Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Istrian Spring Trophy
UCI, Stage race, 9th -12th March 2017, Croatia
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
GC
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Austria
Azerbaijan
Belarus
Croatia
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Hungary
Italy
Japan
Kazakhstan
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Switzerland
Turkey
Ukraine
Teams
Adria Mobil
Amplatz-BMC
Belarus
Bridgestone Anchor
CK Pribram - Fany Gastro
Development Team Sunweb
Elkov - Author
Felbermayr Simplon Wels
Gazprom-Rusvelo U23
GM Europa Ovini
Hermann Radteam
JLT Condor
Kazakhstan
KK Grega Bole Bled
KK Kranj
Kolss - BDC Team
Kontent-DKSI
LKT Team Brandenburg
Meblo Jogi Kult Solkan
Meridiana Kamen
P&S Thüringen
Rad-Net Rose Team
Rog-Ljubljana
Staki - Technorama
Switzerland
Synergy Baku Cycling Project
Team Giant - Castelli
Team Heizomat
Team Hurom
Team Virtu Cycling
Tirol
Torku Sekerspor
Veloclub Ratisbona
WSA-Greenlife
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Mugerli
Matej
1981
Amplatz-BMC
11:57:32
02
Bibby
Ian
1986
JLT Condor
+ 04
03
Giger
Fabian
1987
Switzerland
+ 09
04
Pogacar
Tadej
1998
Rog-Ljubljana
+ 12
05
Guldhammer
Rasmus
1989
Team Virtu Cycling
+ 13
06
Rabitsch
Stephan
1991
Felbermayr Simplon Wels
+ 24
07
Canecky
Marek
1988
Amplatz-BMC
+ 25
08
Parrinello
Antonino
1988
GM Europa Ovini
+ 25
09
Goos
Marc
1990
Development Team Sunweb
+ 26
10
Pernsteiner
Hermann
1990
Amplatz-BMC
+ 28
11
Warchol
Bartosz
1992
Team Hurom
+ 37
12
Eg
Niklas
1995
Team Virtu Cycling
+ 38
13
Golcer
Jure
1977
Adria Mobil
+ 43
14
Polnicky
Jiri
1989
Elkov - Author
+ 44
15
Rabottini
Matteo
1987
Meridiana Kamen
+ 46
16
Pacchiardo
Davide
1990
GM Europa Ovini
+ 57
17
Zoidl
Riccardo
1988
Felbermayr Simplon Wels
+ 59
18
Koch
Christian
1996
LKT Team Brandenburg
+ 59
19
Kvasina
Matija
1981
Felbermayr Simplon Wels
+ 01:01
20
Zepuntke
Ruben
1993
Development Team Sunweb
+ 01:07
21
Sayar
Mustafa
1989
Torku Sekerspor
+ 01:09
22
Penko
Izidor
1996
Rog-Ljubljana
+ 01:09
23
Trettwer
Helmut
1983
WSA-Greenlife
+ 01:11
24
Freiberger
Markus
1995
Tirol
+ 01:14
25
Pavlic
Marko
1993
Meblo Jogi Kult Solkan
+ 01:14
26
Schönberger
Sebastian
1994
Tirol
+ 01:18
27
Boubal
Martin
1984
CK Pribram - Fany Gastro
+ 01:27
28
Nishizono
Ryota
1987
Bridgestone Anchor
+ 01:27
29
Mucelli
Davide
1986
Meridiana Kamen
+ 01:28
30
Dinkler
Jonathan
1995
P&S Thüringen
+ 01:28
31
Cherkasov
Nikolay
1996
Gazprom-Rusvelo U23
+ 01:29
32
Markov
Dmitry
1997
Gazprom-Rusvelo U23
+ 01:31
33
Lasinis
Venantas
1997
Staki - Technorama
+ 01:31
34
Suzuki
Ryu
1992
Bridgestone Anchor
+ 01:39
35
Di Sante
Antonio
1993
GM Europa Ovini
+ 01:40
36
Rucigaj
Ziga
1995
Rog-Ljubljana
+ 01:42
37
Kiserlovski
Emanuel
1984
Meridiana Kamen
+ 01:48
38
Krizek
Matthias
1988
Tirol
+ 01:49
39
Nowak
Florian
1995
Hermann Radteam
+ 01:50
40
Weinstein
Domenic
1994
Rad-Net Rose Team
+ 01:54
41
Loef
Georg
1994
Team Heizomat
+ 01:55
42
Reinhardt
Theo
1990
Rad-Net Rose Team
+ 01:58
43
Bakirci
Nazym
1986
Torku Sekerspor
+ 01:58
44
Buchacek
Thomas
1978
Elkov - Author
+ 01:59
45
Rogina
Radoslav
1979
Adria Mobil
+ 01:59
46
Horvat
Ziga
1998
Adria Mobil
+ 02:10
47
Eekhoff
Nils
1998
Development Team Sunweb
+ 02:16
48
Kukrle
Michael
1994
Elkov - Author
+ 02:18
49
Sendros Juvé
Llibert
1991
Kolss - BDC Team
+ 02:19
50
Fanger
Martin
1988
Switzerland
+ 02:20
51
Friesecke
Gian
1994
Switzerland
+ 02:36
52
Bjerg
Mikkel
1998
Team Giant - Castelli
+ 02:43
53
Piaskowy
Emanuel
1991
Team Hurom
+ 02:43
54
Zimmermann
Georg
1997
Felbermayr Simplon Wels
+ 02:49
55
Chirico
Luca
1992
Torku Sekerspor
+ 02:49
56
Buts
Vitaliy
1986
Kolss - BDC Team
+ 02:50
57
Adamietz
Johannes
1998
Team Heizomat
+ 02:56
58
Balykin
Ivan
1990
Torku Sekerspor
+ 02:56
59
Kustadinchev
Roman
1995
Gazprom-Rusvelo U23
+ 03:03
60
Maltar
Bruno
1994
Meridiana Kamen
+ 03:16
61
Brkic
Benjamin
1996
Tirol
+ 03:19
62
Hatsuyama
Sho
1988
Bridgestone Anchor
+ 03:32
63
Vinjebo
Emil
1994
Team Giant - Castelli
+ 03:33
64
Cerný
Josef
1993
Elkov - Author
+ 03:35
65
Kuen
Maximilian
1992
Tirol
+ 03:37
66
Borso
Andrea
1994
Adria Mobil
+ 03:39
67
Jerman
Ziga
1998
Rog-Ljubljana
+ 04:14
68
Kanter
Max
1997
Development Team Sunweb
+ 04:14
69
Bajc
Andi
1988
Amplatz-BMC
+ 04:18
70
Camrda
Pavel
1996
Elkov - Author
+ 04:21
71
Kusztor
Peter
1984
Amplatz-BMC
+ 04:22
72
Prevar
Oleksandr
1990
Kolss - BDC Team
+ 04:25
73
Laib
Simon
1995
Hermann Radteam
+ 04:27
74
Kobernyak
Evgeny
1995
Gazprom-Rusvelo U23
+ 04:27
75
Shatovkin
Sergey
1997
Kazakhstan
+ 04:30
76
Alizada
Elgun
1996
Synergy Baku Cycling Project
+ 04:36
77
Leopold
Hans-Jörg
1983
WSA-Greenlife
+ 04:36
78
Stark
Immanuel
1994
P&S Thüringen
+ 04:39
79
Rikunov
Petr
1997
Gazprom-Rusvelo U23
+ 04:47
80
Müller
Robert
1986
Hermann Radteam
+ 04:49
81
Eibegger
Markus
1984
Felbermayr Simplon Wels
+ 04:52
82
Müller
Nathan
1995
Team Heizomat
+ 04:56
83
Hori
Takaaki
1992
Bridgestone Anchor
+ 05:00
84
Franczak
Wojciech
1993
Team Hurom
+ 05:06
85
Kurianov
Stepan
1996
Gazprom-Rusvelo U23
+ 05:11
86
Obal
Primoz
1990
Meblo Jogi Kult Solkan
+ 05:11
87
Primozic
Jaka
1998
KK Kranj
+ 05:15
88
Chenaux
Florian
1993
Switzerland
+ 05:16
89
Rumac
Josip
1994
Synergy Baku Cycling Project
+ 05:20
90
Asanov
Enver
1994
Synergy Baku Cycling Project
+ 05:24
91
Averin
Maksym
[*]
1985
Synergy Baku Cycling Project
+ 05:34
92
Pajek
Luka
1996
KK Grega Bole Bled
+ 05:36
93
Veber
Matic
1996
KK Grega Bole Bled
+ 05:57
94
Visconti
Gianfranco
1983
Meridiana Kamen
+ 06:02
95
Stöhr
Jan
1991
CK Pribram - Fany Gastro
+ 06:03
96
Rotondi
Matteo
1996
GM Europa Ovini
+ 06:10
97
Panassenko
Nikita
1992
Kazakhstan
+ 06:12
98
Ahiyevich
Aleh
1993
Belarus
+ 06:12
99
Repse
Uros
1993
Meridiana Kamen
+ 06:13
100
Drinovec
Matej
1991
KK Kranj
+ 06:13
101
Hähnel
Frederik
1996
LKT Team Brandenburg
+ 06:18
102
Svab
Jernej
1995
KK Kranj
+ 06:27
103
Bommel
Henning
1983
Rad-Net Rose Team
+ 06:38
104
Fortin
Filippo
1989
Tirol
+ 06:40
105
Meier
Alexander
1992
Hermann Radteam
+ 06:50
106
Clauss
Marc
1998
Hermann Radteam
+ 07:01
107
Malik
Robert
1993
CK Pribram - Fany Gastro
+ 07:02
108
Groselj
Matic
1996
Rog-Ljubljana
+ 07:10
109
Weber
Marcel
1988
Veloclub Ratisbona
+ 07:21
110
Poll
Stefan
1986
WSA-Greenlife
+ 07:25
111
Riis
Thomas Nybo
1992
Team Virtu Cycling
+ 07:59
112
Malyvnivskiy
Vasyl
1992
Kolss - BDC Team
+ 08:19
113
Downing
Russell
1978
JLT Condor
+ 08:27
114
Jabrayilov
Samir
1994
Synergy Baku Cycling Project
+ 08:38
115
Finkst
Tilen
1997
Rog-Ljubljana
+ 09:08
116
Polivoda
Oleksandr
1987
Kolss - BDC Team
+ 09:16
117
Lampier
Steve
1984
JLT Condor
+ 09:30
118
Korosec
Rok
1993
Amplatz-BMC
+ 09:39
119
Kvasina
Filip
1998
KK Kranj
+ 09:54
120
Zakharov
Artyom
1991
Kazakhstan
+ 10:15
121
Frame
Alex
1993
JLT Condor
+ 10:15
122
Kässmann
Fabian
1998
P&S Thüringen
+ 10:21
123
Gruber
Pavel
1996
CK Pribram - Fany Gastro
+ 10:25
124
Rahbek
Mads
1995
Team Virtu Cycling
+ 10:41
125
Salmon
Martin
1997
Development Team Sunweb
+ 10:45
126
Peak
Barnabas
1998
Kontent-DKSI
+ 10:54
127
Grick
Matthias
1990
WSA-Greenlife
+ 11:07
128
Asgreen
Kasper
1995
Team Virtu Cycling
+ 11:28
129
Ishibashi
Manabu
1992
Bridgestone Anchor
+ 12:30
130
Jensen
Thomas Edemann
1995
Team Giant - Castelli
+ 12:33
131
Iafrati
Mirko
1998
GM Europa Ovini
+ 12:34
132
Kankovsky
Alois
1983
Elkov - Author
+ 12:39
133
Bozic
Jon
1996
Adria Mobil
+ 12:49
134
Kaupas
Gediminas
1988
Staki - Technorama
+ 13:35
135
Hamberger
Maximilian
1998
Veloclub Ratisbona
+ 13:40
136
Frahm
Jasper
1996
Rad-Net Rose Team
+ 14:00
137
Carbel
Michael
1995
Team Virtu Cycling
+ 14:15
138
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss - BDC Team
+ 14:19
139
Auer
Daniel
1994
Felbermayr Simplon Wels
+ 14:22
140
Atalay
Muhammet
1989
Torku Sekerspor
+ 14:23
141
Per
Gorazd
1997
Adria Mobil
+ 14:29
142
Logar
Tadej
1994
KK Kranj
+ 15:23
143
Kessler
Robert
1995
LKT Team Brandenburg
+ 15:42
144
Hertling
Arnaud
1997
Switzerland
+ 15:45
145
Lander
Sebastian
1991
GM Europa Ovini
+ 15:53
146
Vorre
Aske Louring
1993
Team Giant - Castelli
+ 16:12
147
Stöhr
Pavel
1991
CK Pribram - Fany Gastro
+ 16:41
148
Jenko
Robert
1990
Meblo Jogi Kult Solkan
+ 17:32
149
Tomasiak
Konrad
1991
Team Hurom
+ 17:44
150
Soballa
Carl
1994
LKT Team Brandenburg
+ 17:52
151
Shemetau
Mikhail
1994
Belarus
+ 19:01
152
Rudys
Paul
1998
LKT Team Brandenburg
+ 19:05
153
L'Homme
Leo
1996
Switzerland
+ 19:06
154
Laton
Eryk
1993
Team Hurom
+ 19:08
155
Hebik
Martin
1982
CK Pribram - Fany Gastro
+ 19:22
156
Cibej
Simon
1997
Meblo Jogi Kult Solkan
+ 19:25
157
Karaliok
Yauheni
1996
Belarus
+ 19:38
158
Liss
Lucas
1992
Rad-Net Rose Team
+ 20:00
159
Migdal
Wociech
1991
Team Hurom
+ 20:47
160
Siskevicius
Paulius
1993
Staki - Technorama
+ 20:53
161
Monier
Damien
1982
Bridgestone Anchor
+ 20:54
162
Zhumakan
Alisher
1997
Kazakhstan
+ 21:22
163
Porzner
Manuel
1996
Team Heizomat
+ 21:29
164
Cotar
Luka
1996
KK Kranj
+ 21:43
165
Slater
Alistair
1993
JLT Condor
+ 22:16
166
Schafbauer
Josef
1982
Veloclub Ratisbona
+ 22:53
167
Treubel
Pascal
1997
Team Heizomat
+ 23:02
168
Malcharek
Moritz
1997
LKT Team Brandenburg
+ 23:59
169
Franz
Toni
1997
P&S Thüringen
+ 24:40
170
Moses
Thomas
1992
JLT Condor
+ 24:46
171
Roskar
Tim
1998
Meblo Jogi Kult Solkan
+ 26:02
172
Rohde
Leon
1995
Development Team Sunweb
+ 27:01
173
Kopfauf
Markus
1996
WSA-Greenlife
+ 27:23
174
Jägeler
Robert
1996
P&S Thüringen
+ 28:28
175
Akhramenka
Yauheni
1995
Belarus
+ 29:55
176
Thiele
Kersten
1992
Rad-Net Rose Team
+ 31:07
177
Miraliyev
Sultanmurat
1990
Kazakhstan
+ 31:40
178
Gaineyev
Robert
1994
Kazakhstan
+ 32:09
179
Punkrys
Kasparas
1998
Staki - Technorama
+ 33:01
180
Haupt
Tarik
1998
P&S Thüringen
+ 35:40
181
Raciunas
Mykolas
1995
Staki - Technorama
+ 35:45
DNF
Tsishchanka
Hardzei
1995
Belarus
DNF
Tsishkou
Raman
1994
Belarus
DNF
Gindhart
Florian
1997
Hermann Radteam
DNF
Sankovic
Alex
1994
KK Grega Bole Bled
DNF
Smid
Jakob
1996
KK Grega Bole Bled
DNF
Hajdu
Barna
1988
Kontent-DKSI
DNF
Szarka
Gergely
1998
Kontent-DKSI
DNF
Szentpeteri
Andras
1996
Kontent-DKSI
DNF
Szöllosi
Ferenc
1998
Kontent-DKSI
DNF
Kramberger
Luka
1998
Meblo Jogi Kult Solkan
DNF
Svetikas
Gintaras
1996
Staki - Technorama
DNF
Gahramanli
Kanan
1997
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Quaade
Rasmus
1990
Team Giant - Castelli
DNF
Therkildsen
Marius
1996
Team Giant - Castelli
DNF
Rapp
Jonas
1994
Team Heizomat
DNF
Brandlmeier
Stefan
1993
Veloclub Ratisbona
DNF
Sauter
Nathan-Maximilian
1994
Veloclub Ratisbona
DNF
Thumann
Michael
1989
Veloclub Ratisbona
DNF
Bissinger
Florian
1988
WSA-Greenlife
Information
Istrian Spring Trophy
Croatia
9th -12th March 2017
2.2