2018 Grand Prix Minsk

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Nikolai Shumov 1994 Belarus Minsk Cycling Club 3t 07' 38"
02 Marek Rutkiewicz 1981 Poland Wibatech Merx 7R 02"
03 Yauheni Akhramenka 1995 Belarus - 09"
04 Siarhei Papok 1988 Belarus Minsk Cycling Club 11"
05 Emils Liepins 1992 Latvia ONE Pro Cycling 11"
06 Karl-Arnold Vendelin 1996 Estonia Cycling Tartu 11"
07 Ahmet Orken 1993 Turkey Salcano Sakarya 11"
08 Maciej Paterski 1986 Poland Wibatech Merx 7R 12"
09 Jaroslaw Marycz 1987 Poland Wibatech Merx 7R 13"
10 Oleksii Kasianov 1992 Ukraine RTS - Monton Racing Team 13"
11 Andris Vosekalns 1992 Latvia Hengxiang Cycling Team 20"
12 Samir Jabrayilov 1994 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project 1' 37"
13 Norman Vahtra 1996 Estonia Cycling Tartu 4' 07"
14 Andrey Sazanov 1994 Russia - 4' 07"
15 Alexei Piashkun 1996 Belarus Mgcor Minsk 4' 07"
16 Anton Muzychin 1994 Belarus Minsk Cycling Club 4' 07"
17 Aliaksandr Saroka 1998 Belarus - 4' 08"
18 Bohdan Musiienko 1997 Ukraine Lviv Cycling Team 4' 40"
19 Yauheni Karaliok 1996 Belarus Minsk Cycling Club 4' 41"
20 Kristers Ansons 1999 Latvia Cycling Team Riga 4' 41"
21 Rojus Adomaitis 1998 Lithuania Klaipeda CT 4' 41"
22 Venantas Lasinis 1997 Lithuania Staki - Technoroma 4' 42"
23 Yevgeniy Nepomnyachshiy 1987 Kazakhstan Vino - Astana Motors 4' 44"
24 Kasparas Punkrys 1998 Lithuania Klaipeda CT 5' 15"
25 Raman Ramanau 1994 Belarus Minsk Cycling Club 5' 16"
26 Ivan Savitsky 1992 Russia Gazprom - RusVelo 5' 17"
27 Artem Tesler 1988 Ukraine RTS - Monton Racing Team 5' 17"
28 Maris Bogdanovics 1991 Latvia Amore & Vita - Prodir 5' 18"
29 Mantas Januskevicius 1999 Lithuania Klaipeda CT 5' 34"
30 Dmitriy Lessechko 1999 Kazakhstan Vino - Astana Motors 5' 34"
31 Oguzhan Tiryaki 1998 Turkey Salcano Sakarya 5' 34"
32 Dimitrijs Sorokins 1982 Russia ZZK Team 5' 35"
33 Andrei Vrabii 1992 Moldova - 5' 35"
34 Lucas Daugé 1996 France M.Sante Cyclisme 5' 35"
35 Volodymyr Fredyuk 1992 Ukraine Lviv Cycling Team 5' 36"
36 Mikhail Besaha 1989 Belarus Mgcor Minsk 5' 39"
37 Nikita Baravik 1999 Belarus - 5' 41"
38 Ivan Shakalets 1999 Belarus Rcop Belarus U23 7' 01"
39 Kestutis Vaitaitis 1999 Lithuania Staki - Technoroma 7' 02"
40 Eriks Toms Gavars 1997 Latvia Cycling Team Riga 7' 19"
41 Declan Irvine 1999 Australia Team Novo Nordisk 7' 22"
42 Bob Goedbloed 1997 USA Novo Nordisk Development 7' 22"
43 Pavel Obsyannikov 1999 Russia Udmurt Republic 7' 22"
44 Vasili Bialiauski 1995 Belarus Mgcor Minsk 7' 22"
45 Peeter Pung 1996 Estonia Cycling Tartu 7' 23"
46 Tomas Gembeckas 1996 Lithuania Staki - Technoroma 7' 23"
47 Kristo Prangel 1998 Estonia Cycling Tartu 7' 23"
48 Veaceslav Rusnac 1999 Moldova - 7' 23"
49 Siarhei Sakhonchyk 1997 Belarus Mgcor Minsk 7' 23"
50 Valeriy Romanenkov 1999 Ukraine Ukraina Tor 7' 23"
51 Andriy Rozhonyuk 1997 Ukraine Lviv Cycling Team 7' 23"
52 Samuel Munday 1998 Australia Novo Nordisk Development 7' 23"
53 Dmitry Varona 1999 Belarus Mgcor Minsk 7' 23"
54 Aspan Zhukenov 1996 Kazakhstan Vino - Astana Motors 7' 24"
55 Nicolae Bumbu 1999 Moldova Benicassim me gusta-LUK 7' 24"
56 Kazimieras Ramonas 1998 Lithuania Klaipeda CT 7' 24"
57 Evgeniy Kovalev 1989 Russia Moscow 7' 24"
58 Alexey Kurbatov 1994 Russia - 7' 24"
59 Povilas Kupstaitis 1999 Lithuania Staki - Technoroma 7' 25"
60 Musa Mikayilzada 1998 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project 7' 25"
61 Mikita Kharlanau 1998 Belarus Rcop Belarus U23 7' 25"
62 Artsiom Harbach 1999 Belarus - 7' 25"
63 Volodimir Guschin - Ukraine ZZK Team 7' 25"
64 Hardzei Tsishchanka 1995 Belarus Rcop Belarus U23 7' 25"
65 Mustafa Sayar 1989 Turkey Salcano Sakarya 7' 27"
66 Vladislau Dubovski 1994 Belarus - 7' 28"
67 Branislau Samoilau 1985 Belarus Minsk Cycling Club 7' 28"
68 Stanislav Bazhkou 1991 Belarus Minsk Cycling Club 7' 28"
69 Pavlo Duma 1997 Ukraine Lviv Cycling Team 7' 28"
70 Sergey Barushko 1999 Russia Ind-Russia 8' 44"
DNS Artsiom Kamliuk 1999 Belarus Mgcor Minsk
DNF Oleg Anici 1995 Moldova -
DNF Roman Saulco - Moldova -
DNF Oskar Nisu 1994 Estonia Cycling Tartu
DNF Joosep Sankmann 1999 Estonia Cycling Tartu
DNF Kristaps Pelcers 1999 Latvia Cycling Team Riga
DNF Alanas Marcinkenas 1999 Lithuania Klaipeda CT
DNF Roman Deshko 1998 Ukraine Lviv Cycling Team
DNF Darijus Dzervus 1990 Lithuania Memel CT
DNF Ilya Ahloblin 1998 Belarus Mgcor Minsk
DNF Yahor Tripuz 1998 Belarus Mgcor Minsk
DNF Mikhail Shemetau 1994 Belarus Minsk Cycling Club
DNF Raman Tsishkou 1994 Belarus Minsk Cycling Club
DNF Kanstantin Budkevich 1993 Belarus Minsk Region
DNF Vladzislav Paliakov 1997 Belarus Minsk Region
DNF Artur Voronkov - Belarus Minsk Region
DNF Alexander Shakotko 1999 Russia Moscow
DNF Hamish Beadle 1998 New Zealand Novo Nordisk Development
DNF Logan Phippen 1992 USA Novo Nordisk Development
DNF Aleh Ahiyevich 1993 Belarus Rcop Belarus U23
DNF Kanstantsin Bialiauski 1998 Belarus Rcop Belarus U23
DNF Ruslan Karimov 1986 Uzbekistan RTS - Monton Racing Team
DNF Aliaksei Shnyrko 1994 Belarus RTS - Monton Racing Team
DNF Onur Turgut 1998 Turkey Salcano Sakarya
DNF Paulius Siskevicius 1993 Lithuania Staki - Technoroma
DNF Elgun Alizada 1996 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project
DNF Elchin Asadov 1987 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project
DNF Ilya Volkau 1997 Belarus Team Palazzago
DNF Edgaras Kovaliovas 1989 Lithuania Top Team Cycling
DNF Lukas Talacka 1994 Lithuania Top Team Cycling
DNF Stepan Astafyev 1994 Kazakhstan Vino - Astana Motors
DNF Kairat Khadylbek 1998 Kazakhstan Vino - Astana Motors
DNF Alexandr Voloshin 1996 Kazakhstan Vino - Astana Motors
DNF Sylwester Janiszewski 1988 Poland Wibatech Merx 7R
DNF Grzegorz Stepniak 1989 Poland Wibatech Merx 7R
DNF Wojciech Sykala 1994 Poland Wibatech Merx 7R
DNF Vitalijs Kornilovs 1979 Latvia ZZK Team

Info

RaceGrand Prix Minsk
Nation Belarus
Distance 149 km
DateAugust 19th
Edition2018
Classification1.2
Extra Compare top four