2018 Tour de Normandie

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (2)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 07

Pos Name Born Nation Team Time
01 Thomas Stewart 1990 Great Britain JLT - Condor 25:36:17
02 Alexander Krieger 1991 Germany Leopard Pro Cycling + 01
03 Bjørn Tore Hoem 1991 Norway Joker Icopal + 01
04 Julius Van Den Berg 1996 Netherlands SEG Racing Academy + 03
05 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 05
06 Jason Van Dalen 1994 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 09
07 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Denmark Team Coloquick + 09
08 Trond Håkon Trondsen 1994 Norway Team Coop + 14
09 John Murphy 1984 USA Holowesko - Citadel + 20
10 Matthew Gibson 1996 Great Britain JLT - Condor + 26
11 Fabian Lienhard 1993 Switzerland Holowesko - Citadel + 27
12 Cees Bol 1995 Netherlands SEG Racing Academy + 32
13 Nicolai Brøchner 1993 Denmark Holowesko - Citadel + 39
14 Krister Hagen 1989 Norway Team Coop + 41
15 Johim Ariesen 1988 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 43
16 Clement Orceau 1995 France Vendée U + 43
17 Conor Swift 1995 Great Britain Madison - Genesis + 47
18 Kasper Asgreen 1995 Denmark Team Waoo + 50
19 Justin Timmermans 1996 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 50
20 Tobyn Horton 1986 Great Britain Madison - Genesis + 51
21 Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Ago - Aquaservice + 51
22 Maximilien Picoux 1995 Belgium V.C.Rouen 76 + 53
23 Juan Camacho 1995 Spain Polartec - Kometa + 53
24 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Denmark Team Waoo + 53
25 Kenny Molly 1996 Belgium Ago - Aquaservice + 53
26 Guillaume Millasseau 1997 France V.C.Rouen 76 + 53
27 Jiri Polnicky 1989 Czech Republic Elkov - Author + 53
28 Cyrille Patoux 1985 France V.C.Pays de Loudeac + 53
29 Alistair Slater 1993 Great Britain JLT - Condor + 53
30 Thomas Buchacek 1978 Czech Republic Elkov - Author + 53
31 Jonas Abrahamsen 1995 Norway Uno-X Development + 53
32 Tijmen Eising 1991 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 53
33 Markus Hoelgaard 1994 Norway Joker Icopal + 53
34 Martin Schäppi 1996 Switzerland IAM Excelsior + 53
35 Jan Barta 1984 Czech Republic Elkov - Author + 53
36 Gustav Höög 1995 Sweden Team Coop + 53
37 Carl Fredrik Hagen 1991 Norway Joker Icopal + 01:04
38 Victor Manakov 1992 Russia Marathon Tula CT + 03:40
39 Miguel Bryon 1995 USA Holowesko - Citadel + 04:34
40 Szymon Rekita 1994 Poland Leopard Pro Cycling + 04:45
41 Nicolas Garbet 1991 France C.C.Nogent-sur-Oise + 06:12
42 Gaetan Pons 1992 Luxembourg Leopard Pro Cycling + 06:43
43 Anthony Debuy 1996 Belgium Ago - Aquaservice + 06:43
44 Arthur Baude 1998 Belgium Ago - Aquaservice + 06:43
45 Peter Lenderink 1996 Netherlands SEG Racing Academy + 06:43
46 Jonas Gregaard Wilsly 1996 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 06:52
47 Richard Banusch 1998 Germany LKT Team Brandenburg + 06:54
48 Erik Nordsæter Resell 1996 Norway Uno-X Development + 06:54
49 Jasper De Laat 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 08:00
50 Quentin Guex 1996 Switzerland IAM Excelsior + 08:17
51 Andzs Flaksis 1991 Latvia Holowesko - Citadel + 10:16
52 Jan Maas 1996 Netherlands SEG Racing Academy + 10:24
53 Andrey Prostokishin 1996 Russia Marathon Tula CT + 11:21
54 Matteo Bellia 1997 Italy IAM Excelsior + 11:31
55 Andrei Krasilnikau 1989 Belarus Holowesko - Citadel + 11:33
56 Adriaan Janssen 1995 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 11:46
57 Jesper Schultz 1996 Denmark Team Waoo + 12:02
58 Patrick Clausen 1990 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 12:06
59 Yann Pestiaux 1998 Belgium Ago - Aquaservice + 12:26
60 Jasper Hamelink 1990 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 12:26
61 Artur Ershov 1990 Russia Marathon Tula CT + 12:52
62 Torkil Veyhe 1990 Denmark Team Waoo + 13:53
63 Jonathan McEvoy 1989 Great Britain Madison - Genesis + 14:38
64 Kristian Kulset 1995 Norway Uno-X Development + 14:39
65 Matteo Moschetti 1996 Italy Polartec - Kometa + 15:31
66 Luuc Bugter 1993 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 15:48
67 Jonas Bokeloh 1996 Germany LKT Team Brandenburg + 15:51
68 Casper Von Folsach 1993 Denmark Team Coloquick + 15:51
69 Kristian Aasvold 1995 Norway Team Coop + 15:51
70 Patrick Haller 1997 Germany Heizomat Rad-Net.De + 16:07
71 Diego Pablo Sevilla 1996 Spain Polartec - Kometa + 16:40
72 Stephen Williams 1996 Great Britain SEG Racing Academy + 17:01
73 David Riviere 1995 France Vendée U + 17:03
74 Andreas Vangstad 1992 Norway Joker Icopal + 17:07
75 Antoine Leplingard 1995 France C.C.Nogent-sur-Oise + 17:36
76 Anthony Rappo 1995 Switzerland IAM Excelsior + 17:36
77 Vojtech Hacecky 1987 Czech Republic Elkov - Author + 17:58
78 Lucas Eamon Franck 1992 USA Delta Cycling Rotterdam + 19:26
79 Michael Kukrle 1994 Czech Republic Elkov - Author + 19:49
80 Louis Bendixen 1995 Denmark Team Coop + 20:39
81 Camille Guerin 1994 France V.C.Pays de Loudeac + 21:02
82 Jim Lindenburg 1996 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 21:59
83 Maxim Sukhov 1997 Russia Marathon Tula CT + 22:07
84 Dylan Bouwmans 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel + 22:08
85 Alois Kankovsky 1983 Czech Republic Elkov - Author + 22:22
86 Kevin Lalouette 1984 France C.C.Nogent-sur-Oise + 22:49
87 Daniel Bligaard Lyhne 1996 Denmark Team Coloquick + 22:53
88 Sergey Mosin 1995 Russia Marathon Tula CT + 23:19
89 Awet Habtom 1998 Eritrea Polartec - Kometa + 23:33
90 Adrien Carpentier 1996 France C.C.Nogent-sur-Oise + 23:47
91 Torstein Træen 1995 Norway Uno-X Development + 24:24
92 Vladislav Duiunov 1994 Russia Marathon Tula CT + 24:33
93 Mario Spengler 1997 Switzerland Leopard Pro Cycling + 25:58
94 Jan Tschernoster 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De + 27:22
95 Adrien Rimasson 1998 France V.C.Pays de Loudeac + 28:21
96 Anders Hardahl 1996 Denmark Team Coloquick + 28:35
97 Ole Forfang 1995 Norway Joker Icopal + 29:02
98 Steffen Munk Christiansen 1994 Denmark Team Coloquick + 29:32
99 Fabien Rondeau 1997 France V.C.Rouen 76 + 29:32
100 Yoan Verardo 1993 France GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 31:23
101 Tobias Mørch Kongstad 1996 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 31:28
102 Nicolas Primas 1996 France V.C.Pays de Loudeac + 31:28
103 Alexander Kamp Egested 1993 Denmark Team Waoo + 32:22
104 Michele Gazzoli 1999 Italy Polartec - Kometa + 32:34
105 Antoine Debons 1998 Switzerland IAM Excelsior + 32:58
106 Christian Moberg Jørgensen 1987 Denmark Team Coloquick + 33:21
107 Rens Tulner 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 33:34
108 Michael Cuming 1990 Great Britain Madison - Genesis + 34:26
109 Stefan Bennett 1992 France GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 35:02
110 Sebastien Havot 1996 France C.C.Nogent-sur-Oise + 35:06
111 Troels Vinther 1987 Denmark Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 36:00
112 Marlon Gaillard 1996 France Vendée U + 36:10
113 Richard Handley 1990 Great Britain Madison - Genesis + 36:52
114 Sven Reutter 1996 Germany Heizomat Rad-Net.De + 37:31
115 Tobias Nolde 1998 Germany Heizomat Rad-Net.De + 38:25
116 Jordi Meeus 1998 Belgium SEG Racing Academy + 38:55
117 James Gullen 1989 Great Britain JLT - Condor + 41:33
118 Jules Roueil 1996 France V.C.Rouen 76 + 42:38
119 Bruno Hattier 1998 France V.C.Pays de Loudeac + 45:46
120 George Atkins 1991 Great Britain Madison - Genesis + 52:25
121 Maxime Urruty 1993 France GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 56:22
122 Theo Nicolas 1997 France V.C.Rouen 76 + 56:57
123 Moritz Malcharek 1997 Germany LKT Team Brandenburg + 01:09:17

Info

RaceTour de Normandie
Nation France
DateMarch 19th-25th
Edition2018
Classification2.2
Leader T.Stewart
Youth J.Van Den Berg
Points M.Gibson
Mountain T.Nicolas
Sprint L.Bugter
Extra Compare top four

Thomas Stewart