Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Arctic Race of Norway
UCI, Stage race, 8th -11th August 2013, Norway
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Canada
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Hong Kong
Netherlands
New Zealand
Norway
Russia
Slovenia
Sweden
Switzerland
Teams
Accent Jobs - Wanty
Belkin Pro Cycling Team
BigMat - Auber 93
BMC Racing Team
Champion System
Cofidis
Crelan - Euphony
Frøy - Bianchi
Joker Merida
Katusha Team
Oneco - Trek Cycling Team
RingeriksKraft - Look
Team Argos - Shimano
Team Europcar
Team NetApp - Endura
Team People4you - Unaas Cyc.
Team PlussBank
Team Øster Hus - Ridley
Topsport Vlaanderen - Baloise
Vacansoleil - DCM
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Hushovd
Thor
1978
BMC Racing Team
16:09:34
02
van Hummel
Kenny
1982
Vacansoleil - DCM
+ 09
03
Arndt
Nikias
1991
Team Argos - Shimano
+ 10
04
Hurel
Tony
1987
Team Europcar
+ 16
05
Martens
Paul
1983
Belkin Pro Cycling Team
+ 19
06
Van Asbroeck
Tom
1990
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 26
07
Haller
Marco
1991
Katusha Team
+ 27
08
Vantomme
Maxime
1986
Crelan - Euphony
+ 28
09
Børresen
Magnus
1988
Oneco - Trek Cycling Team
+ 28
10
Markus
Barry
1991
Vacansoleil - DCM
+ 30
11
Nauleau
Bryan
1988
Team Europcar
+ 31
12
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
+ 32
13
Ringheim
Jo Kogstad
1991
Team People4you - Unaas Cyc.
+ 33
14
Drujon
Mathieu
1983
BigMat - Auber 93
+ 33
15
Blikra
Håvard
1991
Team Øster Hus - Ridley
+ 33
16
Commeyne
Davy
1980
Accent Jobs - Wanty
+ 33
17
Smith
Dion
1993
Champion System
+ 33
18
Delfosse
Sébastien
1982
Crelan - Euphony
+ 33
19
Ludvigsson
Fredrik
1994
Team People4you - Unaas Cyc.
+ 33
20
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 33
21
Degand
Thomas
1986
Accent Jobs - Wanty
+ 33
22
Bystrøm
Sven Erik
1992
Team Øster Hus - Ridley
+ 36
23
Friedemann
Matthias
1984
Champion System
+ 38
24
Devillers
Gilles
1985
Crelan - Euphony
+ 38
25
Van Melsen
Kevin
1987
Accent Jobs - Wanty
+ 38
26
Jensen
August
1991
Team Øster Hus - Ridley
+ 39
27
Barle
Florent
1986
Cofidis
+ 40
28
Berger
Håkon Frengstad
1992
RingeriksKraft - Look
+ 40
29
Labbe
Arnaud
1976
Cofidis
+ 40
30
Neirynck
Stijn
1985
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 40
31
Selig
Rüdiger
1989
Katusha Team
+ 42
32
Eidsheim
Filip
1990
Team Øster Hus - Ridley
+ 42
33
Helven
Sander
1990
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 42
34
Tulik
Angelo
1990
Team Europcar
+ 46
35
Skjerping
Kristoffer
1993
Joker Merida
+ 46
36
Laengen
Øystein Stake
1989
Oneco - Trek Cycling Team
+ 46
37
Lunke
Sindre
1993
Team PlussBank
+ 46
38
Andersen
Oddbjørn
1990
Frøy - Bianchi
+ 46
39
Vanmarcke
Sep
1988
Belkin Pro Cycling Team
+ 48
40
Olsson
Michael
1986
Team People4you - Unaas Cyc.
+ 50
41
Kørner
Max Emil
1991
RingeriksKraft - Look
+ 50
42
Waeytens
Zico
1991
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 51
43
Bugge
Vegard Robinson
1989
Joker Merida
+ 51
44
Ludvigsson
Tobias
1991
Team Argos - Shimano
+ 51
45
Hoem
Bjørn Tore
1991
Team PlussBank
+ 51
46
Dyrnes
Kristian
1992
Team Øster Hus - Ridley
+ 51
47
Honig
Reinier
1983
Crelan - Euphony
+ 51
48
Lukkedal
Øivind
1994
RingeriksKraft - Look
+ 51
49
Larsen
Thomas
1994
Team PlussBank
+ 51
50
Sys
Klaas
1986
Crelan - Euphony
+ 51
51
Dassonville
Flavien
1991
BigMat - Auber 93
+ 51
52
Schwarzmann
Michael
1991
Team NetApp - Endura
+ 58
53
Kritskiy
Timofey
1987
Katusha Team
+ 58
54
Erland
Andreas
1992
Team PlussBank
+ 59
55
Ignatiev
Mikhail
1985
Katusha Team
+ 59
56
Lammertink
Maurits
1990
Vacansoleil - DCM
+ 59
57
Thwaites
Scott
1990
Team NetApp - Endura
+ 01:03
58
Enger
Sondre Holst
1993
Team PlussBank
+ 01:10
59
Hofland
Moreno
1991
Belkin Pro Cycling Team
+ 01:10
60
Kreder
Wesley
1990
Vacansoleil - DCM
+ 01:10
61
Ahlstrand
Jonas
1990
Team Argos - Shimano
+ 01:13
62
Matzka
Ralf
1989
Team NetApp - Endura
+ 01:13
63
Eichler
Markus
1982
Team NetApp - Endura
+ 01:13
64
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
+ 01:13
65
Galta
Fredrik Strand
1992
Team Øster Hus - Ridley
+ 01:13
66
Vogondy
Nicolas
1977
Accent Jobs - Wanty
+ 01:32
67
Ruijgh
Rob
1986
Vacansoleil - DCM
+ 01:38
68
Jarc
Blaz
1988
Team NetApp - Endura
+ 02:02
69
Nerz
Dominik
1989
BMC Racing Team
+ 02:04
70
Caethoven
Steven
1981
Accent Jobs - Wanty
+ 02:33
71
De Buyst
Jasper
1993
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 02:38
72
Bergsland
Jon Einar
1981
Oneco - Trek Cycling Team
+ 02:52
73
Ghyselinck
Jan
1988
Cofidis
+ 02:58
74
Dillier
Silvan
1990
BMC Racing Team
+ 03:12
75
Cammaerts
Edwig
1987
Cofidis
+ 03:16
76
Linstad-Hurum
Sondre
1988
Oneco - Trek Cycling Team
+ 03:33
77
Bol
Jetse
1989
Belkin Pro Cycling Team
+ 03:34
78
Planckaert
Baptiste
1988
Crelan - Euphony
+ 03:34
79
Landa
Andreas
1988
Oneco - Trek Cycling Team
+ 03:34
80
Belkov
Maxim
1985
Katusha Team
+ 03:45
81
Bell
Zachary
1982
Champion System
+ 04:00
82
Gilbert
Jerome
1984
Accent Jobs - Wanty
+ 04:26
83
Sinkeldam
Ramon
1989
Team Argos - Shimano
+ 05:19
84
Hupond
Thierry
1984
Team Argos - Shimano
+ 05:50
85
Borgersen
Reidar
1980
Joker Merida
+ 06:44
86
Mol
Wouter
1982
Vacansoleil - DCM
+ 06:44
87
Haugård
Phan Åge
1992
Oneco - Trek Cycling Team
+ 06:44
88
Avery
Clinton
1987
Champion System
+ 07:03
89
Sundhagen
Tord
1987
Frøy - Bianchi
+ 07:03
90
Spikseth
Elias Angel
1990
Frøy - Bianchi
+ 07:03
91
Jansen
Amund Grøndahl
1994
Team PlussBank
+ 07:03
92
Lander
Sebastian
1991
BMC Racing Team
+ 07:03
93
Bacon
Romain
1990
BigMat - Auber 93
+ 07:03
94
Stamsnijder
Tom
1985
Team Argos - Shimano
+ 07:03
95
Lindau
Philip
1991
Team People4you - Unaas Cyc.
+ 07:03
96
Remme
Stian
1982
Joker Merida
+ 08:39
97
Nordhaug
Lars Petter
1984
Belkin Pro Cycling Team
+ 09:54
98
Hermansen
Sindre Eid
1993
RingeriksKraft - Look
+ 11:33
99
Jérôme
Vincent
1984
Team Europcar
+ 11:35
100
Bertilsson
Christian
1991
Team People4you - Unaas Cyc.
+ 18:19
101
Jensen
Christer
1990
Joker Merida
+ 18:30
102
Downing
Russell
1978
Team NetApp - Endura
+ 18:36
103
Ojavee
Mart
1981
Champion System
+ 18:49
104
Turgot
Sébastien
1984
Team Europcar
+ 19:23
105
Trondsen
Trond Håkon
1994
Frøy - Bianchi
+ 21:12
106
Yssaad
Yannis
1993
BigMat - Auber 93
+ 21:13
107
Chavanel
Sébastien
1981
Team Europcar
+ 21:22
108
Drujon
Benoit
1985
BigMat - Auber 93
+ 22:23
109
Blythe
Adam
1989
BMC Racing Team
+ 26:46
DNF
Flens
Rick
1983
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Wu
Kin San
1985
Champion System
DNF
Jõeäär
Gert
1987
Cofidis
DNF
Verhelst
Louis
1990
Cofidis
DNF
Evensen
Henrik
1994
Frøy - Bianchi
DNF
Tandrevold
Halvor
1992
Frøy - Bianchi
DNF
Wilson
Edvin
1989
Joker Merida
DNF
Brahushi
Thomas Nesset
1993
RingeriksKraft - Look
DNF
Hafsås
Marius Andre
1991
RingeriksKraft - Look
DNF
Pölder
Robert
1991
Team People4you - Unaas Cyc.
Information
Arctic Race of Norway
Norway
8th -11th August 2013
2.1