2018 Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 02:22:5316+ 02:29
02 Sylwester Janiszewski 1988 Wibatech Merx 7R + 000104:29:02
03 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 0002+ 06
04 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 0003+ 10
05 David Dekker 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 0018+ 02:36
06 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 0020+ 02:36
07 Adam Stachowiak 1989 Voster Uniwheels + 0004+ 10
08 Arne Marit 1999 Lotto - Soudal U23 + 0019+ 02:36
09 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 0028+ 02:36
10 Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 0005+ 10
11 Anton Vorobyev 1990 Moscow Region + 0036+ 02:36
12 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 0021+ 02:36
13 Jonathan Dinkler 1995 P&S Team Thüringen + 0032+ 02:36
14 Pawel Szostka 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 0022+ 02:36
15 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 0007+ 10
16 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 0037+ 02:36
17 Mateusz Grabis 1994 Voster Uniwheels + 0008+ 10
18 Jakub Murias 1998 Centre Mondial du Cyclisme + 0023+ 02:36
19 Michal Podlaski 1988 Voster Uniwheels + 0033+ 02:36
20 Bartlomiej Wojtanek 1997 TC Chorbry Scott Glogow + 0026+ 02:36
21 Karl-Arnold Vendelin 1996 Cycling Tartu + 0006+ 10
22 Patryk Kostecki 1993 Domin Sport + 0038+ 02:36
23 Jelle Nieuwpoort 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 0010+ 10
24 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 0024+ 02:36
25 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 0012+ 10
26 Karol Kuklewicz 1997 TC Chorbry Scott Glogow + 0027+ 02:36
27 Vitaliy Buts 1986 Team Hurom + 0009+ 10
28 Aaron Van Poucke 1998 Lotto - Soudal U23 + 0011+ 10
29 Jasper Hamelink 1990 Metec - TKH p/b Mantel + 0041+ 02:36
30 Uladzimir Harakhavik 1995 C.C.Villeneuve Saint Germain + 0025+ 02:36
31 Karel Hnik 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 0039+ 02:36
32 Venantas Lasinis 1997 Staki - Technoroma + 0029+ 02:36
33 Loran Cassaert 1999 Lotto - Soudal U23 + 0030+ 02:36
34 Stijn Daemen 1999 Lotto - Soudal U23 + 0013+ 10
35 Vladyslav Soltasiuk 1997 - + 0035+ 02:36
36 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 0034+ 02:36
37 Mykyta Zubenko 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 0044+ 02:36
38 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 0031+ 02:36
39 Timur Maleiev 1996 Lviv Cycling Team + 0046+ 02:36
40 Piotr Pekala 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 0043+ 02:36
41 Adam Wojcik 1990 Domin Sport + 0042+ 02:36
42 Immanuel Stark 1994 P&S Team Thüringen + 0045+ 02:36
43 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 0040+ 02:36
44 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 4614+ 52
45 Yahor Shpakovski 1997 Team Bricquebec Cotentin + 4647+ 03:22
46 Anton Ivashkin 1996 Minsk Cycling Club + 5451+ 03:30
47 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 5483+ 06:34
48 Juraj Michalicka 1998 CyS-Akademia Petra Sagana + 5449+ 03:30
49 Ilya Volkau 1997 Team Palazzago + 5450+ 03:30
50 Matus Stocek 1999 Petroli Firenze-Hopplá + 5448+ 03:27
51 Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH p/b Mantel + 5452+ 03:30
52 Patryk Solinski 1996 KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:4955+ 04:25
53 Kestutis Vaitaitis 1999 Staki - Technoroma + 01:4953+ 04:25
54 Victor Shevtsov 1996 Nikolaev Tsop + 01:4954+ 04:25
55 Fabian Kässmann 1998 P&S Team Thüringen + 01:5563+ 04:31
56 Kristers Ansons 1999 Cycling Team Riga + 01:5558+ 04:31
57 Eriks Toms Gavars 1997 Cycling Team Riga + 01:5560+ 04:31
58 Alexander Komin 1995 Samara Region + 01:5515+ 02:17
59 Alexey Kurbatov 1994 - + 01:5561+ 04:31
60 Vladislav Kulikov 1996 Moscow + 01:5564+ 04:31
61 Tomas Schühler 1994 AC Sparta Praha + 01:5559+ 04:31
62 Jakub Jakala 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 01:5556+ 04:29
63 Tobiasz Pawlak 1995 Domin Sport + 01:5562+ 04:31
64 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 01:5557+ 04:31
65 Robbie van Bakel 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 01:5565+ 04:31
66 Andrey Prostokishin 1996 Marathon Tula CT + 02:1485+ 06:47
67 Bartlomiej Proc 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:1866+ 04:54
68 Joosep Sankmann 1999 Cycling Tartu + 02:1867+ 04:54
69 Oleksandr Shevchenko 1999 Ukraina Tor + 02:1868+ 04:54
70 Adrian Babic 1996 Cyklistický tím Firefly + 02:1817+ 02:32
71 Siarhei Shauchenka 1998 Mgcor Minsk + 02:3869+ 05:14
72 Daniil Nikulin 1999 U.C.Monaco + 03:1898+ 08:58
73 Oskar Nisu 1994 Cycling Tartu + 03:1876+ 05:54
74 Mamyr Stash 1993 - + 03:1872+ 05:54
75 Denis Nekrasov 1997 Marathon Tula CT + 03:1877+ 05:54
76 Mateusz Komar 1985 Voster Uniwheels + 03:1871+ 05:52
77 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 03:1873+ 05:54
78 Antoni Ganko 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 03:1875+ 05:54
79 Wojciech Ziolkowski 1984 Domin Sport + 03:1874+ 05:54
80 Rojus Adomaitis 1998 Klaipeda CT + 03:4778+ 06:23
81 Artur Jatczak 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 03:4797+ 08:20
82 Aliaksandr Saroka 1998 - + 03:5079+ 06:26
83 Mantas Januskevicius 1999 Klaipeda CT + 03:50100+ 09:30
84 Romas Zubrickas 1999 Klaipeda CT + 03:50101+ 09:30
85 Krzysztof Kucio 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 03:5681+ 06:32
86 Peeter Pung 1996 Cycling Tartu + 03:56115+ 14:07
87 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 03:5680+ 06:32
88 David Kasko 1997 Cyklistický tím Firefly + 03:5682+ 06:32
89 Kaspars Sergis 1992 Evelo Team + 04:13102+ 09:53
90 Johim Ariesen 1988 Metec - TKH p/b Mantel + 04:1387+ 06:49
91 Toni Franz 1997 P&S Team Thüringen + 04:1386+ 06:49
92 Maris Bogdanovics 1991 Amore & Vita - Prodir + 04:1388+ 06:49
93 Norman Vahtra 1996 Cycling Tartu + 04:1384+ 06:46
94 Kristaps Pelcers 1999 Cycling Team Riga + 04:1390+ 07:06
95 Victor Manakov 1992 Marathon Tula CT + 04:13103+ 09:53
96 Maxim Sukhov 1997 Marathon Tula CT + 04:2089+ 06:56
97 Jaroslaw Marycz 1987 Wibatech Merx 7R + 05:2291+ 07:58
98 Samuel Oros 1998 Dukla Banska Bystrica + 05:2294+ 07:58
99 Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica + 05:2293+ 07:58
100 Stanislaw Aniolkowski 1997 Team Hurom + 05:2295+ 07:58
101 Alexei Piashkun 1996 Mgcor Minsk + 05:2270+ 05:32
102 Andrey Sazanov 1994 - + 05:2296+ 07:58
103 Maciej Kwiatkowski 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 05:2292+ 07:58
104 Justas Beniusis 1997 Klaipeda CT + 05:22110+ 11:02
105 Artur Detko 1983 Domin Sport + 06:2599+ 09:01
106 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 07:29107+ 10:05
107 Szymon Krawczyk 1998 Voster Uniwheels + 07:29104+ 10:04
108 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 07:29108+ 10:05
109 Tomas Gembeckas 1996 Staki - Technoroma + 07:29114+ 13:09
110 Anton Muzychin 1994 Minsk Cycling Club + 07:29106+ 10:05
111 Povilas Kupstaitis 1999 Staki - Technoroma + 07:29109+ 10:19
112 Jan Ryba 1995 AC Sparta Praha + 07:29105+ 10:05
113 Sandro Kuhmel 1980 P&S Team Thüringen + 07:29111+ 12:02
114 Krzysztof Parma 1987 Voster Uniwheels + 09:45113+ 12:21
115 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 09:45116+ 15:25
116 Jaroslaw Rebiewski 1974 Domin Sport + 09:45112+ 12:21
OOT Marten Joeäär 1999 CFC Spordiklubi 999
OOT Alanas Marcinkenas 1999 Klaipeda CT 999
DNS Paulius Valiukas 1999 Staki - Technoroma 999
DNF Bohdan Musiienko 1997 Lviv Cycling Team 999

Info

Race Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions
Nation Poland
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 100.3 km
StartStryszów
FinishKrosno
DateJuly 4th (2018)
Leader S.Janiszewski
Youth K.Vendelin
Points S.Janiszewski
Mountain M.Paterski

Alfdan De Decker