FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Normandie
UCI, Stage race, 19th -25th March 2018, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1959
1958
1957
1956
1939
1933
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Austria
Belarus
Belgium
Czechia
Denmark
Eritrea
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Latvia
Luxembourg
Mauritius
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
Ago - Aquaservice
C.C.Nogent-sur-Oise
Delta Cycling Rotterdam
Elkov - Author
GSC Blagnac Vélo Sport 31
Heizomat Rad-Net.De
Holowesko - Citadel
IAM Excelsior
JLT - Condor
Joker Icopal
Leopard Pro Cycling
LKT Team Brandenburg
Madison - Genesis
Marathon Tula CT
Metec - TKH p/b Mantel
Polartec - Kometa
Riwal CeramicSpeed
SEG Racing Academy
Team Coloquick
Team Coop
Team Waoo
Uno-X Norwegian DT
V.C.Pays de Loudéac
V.C.Rouen 76
Vendée U
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
van den Berg
Julius
1996
SEG Racing Academy
25:36:20
02
Van Dalen
Jason
1994
Delta Cycling Rotterdam
+ 06
03
Vinjebo
Emil
1994
Team Coloquick
+ 06
04
Trondsen
Trond Håkon
1994
Team Coop
+ 11
05
Gibson
Matthew
1996
JLT - Condor
+ 23
06
Lienhard
Fabian
1993
Holowesko - Citadel
+ 24
07
Bol
Cees
1995
SEG Racing Academy
+ 29
08
Brøchner
Nicolai
1993
Holowesko - Citadel
+ 36
09
Orceau
Clément
1995
Vendée U
+ 40
10
Swift
Connor
1995
Madison - Genesis
+ 44
11
Asgreen
Kasper
1995
Team Waoo
+ 47
12
Timmermans
Justin
1996
Delta Cycling Rotterdam
+ 47
13
Wirtgen
Tom
1996
Ago - Aquaservice
+ 48
14
Picoux
Maximilien
1995
V.C.Rouen 76
+ 50
15
Camacho
Juan
1995
Polartec - Kometa
+ 50
16
Molly
Kenny
1996
Ago - Aquaservice
+ 50
17
Millasseau
Guillaume
1997
V.C.Rouen 76
+ 50
18
Slater
Alistair
1993
JLT - Condor
+ 50
19
Abrahamsen
Jonas
1995
Uno-X Norwegian DT
+ 50
20
Hoelgaard
Markus
1994
Joker Icopal
+ 50
21
Schäppi
Martin
1996
IAM Excelsior
+ 50
22
Höög
Gustav
1995
Team Coop
+ 50
23
Bryon
Miguel
1995
Holowesko - Citadel
+ 04:31
24
Rekita
Szymon
1994
Leopard Pro Cycling
+ 04:42
25
Debuy
Anthony
1996
Ago - Aquaservice
+ 06:40
26
Baude
Arthur
1998
Ago - Aquaservice
+ 06:40
27
Lenderink
Peter
1996
SEG Racing Academy
+ 06:40
28
Gregaard
Jonas
1996
Riwal CeramicSpeed
+ 06:49
29
Banusch
Richard
1998
LKT Team Brandenburg
+ 06:51
30
Resell
Erik
1996
Uno-X Norwegian DT
+ 06:51
31
De Laat
Jasper
1994
Metec - TKH p/b Mantel
+ 07:57
32
Guex
Quentin
1996
IAM Excelsior
+ 08:14
33
Maas
Jan
1996
SEG Racing Academy
+ 10:21
34
Prostokishin
Andrey
1996
Marathon Tula CT
+ 11:18
35
Bellia
Matteo
1997
IAM Excelsior
+ 11:28
36
Janssen
Adriaan
1995
Delta Cycling Rotterdam
+ 11:43
37
Schultz
Jesper
1996
Team Waoo
+ 11:59
38
Pestiaux
Yann
1998
Ago - Aquaservice
+ 12:23
39
Kulset
Kristian
1995
Uno-X Norwegian DT
+ 14:36
40
Moschetti
Matteo
1996
Polartec - Kometa
+ 15:28
41
Bugter
Luuc
1993
Delta Cycling Rotterdam
+ 15:45
42
Bokeloh
Jonas
1996
LKT Team Brandenburg
+ 15:48
43
von Folsach
Casper
1993
Team Coloquick
+ 15:48
44
Aasvold
Kristian
1995
Team Coop
+ 15:48
45
Haller
Patrick
1997
Heizomat Rad-Net.De
+ 16:04
46
Sevilla
Diego
1996
Polartec - Kometa
+ 16:37
47
Williams
Stephen
1996
SEG Racing Academy
+ 16:58
48
Rivière
David
1995
Vendée U
+ 17:00
49
Leplingard
Antoine
1995
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 17:33
50
Rappo
Anthony
1995
IAM Excelsior
+ 17:33
51
Kukrle
Michael
1994
Elkov - Author
+ 19:46
52
Bendixen
Louis
1995
Team Coop
+ 20:36
53
Guérin
Camille
1994
V.C.Pays de Loudéac
+ 20:59
54
Lindenburg
Jim
1996
Metec - TKH p/b Mantel
+ 21:56
55
Sukhov
Maxim
1997
Marathon Tula CT
+ 22:04
56
Bouwmans
Dylan
1997
Metec - TKH p/b Mantel
+ 22:05
57
Lyhne
Daniel Bligaard
1996
Team Coloquick
+ 22:50
58
Mosin
Sergey
1995
Marathon Tula CT
+ 23:16
59
Habtom
Awet
1998
Polartec - Kometa
+ 23:30
60
Carpentier
Adrien
1996
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 23:44
61
Træen
Torstein
1995
Uno-X Norwegian DT
+ 24:21
62
Duiunov
Vladislav
1994
Marathon Tula CT
+ 24:30
63
Spengler
Mario
1997
Leopard Pro Cycling
+ 25:55
64
Tschernoster
Jan
1996
Heizomat Rad-Net.De
+ 27:19
65
Rimasson
Adrien
1998
V.C.Pays de Loudéac
+ 28:18
66
Hardahl
Anders
1996
Team Coloquick
+ 28:32
67
Forfang
Ole
1995
Joker Icopal
+ 28:59
68
Munk
Steffen
1994
Team Coloquick
+ 29:29
69
Rondeau
Fabien
1997
V.C.Rouen 76
+ 29:29
70
Verardo
Yoan
1993
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 31:20
71
Kongstad
Tobias
1996
Riwal CeramicSpeed
+ 31:25
72
Primas
Nicolas
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 31:25
73
Kamp
Alexander
1993
Team Waoo
+ 32:19
74
Gazzoli
Michele
1999
Polartec - Kometa
+ 32:31
75
Debons
Antoine
1998
IAM Excelsior
+ 32:55
76
Tulner
Rens
1998
Delta Cycling Rotterdam
+ 33:31
77
Havot
Sébastien
1996
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 35:03
78
Gaillard
Marlon
1996
Vendée U
+ 36:07
79
Reutter
Sven
1996
Heizomat Rad-Net.De
+ 37:28
80
Nolde
Tobias
1998
Heizomat Rad-Net.De
+ 38:22
81
Meeus
Jordi
1998
SEG Racing Academy
+ 38:52
82
Roueil
Jules
1996
V.C.Rouen 76
+ 42:35
83
Hattier
Bruno
1998
V.C.Pays de Loudéac
+ 45:43
84
Urruty
Maxime
1993
GSC Blagnac Vélo Sport 31
+ 56:19
85
Nicolas
Théo
1997
V.C.Rouen 76
+ 56:54
86
Malcharek
Moritz
1997
LKT Team Brandenburg
+ 01:09:14
Information
Tour de Normandie
France
19th -25th March 2018
2.2