You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2018 Sibiu Cycling Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (1)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 04

Pos Name Born Nation Team Time
01 Ivan Sosa 1997 Colombia Androni Giocattoli 06:15:41
02 Aleksey Rybalkin 1993 Russia Gazprom - RusVelo + 40
03 Aleksander Vlasov 1996 Russia Gazprom - RusVelo + 56
04 Amaro Antunes 1990 Portugal CCC Sprandi Polkowice + 58
05 Antonio Santoro 1989 Italy Monkey Town + 01:14
06 Michele Gazzara 1990 Italy Sangemini - MG.Kvis + 02:01
07 Jan Barta 1984 Czech Republic Elkov - Author + 02:12
08 Ivan Martinelli 1990 Italy D'Amico - Utensilnord + 02:19
09 Alessandro Bisolti 1985 Italy Androni Giocattoli + 02:20
10 Nicola Gaffurini 1989 Italy Sangemini - MG.Kvis + 02:27
11 Niccolo Salvietti 1993 Italy Sangemini - MG.Kvis + 02:44
12 Colin Stüssi 1993 Switzerland Amore & Vita - Prodir + 02:46
13 Nicolae Tanovitchii 1993 Moldova Team Novak + 02:57
14 Maxim Rusnac 1992 Moldova Team Differdange - Losch + 03:01
15 Yannis Voisard 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 03:02
16 Paolo Toto 1991 Italy Sangemini - MG.Kvis + 03:25
17 Ettore Carlini 1989 Italy D'Amico - Utensilnord + 03:40
18 Wim Kleiman 1993 Netherlands Monkey Town + 03:46
19 Camilo Castiblanco 1988 Colombia Team Illuminate + 03:48
20 Adne Van Engelen 1993 Netherlands Bike Aid + 04:23
21 Sjoerd Bax 1996 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 04:28
22 Sergey Firsanov 1982 Russia Gazprom - RusVelo + 04:55
23 Pierpaolo Ficara 1991 Italy Amore & Vita - Prodir + 05:09
24 Thomas Buchacek 1978 Czech Republic Elkov - Author + 05:14
25 Chris Horner 1971 USA Team Illuminate + 05:24
26 Jose Gutiérrez Revuelta 1988 Spain Massi - Kuwait + 05:34
27 Peter Schulting 1987 Netherlands Monkey Town + 05:44
28 Emil Dima 1997 Romania MSTina-Focus + 06:40
29 Adriaan Janssen 1995 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 07:33
30 Sven Van Luijk 1989 Netherlands Monkey Town + 07:47
31 Andrea Vendrame 1994 Italy Androni Giocattoli + 07:49
32 Joel Suter 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 07:54
33 Maarten De Jonge 1985 Netherlands Monkey Town + 08:13
34 Matej Zahalka 1993 Czech Republic Elkov - Author + 08:30
35 Juraj Bellan 1996 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 09:18
36 Jason Van Dalen 1994 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 09:24
37 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Romania MSTina-Focus + 09:33
38 Félix Barón 1991 Colombia Team Illuminate + 09:37
39 Luuc Bugter 1993 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 09:42
40 Jens Van Den Dool 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 09:52
41 Dario Puccioni 1996 Italy Sangemini - MG.Kvis + 10:09
42 Andrii Bratashchuk 1992 Ukraine Team Novak + 10:13
43 Bartosz Warchol 1992 Poland Wibatech Merx 7R + 10:13
44 Andrea Ruscetta 1990 Italy MSTina-Focus + 10:27
45 Mateusz Taciak 1984 Poland CCC Sprandi Polkowice + 10:44
46 Josef Cerny 1993 Czech Republic Elkov - Author + 11:07
47 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine Team Novak + 11:08
48 Jakub Otruba 1998 Czech Republic Elkov - Author + 11:21
49 Daniel Bichlmann 1988 Germany Bike Aid + 11:22
50 Geoffrey Langat 1991 Kenya Bike Aid + 11:25
51 Andrea Garosio 1993 Italy D'Amico - Utensilnord + 11:54
52 Cameron Piper 1991 USA Team Illuminate + 12:12
53 Marijn Van Den Berg 1999 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 12:29
54 Davide Ballerini 1994 Italy Androni Giocattoli + 12:43
55 Jan Andrej Cully 1995 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 12:54
56 Nikolay Cherkasov 1996 Russia Gazprom - RusVelo + 12:59
57 Adrian Honkisz 1988 Poland Wibatech Merx 7R + 13:31
58 Wojciech Sykala 1994 Poland Wibatech Merx 7R + 13:37
59 Charles Kagimu 1998 Uganda Bike Aid + 14:05
60 Nikodemus Holler 1991 Germany Bike Aid + 14:35
61 Frantisek Sisr 1993 Czech Republic CCC Sprandi Polkowice + 15:25
62 Raul-Antonio Sinza 1999 Romania MSTina-Focus + 15:25
63 Ivar Slik 1993 Netherlands Monkey Town + 15:35
64 Nikolai Trusov 1985 Russia Gazprom - RusVelo + 15:35
65 Jan Rajchart 1996 Czech Republic Elkov - Author + 15:40
66 Pawel Franczak 1991 Poland CCC Sprandi Polkowice + 15:40
67 Robin Froidevaux 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 15:49
68 Stefan Bissegger 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 15:54
69 Evgeny Kobernyak 1995 Russia Gazprom - RusVelo + 15:57
70 Marek Canecky 1988 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 16:26
71 Mattia Frapporti 1994 Italy Androni Giocattoli + 16:36
72 Adrian Kurek 1988 Poland CCC Sprandi Polkowice + 16:57
73 Simon Pellaud 1992 Switzerland Team Illuminate + 17:02
74 Martin Vlcak 1998 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 17:38
75 Veaceslav Rusnac 1999 Moldova - + 17:42
76 Franco Orocito 1999 Argentina D'Amico - Utensilnord + 17:44
77 Davide Gabburo 1993 Italy Amore & Vita - Prodir + 18:12
78 Martin Mahdar 1989 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 19:03
79 Patrik Tybor 1987 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 19:04
80 Antonio Di Sante 1993 Italy Sangemini - MG.Kvis + 19:21
81 Jorge Ferrer Bueno 1984 Spain Massi - Kuwait + 19:40
82 Kamil Gradek 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 21:49
83 Kacper Kistowski 1993 Poland Wibatech Merx 7R + 21:52
84 Emanuele Onesti 1995 Italy D'Amico - Utensilnord + 23:19
85 Riccardo Stacchiotti 1991 Italy MSTina-Focus + 25:14
86 Lois Dufaux 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 25:24
87 Nicolas Marini 1993 Italy MSTina-Focus + 26:24
88 Francesco Bettini 1995 Italy D'Amico - Utensilnord + 27:07
89 Martin Laas 1993 Estonia Team Illuminate + 27:16
90 Eduard Michael Grosu 1992 Romania Nippo - Vini Fantini + 27:51
91 Daniel Crista 1991 Romania CSA Steaua Bucuresti + 29:42
92 Justin Paroz 1996 Switzerland Akros - Renfer SA + 30:32
93 Norbert Banaszek 1997 Poland Wibatech Merx 7R + 30:44
94 Oskar Malasetxeberria 1995 Spain Massi - Kuwait + 33:14
95 Lorant Balazsi 1999 Romania Team Novak + 34:24
96 Eduard Novak 1976 Romania Team Novak + 38:49
97 Ruben Caseny Catalá 1986 Spain Massi - Kuwait + 39:25

Info

RaceSibiu Cycling Tour
Nation Romania
DateJuly 5th-8th
Edition2018
Classification2.1
Leader I.Sosa
Youth I.Sosa
Points I.Sosa
Mountain I.Sosa
Sprint A.Janssen
Extra Compare top four

Ivan Sosa