2018 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (2)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 03

Pos Name Born Nation Team Time
01 Krister Hagen 1989 Norway Team Coop 11:07:16
02 Kasper Asgreen 1995 Denmark Team Waoo + 04
03 Tadej Pogacar 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 10
04 Mikkel Honore 1997 Denmark Team Waoo + 17
05 Marc Hirschi 1998 Switzerland Development Team Sunweb + 17
06 Markus Eibegger 1984 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 24
07 Radoslav Rogina 1979 Croatia Adria Mobil + 26
08 Sean Bennett 1996 USA Hagens Berman - Axeon + 27
09 Stephan Rabitsch 1991 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 27
10 Jiri Polnicky 1989 Czech Republic Elkov - Author + 28
11 James Oram 1993 New Zealand ONE Pro Cycling + 28
12 Johannes Schinnagel 1996 Germany Tirol Cycling Team + 30
13 Kristian Aasvold 1995 Norway Team Coop + 32
14 William Barta 1996 USA Hagens Berman - Axeon + 34
15 Karol Domagalski 1989 Poland ONE Pro Cycling + 37
16 Sylvain Moniquet 1998 Belgium Ago - Aquaservice + 41
17 Matteo Badilatti 1992 Switzerland Vorarlberg - Santic + 46
18 Attila Valter 1998 Hungary Pannon Cycling Team + 49
19 Thomas Stewart 1990 Great Britain JLT - Condor + 50
20 Jan Barta 1984 Czech Republic Elkov - Author + 53
21 Christian Koch 1996 Germany LKT Team Brandenburg + 55
22 Josip Rumac 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 56
23 Izidor Penko 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 58
24 Patrick Schelling 1990 Switzerland Vorarlberg - Santic + 59
25 Jaka Primozic 1998 Slovenia KK Kranj + 01:01
26 Marton Dina 1996 Hungary Pannon Cycling Team + 01:15
27 Georg Zimmerman 1997 Germany Tirol Cycling Team + 01:17
28 Matthias Krizek 1988 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:24
29 Hayden McCormick 1994 New Zealand ONE Pro Cycling + 01:27
30 Gian Friesecke 1994 Switzerland Vorarlberg - Santic + 01:28
31 Marvin Tasset 1997 Belgium Ago - Aquaservice + 01:32
32 Ziga Groselj 1993 Slovenia Adria Mobil + 01:33
33 Johannes Adamietz 1998 Germany Tirol Cycling Team + 01:34
34 Jesper Schultz 1996 Denmark Team Waoo + 01:37
35 Alistair Slater 1993 Great Britain JLT - Condor + 01:43
36 Marko Pavlic 1993 Slovenia MebloJogi-Kult-Solkan + 01:44
37 Helmut Trettwer 1983 Germany WSA Pushbikers + 01:47
38 Tadej Valjavec 1977 Slovenia KK Kranj + 01:48
39 Øivind Lukkedal 1994 Norway Team Coop + 01:48
39 Fredrik Ludvigsson 1994 Sweden Team Coop + 01:50
41 Jonathan Dinkler 1995 Germany P&S Team Thüringen + 01:55
42 Uros Repse 1993 Slovenia MebloJogi-Kult-Solkan + 02:01
43 Victor Brück 1996 Germany Hermann Radteam + 02:05
44 Martin Lavric 1998 Slovenia KK Kranj + 02:08
45 Jarno Mobach 1998 Netherlands Development Team Sunweb + 02:11
46 Rok Korosec 1993 Slovenia My Bike - Stevens + 02:14
47 Håkon Lunder Aalrust 1998 Norway Team Coop + 02:17
48 Martin Boubal 1984 Czech Republic CK Pribram - Fany Gastro + 02:21
49 Peter Simon 1991 Hungary Pannon Cycling Team + 02:22
50 Petr Hampl 1993 Czech Republic TJ Favorit Brno + 02:26
51 Daniel Lehner 1994 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:54
52 Pavel Gruber 1996 Czech Republic CK Pribram - Fany Gastro + 02:56
53 Jonathan Brown 1997 USA Hagens Berman - Axeon + 02:58
54 Kristijan Hocevar 1999 Slovenia MebloJogi-Kult-Solkan + 03:06
55 Josef Cerny 1993 Czech Republic Elkov - Author + 03:22
56 Adam Sekanina 1995 Czech Republic TJ Favorit Brno + 03:28
57 Filippo Fortin 1989 Italy Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:36
58 Piotr Konwa 1995 Poland Elkov - Author + 03:37
59 Itamar Einhorn 1997 Israel Israel Cycling Academy Devo + 03:37
60 Luka Pajek 1996 Slovenia KK Bled + 03:41
61 Emanuel Kiserlovski 1984 Croatia Meridiana - Kamen Team + 03:46
62 Matej Zahalka 1993 Czech Republic Elkov - Author + 03:52
63 Michael Kukrle 1994 Czech Republic Elkov - Author + 03:55
64 Andi Bajc 1988 Slovenia My Bike - Stevens + 04:09
65 Daniel Knapp 1996 Austria Tirol Cycling Team + 04:18
66 Yann Pestiaux 1998 Belgium Ago - Aquaservice + 04:29
67 Davide Orrico 1990 Italy Vorarlberg - Santic + 04:37
68 Edward Laverack 1994 Great Britain JLT - Condor + 04:58
69 Nils Eekhoff 1998 Netherlands Development Team Sunweb + 05:03
70 Matej Mugerli 1981 Slovenia My Bike - Stevens + 05:04
71 Florian Obersteiner 1995 Germany Hermann Radteam + 05:54
72 Borut Ramsak 1986 Slovenia KK Bled + 06:16
73 Jonas Bokeloh 1996 Germany LKT Team Brandenburg + 06:22
74 Lukas Meiler 1995 Germany Vorarlberg - Santic + 06:25
75 Tilen Finkst 1997 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 06:29
76 Lionel Taminiaux 1996 Belgium Ago - Aquaservice + 06:39
77 Max Kanter 1997 Germany Development Team Sunweb + 07:41
78 Tobias Magdeburg 1997 Germany KED Stevens Radteam Berlin + 06:42
79 Thomas Zechmeister 1993 Czech Republic TJ Favorit Brno + 06:43
80 Benjamin Herden 1990 Germany Veloclub Ratisbona + 06:55
81 Ziga Rucigaj 1995 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 06:59
82 Robert Müller 1986 Germany Hermann Radteam + 07:07
83 Maximilian Kuen 1992 Austria My Bike - Stevens + 07:15
84 Paul Rudys 1998 Germany LKT Team Brandenburg + 07:39
85 Leo Appelt 1997 Germany LKT Team Brandenburg + 07:43
86 Robert Malik 1993 Slovakia CK Pribram - Fany Gastro + 07:44
87 Thomas Moses 1992 Great Britain JLT - Condor + 08:03
88 Matic Groselj 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 08:03
89 Jodok Salzmann 1995 Austria WSA Pushbikers + 08:07
90 Dusan Rajovic 1997 Serbia Adria Mobil + 08:11
91 Viktor Filutas 1996 Hungary Pannon Cycling Team + 08:24
92 Jure Golcer 1977 Slovenia Adria Mobil + 08:24
93 Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Ago - Aquaservice + 08:26
94 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Denmark Team Waoo + 08:40
95 Jeremy Frehen 1999 Belgium Ago - Aquaservice + 08:41
96 Otto Vergaerde 1994 Belgium WSA Pushbikers + 08:45
97 Ian Garrison 1998 USA Hagens Berman - Axeon + 08:46
98 Nik Cemazar 1999 Slovenia KK Kranj + 08:52
99 Richard Banusch 1998 Germany LKT Team Brandenburg + 09:06
100 Matej Drinovec 1991 Slovenia KK Kranj + 09:11
101 Christoph Kaspera 1995 Germany Veloclub Ratisbona + 09:25
102 Stefan Brandlmeier 1993 Germany Veloclub Ratisbona + 09:41
103 Tobias Bayer 1999 Austria Tirol Cycling Team + 09:51
104 Yuval Ben Moshe 1999 Israel Israel Cycling Academy Devo + 09:57
105 Daniel Auer 1994 Austria WSA Pushbikers + 10:05
106 Gasper Katrasnik 1995 Slovenia Adria Mobil + 10:11
107 Peter Williams 1986 Great Britain ONE Pro Cycling + 10:13
108 Daniel Dina 1997 Hungary Pannon Cycling Team + 10:15
109 Hans-Jörg Leopold 1983 Austria WSA Pushbikers + 10:17
110 Gregor Matija Cerne 1998 Slovenia KK Bled + 10:21
111 Emils Liepins 1992 Latvia ONE Pro Cycling + 10:23
112 Joeri Stallaert 1991 Belgium Vorarlberg - Santic + 10:31
113 David Jabuka 1997 Croatia Meridiana - Kamen Team + 10:39
114 Ziga Jerman 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 10:42
115 Robert Jenko 1990 Slovenia MebloJogi-Kult-Solkan + 11:22
116 Dominik Neuman 1995 Czech Republic Topforex-Lapierre + 11:36
117 Henrik Pakalski 1999 Germany KED Stevens Radteam Berlin + 11:50
118 Ian Bibby 1986 Great Britain JLT - Condor + 11:59
119 Michael Hernandez 1997 USA Aevolo Cycling + 12:10
120 Audun Brekke Fløtten 1990 Norway Team Waoo + 12:22
121 Robert-Jon McCarthy 1994 Ireland JLT - Condor + 12:30
122 Christopher Latham 1994 Great Britain ONE Pro Cycling + 12:56
123 Robert Jägeler 1996 Germany P&S Team Thüringen + 13:11
124 Tomas Capek 1998 Czech Republic Topforex-Lapierre + 13:19
125 Bruno Maltar 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 13:48
126 Martin Salmon 1997 Germany Development Team Sunweb + 14:27
127 Cole Davis 1999 USA Hagens Berman - Axeon + 14:30
128 Fabian Kässmann 1998 Germany P&S Team Thüringen + 14:38
129 Jiri Petrus 1996 Czech Republic Topforex-Lapierre + 14:41
130 Yannick Mayer 1991 Germany Veloclub Ratisbona + 16:22
131 Ziga Horvat 1998 Slovenia Adria Mobil + 17:16
132 Jan Andel 1999 Czech Republic TJ Favorit Brno + 17:49
133 Toni Franz 1997 Germany P&S Team Thüringen + 17:52
134 Gerd Fidler 1996 Austria My Bike - Stevens + 17:58
135 Simon Cibej 1997 Slovenia MebloJogi-Kult-Solkan + 17:59
136 Adam Cihlar 1998 Czech Republic TJ Favorit Brno + 18:02
137 Felix Gall 1998 Austria Development Team Sunweb + 18:18
138 Christopher Hatz 1991 Germany Hermann Radteam + 18:30
139 Jan Dieteren 1993 Germany LKT Team Brandenburg + 18:57
140 Jan Gavenda 1999 Czech Republic Topforex-Lapierre + 20:40
141 Vojtech Modlitba 1996 Czech Republic CK Pribram - Fany Gastro + 35:49
142 Leon Echtermann 1997 Germany Hermann Radteam + 41:48

Info

RaceIstarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Nation Croatia
DateMarch 8th-11th
Edition2018
Classification2.2
Leader K.Hagen
Mountain Z.Horvat
Sprint L.Taminiaux
Extra Compare top four

Krister Hagen