2018 Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 05.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Sylwester Janiszewski 1988 Wibatech Merx 7R 04:41:200117:19:28
02 Aaron Van Poucke 1998 Lotto - Soudal U23 + 0003+ 23
03 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 0002+ 17
04 Adam Stachowiak 1989 Voster Uniwheels + 0005+ 29
05 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 0015+ 02:56
06 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 0004+ 24
07 Mateusz Komar 1985 Voster Uniwheels + 0348+ 06:15
08 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 0506+ 35
09 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 + 3516+ 03:13
10 Karol Kuklewicz 1997 TC Chorbry Scott Glogow + 3521+ 03:31
11 Vitaliy Buts 1986 Team Hurom + 3507+ 01:03
12 Johim Ariesen 1988 Metec - TKH p/b Mantel + 3560+ 07:31
13 Arne Marit 1999 Lotto - Soudal U23 + 3519+ 03:31
14 Oskar Nisu 1994 Cycling Tartu + 3575+ 09:23
15 Adrian Babic 1996 Cyklistický tím Firefly + 3517+ 03:27
16 Rojus Adomaitis 1998 Klaipeda CT + 3561+ 07:32
17 Alexey Kurbatov 1994 - + 3543+ 05:40
18 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 3559+ 07:29
19 Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 3509+ 01:05
20 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 3522+ 03:31
21 Eriks Toms Gavars 1997 Cycling Team Riga + 3541+ 05:26
22 Michal Podlaski 1988 Voster Uniwheels + 3518+ 03:27
23 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 3510+ 01:05
24 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 3520+ 03:31
25 Pawel Szostka 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 3525+ 03:31
26 Loran Cassaert 1999 Lotto - Soudal U23 + 3528+ 03:45
27 Krzysztof Kucio 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 3574+ 08:51
28 Patryk Kostecki 1993 Domin Sport + 3529+ 03:45
29 Andrey Prostokishin 1996 Marathon Tula CT + 3565+ 07:53
30 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 3524+ 03:31
31 Matus Stocek 1999 Petroli Firenze-Hopplá + 3531+ 04:22
32 Jelle Nieuwpoort 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 3511+ 01:05
33 Karel Hnik 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 3526+ 03:31
34 Karl-Arnold Vendelin 1996 Cycling Tartu + 3508+ 01:03
35 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 3523+ 03:31
36 Maris Bogdanovics 1991 Amore & Vita - Prodir + 4264+ 07:51
37 Kristers Ansons 1999 Cycling Team Riga + 4246+ 05:47
38 Jasper Hamelink 1990 Metec - TKH p/b Mantel + 4227+ 03:38
39 Jaroslaw Rebiewski 1974 Domin Sport + 4291+ 14:30
40 Stijn Daemen 1999 Lotto - Soudal U23 + 4212+ 01:26
41 Stanislaw Aniolkowski 1997 Team Hurom + 4776+ 09:33
42 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 01:1484+ 12:02
43 David Dekker 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 01:2932+ 04:25
44 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 01:3150+ 06:21
45 Aliaksandr Saroka 1998 - + 01:3178+ 10:13
46 Vladyslav Soltasiuk 1997 - + 01:3134+ 04:27
47 Siarhei Shauchenka 1998 Mgcor Minsk + 01:3156+ 07:05
48 Bartlomiej Proc 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:3155+ 06:59
49 Alexander Komin 1995 Samara Region + 01:3130+ 04:08
50 Fabian Kässmann 1998 P&S Team Thüringen + 01:3151+ 06:22
51 Immanuel Stark 1994 P&S Team Thüringen + 01:3140+ 04:59
52 Jonathan Dinkler 1995 P&S Team Thüringen + 01:3133+ 04:27
53 Anton Ivashkin 1996 Minsk Cycling Club + 01:3144+ 05:42
54 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 01:3137+ 04:27
55 Venantas Lasinis 1997 Staki - Technoroma + 01:3135+ 04:27
56 Jan Ryba 1995 AC Sparta Praha + 01:3189+ 14:06
57 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 01:3173+ 08:37
58 Bartlomiej Wojtanek 1997 TC Chorbry Scott Glogow + 01:3136+ 04:27
59 Jaroslaw Marycz 1987 Wibatech Merx 7R + 01:3181+ 10:38
60 Kestutis Vaitaitis 1999 Staki - Technoroma + 01:3177+ 09:42
61 Juraj Michalicka 1998 CyS-Akademia Petra Sagana + 01:3142+ 05:35
62 Artur Jatczak 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 01:3179+ 10:24
63 Samuel Oros 1998 Dukla Banska Bystrica + 01:3180+ 10:31
64 Piotr Pekala 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:3138+ 04:27
65 Peeter Pung 1996 Cycling Tartu + 01:3196+ 16:12
66 Antoni Ganko 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:3169+ 07:59
67 Mateusz Grabis 1994 Voster Uniwheels + 01:3113+ 02:01
68 Alexei Piashkun 1996 Mgcor Minsk + 01:3163+ 07:37
69 Artur Detko 1983 Domin Sport + 01:3190+ 14:28
70 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 01:3166+ 07:55
71 Kristaps Pelcers 1999 Cycling Team Riga + 01:3186+ 12:37
72 Norman Vahtra 1996 Cycling Tartu + 01:3172+ 08:37
73 Mykyta Zubenko 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 01:3139+ 04:27
74 Patryk Solinski 1996 KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:3149+ 06:16
75 Victor Shevtsov 1996 Nikolaev Tsop + 01:3152+ 06:30
76 Robbie van Bakel 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 01:3154+ 06:43
77 Mamyr Stash 1993 - + 01:3162+ 07:35
78 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 01:3114+ 02:43
79 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 01:4087+ 12:54
80 Toni Franz 1997 P&S Team Thüringen + 01:4685+ 12:23
81 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 02:3345+ 05:43
82 Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH p/b Mantel + 02:3768+ 07:59
83 Victor Manakov 1992 Marathon Tula CT + 02:5892+ 15:36
84 Vladislav Kulikov 1996 Moscow + 02:5870+ 08:03
85 Maxim Sukhov 1997 Marathon Tula CT + 02:5882+ 10:48
86 Timur Maleiev 1996 Lviv Cycling Team + 02:5947+ 05:55
87 Ilya Volkau 1997 Team Palazzago + 03:3583+ 11:02
88 Wojciech Ziolkowski 1984 Domin Sport + 01:3167+ 07:55
89 Tomas Schühler 1994 AC Sparta Praha + 01:3153+ 06:36
90 Uladzimir Harakhavik 1995 C.C.Villeneuve Saint Germain + 04:1457+ 07:10
91 Yahor Shpakovski 1997 Team Bricquebec Cotentin + 04:1471+ 08:10
92 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 04:1458+ 07:24
93 Krzysztof Parma 1987 Voster Uniwheels + 04:1499+ 20:50
94 Szymon Krawczyk 1998 Voster Uniwheels + 04:1495+ 16:10
95 Adam Wojcik 1990 Domin Sport + 09:1093+ 15:46
96 Kaspars Sergis 1992 Evelo Team + 09:1098+ 19:35
97 Tobiasz Pawlak 1995 Domin Sport + 09:1088+ 14:01
98 Sandro Kuhmel 1980 P&S Team Thüringen + 09:10100+ 25:04
99 Maciej Kwiatkowski 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 09:1097+ 18:25
100 Denis Nekrasov 1997 Marathon Tula CT + 09:1094+ 16:06
DNS Jakub Murias 1998 Centre Mondial du Cyclisme 999
DNF Andrey Sazanov 1994 - 999
DNF Anton Vorobyev 1990 Moscow Region 999
DNF Oleksandr Shevchenko 1999 Ukraina Tor 999

Info

Race Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions
Nation Poland
Stage 05.stage
Type Hills
Distance 185 km
StartKielce
FinishŁódź
DateJuly 7th (2018)
Leader S.Janiszewski
Youth A.Van Poucke
Points S.Janiszewski
Mountain M.Podlaski

Sylwester Janiszewski