Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Korea
UCI, Stage race, 30th May-3rd June 2018, South Korea
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Canada
China
Colombia
Eritrea
Estonia
Hong Kong
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Laos
Malaysia
Mongolia
Netherlands
New Zealand
Romania
Russia
Singapore
South Korea
Spain
Thailand
USA
Venezuela
Teams
Bennelong - Swisswellness
Drapac EF p/b Cannondale DT
Gapyeong Cycling Team
Geumsan Insam Cello
HKSI Pro Cycling Team
Israel Cycling Academy
Kinan Cycling Team
Korail Cycling Team
KSPO Bianchi Asia Procycling
LX Cycling Team
Nippo - Vini Fantini
Qinghai Tianyoude CT
Seoul Cycling Team
Team Ukyo
Terengganu Cycling Team
Thailand Continental CT
Uijeongbu Cycling Team
UnitedHealthcare
Vino - Astana Motors
Wilier Triestina - Selle Italia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Tvetcov
Serghei
1988
UnitedHealthcare
18:59:37
125
02
Astafyev
Stepan
1994
Vino - Astana Motors
+ 28
85
03
Busato
Matteo
1987
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 37
70
04
Ovechkin
Artem
1986
Terengganu Cycling Team
+ 43
60
05
Kreder
Raymond
1989
Team Ukyo
+ 01:41
50
06
Perry
Ben
1994
Israel Cycling Academy
+ 01:42
40
07
Räim
Mihkel
1993
Israel Cycling Academy
+ 01:44
35
08
Haedo
Lucas Sebastian
1983
UnitedHealthcare
+ 01:54
30
09
Magennis
Liam
1997
Drapac EF p/b Cannondale DT
+ 01:56
25
10
Voloshin
Alexey
1996
Vino - Astana Motors
+ 01:57
20
11
Tizza
Marco
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 01:57
15
12
Eyob
Metkel
1993
Terengganu Cycling Team
+ 01:58
10
13
Sirironnachai
Sarawut
1992
Thailand Continental CT
+ 02:00
5
14
Liphongyu
Navuti
1991
Thailand Continental CT
+ 02:00
5
15
Bou
Joan
1997
Nippo - Vini Fantini
+ 02:00
5
16
Kamyshev
Arman
1991
Vino - Astana Motors
+ 02:00
3
17
Goh
Choon Huat
1991
Terengganu Cycling Team
+ 02:00
3
18
Diaz
Jose Manuel
1995
Israel Cycling Academy
+ 02:00
3
19
Featonby
Jesse
1987
Drapac EF p/b Cannondale DT
+ 02:00
3
20
Crawford
Jai
1983
Kinan Cycling Team
+ 02:00
3
21
Koishi
Yuma
1993
Team Ukyo
+ 02:00
3
22
Norris
Lachlan
1987
UnitedHealthcare
+ 02:00
3
23
Phounsavath
Ariya
1991
Thailand Continental CT
+ 02:00
3
24
Araque
Rodrigo
1991
Team Ukyo
+ 05:23
3
25
Gong
Hyo-suk
1986
Uijeongbu Cycling Team
+ 05:38
3
26
Choe
Hyeong Min
1990
Geumsan Insam Cello
+ 08:01
27
Kwon
Soon Yeong
1993
KSPO Bianchi Asia Procycling
+ 08:17
28
Min
Kyeongho
1996
Seoul Cycling Team
+ 08:36
29
Park
Sung-baek
1985
KSPO Bianchi Asia Procycling
+ 08:46
30
Park
Sang Hong
1989
LX Cycling Team
+ 08:50
31
Monsalve
Yonathan
1989
Qinghai Tianyoude CT
+ 08:52
32
Cooper
Joseph
1985
Bennelong - Swisswellness
+ 09:48
33
Ovsyannikov
Alexandr
1997
Vino - Astana Motors
+ 11:21
34
Jung
Ha Jeon
1995
Uijeongbu Cycling Team
+ 11:28
35
Seo
Joon Yong
1988
KSPO Bianchi Asia Procycling
+ 17:39
36
Williams
Tyler
1994
Israel Cycling Academy
+ 17:46
37
Ham
Seok Hyun
1995
Gapyeong Cycling Team
+ 17:46
38
Chawchiangkwang
Peerapol
1986
Thailand Continental CT
+ 17:46
39
Kim
Euro
1999
LX Cycling Team
+ 17:46
40
Jung
Woo Ho
1997
Uijeongbu Cycling Team
+ 17:46
41
Kim
Dong Wook
1998
Seoul Cycling Team
+ 17:46
42
Okishev
Viktor
1994
Vino - Astana Motors
+ 17:46
43
Jun
Hoon Min
1999
Seoul Cycling Team
+ 17:46
44
Elliott
Nathan
1990
Bennelong - Swisswellness
+ 18:24
45
Schreurs
Hamish
1994
Israel Cycling Academy
+ 18:33
46
White
Liam
1994
Drapac EF p/b Cannondale DT
+ 19:02
47
Nakanishi
Kenji
1995
Kinan Cycling Team
+ 19:54
48
Hirai
Eiichi
1990
Team Ukyo
+ 22:42
49
Eaton
Daniel
1993
UnitedHealthcare
+ 24:11
50
Leung
Chun Wing
1994
HKSI Pro Cycling Team
+ 27:12
51
Nishimura
Hiroki
1994
Nippo - Vini Fantini
+ 27:14
52
Cataford
Alexander
1993
UnitedHealthcare
+ 27:26
53
Uchima
Kohei
1988
Nippo - Vini Fantini
+ 30:41
54
Mow
Ching Ying
1995
HKSI Pro Cycling Team
+ 31:20
55
Joo
Mi Deum
1999
Seoul Cycling Team
+ 35:43
56
Cima
Damiano
1993
Nippo - Vini Fantini
+ 35:45
57
Li
Zisen
1997
Qinghai Tianyoude CT
+ 35:45
58
Goldstein
Roy
1993
Israel Cycling Academy
+ 35:45
59
Nepomnyachshiy
Yevgeniy
1987
Vino - Astana Motors
+ 35:45
60
Jang
Jiung
1992
Korail Cycling Team
+ 35:45
61
Gutierrez
Pedro
1989
Qinghai Tianyoude CT
+ 35:45
62
Boonratanathanakorn
Thurakit
1989
Thailand Continental CT
+ 35:58
63
Bayly
Cameron
1990
Bennelong - Swisswellness
+ 36:26
64
Pacioni
Luca
1993
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 36:39
65
Choi
Dong Hyeok
1995
Gapyeong Cycling Team
+ 38:42
66
Wang
Jiancai
1994
Qinghai Tianyoude CT
+ 42:26
67
Kim
Ok Cheol
1994
Seoul Cycling Team
+ 45:12
68
Im
Jaeyeon
1991
Korail Cycling Team
+ 45:13
69
Kim
Joo-Seok
1993
Gapyeong Cycling Team
+ 45:13
70
Jung
Eun Seong
1989
Gapyeong Cycling Team
+ 45:13
71
Park
Keon Woo
1991
LX Cycling Team
+ 45:13
72
Yoo
Yeonwoo
1998
Gapyeong Cycling Team
+ 45:13
73
Yoshida
Hayato
1989
Nippo - Vini Fantini
+ 45:13
74
Jung
Ji Min
1991
Uijeongbu Cycling Team
+ 45:13
75
Kim
Daeyeon
1994
KSPO Bianchi Asia Procycling
+ 45:13
76
Rosa
Massimo
1995
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 45:13
77
Pozzato
Filippo
1981
Wilier Triestina - Selle Italia
+ 45:29
78
Yoshioka
Naoya
1991
Team Ukyo
+ 45:34
79
Lau
Wan Hei
1995
HKSI Pro Cycling Team
+ 46:15
80
Bang
Seonhoe
1998
Korail Cycling Team
+ 51:38
81
Monsalve
Ralph
1987
Qinghai Tianyoude CT
+ 56:27
82
Kim
Yongkyun
1999
Geumsan Insam Cello
+ 56:41
83
Kim
Unggyeom
1996
Geumsan Insam Cello
+ 56:41
84
Yates
Theodore
1995
Drapac EF p/b Cannondale DT
+ 56:42
85
Lee
Ki Suk
1988
Uijeongbu Cycling Team
+ 56:43
86
Loh
Sea Keong
1986
Thailand Continental CT
+ 59:27
87
Amagoi
Tatsuki
1992
Kinan Cycling Team
+ 01:02:52
88
Alzate
Carlos
1983
UnitedHealthcare
+ 01:02:52
DNF
Christie-Johnston
Alastair
1998
Bennelong - Swisswellness
DNF
Giacoppo
Anthony
1986
Bennelong - Swisswellness
DNF
Porter
Alexander
1996
Bennelong - Swisswellness
DNF
Monk
Cyrus
1996
Drapac EF p/b Cannondale DT
DNF
Choi
Jae Woong
1997
Gapyeong Cycling Team
DNF
Kim
Kook Hyun
1999
Geumsan Insam Cello
DNF
Lee
Jaeha
1996
Geumsan Insam Cello
DNF
Ko
Siu Wai
1987
HKSI Pro Cycling Team
DNF
Leung
Ka Yu
1996
HKSI Pro Cycling Team
DNF
Ng
Pak Hang
1999
HKSI Pro Cycling Team
DNF
Tsubaki
Hiroshi
1991
Kinan Cycling Team
DNF
Tsukamoto
Itsuki
1998
Kinan Cycling Team
DNF
Cheon
Imbeom
1998
Korail Cycling Team
DNF
Kang
Tae Woo
1998
Korail Cycling Team
DNF
Oh
Tae-Hee
1993
Korail Cycling Team
DNF
Choi
Seung Woo
1989
KSPO Bianchi Asia Procycling
DNF
Lee
Yongchan
1999
KSPO Bianchi Asia Procycling
DNF
Bae
Dae Hyeon
1998
LX Cycling Team
DNF
Kim
Kun Soo
1993
LX Cycling Team
DNF
Park
Sang Hoon
1993
LX Cycling Team
DNF
Wang
Ming Dong
1997
Qinghai Tianyoude CT
DNF
Joo
Dae Yeong
1996
Seoul Cycling Team
DNF
Yokotsuka
Kohei
1994
Team Ukyo
DNF
Batmunkh
Maral-Erdene
1994
Terengganu Cycling Team
DNF
Saleh
Mohd Harrif
1988
Terengganu Cycling Team
DNF
Saleh
Mohd Zamri
1983
Terengganu Cycling Team
DNF
Bevilacqua
Simone
1997
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Mareczko
Jakub
1994
Wilier Triestina - Selle Italia
Information
Tour de Korea
South Korea
30th May-3rd June 2018
2.1