2018 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt (U23)

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Niklas Larsen 1997 Denmark Team Waoo 3t 30' 50"
02 Jonas Rutsch 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus 00"
03 Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy 00"
04 Kenny Molly 1996 Belgium Ago - Aquaservice 00"
05 Marc Hirschi 1998 Switzerland Development Team Sunweb 00"
06 Alex Colman 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 00"
07 Jakob Egholm 1998 Denmark Team Waoo 00"
08 Julian Mertens 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 00"
09 Kobe Goossens 1996 Belgium Lotto - Soudal U23 00"
10 Mikkel Honore 1997 Denmark Team Waoo 00"
11 Gordian Banzer 1996 Switzerland Akros - Renfer SA 00"
12 Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Ago - Aquaservice 00"
13 Martin Schäppi 1996 Switzerland IAM Excelsior 00"
14 Gino Mäder 1997 Switzerland IAM Excelsior 00"
15 Victor Brück 1996 Germany Hermann Radteam 00"
16 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Denmark Team Coloquick 00"
17 Thymen Arensman 1999 Netherlands SEG Racing Academy 00"
18 Miguel Heidemann 1998 Germany Hermann Radteam 06"
19 Tobias Foss 1997 Norway Uno-X Development 10"
20 Torjus Sleen 1997 Norway Uno-X Development 12"
21 Jesper Schultz 1996 Denmark Team Waoo 23"
22 Andreas Hyldgaard Jeppesen 1996 Denmark Team Waoo 37"
23 Jonas Vingegaard 1996 Denmark Team Coloquick 54"
24 Syver Wærsted 1996 Norway Uno-X Development 1' 04"
25 Marcel Franz 1996 Germany Hermann Radteam 1' 04"
26 Moritz Malcharek 1997 Germany LKT Team Brandenburg 1' 04"
27 Richard Banusch 1998 Germany LKT Team Brandenburg 1' 04"
28 John Mandrysch 1996 Germany Dauner D&DQ - Akkon 1' 04"
29 Pit Leyder 1997 Luxembourg Leopard Pro Cycling 1' 04"
30 Stefan Bissegger 1998 Switzerland Akros - Renfer SA 1' 04"
31 Patrick Haller 1997 Germany Heizomat Rad-Net.De 1' 04"
32 Aaron Grosser 1996 Germany Team Sauerland NRW 1' 04"
33 Lionel Taminiaux 1996 Belgium Ago - Aquaservice 1' 04"
34 Orluis Aular 1996 Venezuela Start Team Gusto 1' 04"
35 Henrik Pakalski 1999 Germany KED Stevens Radteam Berlin 1' 04"
36 Sven Thurau 1996 Germany Dauner D&DQ - Akkon 1' 04"
37 Luc Wirtgen 1998 Luxembourg Leopard Pro Cycling 1' 04"
38 Nico Brenner 1996 Germany Team Sportforum Düsseldorf-Kaarst-B 1' 04"
39 Dorian Lübbers 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus 1' 04"
40 Pierre Goebeert 1997 Belgium Ago - Aquaservice 1' 04"
41 Jurriaan Vos 1996 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT 1' 04"
42 Georgios Stavrakakis 1998 Greece Iviskos-Rodilios 1' 04"
43 Fabian Kässmann 1998 Germany P&S Team Thüringen 1' 04"
44 Adrien Houbben 1998 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny 1' 04"
45 Wiebe Scholten 1996 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT 1' 04"
46 Marc Dörrie 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus 1' 04"
47 Stijn Daemen 1999 Netherlands Lotto - Soudal U23 1' 04"
48 Dominik Röber 1999 Germany P&S Team Thüringen 1' 04"
49 Maxim Van Gils 1999 Belgium Lotto - Soudal U23 1' 04"
50 Jeremy Lendowski 1997 Germany Triebwerk-Energy CT 1' 04"
51 Laurenz Rex 1999 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny 1' 04"
52 Aaron Van Poucke 1998 Belgium Lotto - Soudal U23 1' 04"
53 Sebastian Schmiedel 1997 Germany KED Stevens Radteam Berlin 1' 04"
54 Marco Friedrich 1998 Austria Tirol Cycling Team 1' 04"
55 Gijs Leemreize 1999 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT 1' 04"
56 Christopher Heider 1996 Germany Dauner D&DQ - Akkon 1' 04"
57 Minne Verboom 1999 Netherlands SEG Racing Academy 1' 04"
58 Oscar Nehuen Bazan Claveles 1999 Argentina Start Team Gusto 1' 04"
59 Lars Saugstad 1997 Norway Uno-X Development 1' 04"
60 Joren Bloem 1999 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT 1' 04"
61 Robin Froidevaux 1998 Switzerland Akros - Renfer SA 1' 04"
62 Jan Petelin 1996 Luxembourg Team Differdange - Losch 1' 04"
63 Leon Echtermann 1997 Germany Hermann Radteam 1' 04"
64 Markus Kopfauf 1996 Austria WSA Pushbikers 1' 04"
65 Anders Hardahl 1996 Denmark Team Coloquick 1' 04"
66 Michel Giesselmann 1999 Germany Team Sauerland NRW 1' 04"
67 Michel Aschenbrenner 1999 Germany P&S Team Thüringen 1' 04"
68 Nicolas Brandt 1998 Germany Triebwerk-Energy CT 1' 04"
69 Jeremias Schramm 1998 Germany Team Magnesium Pur 1' 04"
70 Markus Wille 1999 Germany P&S Team Thüringen 1' 04"
71 Marc Clauss 1998 Germany Dauner D&DQ - Akkon 1' 04"
72 Dominik Bauer 1997 Germany Dauner D&DQ - Akkon 1' 04"
73 Simon Redmers 1996 Germany Team Gesundshop24.com 1' 04"
74 Markus Wildauer 1998 Austria Tirol Cycling Team 1' 04"
75 Luke Derksen 1996 Germany Team Sportforum Düsseldorf-Kaarst-B 1' 04"
76 Jan Hugger 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus 1' 04"
77 Lukas Ortner 1998 Germany Hermann Radteam 1' 04"
78 Marcel Neuhauser 1997 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels 1' 04"
79 Matthias Studer 1996 Switzerland Team Hörmann 1' 04"
80 Marvin Tasset 1997 Belgium Ago - Aquaservice 1' 04"
81 Iver Skaarseth 1998 Norway Uno-X Development 1' 17"
82 Jelle Johannink 1996 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT 1' 17"
83 Maxime Weyrich 1997 Luxembourg VV Tooltime 1' 17"
84 Jan Maas 1996 Netherlands SEG Racing Academy 1' 17"
85 Florian Kierner 1999 Austria Team Felbermayr - Simplon Wels 1' 17"
86 Moran Vermeulen 1997 Austria Tirol Cycling Team 1' 17"
87 Martin Palm 1996 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny 1' 17"
88 Charlie Arimont 1996 Belgium Ago - Aquaservice 1' 17"
89 Sven Reutter 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De 1' 17"
90 Jonas Härtig 1997 Germany Team Sauerland NRW 1' 17"
91 Jan Tschernoster 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De 1' 17"
92 Yentil Ruimgaard 1998 Netherlands WP Groot Amsterdam 1' 17"
93 Larry Valvasori 1996 Luxembourg Team Differdange - Losch 1' 17"
94 Saymon Musie 1998 Eritrea Start Team Gusto 1' 22"
95 Hans Kristian Rudland 1997 Norway Uno-X Development 4' 10"
96 Severin Giessibl 1999 Germany Veloclub Ratisbona 4' 24"
DNS Poul Rudolph 1998 Germany P&S Team Thüringen
DNS Julius Johansen 1999 Denmark Team Coloquick
DNS Richard Weinzheimer 1996 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNS Rico Brückner 1999 Germany Triebwerk-Energy CT
DNF Leonhardt Berger 1997 Germany -
DNF Julian Emge - Germany -
DNF Felix Hirsiger 1998 Switzerland -
DNF Carry Ivekovic 1999 Switzerland -
DNF Rik Karier 1999 Luxembourg -
DNF Mathias Larsen 1999 Denmark -
DNF Jan Nadlinger 1999 Switzerland -
DNF Rene Otterbein 1998 Germany -
DNF Aurele Paroz 1999 Switzerland -
DNF Felix Schreiber 1999 Luxembourg -
DNF Valere Thiebaud 1999 Switzerland -
DNF Sylvain Moniquet 1998 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Leonel Quintero 1997 Venezuela Banco Bicentenario-Gob.Yaracuy
DNF Axel De Lie 1999 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Guillaume Delvaux 1996 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Vincent Renson 1999 Belgium Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Felix Gross 1998 Germany Heizomat Rad-Net.De
DNF Juri Hollmann 1999 Germany Heizomat Rad-Net.De
DNF Tobias Nolde 1998 Germany Heizomat Rad-Net.De
DNF Pascal Treubel 1997 Germany Heizomat Rad-Net.De
DNF Santiago Garcia Escobar 1997 Colombia Hessen - Frankfurt - Opelit
DNF Joshua Henkel 1996 Germany Hessen - Frankfurt - Opelit
DNF Johannes Kauffmann 1996 Germany Hessen - Frankfurt - Opelit
DNF Niklas Reinhardt 1997 Germany Hessen - Frankfurt - Opelit
DNF Anton Scheuermann 1997 Germany Hessen - Frankfurt - Opelit
DNF Itamar Einhorn 1997 Israel Israel Cycling Academy Devo
DNF Moritz Augenstein 1997 Germany KED Stevens Radteam Berlin
DNF Hannes Augustin 1997 Germany KED Stevens Radteam Berlin
DNF Oskar Gebauer 1998 Germany KED Stevens Radteam Berlin
DNF Erik Kulisch 1999 Germany KED Stevens Radteam Berlin
DNF Tobias Magdeburg 1997 Germany KED Stevens Radteam Berlin
DNF Jonas Bokeloh 1996 Germany LKT Team Brandenburg
DNF Frederik Hähnel 1996 Germany LKT Team Brandenburg
DNF Malte Jürss 1996 Germany LKT Team Brandenburg
DNF Mitch Groot 1998 Netherlands Lotto - Soudal U23
DNF Gerd Fidler 1996 Austria My Bike - Stevens
DNF Cedric Jolidon 1998 Switzerland Nice Devo Team
DNF Louka Matthys 1999 Belgium Nice Devo Team
DNF Toni Franz 1997 Germany P&S Team Thüringen
DNF Robert Jägeler 1996 Germany P&S Team Thüringen
DNF Peter Lenderink 1996 Netherlands SEG Racing Academy
DNF Jordi Meeus 1998 Belgium SEG Racing Academy
DNF Lorenzo Harbers 1997 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Maarten Lubbers 1998 Netherlands Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Jake Coward 1996 Great Britain Start Team Gusto
DNF Eduardo Ignacio Villanueva 1996 Argentina Start Team Gusto
DNF Alexander Salby 1998 Denmark Team Coloquick
DNF Rasmus Wallin 1996 Denmark Team Coloquick
DNF Florian Gindhart 1997 Germany Dauner D&DQ - Akkon
DNF Colin Heiderscheid 1998 Luxembourg Dauner D&DQ - Akkon
DNF Heiko Homrighausen 1997 Germany Team Embrace The World Cycling
DNF Timo Funk 1998 Germany Team Gesundshop24.com
DNF Axel Lippmann 1999 Germany Team Gesundshop24.com
DNF Luka Zetzsche 1997 Germany Team Gesundshop24.com
DNF Laurin Bachmann 1999 Switzerland Team Humard Vélo-Passion
DNF Pavel Hasler 1998 Switzerland Team Humard Vélo-Passion
DNF Jerome Hug 1998 Switzerland Team Hörmann
DNF Cyrill Kunz 1996 Switzerland Team Hörmann
DNF Yves Lütolf 1997 Switzerland Team Hörmann
DNF Niklas Temperil 1998 Switzerland Team Hörmann
DNF Luca Henn 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus
DNF Julius Domnick 1997 Germany Team Sauerland NRW
DNF Luca Felix Happke 1998 Germany Team Sauerland NRW
DNF Viktor Müller 1996 Germany Team Sauerland NRW
DNF Robert Deike 1998 Germany Team Sportforum Düsseldorf-Kaarst-B
DNF Lajos Ostfalk 1998 Germany Team Sportforum Düsseldorf-Kaarst-B
DNF Johannes Schafer 1996 Germany Triebwerk-Energy CT
DNF Julius Gartner - Germany Veloclub Ratisbona
DNF Johannes Glameyer 1998 Germany Veloclub Ratisbona
DNF Christoph Setescak 1998 Germany Veloclub Ratisbona
DNF Aron Sommer 1999 Germany Veloclub Ratisbona
DNF Jorn Bunning 1996 Netherlands WP Groot Amsterdam
DNF Mick Kemper 1999 Netherlands WP Groot Amsterdam
DNF Friso Van Diemen 1999 Netherlands WP Groot Amsterdam
DNF Quinten Veling 1999 Netherlands WP Groot Amsterdam
DNF Nils Wolfenbuttel 1996 Netherlands WP Groot Amsterdam

Info

RaceRund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt (U23)
Nation Germany
Distance 143 km
DateMay 1st
Edition2018
Classification1.2U
Extra Compare top four

Niklas Larsen