2018 Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Sylwester Janiszewski 1988 Wibatech Merx 7R 02:06:190102:06:13
02 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 0002+ 02
03 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 0003+ 04
04 Vitaliy Buts 1986 Team Hurom + 0004+ 06
05 Karl-Arnold Vendelin 1996 Cycling Tartu + 0005+ 06
06 Aaron Van Poucke 1998 Lotto - Soudal U23 + 0006+ 06
07 Adam Stachowiak 1989 Voster Uniwheels + 0007+ 06
08 Alexei Piashkun 1996 Mgcor Minsk + 0008+ 06
09 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 0009+ 06
10 Jelle Nieuwpoort 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 0010+ 06
11 Stijn Daemen 1999 Lotto - Soudal U23 + 0011+ 06
12 Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 0012+ 06
13 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 0013+ 06
14 Mateusz Grabis 1994 Voster Uniwheels + 0014+ 06
15 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 0015+ 06
16 Adrian Babic 1996 Cyklistický tím Firefly + 0416+ 10
17 Alexander Komin 1995 Samara Region + 1217+ 18
18 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 + 02:2620+ 02:31
19 David Dekker 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 02:2621+ 02:32
20 Uladzimir Harakhavik 1995 C.C.Villeneuve Saint Germain + 02:2622+ 02:32
21 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 02:2623+ 02:32
22 Arne Marit 1999 Lotto - Soudal U23 + 02:2624+ 02:32
23 Toni Franz 1997 P&S Team Thüringen + 02:2625+ 02:32
24 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 02:2626+ 02:32
25 Alex Colman 1998 Lotto - Soudal U23 + 02:2627+ 02:32
26 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 02:2628+ 02:32
27 Jan Ryba 1995 AC Sparta Praha + 02:2629+ 02:32
28 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 02:2630+ 02:32
29 Venantas Lasinis 1997 Staki - Technoroma + 02:2631+ 02:32
30 Pawel Szostka 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 02:2632+ 02:32
31 Loran Cassaert 1999 Lotto - Soudal U23 + 02:2633+ 02:32
32 Jakub Murias 1998 Centre Mondial du Cyclisme + 02:2634+ 02:32
33 Karol Kuklewicz 1997 TC Chorbry Scott Glogow + 02:2635+ 02:32
34 Siarhei Shauchenka 1998 Mgcor Minsk + 02:2636+ 02:32
35 Tomas Schühler 1994 AC Sparta Praha + 02:2637+ 02:32
36 Anton Muzychin 1994 Minsk Cycling Club + 02:2638+ 02:32
37 Bartlomiej Wojtanek 1997 TC Chorbry Scott Glogow + 02:2639+ 02:32
38 Johim Ariesen 1988 Metec - TKH p/b Mantel + 02:2640+ 02:32
39 Kristers Ansons 1999 Cycling Team Riga + 02:2641+ 02:32
40 Rojus Adomaitis 1998 Klaipeda CT + 02:2642+ 02:32
41 Mamyr Stash 1993 - + 02:2643+ 02:32
42 Kestutis Vaitaitis 1999 Staki - Technoroma + 02:2644+ 02:32
43 Maciej Kwiatkowski 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:2645+ 02:32
44 Jaroslaw Marycz 1987 Wibatech Merx 7R + 02:2646+ 02:32
45 Artur Detko 1983 Domin Sport + 02:2647+ 02:32
46 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 02:2648+ 02:32
47 Matus Stocek 1999 Petroli Firenze-Hopplá + 02:2649+ 02:32
48 Yahor Shpakovski 1997 Team Bricquebec Cotentin + 02:2650+ 02:32
49 Szymon Krawczyk 1998 Voster Uniwheels + 02:2651+ 02:32
50 Vladyslav Soltasiuk 1997 - + 02:2652+ 02:32
51 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 02:2653+ 02:32
52 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 02:2654+ 02:32
53 Juraj Michalicka 1998 CyS-Akademia Petra Sagana + 02:2655+ 02:32
54 Eriks Toms Gavars 1997 Cycling Team Riga + 02:2656+ 02:32
55 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 02:2657+ 02:32
56 Jonathan Dinkler 1995 P&S Team Thüringen + 02:2658+ 02:32
57 Alexey Kurbatov 1994 - + 02:2659+ 02:32
58 Ilya Volkau 1997 Team Palazzago + 02:2660+ 02:32
59 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 02:2661+ 02:32
60 Norman Vahtra 1996 Cycling Tartu + 02:2618+ 02:29
61 Michal Podlaski 1988 Voster Uniwheels + 02:2662+ 02:32
62 Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica + 02:2663+ 02:32
63 Karel Hnik 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 02:2664+ 02:32
64 Wojciech Ziolkowski 1984 Domin Sport + 02:2665+ 02:32
65 Adam Wojcik 1990 Domin Sport + 02:2666+ 02:32
66 Samuel Oros 1998 Dukla Banska Bystrica + 02:2667+ 02:32
67 Mateusz Komar 1985 Voster Uniwheels + 02:2619+ 02:30
68 Piotr Pekala 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:2668+ 02:32
69 Jaroslaw Rebiewski 1974 Domin Sport + 02:2669+ 02:32
70 Tobiasz Pawlak 1995 Domin Sport + 02:2670+ 02:32
71 Patryk Kostecki 1993 Domin Sport + 02:2671+ 02:32
72 Mykyta Zubenko 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 02:2672+ 02:32
73 Stanislav Bazhkou 1991 Minsk Cycling Club + 02:2673+ 02:32
74 Jasper Hamelink 1990 Metec - TKH p/b Mantel + 02:2674+ 02:32
75 Krzysztof Kucio 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:2675+ 02:32
76 Victor Shevtsov 1996 Nikolaev Tsop + 02:2676+ 02:32
77 Bartlomiej Proc 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:2677+ 02:32
78 Anton Vorobyev 1990 Moscow Region + 02:2678+ 02:32
79 Antoni Ganko 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:2679+ 02:32
80 Maris Bogdanovics 1991 Amore & Vita - Prodir + 02:2680+ 02:32
81 Fabian Kässmann 1998 P&S Team Thüringen + 02:2681+ 02:32
82 Immanuel Stark 1994 P&S Team Thüringen + 02:2682+ 02:32
83 Patryk Solinski 1996 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:2683+ 02:32
84 Anton Ivashkin 1996 Minsk Cycling Club + 02:2684+ 02:32
85 Stanislaw Aniolkowski 1997 Team Hurom + 02:2685+ 02:32
86 Oskar Nisu 1994 Cycling Tartu + 02:2686+ 02:32
87 Maxim Sukhov 1997 Marathon Tula CT + 02:2687+ 02:32
88 Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH p/b Mantel + 02:2688+ 02:32
89 Robbie van Bakel 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 02:2689+ 02:32
90 Joosep Sankmann 1999 Cycling Tartu + 02:2690+ 02:32
91 Denis Nekrasov 1997 Marathon Tula CT + 02:2691+ 02:32
92 Timur Maleiev 1996 Lviv Cycling Team + 02:2692+ 02:32
93 Vladislav Kulikov 1996 Moscow + 02:2693+ 02:32
94 Aliaksandr Saroka 1998 - + 02:2694+ 02:32
95 Oleksandr Shevchenko 1999 Ukraina Tor + 02:2695+ 02:32
96 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 02:2696+ 02:32
97 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 02:2697+ 02:32
98 Krzysztof Parma 1987 Voster Uniwheels + 02:2698+ 02:32
99 Jakub Jakala 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 02:2699+ 02:32
100 David Kasko 1997 Cyklistický tím Firefly + 02:26100+ 02:32
101 Andrey Sazanov 1994 - + 02:26101+ 02:32
102 Povilas Kupstaitis 1999 Staki - Technoroma + 02:40102+ 02:46
103 Kristaps Pelcers 1999 Cycling Team Riga + 02:43103+ 02:49
104 Andrey Prostokishin 1996 Marathon Tula CT + 04:23104+ 04:29
105 Artur Jatczak 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 04:23105+ 04:29
106 Sandro Kuhmel 1980 P&S Team Thüringen + 04:23106+ 04:29
107 Mantas Januskevicius 1999 Klaipeda CT + 05:30107+ 05:36
108 Alanas Marcinkenas 1999 Klaipeda CT + 05:30108+ 05:36
109 Daniil Nikulin 1999 U.C.Monaco + 05:30109+ 05:36
110 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 05:30110+ 05:36
111 Romas Zubrickas 1999 Klaipeda CT + 05:30111+ 05:36
112 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 05:30112+ 05:36
113 Bohdan Musiienko 1997 Lviv Cycling Team + 05:30113+ 05:36
114 Justas Beniusis 1997 Klaipeda CT + 05:30114+ 05:36
115 Victor Manakov 1992 Marathon Tula CT + 05:30115+ 05:36
116 Tomas Gembeckas 1996 Staki - Technoroma + 05:30116+ 05:36
117 Kaspars Sergis 1992 Evelo Team + 05:30117+ 05:36
118 Peeter Pung 1996 Cycling Tartu + 10:01118+ 10:07
119 Marten Joeäär 1999 CFC Spordiklubi + 10:04119+ 10:10
120 Paulius Valiukas 1999 Staki - Technoroma + 10:04120+ 10:10
DNS Vladislav Duiunov 1994 Marathon Tula CT 999

Info

Race Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions
Nation Poland
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 91.5 km
StartSanok
FinishSędziszów Małopolski
DateJuly 4th (2018)
Leader S.Janiszewski
Youth K.Vendelin
Points S.Janiszewski
Mountain V.Buts

Sylwester Janiszewski