FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Solidarnosc Champions
UCI, Stage race, 30th June-4th July 2010, Poland
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Austria
Belarus
Belgium
Croatia
Czechia
France
Germany
Italy
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Ukraine
Teams
-
Aktio Group - Mostostal Pulawy
Caja Rural
CCC Polsat Polkowice
CDC - Cavaliere
DHL - Author
Dukla Trencin - Merida
ISD Continental Team
Kolss Cycling Team
Legia - Felt
LKT Team Brandenburg
Miche Pro Cycling Team
Mroz - Active Jet
Partizan Srbija
PSK Whirlpool - Author
Romet - Weltour - Debia
Team Milram
Team NetApp
Team Nutrixxion - Sparkasse
Telenet - Fidea
Xacobeo-Galicia
Zeroquadro - Radenska
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Morajko
Jacek
1981
Mroz - Active Jet
21:31:21
02
Muto
Pasquale
1980
Miche Pro Cycling Team
+ 14
03
Schäfer
Stefan
1986
Team Milram
+ 22
04
Gottfried
Alexander
1985
Team NetApp
+ 24
05
Mezgec
Luka
1988
Zeroquadro - Radenska
+ 26
06
Mares
Martin
1982
PSK Whirlpool - Author
+ 26
07
Baliani
Fortunato
1974
Miche Pro Cycling Team
+ 26
08
Sheydyk
Oleksandr
1980
ISD Continental Team
+ 28
09
Popkov
Vitaliy
1983
ISD Continental Team
+ 30
10
Kvasina
Matija
1981
Zeroquadro - Radenska
+ 30
11
Garcia
Marcos
1986
Xacobeo-Galicia
+ 30
12
Baranowski
Dariusz
1972
Romet - Weltour - Debia
+ 30
13
Honkisz
Adrian
1988
CCC Polsat Polkowice
+ 30
14
Rodriguez Iglesias
Gustavo
1979
Xacobeo-Galicia
+ 30
15
Rutkiewicz
Marek
1981
Mroz - Active Jet
+ 33
16
Meeusen
Tom
1988
Telenet - Fidea
+ 38
17
Callegarin
Daniele
1982
CDC - Cavaliere
+ 43
18
Dlask
Petr
1976
Telenet - Fidea
+ 43
19
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD Continental Team
+ 43
20
Krasilnikau
Andrei
1989
-
+ 43
21
Mosquera
Ezequiel
1975
Xacobeo-Galicia
+ 43
22
Mamos
Philipp
1982
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 43
23
Romanik
Radoslaw
1967
DHL - Author
+ 43
24
Poljanski
Pawel
1990
-
+ 49
25
Sobal
Yauhen
1981
Partizan Srbija
+ 56
26
Andrenacci
Danilo
1978
CDC - Cavaliere
+ 01:33
27
Radosz
Robert
1975
Aktio Group - Mostostal Pulawy
+ 01:43
28
Radochla
Steffen
1978
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 02:00
29
Cesaro
Roberto
1986
Miche Pro Cycling Team
+ 03:10
30
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 04:02
31
Muraglia
Giuseppe
1979
CDC - Cavaliere
+ 05:22
32
Lahun
Yauheni
1989
-
+ 06:45
33
Szczawinski
Krzysztof
1979
Miche Pro Cycling Team
+ 06:50
34
Mroz
Mateusz
1980
DHL - Author
+ 06:50
35
Batek
Dariusz
1986
CCC Polsat Polkowice
+ 06:50
36
Podlaski
Michal
1988
Aktio Group - Mostostal Pulawy
+ 06:50
37
Zagorodniy
Volodymyr
1981
Miche Pro Cycling Team
+ 06:56
38
Barta
Jan
1984
Team NetApp
+ 07:06
39
Papok
Siarhei
1988
-
+ 07:22
40
Urbanowski
Marcin
1988
DHL - Author
+ 07:27
41
Duma
Vladimir
1972
Romet - Weltour - Debia
+ 07:53
42
Schillinger
Andreas
1983
Team NetApp
+ 09:34
43
Janiaczyk
Błażej
1983
Mroz - Active Jet
+ 09:39
44
Witecki
Mariusz
1981
Mroz - Active Jet
+ 09:39
45
Zanasca
Luca
1983
CDC - Cavaliere
+ 11:15
46
Meier
Tino
1987
LKT Team Brandenburg
+ 11:58
47
Stimulak
Klemen
1990
Zeroquadro - Radenska
+ 12:54
48
Agarkov
Yuriy
1987
ISD Continental Team
+ 12:55
49
Schulze
André
1974
PSK Whirlpool - Author
+ 15:18
50
Usov
Alexandre
1977
ISD Continental Team
+ 15:43
51
Rudnicki
Dariusz
1981
Aktio Group - Mostostal Pulawy
+ 15:48
52
Smolen
Tomasz
1983
CCC Polsat Polkowice
+ 15:48
53
Kohut
Slawomir
1977
Romet - Weltour - Debia
+ 15:48
54
Czajkowski
Konrad
1988
DHL - Author
+ 15:48
55
Modzelewski
Lukasz
1986
Legia - Felt
+ 15:48
56
Tratnik
David
1982
Zeroquadro - Radenska
+ 15:48
57
Matysiak
Bartlomiej
1984
CCC Polsat Polkowice
+ 15:48
58
Bodnar
Lukasz
1982
CCC Polsat Polkowice
+ 15:48
59
Boyko
Yaroslav
1989
-
+ 16:17
60
Fuchs
Sergej
1987
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 16:20
61
Bommel
Henning
1983
LKT Team Brandenburg
+ 16:21
62
Tratnik
Jan
1990
Zeroquadro - Radenska
+ 16:33
63
Loria
Eugenio
1981
CDC - Cavaliere
+ 17:49
64
Jezowski
Krzysztof
1975
CCC Polsat Polkowice
+ 18:04
65
Tesler
Artem
1988
-
+ 18:07
66
Cichosz
Marek
1979
Legia - Felt
+ 18:17
67
Janorschke
Grischa
1987
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 18:30
68
Peeters
Rob
1985
Telenet - Fidea
+ 18:40
69
Przydzial
Artur
1983
Romet - Weltour - Debia
+ 20:31
70
Forke
Sebastian
1987
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 23:58
71
Kahra
Johannes
1990
LKT Team Brandenburg
+ 24:03
72
Veloso
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 24:16
73
Obst
René
1977
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 24:45
74
Bencik
Petr
1976
PSK Whirlpool - Author
+ 25:31
75
Baumann
Eric
1980
Team NetApp
+ 27:01
76
Bajc
Andi
1988
Zeroquadro - Radenska
+ 27:22
77
Kloucek
Frantisek
1985
PSK Whirlpool - Author
+ 28:17
78
Sinelnikau
Aliaksandr
1987
-
+ 28:21
79
Gradek
Kamil
1990
-
+ 28:28
80
Polievka
Pavol
1969
Dukla Trencin - Merida
+ 28:31
81
Kurek
Adrian
1988
-
+ 28:48
82
Mahdar
Martin
1989
Dukla Trencin - Merida
+ 29:12
83
Seubert
Timon
1987
Team NetApp
+ 29:50
84
Benedetti
Cesare
1987
Team NetApp
+ 30:22
85
Bartko
Robert
1975
LKT Team Brandenburg
+ 32:08
86
Lisowicz
Tomasz
1977
CCC Polsat Polkowice
+ 32:25
87
Schiewer
Franz
1990
LKT Team Brandenburg
+ 32:49
88
Sztobryn
Piotr
1989
-
+ 32:55
89
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Kolss Cycling Team
+ 33:01
90
Buchacek
Thomas
1978
PSK Whirlpool - Author
+ 33:08
91
Taciak
Mateusz
1984
Mroz - Active Jet
+ 33:20
92
Wolski
Marcin
1984
Romet - Weltour - Debia
+ 34:08
93
Wackernagel
Lars
1975
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 34:15
94
Tybor
Patrik
1987
Dukla Trencin - Merida
+ 37:02
95
Sottocornola
Omar
1988
Zeroquadro - Radenska
+ 37:35
96
Gavenda
Robert
1988
Telenet - Fidea
+ 37:35
97
Komar
Mateusz
1985
Mroz - Active Jet
+ 38:28
98
Osinski
Piotr
1986
Mroz - Active Jet
+ 41:13
DNF
Bujko
Lukasz
1986
-
DNF
Grygorenko
Oleksandr
1988
-
DNF
Lipkevych
Taras
1990
-
DNF
Morozov
Roman
1990
-
DNF
Novikau
Siarhei
1989
-
DNF
Ratajczyk
Rafel
[*]
1983
-
DNF
Syrojc
Radoslaw
1989
-
DNF
Detko
Artur
1983
Aktio Group - Mostostal Pulawy
DNF
Skrobich
Kajetan
1988
Aktio Group - Mostostal Pulawy
DNF
Wadecki
Adam
1977
Aktio Group - Mostostal Pulawy
DNF
Kwiatkowski
Michal
1990
Caja Rural
DNF
Ascani
Luca
1983
CDC - Cavaliere
DNF
Torosantucci
Davide
1981
CDC - Cavaliere
DNF
Krysman
Piotr
1986
DHL - Author
DNF
Ziolkowski
Wojciech
1984
DHL - Author
DNF
Kovac
Maros
1977
Dukla Trencin - Merida
DNF
Rovnak
Milan
1990
Dukla Trencin - Merida
DNF
Vysna
Matej
1988
Dukla Trencin - Merida
DNF
Dementyev
Yegor
1987
ISD Continental Team
DNF
Flahaut
Denis
1978
ISD Continental Team
DNF
Antkowiak
Piotr
1989
Legia - Felt
DNF
Kaczmarski
Wojciech
1986
Legia - Felt
DNF
Komar
Jakub
1985
Legia - Felt
DNF
Tomkiewicz
Jakub
1990
Legia - Felt
DNF
Woznicki
Mariusz
1990
Legia - Felt
DNF
Pidun
Eric
1990
LKT Team Brandenburg
DNF
Dlouhy
Vojtech
1981
PSK Whirlpool - Author
DNF
König
Leopold
1987
PSK Whirlpool - Author
DNF
Grubka
Bartosz
1988
Romet - Weltour - Debia
DNF
Patynski
Dawid
1989
Romet - Weltour - Debia
DNF
Schorn
Daniel
1988
Team NetApp
DNF
Baestaens
Vincent
1989
Telenet - Fidea
DNF
Van Mechelen
Wouter
1981
Telenet - Fidea
DNF
Fernandez Sainz
Alberto
1981
Xacobeo-Galicia
Information
Solidarnosc Champions
Poland
30th June-4th July 2010
2.1