2016 Tour of Estonia

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 02

Pos Name Born Nation Team Time
01 Grzegorz Stepniak 1989 Poland CCC Sprandi Polkowice 07:15:41
02 Roman Maikin 1990 Russia Gazprom - RusVelo + 02
03 Mihkel Raim 1993 Estonia Cycling Academy Team + 07
04 Pascal Ackermann 1994 Germany Rad-Net Rose Team + 07
05 Ludwig Bengtsson 1993 Sweden Team Tre Berg-Bianchi + 09
06 Siarhei Papok 1988 Belarus Minsk Cycling Club + 09
07 Armands Bēcis 1991 Latvia Rietumu - Delfin + 10
08 Kamil Gradek 1990 Poland Verva - ActiveJet + 10
09 Maris Bogdanovics 1991 Latvia Rietumu - Delfin + 11
10 Pawel Franczak 1991 Poland Verva - ActiveJet + 11
11 Sergey Nikolaev 1988 Russia Gazprom - RusVelo + 11
12 Marius Andre Hafsås 1991 Norway Team RingeriksKraft + 11
13 Charles Planet 1993 France Team Novo Nordisk + 12
14 Stanislav Bazhkou 1991 Belarus Minsk Cycling Club + 12
15 Martijn Verschoor 1985 Netherlands Team Novo Nordisk + 13
16 Matti Manninen 1992 Finland Bliz - Merida Pro Cycling + 13
17 Karl Patrick Lauk 1997 Estonia Pro Immo Nicolas Roux + 13
18 Nikolai Tefre Lunder 1994 Norway Bliz - Merida Pro Cycling + 13
19 Darijus Dzervus 1990 Lithuania Staki - Baltic Vairas + 13
20 Andris Smirnovs 1990 Latvia Alpha Baltic - Maratoni.lv + 13
21 Paulius Siskevicius 1993 Lithuania Staki - Baltic Vairas + 13
22 Pierre Moncorge 1992 France Bliz - Merida Pro Cycling + 13
23 Edvin Wilson 1989 Sweden Team Joker - Byggtorget + 13
24 Christopher Williams 1981 Australia Team Novo Nordisk + 13
25 Alexey Kurbatov 1994 Russia Gazprom - RusVelo + 13
26 Andrea Peron 1988 Italy Team Novo Nordisk + 13
27 Kristofers Rācenājs 1985 Latvia Alpha Baltic - Maratoni.lv + 13
28 Silver Maoma 1995 Estonia Team Probikeshop Saint-Etienne Loir + 13
29 Marcel Franz 1996 Germany LKT Team Brandenburg + 13
30 Deins Kanepejs 1995 Latvia Rietumu - Delfin + 13
31 Viesturs Luksevics 1987 Latvia Alpha Baltic - Maratoni.lv + 13
32 Lubos Malovec 1994 Slovakia Cycling Academy Team + 13
33 Oskari Vainionpaa 1995 Finland Asfra Racing Team + 13
34 Adrian Banaszek 1993 Poland Verva - ActiveJet + 13
35 Norman Vahtra 1996 Estonia Estonia + 13
36 Sasu Halme 1996 Finland Team Finnfalz - Rush Racing + 13
37 Isac Lundgren 1992 Sweden Bliz - Merida Pro Cycling + 13
38 Kim Magnusson 1992 Sweden Team Tre Berg-Bianchi + 13
39 Jonas Abrahamsen 1995 Norway Team RingeriksKraft + 13
40 Martynas Maniusis 1989 Lithuania Staki - Baltic Vairas + 13
41 Gert Kivistik 1995 Estonia U.V.Limousine + 13
42 Peeter Pruus 1989 Estonia Rietumu - Delfin + 13
43 Eriks Toms Gavars 1997 Latvia Rietumu - Delfin + 13
44 Venantas Lasinis 1997 Lithuania Staki - Baltic Vairas + 13
45 Marcus Fåglum-Karlsson 1994 Sweden Team Tre Berg-Bianchi + 13
46 Jaroslaw Marycz 1987 Poland CCC Sprandi Polkowice + 13
47 Yannick Janssen 1990 Netherlands Bliz - Merida Pro Cycling + 13
48 Peeter Pung 1996 Estonia Estonia + 13
49 Bartlomiej Matysiak 1984 Poland CCC Sprandi Polkowice + 13
50 Joni Kanerva 1995 Finland Porvoon Akilles + 13
51 Johan Svensson 1979 Sweden Bliz - Merida Pro Cycling + 13
52 Marko Pavlic 1993 Slovenia Cycling Academy Team + 13
53 Torstein Træen 1995 Norway Team RingeriksKraft + 13
54 Emanuel Piaskowy 1991 Poland Cycling Academy Team + 13
55 Igor Boev 1989 Russia Gazprom - RusVelo + 22
56 Andris Vosekalns 1992 Latvia Rietumu - Delfin + 26
57 Audun Brekke Fløtten 1990 Norway Team RingeriksKraft + 26
58 Raman Ramanau 1994 Belarus Minsk Cycling Club + 27
59 Alan Banaszek 1997 Poland CCC Sprandi Polkowice + 27
60 Aleksandrs Rublevskis 1996 Latvia Rietumu - Delfin + 27
61 Victor Manakov 1992 Russia Gazprom - RusVelo + 37
62 Alexander Evtushenko 1993 Russia Gazprom - RusVelo + 37
63 Lucas Liss 1992 Germany Rad-Net Rose Team + 44
64 Emils Liepins 1992 Latvia Rietumu - Delfin + 01:02
65 Konrad Gessner 1995 Germany P&S Team Thüringen + 01:36
66 Corentin Cherhal 1994 France Team Novo Nordisk + 02:44
67 Stanislaw Aniolkowski 1997 Poland Verva - ActiveJet + 03:54
68 Robert Pölder 1991 Sweden Bliz - Merida Pro Cycling + 04:15
69 Gabay Guy 1993 Israel Cycling Academy Team + 04:20
70 Norbert Banaszek 1997 Poland Verva - ActiveJet + 04:20
71 Wociech Migdal 1991 Poland Cycling Academy Team + 04:20
72 Patryk Stosz 1994 Poland CCC Sprandi Polkowice + 04:34
73 Hampus Anderberg 1996 Sweden Team ColoQuick + 05:41
74 Filip Bengtsson 1995 Sweden Team Differdange - Losch + 05:41
75 Greg Hallop 1995 Estonia U.C.Monaco + 06:00
76 Michal Paluta 1995 Poland CCC Sprandi Polkowice + 06:27
77 Richard Larsen 1990 Sweden Team Tre Berg-Bianchi + 06:27
78 Branislau Samoilau 1985 Belarus CCC Sprandi Polkowice + 06:27
79 Martin Laas 1993 Estonia Delko Marseille-Provence + 06:39
80 Marco Mathis 1994 Germany Rad-Net Rose Team + 07:44
81 Aleh Ahiyevich 1993 Belarus Minsk Cycling Club + 10:06
82 Maximilian Beyer 1993 Germany Rad-Net Rose Team + 10:57

Info

RaceTour of Estonia
Nation Estonia
DateMay 27th-28th
Edition2016
Classification2.1
Leader G.Stepniak
Youth P.Ackermann
Points G.Stepniak
Mountain I.Lundgren
Extra Compare top four

Grzegorz Stepniak