2016 Grand Prix Minsk

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Siarhei Papok 1988 Belarus Minsk Cycling Club 2t 41' 02"
02 Andris Smirnovs 1990 Latvia Alpha Baltic - Maratoni.lv 00"
03 Yauheni Hutarovich 1983 Belarus Fortuneo - Vital Concept 00"
04 Alexandr Kulikovskiy 1997 Russia Russia 00"
05 Darijus Dzervus 1990 Lithuania Staki - Baltic Vairas 00"
06 Maksym Vasilyv 1990 Ukraine Kolss - BDC Team 00"
07 Norman Vahtra 1996 Estonia Rein Taaramae Rattaklubi 00"
08 Anton Ivashkin 1996 Belarus Minsk Cycling Club 00"
09 Uladzimir Harakhavik 1995 Belarus Overall Cycling Team 00"
10 Emils Liepins 1992 Latvia Rietumu - Delfin 00"
11 Stepan Kurianov 1996 Russia Russia 00"
12 Maris Bogdanovics 1991 Latvia Rietumu - Delfin 00"
13 Kristofers Rācenājs 1985 Latvia Alpha Baltic - Maratoni.lv 00"
14 Nikolai Shumov 1994 Belarus General Store - Bottoli - Zardini 00"
15 Rolly Weaver 1990 USA - 00"
16 Bogdan Ryaposov 1992 Ukraine Amore & Vita - Selle SMP 00"
17 Klavs Rubenis 1997 Latvia Latvia 00"
18 Yegor Dementyev 1987 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 00"
19 Volodymyr Kogut 1984 Ukraine Amore & Vita - Selle SMP 00"
20 Artem Tesler 1988 Ukraine Team Lvshan Landscape 00"
21 Dmitro Krivtsov 1985 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 00"
22 Artur Tsvetkov 1989 Ukraine Team Lvshan Landscape 00"
23 Andrei Vrabii 1992 Moldova - 00"
24 Aleksander Borisov 1997 Russia Russia 00"
25 Evgeny Zotov 1994 Russia Samara Region 00"
26 Anton Muzychin 1994 Belarus Minsk Cycling Club 00"
27 Paulius Siskevicius 1993 Lithuania Staki - Baltic Vairas 00"
28 Peeter Pung 1996 Estonia Ind-Est 00"
29 Petr Rikunov 1997 Russia Russia 00"
30 Kaspars Sergis 1992 Latvia Alpha Baltic - Maratoni.lv 00"
31 Viesturs Luksevics 1987 Latvia Alpha Baltic - Maratoni.lv 00"
32 Dzianis Charnahorstau 1996 Belarus - 00"
33 Volodymyr Gomenyuk 1985 Ukraine Team Lvshan Landscape 00"
34 Nikolay Cherkasov 1996 Russia Russia 00"
35 Aleksandr Antonov 1995 Russia Samara Region 00"
36 Dmitry Samokhvalov 1986 Russia Samara Region 00"
37 Oleksandr Sheydyk 1980 Ukraine Team Kuota-Construcciones Paulino 00"
38 Dmitri Puzanov 1982 Russia Serpentin CT 00"
39 Akmyrat Hojagulyyev 1994 Turkmenistan - 00"
40 Rinat Udod 1996 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 00"
41 Dmytro Ponomarenko 1991 Ukraine Amore & Vita - Selle SMP 00"
42 Uladzislau Yanachkin 1995 Belarus Rcop Belarus 00"
43 Ilya Kovalenia 1997 Belarus - 00"
44 Vladyslav Dudnyk 1993 Ukraine Team Promin 00"
45 Dumitru Bumbu 1996 Moldova Moldova 00"
46 Aydar Gareyshin 1994 Russia Samara Region 00"
47 Ihar Dushyn 1997 Belarus - 00"
48 Venantas Lasinis 1997 Lithuania Staki - Baltic Vairas 00"
49 Aliaksei Shnyrko 1994 Belarus Big Hunter Seanese Zaghe 00"
50 Matiss Riekstins 1997 Latvia Latvia 00"
51 Constantin Halca 1995 Moldova - 00"
52 Maksym Zubar 1994 Ukraine Dynamo Palmira Weltour 00"
53 Denys Kostyuk 1982 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 00"
54 Karl-Arnold Vendelin 1996 Estonia Viko 00"
55 Stanislav Bazhkou 1991 Belarus Minsk Cycling Club 00"
56 Sergey Rozin 1995 Russia Samara Region 00"
57 Vitalijs Kornilovs 1979 Latvia Alpha Baltic - Maratoni.lv 00"
58 Alexei Piashkun 1996 Belarus Minsk Cycling Club 00"
59 Konstantin Sandu 1996 Belarus - 00"
60 Anton Samokhvalov 1986 Russia Samara Region 00"
61 Yauheni Sobal 1981 Belarus Minsk Cycling Club 00"
62 Kanstantin Budkevich 1993 Belarus Rcop Belarus 00"
63 Volodymyr Fredyuk 1992 Ukraine Amore & Vita - Selle SMP 00"
64 Timur Maleiev 1996 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 00"
65 Vasyl Malyvnivskiy 1992 Ukraine Kolss - BDC Team 15"
66 Vasili Strokau 1995 Belarus Rcop Belarus 27"
67 Evgeny Kobernyak 1995 Russia Russia 30"
68 Kristjan Johanson 1997 Estonia Viljandi Rattaklubi 31"
69 Mykolas Raciunas 1995 Lithuania Staki - Baltic Vairas 38"
70 Sergii Movchan 1993 Ukraine Amore & Vita - Selle SMP 38"
71 Kostyantyn Rybaruk 1994 Ukraine Dynamo Palmira Weltour 38"
72 Andrei Sobennicov 1988 Moldova Lizarran Reus-8Restaurant 38"
73 Vadim Tihonov 1994 Ukraine - 38"
74 Ilya Volkau 1997 Belarus Rcop Belarus 38"
75 Petr Filipchyk 1996 Belarus Rcop Belarus 38"
76 Vladislau Dubovski 1994 Belarus Rcop Belarus 38"
77 Dzianis Barkun 1995 Belarus - 45"
78 Bohdan Musiienko 1997 Ukraine Team Promin 45"
79 Arseni Ikanovich 1996 Belarus Rcop Belarus 45"
80 Justas Beniusis 1997 Lithuania Staki - Baltic Vairas 45"
81 Andris Vosekalns 1992 Latvia Rietumu - Delfin 56"
82 Deins Kanepejs 1995 Latvia Rietumu - Delfin 56"
83 Peeter Pruus 1989 Estonia Rietumu - Delfin 56"
84 Raivis Sarkans 1995 Latvia Latvia 56"
85 Veaceslav Verciuc 1988 Moldova - 1' 07"
86 Andreiy Khripta 1986 Ukraine Kolss - BDC Team 1' 07"
87 Volodymyr Dzhus 1993 Ukraine Kolss - BDC Team 1' 07"
88 Mykyta Skorenko 1993 Ukraine Kolss - BDC Team 1' 26"
89 Aleh Ahiyevich 1993 Belarus Minsk Cycling Club 1' 40"
90 Andrii Bratashchuk 1992 Ukraine Kolss - BDC Team 1' 40"
91 Armands Bēcis 1991 Latvia Rietumu - Delfin 2' 54"
92 Andris Lukjanovs 1995 Latvia Latvia 3' 44"
93 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine Minsk Cycling Club 5' 05"
94 Igor Kuznetsov 1996 Russia - 5' 42"
95 Kirill Tarassov 1997 Estonia Kalevi Jalgrattakool 6' 41"
96 Pavel Podoliak 1992 Belarus - 7' 36"
97 Vailiy Beliavskiy 1995 Belarus - 13' 26"
DNS Vitali Prakapchuk 1997 Belarus -
DNF Ilya Klepikov 1994 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team
DNF Andrei Covalciuc 1995 Moldova Moldova
DNF Martynas Maniusis 1989 Lithuania Staki - Baltic Vairas
DNF German Cuervo Antón 1996 Spain Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF Diego Fernandez Anton 1977 Spain Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF Miguel Llaneza Argüelles 1993 Spain Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF Elias Daniel Tello Bolvaran 1994 Chile Team Kuota-Construcciones Paulino
DNF Jaanus Tasane 1996 Estonia Viljandi Rattaklubi

Info

RaceGrand Prix Minsk
Nation Belarus
Distance 120 km
DateJuly 9th
Edition2016
Classification1.2
Extra Compare top four