Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
La Roue Tourangelle
UCI, One-day race, 2nd April 2017, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Results
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Canada
Colombia
Estonia
France
Germany
Great Britain
Hungary
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Romania
Russia
Spain
Switzerland
Teams
AG2R La Mondiale
Androni-Sidermec-Bottecchia
Armée de terre
Cofidis
Delko-Marseille Provence-KTM
Direct Énergie
Euskadi-Murias
FDJ
Fortuneo - Oscaro
Gazprom-RusVelo
HP BTP-Auber 93
Manzana Postobón
Novo Nordisk
Roth-Akros
Roubaix Lille Métropole
Team Differdange - Losch
Team Lotto - Kern Haus
Vorarlberg
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Dassonville
Flavien
1991
HP BTP-Auber 93
04:47:15
02
Grellier
Fabien
1994
Direct Énergie
+ 00
03
Delaplace
Anthony
1989
Fortuneo - Oscaro
+ 00
04
Bouhanni
Nacer
1990
Cofidis
+ 25
05
Cimolai
Davide
1989
FDJ
+ 25
06
Soupe
Geoffrey
1988
Cofidis
+ 25
07
Martinez
Yannick
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 25
08
Touzé
Damien
1996
HP BTP-Auber 93
+ 25
09
Benfatto
Marco
1988
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 25
10
Feillu
Romain
1984
HP BTP-Auber 93
+ 25
11
Boudat
Thomas
1994
Direct Énergie
+ 25
12
Maikin
Roman
1990
Gazprom-RusVelo
+ 25
13
van Genechten
Jonas
1986
Cofidis
+ 25
14
Vermeulen
Emiel
1993
Roubaix Lille Métropole
+ 25
15
Menut
David
1992
HP BTP-Auber 93
+ 25
16
Bol
Jetse
1989
Manzana Postobón
+ 25
17
Higuita
Sergio
1997
Manzana Postobón
+ 25
18
Pouilly
Felix
1994
Roubaix Lille Métropole
+ 25
19
Vereecken
Nicolas
1990
Roubaix Lille Métropole
+ 25
20
Lienhard
Fabian
1993
Vorarlberg
+ 25
21
Hoelgaard
Daniel
1993
FDJ
+ 25
22
Giraud
Benjamin
1986
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 25
23
Ferasse
Thibault
1994
Armée de terre
+ 25
24
Maldonado
Anthony
1991
HP BTP-Auber 93
+ 25
25
Corbel
Erwann
1991
Fortuneo - Oscaro
+ 25
26
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R La Mondiale
+ 25
27
Jäger
Patrick
1994
Vorarlberg
+ 25
28
Vendrame
Andrea
1994
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 25
29
Jaun
Lukas
1991
Roth-Akros
+ 25
30
Planet
Charles
1993
Novo Nordisk
+ 25
31
Vermeer
Tom
1985
Team Differdange - Losch
+ 25
32
Paredes
Wilmar
1996
Manzana Postobón
+ 25
33
McLay
Daniel
1992
Fortuneo - Oscaro
+ 25
34
Der
Zsolt
1983
Vorarlberg
+ 25
35
Schelling
Patrick
1990
Vorarlberg
+ 25
36
Alaphilippe
Bryan
1995
Armée de terre
+ 25
37
Raibaud
Jimmy
1991
Armée de terre
+ 25
38
Madrazo
Angel
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 25
39
Suaza
Bernardo
1992
Manzana Postobón
+ 25
40
Gouault
Pierre
1993
HP BTP-Auber 93
+ 25
41
Nych
Artem
1995
Gazprom-RusVelo
+ 33
42
Frapporti
Mattia
1994
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 33
43
Di Gregorio
Rémy
1985
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 33
44
Thalmann
Roland
1993
Roth-Akros
+ 33
45
Reutimann
Matthias
1994
Roth-Akros
+ 33
46
Raileanu
Cristian
1993
Team Differdange - Losch
+ 33
47
Spreafico
Matteo
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 33
48
Olaberria
Pello
1994
Euskadi-Murias
+ 33
49
Gérard
Arnaud
1984
Fortuneo - Oscaro
+ 33
50
Peters
Nans
1994
AG2R La Mondiale
+ 33
51
Calleeuw
Joeri
1985
Roubaix Lille Métropole
+ 33
52
Antomarchi
Julien
1984
Roubaix Lille Métropole
+ 33
53
Seynaeve
Lander
1992
Roubaix Lille Métropole
+ 33
54
Siskevicius
Evaldas
1988
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 33
55
Villegas
Juan Pablo
1987
Manzana Postobón
+ 33
56
Friesecke
Gian
1994
Vorarlberg
+ 33
57
Cornu
Jérémy
1991
Direct Énergie
+ 33
58
Baillifard
Valentin
1993
Roth-Akros
+ 33
59
Orjuela
Fernando
1991
Manzana Postobón
+ 33
60
Jakin
Alo
1986
HP BTP-Auber 93
+ 33
61
Hivert
Jonathan
1985
Direct Énergie
+ 33
62
Fonseca
Armindo
1989
Fortuneo - Oscaro
+ 33
63
Baldo
Nicolas
1984
HP BTP-Auber 93
+ 33
64
Bonnamour
Franck
1995
Fortuneo - Oscaro
+ 33
65
Nikolaev
Sergey
1988
Gazprom-RusVelo
+ 33
66
Fumeaux
Jonathan
1988
Roth-Akros
+ 33
67
Arslanov
Ildar
1994
Gazprom-RusVelo
+ 33
68
Vachon
Florian
1985
Fortuneo - Oscaro
+ 33
69
Guillemois
Romain
1991
Direct Énergie
+ 33
70
Manzin
Lorrenzo
1994
FDJ
+ 33
71
Loubet
Julien
1985
Armée de terre
+ 33
72
Gioux
Romain
1986
Novo Nordisk
+ 33
73
Quemeneur
Perrig
1984
Direct Énergie
+ 33
74
Sierra
Yecid
1994
Manzana Postobón
+ 33
75
Nauleau
Bryan
1988
Direct Énergie
+ 33
76
Pacher
Quentin
1992
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 33
77
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Gazprom-RusVelo
+ 33
78
Rostollan
Thomas
1986
Armée de terre
+ 33
79
Cabot
Jérémy
1991
Roubaix Lille Métropole
+ 33
80
Gaudin
Damien
1986
Armée de terre
+ 55
81
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 55
82
Reza
Kevin
1988
FDJ
+ 55
83
Mourey
Francis
1980
Fortuneo - Oscaro
+ 59
84
Maison
Jeremy
1993
FDJ
+ 01:01
85
Voeckler
Thomas
1979
Direct Énergie
+ 01:27
86
Lecroq
Jérémy
1995
Roubaix Lille Métropole
+ 01:54
87
Bidard
François
1992
AG2R La Mondiale
+ 01:59
88
Catania
Claudio
1992
Team Differdange - Losch
+ 02:00
89
McClure
Reid
1995
Novo Nordisk
+ 02:00
90
Smukulis
Gatis
1987
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 02:00
91
Rutsch
Jonas
1998
Team Lotto - Kern Haus
+ 02:00
92
Hupond
Thierry
1984
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 02:00
93
Enger
Sondre Holst
1993
AG2R La Mondiale
+ 02:00
94
Fournier
Marc
1994
FDJ
+ 02:00
95
Udondo
Gotzon
1993
Euskadi-Murias
+ 02:00
96
Hatz
Christopher
1991
Team Lotto - Kern Haus
+ 02:00
97
Schir
Thery
1993
Vorarlberg
+ 02:04
98
Malucelli
Matteo
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 02:06
99
Donders
Jelle
1993
Team Differdange - Losch
+ 02:06
100
Venturini
Clément
1993
Cofidis
+ 02:06
101
Gaudu
David
1996
FDJ
+ 02:06
102
Wendelspiess
Diego
1995
Roth-Akros
+ 02:48
103
Vorobyev
Anton
1990
Gazprom-RusVelo
+ 03:31
104
Bagües
Aritz
1989
Euskadi-Murias
+ 03:31
105
Weinzheimer
Richard
1996
Team Lotto - Kern Haus
+ 03:31
106
Rybalkin
Aleksey
1993
Gazprom-RusVelo
+ 03:31
107
Rodríguez
Óscar
1995
Euskadi-Murias
+ 03:31
108
Stritzinger
Joshua
1995
Team Lotto - Kern Haus
+ 03:31
109
Valvasori
Larry
1996
Team Differdange - Losch
+ 03:31
110
Zurita Martinez
Francesc
1992
Vorarlberg
+ 05:05
111
Lüscher
Damian
1997
Roth-Akros
+ 05:22
112
Stüssi
Colin
1993
Roth-Akros
+ 05:22
113
Verschoor
Martijn
1985
Novo Nordisk
+ 05:22
114
De Keijzer
Gerd
1994
Novo Nordisk
+ 05:22
115
Thill
Tom
1990
Team Differdange - Losch
+ 05:22
116
Pacioni
Luca
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 05:22
117
Cherhal
Corentin
1994
Novo Nordisk
+ 05:28
118
Huppertz
Joshua
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 05:28
119
Godon
Dorian
1996
Cofidis
+ 05:32
120
Einhaus
Frederik
1998
Team Lotto - Kern Haus
+ 05:55
121
Turgis
Jimmy
1991
Cofidis
+ 07:29
122
Bouhanni
Rayane
1996
Cofidis
+ 07:29
123
Benhamouda
Mehdi
1995
Novo Nordisk
+ 07:29
124
Poli
Umberto
1996
Novo Nordisk
+ 07:29
DNS
Honig
Reinier
1983
Vorarlberg
DNF
Palini
Andrea
1989
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Duculty
Bastien
1992
Armée de terre
DNF
Yssaad
Yannis
1993
Armée de terre
DNF
Cousin
Jérôme
1989
Cofidis
DNF
Barrenetxea
Ander
1992
Euskadi-Murias
DNF
Estevez
Imanol
1993
Euskadi-Murias
DNF
Petelin
Jan
1996
Team Differdange - Losch
DNF
Stijns
Wayne
1993
Team Differdange - Losch
DNF
Turchi
Luc
1995
Team Lotto - Kern Haus
Information
La Roue Tourangelle
France
2nd April 2017
1.1 | 200.0 km