolo Cycling + 03:16128+ 03:31
134 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 03:35136+ 03:43
135 Tom Wirtgen 1996 Ago - Aquaservice + 03:35134+ 03:40
136 Daniel Auer 1994 WSA Pushbikers + 03:35135+ 03:42
137 Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team + 04:01137+ 04:17
138 Gregor Matija Cerne 1998 KK Bled + 04:01138+ 04:21
139 Adam Cihlar 1998 TJ Favorit Brno + 04:01139+ 04:27
140 Tim Roskar 1998 MebloJogi-Kult-Solkan + 04:12140+ 04:29
141 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 04:28141+ 04:41
142 Luka Cotar 1996 KK Kranj + 04:28142+ 04:42
143 Jared Poulton 1994 Israel Cycling Academy Devo + 04:28144+ 04:45
144 Sebastian Schmiedel 1997 KED Stevens Radteam Berlin + 04:28143+ 04:43
145 Yannick Mayer 1991 Veloclub Ratisbona + 05:15145+ 05:30
146 Mate Kovacs 1996 Pannon Cycling Team + 06:24146+ 06:42
147 Tobias Bayer 1999 Tirol Cycling Team + 06:41147+ 06:55
148 Hannes Augustin 1997 KED Stevens Radteam Berlin + 06:55148+ 07:11
149 Martin Kozelj 1989 KK Bled + 08:01149+ 08:26
150 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 08:33150+ 08:47
151 Jiri Petrus 1996 Topforex-Lapierre + 09:52151+ 10:10
152 Antonio Pugliese 1990 Meridiana - Kamen Team + 09:57156+ 10:21
153 Peter Kusztor 1984 My Bike - Stevens + 10:04161+ 10:29
154 Dominik Neuman 1995 Topforex-Lapierre + 10:04155+ 10:20
155 Jan Dieteren 1993 LKT Team Brandenburg + 10:04152+ 10:18
156 Arne Egner 1994 Hermann Radteam + 10:04154+ 10:19
157 Christopher Hatz 1991 Hermann Radteam + 10:04153+ 10:18
158 Vojtech Modlitba 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 10:04160+ 10:28
159 Gerd Fidler 1996 My Bike - Stevens + 10:04158+ 10:25
160 Simon Cibej 1997 MebloJogi-Kult-Solkan + 10:04157+ 10:24
161 Oskar Gebauer 1998 KED Stevens Radteam Berlin + 10:04159+ 10:27
162 Jakob Smid 1996 KK Bled + 10:10162+ 10:33
163 Jan Andel 1999 TJ Favorit Brno + 10:53163+ 11:05
164 Krystof Solar 1999 TJ Favorit Brno + 10:53165+ 11:11
165 Jan Gavenda 1999 Topforex-Lapierre + 10:53164+ 11:09
166 Karol Kuba 1999 CK Pribram - Fany Gastro + 11:31166+ 11:51
167 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 19:11167+ 19:23
168 Michel Aschenbrenner 1999 P&S Team Thüringen + 21:40168+ 22:10
DNF Tomas Jakoubek 1999 CK Pribram - Fany Gastro 999
DNF Lior Avitan 1996 Israel Cycling Academy Devo 999
DNF Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop 999
DNF Manuel Porzner 1996 Tirol Cycling Team 999

Info

Race Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Nation Croatia
Stage 01.stage
Type Hilly MF
Distance 161 km
StartPorec
FinishLabin
DateMarch 9th (2018)
Leader K.Asgreen
Mountain Z.Horvat
Sprint Z.Horvat

Kasper Asgreen