FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Solidarnosc Champions
UCI, Stage race, 4th -7th July 2018, Poland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Belarus
Belgium
Czechia
Estonia
Germany
Latvia
Lithuania
Netherlands
Poland
Russia
Slovakia
Ukraine
Teams
AC Sparta Praha
Belarus National Team
Club Gazprom-Rusvelo
Cycling Tartu
Domin Sport
Klaipeda CT
KS Pogon Mostostal Pulawy
Latvia National Team
Lotto - Soudal U23
Marathon Tula CT
Metec - TKH p/b Mantel
Minsk Cycling Club
P&S Team Thüringen
Pardus Tufo - Prostejov
Slovakia National Team
Staki - Technoroma
TC Chorbry Scott Glogow
Team Hurom
Ukraine National Team
Voster Uniwheels
Wibatech Merx 7R
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Janiszewski
Sylwester
1988
Wibatech Merx 7R
17:19:28
40
02
Paterski
Maciej
1986
Wibatech Merx 7R
+ 17
30
03
Van Poucke
Aaron
1998
Lotto - Soudal U23
+ 23
25
04
Zielinski
Kamil
1988
Team Hurom
+ 24
20
05
Stachowiak
Adam
1989
Voster Uniwheels
+ 29
15
06
Rutkiewicz
Marek
1981
Wibatech Merx 7R
+ 35
10
07
Buts
Vitaliy
1986
Team Hurom
+ 01:03
5
08
Vendelin
Karl-Arnold
1996
Cycling Tartu
+ 01:03
3
09
Stöhr
Jan
1991
AC Sparta Praha
+ 01:05
3
10
Kaczmarek
Jakub
1993
Team Hurom
+ 01:05
3
11
Nieuwpoort
Jelle
1997
Metec - TKH p/b Mantel
+ 01:05
12
Daemen
Stijn
1999
Lotto - Soudal U23
+ 01:26
13
Grabis
Mateusz
1994
Voster Uniwheels
+ 02:01
14
Strokau
Vasili
1995
Minsk Cycling Club
+ 02:43
15
Colman
Alex
1998
Lotto - Soudal U23
+ 02:56
16
De Decker
Alfdan
1996
Lotto - Soudal U23
+ 03:13
17
Babic
Adrian
1996
Slovakia National Team
+ 03:27
18
Podlaski
Michal
1988
Voster Uniwheels
+ 03:27
19
Marit
Arne
1999
Lotto - Soudal U23
+ 03:31
20
Kalojiros
Tomas
1994
AC Sparta Praha
+ 03:31
21
Kuklewicz
Karol
1997
TC Chorbry Scott Glogow
+ 03:31
22
Fiala
Petr
1995
AC Sparta Praha
+ 03:31
23
Tyrpekl
Karel
1999
Pardus Tufo - Prostejov
+ 03:31
24
Klimiankou
Kansatansin
1989
Minsk Cycling Club
+ 03:31
25
Szostka
Pawel
1998
TC Chorbry Scott Glogow
+ 03:31
26
Hnik
Karel
1991
Pardus Tufo - Prostejov
+ 03:31
27
Hamelink
Jasper
1990
Metec - TKH p/b Mantel
+ 03:38
28
Cassaert
Loran
1999
Lotto - Soudal U23
+ 03:45
29
Kostecki
Patryk
1993
Domin Sport
+ 03:45
30
Komin
Alexander
1995
Marathon Tula CT
+ 04:08
31
Stocek
Matus
1999
Slovakia National Team
+ 04:22
32
Dekker
David
1998
Metec - TKH p/b Mantel
+ 04:25
33
Dinkler
Jonathan
1995
P&S Team Thüringen
+ 04:27
34
Soltasiuk
Vladyslav
1997
Ukraine National Team
+ 04:27
35
Lasinis
Venantas
1997
Staki - Technoroma
+ 04:27
36
Wojtanek
Bartlomiej
1997
TC Chorbry Scott Glogow
+ 04:27
37
Luksevics
Viesturs
1987
Latvia National Team
+ 04:27
38
Pekala
Piotr
1998
KS Pogon Mostostal Pulawy
+ 04:27
39
Zubenko
Mykyta
1995
Pardus Tufo - Prostejov
+ 04:27
40
Stark
Immanuel
1994
P&S Team Thüringen
+ 04:59
41
Gavars
Eriks Toms
1997
Latvia National Team
+ 05:26
42
Michalicka
Juraj
1998
Slovakia National Team
+ 05:35
43
Kurbatov
Alexey
1994
Club Gazprom-Rusvelo
+ 05:40
44
Ivashkin
Anton
1996
Minsk Cycling Club
+ 05:42
45
Bazhkou
Stanislau
1991
Minsk Cycling Club
+ 05:43
46
Ansons
Kristers
1999
Latvia National Team
+ 05:47
47
Maleiev
Timur
1996
Ukraine National Team
+ 05:55
48
Komar
Mateusz
1985
Voster Uniwheels
+ 06:15
49
Solinski
Patryk
1996
KS Pogon Mostostal Pulawy
+ 06:16
50
Laton
Eryk
1993
Team Hurom
+ 06:21
51
Kässmann
Fabian
1998
P&S Team Thüringen
+ 06:22
52
Shevtsov
Victor
1996
Ukraine National Team
+ 06:30
53
Schühler
Tomas
1994
AC Sparta Praha
+ 06:36
54
van Bakel
Robbie
1994
Metec - TKH p/b Mantel
+ 06:43
55
Proc
Bartlomiej
1999
KS Pogon Mostostal Pulawy
+ 06:59
56
Shauchenka
Siarhei
1998
Belarus National Team
+ 07:05
57
Harakhavik
Uladzimir
1995
Belarus National Team
+ 07:10
58
Stöhr
Pavel
1991
AC Sparta Praha
+ 07:24
59
Barta
Tomas
1999
Pardus Tufo - Prostejov
+ 07:29
60
Ariesen
Johim
1988
Metec - TKH p/b Mantel
+ 07:31
61
Adomaitis
Rojus
1998
Klaipeda CT
+ 07:32
62
Stash
Mamyr
1993
Club Gazprom-Rusvelo
+ 07:35
63
Piashkun
Alexei
1996
Belarus National Team
+ 07:37
64
Bogdanovics
Maris
1991
Latvia National Team
+ 07:51
65
Prostokishin
Andrey
1996
Marathon Tula CT
+ 07:53
66
Piaskowy
Emanuel
1991
Team Hurom
+ 07:55
67
Ziolkowski
Wojciech
1984
Domin Sport
+ 07:55
68
van der Tuuk
Danny
1999
Metec - TKH p/b Mantel
+ 07:59
69
Ganko
Antoni
1999
KS Pogon Mostostal Pulawy
+ 07:59
70
Kulikov
Vladislav
1996
Club Gazprom-Rusvelo
+ 08:03
71
Shpakovski
Yahor
1997
Belarus National Team
+ 08:10
72
Vahtra
Norman
1996
Cycling Tartu
+ 08:37
73
Pszczolarski
Wojciech
1991
Pardus Tufo - Prostejov
+ 08:37
74
Kucio
Krzysztof
1998
KS Pogon Mostostal Pulawy
+ 08:51
75
Nisu
Oskar
1994
Cycling Tartu
+ 09:23
76
Aniolkowski
Stanislaw
1997
Team Hurom
+ 09:33
77
Vaitaitis
Kestutis
1999
Staki - Technoroma
+ 09:42
78
Saroka
Aliaksandr
1998
Belarus National Team
+ 10:13
79
Jatczak
Artur
1998
TC Chorbry Scott Glogow
+ 10:24
80
Oros
Samuel
1998
Slovakia National Team
+ 10:31
81
Marycz
Jaroslaw
1987
Wibatech Merx 7R
+ 10:38
82
Sukhov
Maxim
1997
Marathon Tula CT
+ 10:48
83
Volkau
Ilya
1997
Belarus National Team
+ 11:02
84
Stepniak
Grzegorz
1989
Wibatech Merx 7R
+ 12:02
85
Franz
Toni
1997
P&S Team Thüringen
+ 12:23
86
Pelcers
Kristaps
1999
Latvia National Team
+ 12:37
87
Boguslawski
Marceli
1997
Wibatech Merx 7R
+ 12:54
88
Pawlak
Tobiasz
1995
Domin Sport
+ 14:01
89
Ryba
Jan
1995
AC Sparta Praha
+ 14:06
90
Detko
Artur
1983
Domin Sport
+ 14:28
91
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Domin Sport
+ 14:30
92
Manakov
Viktor
1992
Marathon Tula CT
+ 15:36
93
Wojcik
Adam
1990
Domin Sport
+ 15:46
94
Nekrasov
Denis
1997
Marathon Tula CT
+ 16:06
95
Krawczyk
Szymon
1998
Voster Uniwheels
+ 16:10
96
Pung
Peeter
1996
Cycling Tartu
+ 16:12
97
Kwiatkowski
Maciej
1999
KS Pogon Mostostal Pulawy
+ 18:25
98
Sergis
Kaspars
1992
Latvia National Team
+ 19:35
99
Parma
Krzysztof
1987
Voster Uniwheels
+ 20:50
100
Kuhmel
Sandro
1980
P&S Team Thüringen
+ 25:04
DNF
Sazanov
Andrey
1994
Club Gazprom-Rusvelo
DNF
Vorobyev
Anton
1990
Club Gazprom-Rusvelo
DNF
Joeäär
Marten
1999
Cycling Tartu
DNF
Sankmann
Joosep
1999
Cycling Tartu
DNF
Beniusis
Justas
1997
Klaipeda CT
DNF
Januskevicius
Mantas
1999
Klaipeda CT
DNF
Marcinkenas
Alanas
1999
Klaipeda CT
DNF
Zubrickas
Romas
1999
Klaipeda CT
DNF
Duiunov
Vladislav
1994
Marathon Tula CT
DNF
Muzychin
Anton
1994
Minsk Cycling Club
DNF
Dolnicek
Marek
1999
Pardus Tufo - Prostejov
DNF
Kasko
David
1997
Slovakia National Team
DNF
Varhanovsky
Jakub
1999
Slovakia National Team
DNF
Gembeckas
Tomas
1996
Staki - Technoroma
DNF
Kupstaitis
Povilas
1999
Staki - Technoroma
DNF
Valiukas
Paulius
1999
Staki - Technoroma
DNF
Jakala
Jakub
1998
TC Chorbry Scott Glogow
DNF
Murias
Jakub
1998
TC Chorbry Scott Glogow
DNF
Musiienko
Bohdan
1997
Ukraine National Team
DNF
Nikulin
Daniil
1999
Ukraine National Team
DNF
Shevchenko
Oleksandr
1999
Ukraine National Team
Information
Solidarnosc Champions
Poland
4th -7th July 2018
2.2