Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Ride London Classic
WorldTour, One-day race, 30th July 2017, Great Britain
Race info
Results
Startlist
History
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
Results
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Canada
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Uruguay
Teams
AG2R La Mondiale
Androni-Sidermec-Bottecchia
Aqua Blue Sport
BMC Racing
Bora-Hansgrohe
Caja Rural-Seguros RGA
Cannondale-Drapac
CCC Sprandi Polkowice
Dimension Data
Israel Cycling Academy
Katusha-Alpecin
Lotto NL-Jumbo
Lotto-Soudal
Orica-Scott
Quick-Step Floors
Sky
Sport Vlaanderen-Baloise
Sunweb
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Wanty - Groupe Gobert
Wilier Triestina-Selle Italia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Kristoff
Alexander
1987
Katusha-Alpecin
04:05:41
02
Cort
Magnus
1993
Orica-Scott
+ 00
03
Matthews
Michael
1990
Sunweb
+ 00
04
Vanmarcke
Sep
1988
Cannondale-Drapac
+ 00
05
Wippert
Wouter
1990
Cannondale-Drapac
+ 00
06
Drucker
Jempy
1986
BMC Racing
+ 00
07
Dempster
Zakkari
1987
Israel Cycling Academy
+ 00
08
Bennett
Sam
1990
Bora-Hansgrohe
+ 00
09
Barbier
Rudy
1992
AG2R La Mondiale
+ 00
10
Naesen
Oliver
1990
AG2R La Mondiale
+ 00
11
Viviani
Elia
1989
Sky
+ 00
12
Bauer
Jack
1985
Quick-Step Floors
+ 00
13
Swift
Ben
1987
UAE Team Emirates
+ 00
14
Kreder
Michel
1987
Aqua Blue Sport
+ 00
15
Napolitano
Danilo
1981
Wanty - Groupe Gobert
+ 00
16
Theuns
Edward
1991
Trek-Segafredo
+ 00
17
Rickaert
Jonas
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 00
18
Koch
Jonas
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 00
19
Gavazzi
Francesco
1984
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 00
20
Houle
Hugo
1990
AG2R La Mondiale
+ 00
21
Lampaert
Yves
1991
Quick-Step Floors
+ 00
22
Thwaites
Scott
1990
Dimension Data
+ 00
23
Küng
Stefan
1993
BMC Racing
+ 00
24
Gibbons
Ryan
1994
Dimension Data
+ 00
25
Lastra
Jonathan
1993
Caja Rural-Seguros RGA
+ 00
26
Ponzi
Simone
1987
CCC Sprandi Polkowice
+ 00
27
Jansen
Amund Grøndahl
1994
Lotto NL-Jumbo
+ 00
28
Maes
Nikolas
1986
Lotto-Soudal
+ 00
29
van Hecke
Preben
1982
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 00
30
Vliegen
Loic
1993
BMC Racing
+ 00
31
Zabel
Rick
1993
Katusha-Alpecin
+ 00
32
Van Hoecke
Gijs
1991
Lotto NL-Jumbo
+ 00
33
Langeveld
Sebastian
1985
Cannondale-Drapac
+ 00
34
Greipel
André
1982
Lotto-Soudal
+ 00
35
Belletti
Manuel
1985
Wilier Triestina-Selle Italia
+ 00
36
Neilands
Krists
1994
Israel Cycling Academy
+ 00
37
Vermote
Julien
1989
Quick-Step Floors
+ 00
38
Selig
Rüdiger
1989
Bora-Hansgrohe
+ 00
39
Owsian
Lukasz
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 00
40
Meurisse
Xandro
1992
Wanty - Groupe Gobert
+ 00
41
Rast
Gregory
1980
Trek-Segafredo
+ 00
42
Ferrari
Fabricio
1985
Caja Rural-Seguros RGA
+ 00
43
De Kort
Koen
1982
Trek-Segafredo
+ 00
44
Amezqueta
Julen
1993
Wilier Triestina-Selle Italia
+ 00
45
Brändle
Matthias
1989
Trek-Segafredo
+ 00
46
Irisarri
Jon
1995
Caja Rural-Seguros RGA
+ 00
47
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 00
48
Quinziato
Manuel
1979
BMC Racing
+ 00
49
Ventoso
Francisco
1982
BMC Racing
+ 00
50
van Baarle
Dylan
1992
Cannondale-Drapac
+ 00
51
Christian
Mark
1990
Aqua Blue Sport
+ 00
52
Arndt
Nikias
1991
Sunweb
+ 00
53
Venter
Jaco
1987
Dimension Data
+ 11
54
Wynants
Maarten
1982
Lotto NL-Jumbo
+ 14
55
Docker
Mitchell
1986
Orica-Scott
+ 14
56
Mørkøv
Michael
1985
Katusha-Alpecin
+ 14
57
Sieberg
Marcel
1982
Lotto-Soudal
+ 14
58
Hayman
Mathew
1978
Orica-Scott
+ 24
59
Hepburn
Michael
1991
Orica-Scott
+ 37
60
Politt
Nils
1994
Katusha-Alpecin
+ 37
61
Martens
Paul
1983
Lotto NL-Jumbo
+ 37
62
Stannard
Ian
1987
Sky
+ 37
63
Teunissen
Mike
1992
Sunweb
+ 59
64
Sinkeldam
Ramon
1989
Sunweb
+ 59
65
Laengen
Vegard Stake
1989
UAE Team Emirates
+ 59
66
Kennaugh
Peter
1989
Sky
+ 01:08
67
Haller
Marco
1991
Katusha-Alpecin
+ 01:17
68
Stuyven
Jasper
1992
Trek-Segafredo
+ 01:19
69
Trentin
Matteo
1989
Quick-Step Floors
+ 01:19
70
Kluge
Roger
1986
Orica-Scott
+ 01:25
71
Kump
Marko
1988
UAE Team Emirates
+ 01:34
72
Kragh Andersen
Søren
1994
Sunweb
+ 01:45
73
Impey
Daryl
1984
Orica-Scott
+ 05:21
74
Schillinger
Andreas
1983
Bora-Hansgrohe
+ 09:04
75
Steels
Stijn
1989
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 09:04
76
Perry
Ben
1994
Israel Cycling Academy
+ 09:04
77
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
+ 09:04
78
Edmondson
Alex
1993
Orica-Scott
+ 09:04
79
Paluta
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
+ 09:04
80
Geoghegan Hart
Tao
1995
Sky
+ 09:04
81
Trosino
Mirko
1992
Wilier Triestina-Selle Italia
+ 09:04
82
Zurlo
Federico
1994
UAE Team Emirates
+ 13:01
83
Keisse
Iljo
1982
Quick-Step Floors
+ 13:10
84
Brammeier
Matthew
1985
Aqua Blue Sport
+ 13:10
85
Plucinski
Leszek
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 13:10
86
Diaz
Jose Manuel
1995
Israel Cycling Academy
+ 13:10
87
Doull
Owain
1993
Sky
+ 13:10
88
Clarke
William
1985
Cannondale-Drapac
+ 13:10
89
McNally
Mark
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 13:10
90
Doubey
Fabien
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 13:10
91
Bonusi
Raffaello
1992
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 13:10
92
Zabala
Josu
1993
Caja Rural-Seguros RGA
+ 13:10
93
Page
Dylan
1993
Caja Rural-Seguros RGA
+ 13:10
94
Boom
Lars
1985
Lotto NL-Jumbo
+ 13:10
95
Declercq
Benjamin
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 13:10
96
Elissonde
Kenny
1991
Sky
+ 13:10
97
Palini
Andrea
1989
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 13:10
98
Castelijns
Twan
1989
Lotto NL-Jumbo
+ 13:10
99
Hofland
Moreno
1991
Lotto-Soudal
+ 13:10
100
Taciak
Mateusz
1984
CCC Sprandi Polkowice
+ 13:10
101
Troia
Oliviero
1994
UAE Team Emirates
+ 13:10
102
Ganna
Filippo
1996
UAE Team Emirates
+ 13:10
103
Würtz Schmidt
Mads
1994
Katusha-Alpecin
+ 13:10
104
Schwarzmann
Michael
1991
Bora-Hansgrohe
+ 13:10
105
Thomson
Jay Robert
1986
Dimension Data
+ 17:18
106
Consonni
Simone
1994
UAE Team Emirates
+ 17:18
OOT
Bagdonas
Gediminas
1985
AG2R La Mondiale
OOT
Benfatto
Marco
1988
Androni-Sidermec-Bottecchia
OOT
Frapporti
Marco
1985
Androni-Sidermec-Bottecchia
OOT
Scotson
Miles
1994
BMC Racing
OOT
Van Hooydonck
Nathan
1995
BMC Racing
OOT
Ackermann
Pascal
1994
Bora-Hansgrohe
OOT
Barta
Jan
1984
Bora-Hansgrohe
OOT
Lowndes
Jason
1994
Israel Cycling Academy
OOT
Sagiv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
OOT
Shaw
James
1996
Lotto-Soudal
OOT
Richeze
Maximiliano
1983
Quick-Step Floors
OOT
Pedersen
Mads
1995
Trek-Segafredo
OOT
Cecchin
Alberto
1989
Wilier Triestina-Selle Italia
DNF
Duval
Julien
1990
AG2R La Mondiale
DNF
Malucelli
Matteo
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Pacioni
Luca
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Irvine
Martyn
1985
Aqua Blue Sport
DNF
Koning
Peter
1990
Aqua Blue Sport
DNF
Nordhaug
Lars Petter
1984
Aqua Blue Sport
DNF
Watson
Calvin
1993
Aqua Blue Sport
DNF
Kolar
Michael
1992
Bora-Hansgrohe
DNF
Bettiol
Alberto
1993
Cannondale-Drapac
DNF
Mullen
Ryan
1994
Cannondale-Drapac
DNF
Brozyna
Piotr
1995
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Goldstein
Roy
1993
Israel Cycling Academy
DNF
Hollenstein
Reto
1985
Katusha-Alpecin
DNF
De Buyst
Jasper
1993
Lotto-Soudal
DNF
Roelandts
Jürgen
1985
Lotto-Soudal
DNF
Declercq
Tim
1989
Quick-Step Floors
DNF
Allegaert
Piet
1995
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
van Gestel
Dries
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Van Lerberghe
Bert
1992
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Renshaw
Mark
1982
Dimension Data
DNF
Leezer
Tom
1985
Lotto NL-Jumbo
DNF
Dibben
Jonathan
1994
Sky
DNF
Bauhaus
Phil
1994
Sunweb
DNF
Stamsnijder
Tom
1985
Sunweb
DNF
Alafaci
Eugenio
1990
Trek-Segafredo
DNF
Dehaes
Kenny
1984
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Kreder
Wesley
1990
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Stenuit
Robin
1990
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Mareczko
Jakub
1994
Wilier Triestina-Selle Italia
DNF
Pozzato
Filippo
1981
Wilier Triestina-Selle Italia
DNF
Turrin
Alex
1992
Wilier Triestina-Selle Italia
Information
Ride London Classic
Great Britain
30th July 2017
1.UWT | 183.0 km