Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Sibiu Cycling Tour
UCI, Stage race, 1st -5th July 2015, Romania
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Albania
Argentina
Brazil
Bulgaria
Canada
Colombia
Czechia
France
Germany
Hungary
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Romania
Russia
Slovakia
Switzerland
Ukraine
Teams
Androni Giocattoli
Bike Aid
CCC Sprandi Polkowice
D'Amico - Bottecchia
GM Cycling Team
Itera - Katusha
Kemo - Dukla Trencin
LKT Team Brandenburg
Nippo - Vini Fantini
Parkhotel Valkenburg
Romania
Southeast - Yellow Fluo
Team Differdange - Losch
Team RingeriksKraft
Team Stuttgart
Tusnad Cycling Team
Unieuro - Willier
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Finetto
Mauro
1985
Southeast - Yellow Fluo
17:14:38
02
Rebellin
Davide
1971
CCC Sprandi Polkowice
+ 12
03
Tvetcov
Serghei
1988
Androni Giocattoli
+ 19
04
Parrinello
Antonino
1988
D'Amico - Bottecchia
+ 26
05
Taliani
Alessio
1990
Androni Giocattoli
+ 33
06
Ciavatta
Paolo
1984
D'Amico - Bottecchia
+ 01:09
07
Mihaylov
Nikolay
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 01:21
08
Pomoshnikov
Sergei
1990
Itera - Katusha
+ 01:23
09
Conti
Samuele
1991
Southeast - Yellow Fluo
+ 02:03
10
Nikolaev
Sergey
1988
Itera - Katusha
+ 02:19
11
Bisolti
Alessandro
1985
Nippo - Vini Fantini
+ 02:36
12
Carboni
Giovanni
1995
Unieuro - Willier
+ 02:50
13
Ponzi
Simone
1987
Southeast - Yellow Fluo
+ 03:06
14
Tybor
Patrik
1987
Kemo - Dukla Trencin
+ 03:25
15
Thill
Tom
1990
Team Differdange - Losch
+ 04:11
16
Lukkedal
Øivind
1994
Team RingeriksKraft
+ 05:43
17
Kleiven
Njål
1994
Team RingeriksKraft
+ 07:12
18
Schulze
Julian
1995
Team Stuttgart
+ 07:57
19
Topchanyk
Artem
1989
Tusnad Cycling Team
+ 08:24
20
Favilli
Elia
1989
Southeast - Yellow Fluo
+ 09:14
21
Belykh
Sergey
1990
Itera - Katusha
+ 09:31
22
Mahdar
Martin
1989
Kemo - Dukla Trencin
+ 10:25
23
Wilmann
Frederik
1985
Team RingeriksKraft
+ 10:28
24
Taborre
Fabio
[*]
1985
Androni Giocattoli
+ 11:07
25
Rutkiewicz
Marek
1981
CCC Sprandi Polkowice
+ 12:16
26
Mamykin
Matvei
1994
Itera - Katusha
+ 12:57
27
Brogi
Adriano
1991
D'Amico - Bottecchia
+ 13:31
28
Cacciotti
Andrea
1996
GM Cycling Team
+ 15:10
29
De Negri
Pierpaolo
1986
Nippo - Vini Fantini
+ 15:21
30
Di Sante
Antonio
1993
GM Cycling Team
+ 15:29
31
Krivosheev
Evgeniy
1988
Itera - Katusha
+ 17:30
32
Rozin
Sergey
1995
Itera - Katusha
+ 17:56
33
Samokhvalov
Dmitry
1986
Itera - Katusha
+ 18:15
34
Berlato
Giacomo
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 19:07
35
D'Urbano
Marco
1991
GM Cycling Team
+ 21:12
36
Nibali
Antonio
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 21:49
37
Dakteris
Janis
1991
Team Differdange - Losch
+ 23:00
38
Soballa
Carl
1994
LKT Team Brandenburg
+ 23:07
39
Ampler
Rick
1989
Team Differdange - Losch
+ 23:26
40
Van Beusichem
Thijs
1993
Parkhotel Valkenburg
+ 24:03
41
Beukeboom
Dion
1989
Parkhotel Valkenburg
+ 24:59
42
Chaparro
Didier
1987
Nippo - Vini Fantini
+ 25:58
43
Nowak
Florian
1995
Team Stuttgart
+ 28:56
44
Grosu
Eduard Michael
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 32:48
45
Tecchio
Marco
1994
Unieuro - Willier
+ 33:11
46
Crista
Daniel
1991
Romania
+ 34:37
47
Kovac
Maros
1977
Kemo - Dukla Trencin
+ 36:38
48
Frapporti
Mattia
1994
Unieuro - Willier
+ 37:50
49
Fedi
Andrea
1991
Southeast - Yellow Fluo
+ 39:26
50
Hernandez
Jose
1994
GM Cycling Team
+ 41:18
51
Fortin
Filippo
1989
GM Cycling Team
+ 41:22
52
Berger
Leon
1995
LKT Team Brandenburg
+ 41:31
53
Rotondi
Matteo
1996
GM Cycling Team
+ 41:53
54
Nechita
Andrei
1988
Tusnad Cycling Team
+ 42:32
55
Gatto
Oscar
1985
Androni Giocattoli
+ 42:36
56
Loef
Georg
1994
Team Stuttgart
+ 42:49
57
Gavazzi
Francesco
1984
Southeast - Yellow Fluo
+ 43:17
58
Cerný
Josef
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 43:49
59
Kurek
Adrian
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 44:06
60
Sebestyen
Szabolcs
1992
Tusnad Cycling Team
+ 45:35
61
Andriato
Rafael
1987
Southeast - Yellow Fluo
+ 45:58
62
Plebani
Davide
1996
Unieuro - Willier
+ 45:59
63
Træen
Torstein
1995
Team RingeriksKraft
+ 46:46
64
Chinello
Fabio
1989
Unieuro - Willier
+ 49:02
65
Bocchiola
Giorgio
1989
D'Amico - Bottecchia
+ 52:12
66
Bandiera
Marco
1984
Androni Giocattoli
+ 52:37
67
Dall'Antonia
Tiziano
1983
Androni Giocattoli
+ 52:54
68
Cavasin
Daniele
1988
GM Cycling Team
+ 53:03
69
Van Diemen
Jurgen
1991
Parkhotel Valkenburg
+ 54:01
70
Mayer
Yannick
1991
Bike Aid
+ 54:33
71
Bossis
Tom
1994
Tusnad Cycling Team
+ 56:16
72
Bronis
Roman
1976
Kemo - Dukla Trencin
+ 57:12
73
Lechner
Patrick
1988
Bike Aid
+ 58:21
74
Bakker
Dennis
1993
Parkhotel Valkenburg
+ 58:36
75
Wormsen
Kristoffer Sommer
1991
Team RingeriksKraft
+ 58:38
76
Delle Stelle
Christian
1989
CCC Sprandi Polkowice
+ 58:38
77
Filosi
Iuri
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 01:01:10
78
Buckosky
Kyle
1993
Bike Aid
+ 01:01:20
79
Gasparrini
Rino
1992
Unieuro - Willier
+ 01:01:22
80
Van Breda
Rick
1990
Parkhotel Valkenburg
+ 01:01:54
81
Kessler
Robert
1995
LKT Team Brandenburg
+ 01:04:25
82
Reimer
Martin
1987
LKT Team Brandenburg
+ 01:06:35
83
Nika
Iltjan
1995
D'Amico - Bottecchia
+ 01:07:27
84
Schiewer
Franz
1990
LKT Team Brandenburg
+ 01:07:33
85
Capocchi
Thomas
1993
D'Amico - Bottecchia
+ 01:07:58
86
Kautz
Kai
1987
Team Stuttgart
+ 01:09:58
87
Schnapka
Matthias
1980
Bike Aid
+ 01:11:10
88
Walsleben
Max
1990
Team Stuttgart
+ 01:12:04
89
Ionut
Sdraila
1993
Romania
+ 01:13:19
90
Petrache
Marius
1987
Romania
+ 01:13:55
91
Fiek
Arnold
1993
Team Stuttgart
+ 01:15:39
92
Gaday
Lucas
1993
Unieuro - Willier
+ 01:22:21
93
Stocker
Manuel
1991
Team Differdange - Losch
+ 01:22:51
94
Lovassy
Krisztian
1988
Team Differdange - Losch
+ 01:23:02
95
Leefmann
Jonas
1982
Bike Aid
+ 01:24:28
96
Kaupas
Gediminas
1988
Team Differdange - Losch
+ 01:29:37
DNF
Schäfer
Timo
1992
Bike Aid
DNF
Brozyna
Piotr
1995
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Duben
Martin
1995
Kemo - Dukla Trencin
DNF
Holomek
Milan
1995
Kemo - Dukla Trencin
DNF
Reske
Tim
1994
LKT Team Brandenburg
DNF
Barbu
Leonard
1996
Romania
DNF
Pria
Lars
1983
Romania
DNF
Voicu
Andrei
1993
Romania
DNF
Fløtten
Audun Brekke
1990
Team RingeriksKraft
DNF
Kenyeres
Abel
1994
Tusnad Cycling Team
DNF
Novak
Eduard
1976
Tusnad Cycling Team
Information
Sibiu Cycling Tour
Romania
1st -5th July 2015
2.1