Next manager: Frankfurt (01/05 12:00)

2017 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Matej Mugerli 1981 Amplatz - BMC 04:35:380108:21:06
02 Rasmus Guldhammer 1989 Team Virtu Cycling + 0605+ 13
03 Tadej Pogacar 1998 Rog - Ljubljana + 0604+ 12
04 Ian Bibby 1986 JLT - Condor + 0602+ 04
05 Fabian Giger 1987 - + 1203+ 09
06 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1206+ 24
07 Marc Goos 1990 Development Team Sunweb + 1209+ 26
08 Antonino Parrinello 1988 GM Europa Ovini + 1208+ 25
09 Hermann Pernsteiner 1990 Amplatz - BMC + 1210+ 28
10 Marek Canecky 1988 Amplatz - BMC + 1207+ 25
11 Niklas Eg 1995 Team Virtu Cycling + 2212+ 38
12 Bartosz Warchol 1992 Team Hurom + 2611+ 37
13 Jure Golcer 1977 Adria Mobil + 2614+ 43
14 Riccardo Zoidl 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 2613+ 41
15 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 2616+ 46
16 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 3115+ 44
17 Helmut Trettwer 1983 WSA - Greenlife + 3917+ 53
18 Davide Pacchiardo 1990 GM Europa Ovini + 3919+ 57
19 Markus Freiberger 1995 Tirol Cycling Team + 4318+ 56
20 Matija Kvasina 1981 Team Felbermayr - Simplon Wels + 4321+ 01:01
21 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 4820+ 59
22 Marko Pavlic 1993 Meblo Jogi Kult Solkan + 5525+ 01:14
23 Ruben Zepuntke 1993 Development Team Sunweb + 5722+ 01:07
24 Sebastian Schönberger 1994 Tirol Cycling Team + 5726+ 01:18
25 Izidor Penko 1996 Rog - Ljubljana + 5723+ 01:09
26 Mustafa Sayar 1989 Torku Seker Spor + 5724+ 01:09
27 Ryota Nishizono 1987 Bridgestone Anchor + 01:0728+ 01:27
28 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 01:1427+ 01:27
29 Jonathan Dinkler 1995 - + 01:1430+ 01:28
30 Venantas Lasinis 1997 Staki - Technorama + 01:1433+ 01:31
31 Dmitry Markov 1997 - + 01:1432+ 01:31
32 Florian Nowak 1995 Hermann Radteam + 01:1434+ 01:32
33 Nikolay Cherkasov 1996 - + 01:1431+ 01:29
34 Mikkel Bjerg 1998 Team Giant - Castelli + 01:1451+ 02:25
35 Davide Mucelli 1986 Meridiana - Kamen Team + 01:1429+ 01:28
36 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 01:2440+ 01:48
37 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 01:2437+ 01:41
38 Antonio Di Sante 1993 GM Europa Ovini + 01:2436+ 01:40
39 Ryu Suzuki 1992 Bridgestone Anchor + 01:2435+ 01:39
40 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team + 01:2455+ 02:32
41 Llibert Sendros Juvé 1991 Kolss - BDC Team + 01:2447+ 02:01
42 Elgun Alizada 1996 Synergy Baku Cycling Project + 01:3181+ 04:36
43 Roman Kustadinchev 1995 - + 01:3161+ 03:03
44 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 01:3139+ 01:43
45 Ziga Rucigaj 1995 Rog - Ljubljana + 01:3138+ 01:42
46 Domenic Weinstein 1994 Rad-Net Rose Team + 01:4042+ 01:54
47 Nazym Bakirci 1986 Torku Seker Spor + 01:4045+ 01:58
48 Matthias Krizek 1988 Tirol Cycling Team + 01:4041+ 01:49
49 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 01:4046+ 01:59
50 Johannes Adamietz 1998 Team Heizomat + 01:4059+ 02:56
51 Stefan Poll 1986 WSA - Greenlife + 01:40112+ 07:07
52 Georg Loef 1994 Team Heizomat + 01:4043+ 01:55
53 Theo Reinhardt 1990 Rad-Net Rose Team + 01:4044+ 01:58
54 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 02:0348+ 02:10
55 Martin Fanger 1988 - + 02:0750+ 02:20
56 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 02:0752+ 02:25
57 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 02:0749+ 02:16
58 Steve Lampier 1984 JLT - Condor + 02:16117+ 08:20
59 Georg Zimmerman 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:1653+ 02:31
60 Luca Chirico 1992 Torku Seker Spor + 02:1654+ 02:31
61 Simon Laib 1995 Hermann Radteam + 02:2467+ 03:50
62 Gian Friesecke 1994 Team Vorarlberg + 02:2456+ 02:36
63 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 02:2965+ 03:35
64 Sho Hatsuyama 1988 Bridgestone Anchor + 02:3857+ 02:55
65 Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team + 02:4460+ 02:58
66 Ivan Balykin 1990 Torku Seker Spor + 02:4858+ 02:56
67 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Team Giant - Castelli + 03:0062+ 03:15
68 Sergey Shatovkin 1997 - + 03:0078+ 04:30
69 Maximilian Kuen 1992 Tirol Cycling Team + 03:0064+ 03:19
70 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 03:0063+ 03:19
71 Manabu Ishibashi 1992 Bridgestone Anchor + 03:1168+ 03:52
72 Takaaki Hori 1992 Bridgestone Anchor + 03:1679+ 04:30
73 Andrea Borso 1994 Adria Mobil + 03:2366+ 03:39
74 Oleksandr Prevar 1990 Kolss - BDC Team + 03:3377+ 04:25
75 Andi Bajc 1988 Amplatz - BMC + 03:4769+ 04:00
76 Peter Kusztor 1984 Amplatz - BMC + 03:5070+ 04:04
77 Evgeny Kobernyak 1995 - + 03:5071+ 04:09
78 Josip Rumac 1994 Synergy Baku Cycling Project + 03:5093+ 05:20
79 Markus Eibegger 1984 Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:0074+ 04:15
80 Jonas Rapp 1994 Team Heizomat + 04:0375+ 04:15
81 Maksym Averin [*] 1985 Synergy Baku Cycling Project + 04:0394+ 05:34
82 Tilen Finkst 1997 Rog - Ljubljana + 04:03119+ 09:08
83 Hans-Jörg Leopold 1983 WSA - Greenlife + 04:0380+ 04:36
84 Primoz Obal 1990 Meblo Jogi Kult Solkan + 04:0387+ 04:53
85 Ziga Jerman 1998 Rog - Ljubljana + 04:0372+ 04:14
86 Max Kanter 1997 Development Team Sunweb + 04:0373+ 04:14
87 Immanuel Stark 1994 - + 04:0383+ 04:39
88 Enver Asanov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 04:0389+ 05:06
89 Stepan Kurianov 1996 - + 04:0390+ 05:11
90 Gianfranco Visconti 1983 Meridiana - Kamen Team + 04:0396+ 05:44
91 Pavel Camrda 1996 Elkov - Author + 04:0376+ 04:21
92 Jaka Primozic 1998 Kk Kranj + 04:0391+ 05:15
93 Jernej Svab 1995 Kk Kranj + 04:23105+ 06:27
94 Mads Rahbek 1995 Team Virtu Cycling + 04:2382+ 04:39
95 Matic Veber 1996 KK Grega Bole Bled + 04:2899+ 05:57
96 Wojciech Franczak 1993 Team Hurom + 04:2885+ 04:48
97 Petr Rikunov 1997 - + 04:2884+ 04:47
98 Jan Stöhr 1991 CK Pribram - Fany Gastro + 04:28101+ 06:03
99 Vasyl Malyvnivskiy 1992 Kolss - BDC Team + 04:28115+ 08:19
100 Frederik Hähnel 1996 LKT Team Brandenburg + 04:28100+ 06:00
101 Robert Müller 1986 Hermann Radteam + 04:2886+ 04:49
102 Luka Pajek 1996 KK Grega Bole Bled + 04:2895+ 05:36
103 Matteo Rotondi 1996 GM Europa Ovini + 04:42102+ 06:10
104 Nathan Müller 1995 Team Heizomat + 04:4288+ 04:56
105 Uros Repse 1993 Meridiana - Kamen Team + 04:4298+ 05:55
106 Marcel Weber 1988 Veloclub Ratisbona + 04:50111+ 07:03
107 Filip Kvasina 1998 Kk Kranj + 04:50121+ 09:36
108 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 05:01110+ 07:02
109 Marc Clauss 1998 Hermann Radteam + 05:01109+ 07:01
110 Nikita Panassenko 1992 Astana City + 05:0197+ 05:54
111 Florian Chenaux 1993 - + 05:0192+ 05:16
112 Matej Drinovec 1991 Kk Kranj + 05:01104+ 06:13
113 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 05:01127+ 10:27
114 Aleh Ahiyevich 1993 Minsk Cycling Club + 05:22103+ 06:12
115 Henning Bommel 1983 Rad-Net Rose Team + 05:22106+ 06:38
116 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 05:38123+ 10:07
117 Tadej Logar 1994 Kk Kranj + 06:37143+ 15:05
118 Rok Korosec 1993 Amplatz - BMC + 06:37122+ 09:39
119 Filippo Fortin 1989 Tirol Cycling Team + 06:37107+ 06:46
120 Alexander Meier 1992 Hermann Radteam + 06:37108+ 06:50
121 Matic Groselj 1996 Rog - Ljubljana + 06:37113+ 07:10
122 Kasper Asgreen 1995 Team Virtu Cycling + 06:37130+ 11:28
123 Russell Downing 1978 JLT - Condor + 07:45118+ 08:27
124 Thomas Nybo Riis 1992 Team Virtu Cycling + 07:45114+ 07:59
125 Fabian Kässmann 1998 - + 07:45125+ 10:21
126 Samir Jabrayilov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 07:45116+ 08:20
127 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team + 07:45120+ 09:16
128 Maximilian Hamberger 1998 Veloclub Ratisbona + 08:15136+ 13:40
129 Alex Frame 1993 JLT - Condor + 09:24126+ 10:25
130 Barnabas Peak 1998 Kontent-DKSI + 09:24129+ 10:54
131 Artyom Zakharov 1991 Astana Pro Team + 09:24124+ 10:15
132 Michael Carbel Svendgaard 1995 Team Virtu Cycling + 09:24139+ 14:15
133 Aske Louring Vorre 1993 Team Giant - Castelli + 10:12147+ 16:12
134 Matthias Grick 1990 WSA - Greenlife + 10:12128+ 10:49
135 Pavel Stohr 1991 CK Pribram - Fany Gastro + 11:12148+ 16:23
136 Raman Tsishkou 1994 - + 11:12166+ 21:42
137 Mikhail Shemetau 1994 Minsk Cycling Club + 11:12153+ 18:43
138 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 11:12133+ 12:39
139 Thomas Edemann Jensen 1995 Team Giant - Castelli + 11:42132+ 12:33
140 Josef Schafbauer 1992 Veloclub Ratisbona + 11:42169+ 22:16
141 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 11:42134+ 12:49
142 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss - BDC Team + 11:42140+ 14:19
143 Jasper Frahm 1996 Rad-Net Rose Team + 11:42137+ 13:42
144 Gediminas Kaupas 1988 Staki - Technorama + 12:00135+ 13:35
145 Paulius Siskevicius 1993 Staki - Technorama + 12:00162+ 20:35
146 Sebastian Lander 1991 GM Europa Ovini + 12:00146+ 15:53
147 Mirko Iafrati 1998 GM Europa Ovini + 12:00131+ 12:16
148 Robert Jenko 1990 Meblo Jogi Kult Solkan + 12:32150+ 17:32
149 Muhammet Atalay 1989 Torku Seker Spor + 12:32138+ 14:05
150 Carl Soballa 1994 LKT Team Brandenburg + 12:32152+ 17:52
151 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 12:32168+ 22:16
152 Robert Kessler 1995 LKT Team Brandenburg + 14:15144+ 15:42
153 Simon Cibej 1997 Meblo Jogi Kult Solkan + 14:15158+ 19:25
154 Arnaud Hertling 1997 - + 14:15145+ 15:45
155 Moritz Malcharek 1997 LKT Team Brandenburg + 14:15149+ 16:55
156 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 14:15142+ 14:29
157 Damien Monier 1982 Bridgestone Anchor + 14:15161+ 20:17
158 Paul Rudys 1998 LKT Team Brandenburg + 14:15155+ 19:05
159 Thomas Moses 1992 JLT - Condor + 14:15171+ 23:58
160 Yauheni Karaliok 1996 - + 14:15159+ 19:38
161 Daniel Auer 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:15141+ 14:26
162 Tim Roskar 1998 Meblo Jogi Kult Solkan + 14:32173+ 25:44
163 Leo L'Homme 1996 - + 14:39156+ 19:06
164 Martin Hebik 1982 CK Pribram - Fany Gastro + 14:39154+ 19:04
165 Konrad Tomasiak 1991 Team Hurom + 14:39151+ 17:44
166 Alisher Zhumakan 1997 - + 14:39164+ 21:04
167 Toni Franz 1997 - + 18:37172+ 24:40
168 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 18:37157+ 19:08
169 Lucas Liss 1992 Rad-Net Rose Team + 18:37160+ 20:00
170 Leon Rohde 1995 Development Team Sunweb + 18:37174+ 27:01
171 Markus Kopfauf 1996 WSA - Greenlife + 18:37175+ 27:05
172 Tarik Haupt 1998 - + 18:37177+ 28:33
173 Wociech Migdal 1991 Team Hurom + 18:37163+ 20:47
174 Luka Cotar 1996 Kk Kranj + 18:37167+ 21:43
175 Robert Jägeler 1996 - + 19:34176+ 27:58
176 Manuel Porzner 1996 Team Heizomat + 19:34165+ 21:29
177 Pascal Treubel 1997 Team Heizomat + 19:34170+ 22:32
178 Kersten Thiele 1992 Rad-Net Rose Team + 22:21179+ 30:49
179 Mykolas Raciunas 1995 Staki - Technorama + 24:12183+ 35:27
180 Robert Gaineyev 1994 - + 24:12181+ 31:51
181 Yauheni Akhramenka 1995 - + 24:12178+ 29:37
182 Kasparas Punkrys 1998 Staki - Technorama + 24:12182+ 32:43
183 Sultanmurat Miraliyev 1990 - + 25:41180+ 31:40
DNF Florian Gindhart 1997 Hermann Radteam 999
DNF Kanan Gahramanli 1997 Synergy Baku Cycling Project 999
DNF Florian Bissinger 1988 WSA - Greenlife 999

Info

Race Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Nation Croatia
Stage 02.stage
Type Hilly MF
Distance 186 km
StartVrsar
FinishMotovun
DateMarch 11th (2017)
Leader M.Mugerli
Mountain H.Trettwer
Sprint C.Soballa

Nr.1 Matej Mugerli