Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Minsk Cup
UCI, One-day race, 8th July 2016, Belarus
Race info
Results
History
2019
2018
2017
2016
2015
Results
Embed Results
Nations
Belarus
Chile
Estonia
Latvia
Lithuania
Moldova
Russia
Spain
Turkmenistan
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Kulikovskiy
Alexandr
1997
Russia
03:51:08
02
Hutarovich
Yauheni
1983
Fortuneo - Vital Concept
+ 00
03
Ivashkin
Anton
1996
Minsk Cycling Club
+ 00
04
Papok
Siarhei
1988
Minsk Cycling Club
+ 00
05
Liepins
Emils
1992
Rietumu - Delfin
+ 00
06
Maniusis
Martynas
1989
Staki - Baltic Vairas
+ 00
07
Dzervus
Darijus
1990
Staki - Baltic Vairas
+ 00
08
Krivtsov
Dmitro
1985
ISD - Jorbi Continental Team
+ 00
09
Vasilyev
Maksym
1990
Kolss - BDC Team
+ 00
10
Klepikov
Ilya
1994
ISD - Jorbi Continental Team
+ 00
11
Kogut
Volodymyr
1984
Amore & Vita-Selle SMP
+ 00
12
Weaver
Rolly
1990
-
+ 00
13
Borisov
Aleksander
1997
Russia
+ 00
14
Ahiyevich
Aleh
1993
Minsk Cycling Club
+ 00
15
Luksevics
Viesturs
1987
Alpha Baltic - Maratoni.lv
+ 00
16
Shumov
Nikolai
1994
General Store - Bottoli - Zardini
+ 00
17
Rikunov
Petr
1997
Russia
+ 00
18
Zotov
Evgeny
1994
Samara Region
+ 00
19
Riekstins
Matiss
1997
Latvia
+ 00
20
Lasinis
Venantas
1997
Staki - Baltic Vairas
+ 00
21
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Team Lvshan Landscape
+ 00
22
Cherkasov
Nikolay
1996
Russia
+ 00
23
Vendelin
Karl-Arnold
1996
Viko
+ 00
24
Fredyuk
Volodymyr
1992
Amore & Vita-Selle SMP
+ 00
25
Dzhus
Volodymyr
1993
Kolss - BDC Team
+ 00
26
Rybaruk
Kostyantyn
1994
Dynamo Palmira Weltour
+ 00
27
Volkau
Ilya
1997
Rcop Belarus
+ 00
28
Rozin
Sergey
1995
Samara Region
+ 00
29
Sandu
Konstantin
1996
-
+ 00
30
Bogdanovics
Maris
1991
Rietumu - Delfin
+ 12
31
Dubovski
Vladislau
1994
Rcop Belarus
+ 17
32
Bratashchuk
Andrii
1992
Kolss - BDC Team
+ 21
33
Harakhavik
Uladzimir
1995
Overall Cycling Team
+ 30
34
Vosekalns
Andris
1992
Rietumu - Delfin
+ 42
35
Malyvnivskiy
Vasyl
1992
Kolss - BDC Team
+ 50
36
Sergis
Kaspars
1992
Alpha Baltic - Maratoni.lv
+ 56
37
Pruus
Peeter
1989
Rietumu - Delfin
+ 56
38
Piashkun
Andrei
1992
Minsk Cycling Club
+ 02:34
39
Kuznetsov
Igor
1996
-
+ 02:49
40
Sheydyk
Oleksandr
1980
Team Kuota-Construcciones Paulino
+ 03:22
41
Ponomarenko
Dmytro
1991
Amore & Vita-Selle SMP
+ 03:22
42
Rubenis
Klavs
1997
Latvia
+ 03:22
43
Kurianov
Stepan
1996
Russia
+ 03:22
44
Vrabii
Andrei
1992
-
+ 03:22
45
Sobal
Yauhen
1981
Minsk Cycling Club
+ 03:22
46
Khripta
Andreiy
1986
Kolss - BDC Team
+ 03:22
47
Musiienko
Bohdan
1997
Team Promin
+ 03:22
48
Samokhvalov
Anton
1986
Samara Region
+ 03:22
49
Samokhvalov
Dmitry
1986
Samara Region
+ 03:22
50
Ryaposov
Bogdan
1992
Amore & Vita-Selle SMP
+ 03:22
51
Smirnovs
Andris
1990
Alpha Baltic - Maratoni.lv
+ 03:22
52
Tarvis
Peeter
1993
-
+ 03:22
53
Raciunas
Mykolas
1995
Staki - Baltic Vairas
+ 03:26
54
Siskevicius
Paulius
1993
Staki - Baltic Vairas
+ 03:43
55
Bazhkou
Stanislau
1991
Minsk Cycling Club
+ 03:55
56
Budkevich
Kanstantin
1993
Rcop Belarus
+ 03:59
57
Yanachkin
Uladzislau
1995
Rcop Belarus
+ 03:59
58
Maleiev
Timur
1996
ISD - Jorbi Continental Team
+ 04:12
59
Kostyuk
Denys
1982
ISD - Jorbi Continental Team
+ 04:15
60
Kanepejs
Deins
1995
Rietumu - Delfin
+ 04:20
61
Vahtra
Norman
1996
Rein Taaramae Rattaklubi
+ 04:20
62
Filipchyk
Petr
1996
Rcop Belarus
+ 04:20
63
Barkun
Dzianis
1995
-
+ 04:39
64
Covalciuc
Andrei
1995
Moldova
+ 04:55
65
Puzanov
Dmitri
1982
Serpentin CT
+ 04:55
66
Racenajs
Kristofers
1985
Alpha Baltic - Maratoni.lv
+ 05:00
67
Movchan
Sergii
1993
Amore & Vita-Selle SMP
+ 05:29
68
Tihonov
Vadim
1994
-
+ 05:31
69
Tasane
Jaanus
1996
Viljandi Rattaklubi
+ 05:41
70
Bēcis
Armands
1991
Rietumu - Delfin
+ 05:41
71
Skorenko
Mykyta
1993
Kolss - BDC Team
+ 05:41
72
Antonov
Aleksandr
1995
Samara Region
+ 05:41
73
Hojagulyyev
Akmyrat
1994
-
+ 06:29
74
Dushyn
Ihar
1997
-
+ 06:29
75
Kornilovs
Vitalijs
1979
Alpha Baltic - Maratoni.lv
+ 06:29
76
Bialiauski
Vasili
1995
-
+ 06:29
77
Shnyrko
Aliaksei
1994
Big Hunter Seanese Zaghe
+ 06:29
78
Sarkans
Raivis
1995
Latvia
+ 06:29
79
Dudnyk
Vladyslav
1993
Team Promin
+ 06:59
80
Verciuc
Veaceslav
1988
-
+ 06:59
81
Sobennicov
Andrei
1988
Lizarran Reus-8Restaurant
+ 06:59
82
Charnahorstau
Dzianis
1996
-
+ 06:59
83
Beniusis
Justas
1997
Staki - Baltic Vairas
+ 06:59
84
Kovalenia
Ilya
1997
-
+ 06:59
85
Lukjanovs
Andris
1995
Latvia
+ 06:59
86
Tesler
Artem
1988
Team Lvshan Landscape
+ 06:59
87
Gareyshin
Aydar
1994
Samara Region
+ 06:59
88
Zubar
Maksym
1994
Dynamo Palmira Weltour
+ 06:59
89
Tsvetkov
Artur
1989
Team Lvshan Landscape
+ 06:59
90
Halca
Constantin
1995
-
+ 06:59
91
Kobernyak
Evgeny
1995
Russia
+ 06:59
92
Dementyev
Yegor
1987
ISD - Jorbi Continental Team
+ 07:12
93
Ikanovich
Arseni
1996
Rcop Belarus
+ 07:12
94
Strokau
Vasili
1995
Rcop Belarus
+ 07:12
95
Golovash
Oleksandr
1991
Minsk Cycling Club
+ 07:19
96
Johanson
Kristjan
1997
Viljandi Rattaklubi
+ 07:40
DNF
Podoliak
Pavel
1992
-
DNF
Prakapchuk
Vitali
1997
-
DNF
Pung
Peeter
1996
-
DNF
Udod
Rinat
1996
ISD - Jorbi Continental Team
DNF
Piashkun
Alexei
1996
Minsk Cycling Club
DNF
Bumbu
Dumitru
1996
Moldova
DNF
Cuervo Antón
German
1996
Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF
Fernandez Anton
Diego
1977
Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF
Llaneza Argüelles
Miguel
1993
Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF
Tello Bolvaran
Elias Daniel
1994
Team Kuota-Construcciones Paulino
Information
Minsk Cup
Belarus
8th July 2016
1.2 | 176.0 km