Next manager: La Course (17/07 09:00)

2017 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles Prologue 01 02 03

Stage results: Prologue

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Alex Frame 1993 JLT - Condor 02:050102:05
02 Ian Bibby 1986 JLT - Condor + 0102+ 01
03 Manuel Porzner 1996 Team Heizomat + 0103+ 01
04 Lucas Liss 1992 Rad-Net Rose Team + 0204+ 02
05 Ivan Balykin 1990 Torku Seker Spor + 0305+ 03
06 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 0306+ 03
07 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 0407+ 04
08 Russell Downing 1978 JLT - Condor + 0408+ 04
09 Filippo Fortin 1989 Tirol Cycling Team + 0409+ 04
10 Tadej Pogacar 1998 Rog - Ljubljana + 0510+ 05
11 Michael Carbel Svendgaard 1995 Team Virtu Cycling + 0511+ 05
12 Simon Laib 1995 Hermann Radteam + 0512+ 05
13 Matej Mugerli 1981 Amplatz - BMC + 0513+ 05
14 Ruben Zepuntke 1993 Development Team Sunweb + 0514+ 05
15 Thomas Moses 1992 JLT - Condor + 0515+ 05
16 Kasper Asgreen 1995 Team Virtu Cycling + 0516+ 05
17 Ziga Rucigaj 1995 Rog - Ljubljana + 0617+ 06
18 Rasmus C. Quaade 1990 Team Giant - Castelli + 0618+ 06
19 Alois Kankovsky 1983 Elkov - Author + 0619+ 06
20 Daniel Auer 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0620+ 06
21 Bartosz Warchol 1992 Team Hurom + 0621+ 06
22 Ziga Jerman 1998 Rog - Ljubljana + 0622+ 06
23 Max Kanter 1997 Development Team Sunweb + 0623+ 06
24 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 0624+ 06
25 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 0625+ 06
26 Alistair Slater 1993 JLT - Condor + 0626+ 06
27 Robert Kessler 1995 LKT Team Brandenburg + 0627+ 06
28 Robert Jenko 1990 Meblo Jogi Kult Solkan + 0728+ 07
29 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 0729+ 07
30 Stepan Kurianov 1996 - + 0730+ 07
31 Matteo Rotondi 1996 GM Europa Ovini + 0731+ 07
32 Gian Friesecke 1994 Team Vorarlberg + 0732+ 07
33 Robert Jägeler 1996 - + 0733+ 07
34 Mustafa Sayar 1989 Torku Seker Spor + 0734+ 07
35 Mikhail Shemetau 1994 Minsk Cycling Club + 0735+ 07
36 Izidor Penko 1996 Rog - Ljubljana + 0736+ 07
37 Luka Pajek 1996 KK Grega Bole Bled + 0737+ 07
38 Jonas Rapp 1994 Team Heizomat + 0738+ 07
39 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0739+ 07
40 Leon Rohde 1995 Development Team Sunweb + 0740+ 07
41 Rok Korosec 1993 Amplatz - BMC + 0741+ 07
42 Vitaliy Buts 1986 Kolss - BDC Team + 0742+ 07
43 Josef Cerny 1993 Elkov - Author + 0843+ 08
44 Alisher Zhumakan 1997 - + 0844+ 08
45 Marek Canecky 1988 Amplatz - BMC + 0845+ 08
46 Antonino Parrinello 1988 GM Europa Ovini + 0846+ 08
47 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 0847+ 08
48 Jiri Polnicky 1989 Elkov - Author + 0848+ 08
49 Markus Freiberger 1995 Tirol Cycling Team + 0849+ 08
50 Rasmus Guldhammer 1989 Team Virtu Cycling + 0850+ 08
51 Andi Bajc 1988 Amplatz - BMC + 0851+ 08
52 Alexander Meier 1992 Hermann Radteam + 0852+ 08
53 Tilen Finkst 1997 Rog - Ljubljana + 0853+ 08
54 Martin Fanger 1988 - + 0854+ 08
55 Matic Veber 1996 KK Grega Bole Bled + 0855+ 08
56 Fabian Giger 1987 - + 0856+ 08
57 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 0857+ 08
58 Helmut Trettwer 1983 WSA - Greenlife + 0958+ 09
59 Sergey Shatovkin 1997 - + 0959+ 09
60 Josip Rumac 1994 Synergy Baku Cycling Project + 0960+ 09
61 Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team + 0961+ 09
62 Peter Kusztor 1984 Amplatz - BMC + 0962+ 09
63 Pascal Treubel 1997 Team Heizomat + 0963+ 09
64 Moritz Malcharek 1997 LKT Team Brandenburg + 0964+ 09
65 Barnabas Peak 1998 Kontent-DKSI + 0965+ 09
66 Arnaud Hertling 1997 - + 0966+ 09
67 Marc Goos 1990 Development Team Sunweb + 0967+ 09
68 Thomas Nybo Riis 1992 Team Virtu Cycling + 0968+ 09
69 Domenic Weinstein 1994 Rad-Net Rose Team + 0969+ 09
70 Raman Tsishkou 1994 - + 0970+ 09
71 Enver Asanov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 0971+ 09
72 Nathan Müller 1995 Team Heizomat + 0972+ 09
73 Davide Mucelli 1986 Meridiana - Kamen Team + 0973+ 09
74 Jonathan Dinkler 1995 - + 0974+ 09
75 Maksym Averin [*] 1985 Synergy Baku Cycling Project + 1075+ 10
76 Konrad Tomasiak 1991 Team Hurom + 1076+ 10
77 Mikkel Bjerg 1998 Team Giant - Castelli + 1077+ 10
78 Matic Groselj 1996 Rog - Ljubljana + 1078+ 10
79 Nikolay Cherkasov 1996 - + 1079+ 10
80 Riccardo Zoidl 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1080+ 10
81 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 1081+ 10
82 Markus Eibegger 1984 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1082+ 10
83 Ryu Suzuki 1992 Bridgestone Anchor + 1083+ 10
84 Georg Zimmerman 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1084+ 10
85 Yauheni Karaliok 1996 - + 1085+ 10
86 Hans-Jörg Leopold 1983 WSA - Greenlife + 1086+ 10
87 Florian Chenaux 1993 - + 1087+ 10
88 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Team Giant - Castelli + 1088+ 10
89 Jernej Svab 1995 Kk Kranj + 1089+ 10
90 Primoz Obal 1990 Meblo Jogi Kult Solkan + 1090+ 10
91 Luca Chirico 1992 Torku Seker Spor + 1091+ 10
92 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss - BDC Team + 1092+ 10
93 Georg Loef 1994 Team Heizomat + 1093+ 10
94 Aleh Ahiyevich 1993 Minsk Cycling Club + 1094+ 10
95 Artyom Zakharov 1991 Astana Pro Team + 1195+ 11
96 Mads Rahbek 1995 Team Virtu Cycling + 1196+ 11
97 Carl Soballa 1994 LKT Team Brandenburg + 1197+ 11
98 Vasyl Malyvnivskiy 1992 Kolss - BDC Team + 1198+ 11
99 Frederik Hähnel 1996 LKT Team Brandenburg + 1199+ 11
100 Andrea Borso 1994 Adria Mobil + 11100+ 11
101 Matthias Krizek 1988 Tirol Cycling Team + 11101+ 11
102 Niklas Eg 1995 Team Virtu Cycling + 11102+ 11
103 Florian Bissinger 1988 WSA - Greenlife + 11103+ 11
104 Jaka Primozic 1998 Kk Kranj + 11104+ 11
105 Roman Kustadinchev 1995 - + 11105+ 11
106 Sultanmurat Miraliyev 1990 - + 11106+ 11
107 Mirko Iafrati 1998 GM Europa Ovini + 11107+ 11
108 Matej Drinovec 1991 Kk Kranj + 11108+ 11
109 Fabian Kässmann 1998 - + 11109+ 11
110 Tadej Logar 1994 Kk Kranj + 11110+ 11
111 Hermann Pernsteiner 1990 Amplatz - BMC + 11111+ 11
112 Markus Kopfauf 1996 WSA - Greenlife + 11112+ 11
113 Thomas Edemann Jensen 1995 Team Giant - Castelli + 11113+ 11
114 Antonio Di Sante 1993 GM Europa Ovini + 11114+ 11
115 Luka Cotar 1996 Kk Kranj + 11115+ 11
116 Filip Kvasina 1998 Kk Kranj + 12116+ 12
117 Dmitry Markov 1997 - + 12117+ 12
118 Maximilian Hamberger 1998 Veloclub Ratisbona + 12118+ 12
119 Oleksandr Prevar 1990 Kolss - BDC Team + 12119+ 12
120 Uros Repse 1993 Meridiana - Kamen Team + 12120+ 12
121 Venantas Lasinis 1997 Staki - Technorama + 12121+ 12
122 Wociech Migdal 1991 Team Hurom + 12122+ 12
123 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 12123+ 12
124 Florian Gindhart 1997 Hermann Radteam + 12124+ 12
125 Marius Therkildsen 1996 Team Giant - Castelli + 12125+ 12
126 Sho Hatsuyama 1988 Bridgestone Anchor + 12126+ 12
127 Muhammet Atalay 1989 Torku Seker Spor + 12127+ 12
128 Samir Jabrayilov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 12128+ 12
129 Andriy Vasylyuk 1987 Kolss - BDC Team + 12129+ 12
130 Martin Hebik 1982 CK Pribram - Fany Gastro + 12130+ 12
131 Jure Golcer 1977 Adria Mobil + 12131+ 12
132 Aske Louring Vorre 1993 Team Giant - Castelli + 12132+ 12
133 Yauheni Akhramenka 1995 - + 12133+ 12
134 Sebastian Lander 1991 GM Europa Ovini + 13134+ 13
135 Takaaki Hori 1992 Bridgestone Anchor + 13135+ 13
136 Matija Kvasina 1981 Team Felbermayr - Simplon Wels + 13136+ 13
137 Florian Nowak 1995 Hermann Radteam + 13137+ 13
138 Theo Reinhardt 1990 Rad-Net Rose Team + 13138+ 13
139 Hardzei Tsishchanka 1995 - + 13139+ 13
140 Nikita Panassenko 1992 Astana City + 13140+ 13
141 Pavel Camrda 1996 Elkov - Author + 13141+ 13
142 Davide Pacchiardo 1990 GM Europa Ovini + 13142+ 13
143 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 13143+ 13
144 Josef Schafbauer 1992 Veloclub Ratisbona + 13144+ 13
145 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 13145+ 13
146 Kersten Thiele 1992 Rad-Net Rose Team + 13146+ 13
147 Nazym Bakirci 1986 Torku Seker Spor + 13147+ 13
148 Immanuel Stark 1994 - + 13148+ 13
149 Matthias Grick 1990 WSA - Greenlife + 14149+ 14
150 Gediminas Kaupas 1988 Staki - Technorama + 14150+ 14
151 Tarik Haupt 1998 - + 14151+ 14
152 Thomas Buchacek 1978 Elkov - Author + 14152+ 14
153 Kasparas Punkrys 1998 Staki - Technorama + 14153+ 14
154 Elgun Alizada 1996 Synergy Baku Cycling Project + 14154+ 14
155 Stefan Brandlmeier 1993 Veloclub Ratisbona + 14155+ 14
156 Marc Clauss 1998 Hermann Radteam + 14156+ 14
157 Leo L'Homme 1996 - + 14157+ 14
158 Llibert Sendros Juvé 1991 Kolss - BDC Team + 14158+ 14
159 Jan Stöhr 1991 CK Pribram - Fany Gastro + 14159+ 14
160 Stefan Poll 1986 WSA - Greenlife + 14160+ 14
161 Maximilian Kuen 1992 Tirol Cycling Team + 14161+ 14
162 Jasper Frahm 1996 Rad-Net Rose Team + 14162+ 14
163 Marko Pavlic 1993 Meblo Jogi Kult Solkan + 14163+ 14
164 Petr Rikunov 1997 - + 14164+ 14
165 Evgeny Kobernyak 1995 - + 14165+ 14
166 Benjamin Brkic 1996 Tirol Cycling Team + 14166+ 14
167 Robert Gaineyev 1994 - + 15167+ 15
168 Tim Roskar 1998 Meblo Jogi Kult Solkan + 15168+ 15
169 Johannes Adamietz 1998 Team Heizomat + 15169+ 15
170 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 15170+ 15
171 Henning Bommel 1983 Rad-Net Rose Team + 15171+ 15
172 Ryota Nishizono 1987 Bridgestone Anchor + 15172+ 15
173 Marcel Weber 1988 Veloclub Ratisbona + 15173+ 15
174 Wojciech Franczak 1993 Team Hurom + 15174+ 15
175 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 15175+ 15
176 Toni Franz 1997 - + 15176+ 15
177 Sebastian Schönberger 1994 Tirol Cycling Team + 16177+ 16
178 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 16178+ 16
179 Steve Lampier 1984 JLT - Condor + 16179+ 16
180 Robert Müller 1986 Hermann Radteam + 16180+ 16
181 Ferenc Szöllosi 1998 Kontent-DKSI + 16181+ 16
182 Damien Monier 1982 Bridgestone Anchor + 16182+ 16
183 Gergely Szarka 1998 Kontent-DKSI + 16183+ 16
184 Michael Thumann 1989 Veloclub Ratisbona + 17184+ 17
185 Barna Hajdu 1988 Kontent-DKSI + 17185+ 17
186 Kanan Gahramanli 1997 Synergy Baku Cycling Project + 17186+ 17
187 Simon Cibej 1997 Meblo Jogi Kult Solkan + 17187+ 17
188 Luka Kramberger 1998 Meblo Jogi Kult Solkan + 17188+ 17
189 Mykolas Raciunas 1995 Staki - Technorama + 18189+ 18
190 Nathan-Maximilian Sauter 1994 Veloclub Ratisbona + 18190+ 18
191 Manabu Ishibashi 1992 Bridgestone Anchor + 18191+ 18
192 Andras Szentpeteri 1996 Kontent-DKSI + 18192+ 18
193 Pavel Stöhr 1991 CK Pribram - Fany Gastro + 18193+ 18
194 Paulius Siskevicius 1993 Staki - Technorama + 18194+ 18
195 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 19195+ 19
196 Gianfranco Visconti 1983 Meridiana - Kamen Team + 20196+ 20
197 Gintaras Svetikas 1996 Staki - Technorama + 20197+ 20
198 Paul Rudys 1998 LKT Team Brandenburg + 20198+ 20
199 Jakob Smid 1996 KK Grega Bole Bled + 26199+ 26
200 Alex Sankovic 1994 KK Grega Bole Bled + 30200+ 30

Info

Race Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Nation Croatia
Stage Prologue
Type ITT
Distance 2 km
StartUmag
FinishUmag
DateMarch 9th (2017)
Leader A.Frame

Alex Frame