Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Trofeo Soller
UCI, One-day race, 14th February 2007, Spain
Race info
Results
History
2009
2008
2007
2006
2005
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
Results
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Brazil
Costa Rica
Czechia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Mexico
Netherlands
Russia
Slovakia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Colom
Antonio
1978
Astana
04:06:13
02
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 00
03
Contador
Alberto
1982
Discovery Channel
+ 00
04
Reynès
Vicente
1981
Caisse d'Epargne
+ 13
05
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas
+ 13
06
Bernucci
Lorenzo
1979
T-Mobile Team
+ 13
07
Gusev
Vladimir
1982
Discovery Channel
+ 13
08
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 13
09
Bonilla
Adrian
1978
Fuerteventura - Canarias
+ 13
10
Camaño
Iker
1979
Saunier Duval - Prodir
+ 13
11
Mancebo
Francisco
1976
Relax - GAM
+ 13
12
Fernandez
Alberto
1984
Saunier Duval - Prodir
+ 13
13
Mosquera
Ezequiel
1975
Karpin-Galicia
+ 13
14
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 13
15
Moreno
Daniel
1981
Relax - GAM
+ 13
16
Gómez
Ángel
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 48
17
Fischer
Murilo
1979
Liquigas
+ 01:13
18
Del Nero Montes
Jesus
1982
Saunier Duval - Prodir
+ 01:13
19
Albizuri Aransono
Benat
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 01:13
20
Moreno
Javier
1984
Spiuk - Extremadura
+ 01:13
21
Ochotorena
Xabat
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 01:13
22
Ballester Martinez
Vicente
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 01:13
23
Baguet
Serge
1969
Quick Step - Innergetic
+ 01:13
24
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 01:13
25
Schär
Michael
1986
Astana
+ 01:13
26
Frei
Thomas
1985
Astana
+ 01:13
27
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 01:13
28
Zabel
Erik
1970
Team Milram
+ 01:13
29
Fernandez Mora
Juan Carlos
1984
Spiuk - Extremadura
+ 01:13
30
Escobar Roure
Sergio
1974
Grupo Nicolas Mateos
+ 01:13
31
Morabito
Steve
1983
Astana
+ 01:13
32
Santaromita
Ivan
1984
Quick Step - Innergetic
+ 01:13
33
Torres Martin
Fernando
1978
Spiuk - Extremadura
+ 01:13
34
Klinger
Tim
1984
Gerolsteiner
+ 01:13
35
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 01:13
36
Oroz
Juan José
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 01:13
37
Gallego
Diego
1982
Vina Magna - Cropu
+ 01:13
38
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Karpin-Galicia
+ 01:13
39
Ziegler
Thomas
1980
T-Mobile Team
+ 01:13
40
Rosendo Prado
Jesus
1982
Andalucia - Cajasur
+ 01:13
41
Gerdemann
Linus
1982
T-Mobile Team
+ 01:13
42
Etxarri
Javier
1986
Grupo Nicolas Mateos
+ 01:13
43
Romero Ocampo
Pedro
1982
Spiuk - Extremadura
+ 01:13
44
Rodriguez
Alberto
1982
Vina Magna - Cropu
+ 01:13
45
Devolder
Stijn
1979
Discovery Channel
+ 01:13
46
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 01:13
47
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
+ 01:13
48
Calcagni
Patrick
1977
Liquigas
+ 01:13
49
Celaya
Anton Luengo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 01:13
50
Vallejo Dominquez
Angel
1981
Relax - GAM
+ 01:13
51
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 01:13
52
Olmo
Juan
1978
Andalucia - Cajasur
+ 01:13
53
Ramirez Torres
Jesus Javier
1979
Spiuk - Extremadura
+ 01:13
54
Bernabeu
David
1975
Fuerteventura - Canarias
+ 01:13
55
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 01:13
56
Boogerd
Michael
[*]
1972
Rabobank
+ 01:13
57
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 01:13
58
Tauler Llull
Antonio
1974
-
+ 01:13
59
Garate
Juan Manuel
1976
Quick Step - Innergetic
+ 01:13
60
Trenti
Guido
1972
Liquigas
+ 01:13
61
Ruiz Sanchez
Jose
1980
Andalucia - Cajasur
+ 01:13
62
Llaneras Rosello
Joan
1969
-
+ 01:13
63
Vicioso
Angel
1977
Relax - GAM
+ 01:13
64
Bertogliati
Rubens
1979
Saunier Duval - Prodir
+ 01:13
65
Martin Peribanez
David
1980
Vina Magna - Cropu
+ 01:13
66
Klier
Andreas
1976
T-Mobile Team
+ 01:13
67
Dekker
Thomas
1984
Rabobank
+ 01:13
68
Garcia-Casarrubios
Oscar
1984
Relax - GAM
+ 01:13
69
Hernández
Jesús
1981
Relax - GAM
+ 01:13
70
Flecha
Juan Antonio
1977
Rabobank
+ 01:13
71
Wielinga
Remmert
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 01:13
72
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 01:13
73
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 01:13
74
Sarabia
Ignacio
1983
Spiuk - Extremadura
+ 01:13
75
Cobo
Juan José
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 01:13
76
Herrada
Jose
1985
Vina Magna - Cropu
+ 01:13
77
Mayo
Iban
1977
Saunier Duval - Prodir
+ 01:13
78
Guerini
Giuseppe
1970
T-Mobile Team
+ 01:13
79
Mondelo Diaz
Josu
1981
Spiuk - Extremadura
+ 01:13
80
Lloret
Manuel
1981
Fuerteventura - Canarias
+ 03:51
81
Grabsch
Ralf
1973
Team Milram
+ 04:12
82
Vigano
Davide
1984
Quick Step - Innergetic
+ 04:12
83
Padrnos
Pavel
1970
Discovery Channel
+ 05:10
84
Vazquez
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 05:47
85
Mayoz
Iban
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 05:47
86
Horrach
Joan
1974
Caisse d'Epargne
+ 05:47
87
Fothen
Thomas
1983
Gerolsteiner
+ 05:47
88
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 05:47
89
Jurco
Matej
1984
Team Milram
+ 05:47
90
Chuzhda
Oleg
1985
Fuerteventura - Canarias
+ 05:47
91
Millar
David
1977
Saunier Duval - Prodir
+ 05:47
92
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 05:47
93
Garcia Rena
Rodrigo
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 06:51
94
Sinkewitz
Patrik
1980
T-Mobile Team
+ 06:51
95
Joachim
Benoit
1976
Astana
+ 06:51
96
Abril Merino
Juan José
1980
Vina Magna - Cropu
+ 06:51
97
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Agritubel
+ 06:51
98
Aperribay Aranda
Lander
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 06:51
99
García Marín
Jorge
1980
Relax - GAM
+ 06:51
100
Terciado
Francisco Jose
1981
Relax - GAM
+ 06:51
101
Martínez
Francisco José
1983
Andalucia - Cajasur
+ 06:51
102
Mezo Askargorta
Iker
1982
Orbea - Laukiz F.T.
+ 06:51
103
Spezialetti
Alessandro
1975
Liquigas
+ 06:57
104
Schröder
Björn
1980
Team Milram
+ 06:57
105
Casas
Claudio José
1982
Andalucia - Cajasur
+ 08:58
106
Zberg
Beat
1971
Gerolsteiner
+ 10:09
107
De Pedro Garcia
Pablo
1980
Grupo Nicolas Mateos
+ 10:09
108
Hruska
Jan
1975
Relax - GAM
+ 10:09
109
Murgoitio Rekalde
Egoitz
1983
Grupo Nicolas Mateos
+ 10:09
110
Lowe
Trent
1984
Discovery Channel
+ 10:09
111
Baumann
Eric
1980
T-Mobile Team
+ 10:09
112
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
+ 10:09
113
Bileka
Volodymyr
1979
Discovery Channel
+ 10:09
114
Mizurov
Andrey
1973
Astana
+ 10:09
115
Meersman
Gianni
1985
Discovery Channel
+ 10:09
116
Vaitkus
Tomas
1982
Discovery Channel
+ 10:09
117
Castaño
Carlos
1979
Karpin-Galicia
+ 10:09
118
Sanchez
Julian
1980
Relax - GAM
+ 10:09
119
Calvente
Manuel
1976
Agritubel
+ 10:09
120
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne
+ 10:09
121
García Dapena
David
1977
Karpin-Galicia
+ 10:09
122
Arroyo Ramirez
Jose Antonio
1984
Spiuk - Extremadura
+ 10:09
123
Zubeldia
Joseba
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 10:09
124
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 10:09
125
Rubiera
José Luis
1973
Discovery Channel
+ 13:20
126
Cummings
Steve
1981
Discovery Channel
+ 13:20
127
Schwager
Sebastian
1984
Team Milram
+ 18:14
128
Fröhlinger
Johannes
1985
Gerolsteiner
+ 18:14
129
Muñoz
David
1979
Fuerteventura - Canarias
+ 18:14
130
Diaz Armas
Dailos Manuel
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 18:14
131
Ivanov
Sergei
1975
Astana
+ 18:14
132
Tendero Marcos
Jesus
1981
Vina Magna - Cropu
+ 18:14
133
Horrillo
Pedro
1974
Rabobank
+ 18:14
134
Reus
Kai
1985
Rabobank
+ 18:14
135
Siedler
Sebastien
1978
Team Milram
+ 18:14
136
Korff
Andre
1973
T-Mobile Team
+ 18:14
137
Burghardt
Marcus
1983
T-Mobile Team
+ 18:14
138
Martin
David
1983
Orbea - Laukiz F.T.
+ 18:14
139
Albasini
Michael
1980
Liquigas
+ 18:14
140
Grabsch
Bert
1975
T-Mobile Team
+ 18:14
141
Walker
William
1985
Rabobank
+ 18:14
142
Muravyev
Dmitriy
1979
Astana
+ 18:14
143
Mazet
Julien
1981
Astana
+ 18:14
144
Sieberg
Marcel
1982
Team Milram
+ 23:01
145
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 23:01
146
Proni
Alessandro
1982
Quick Step - Innergetic
+ 23:01
Information
Trofeo Soller
Spain
14th February 2007
1.1 | 164.3 km