Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Normandie
UCI, Stage race, 24th -30th March 2014, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1959
1958
1957
1956
1939
1933
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
Tahiti
USA
Teams
An Post - Chainreaction
Astana Continental
BMC Development
Bretagne - Séché Environnement
C.C. Nogent sur Oise
Cycling Team De Rijke
Differdange - Losch
DT Giant - Shimano
Etixx
Firefighters Upsala CK
Itera - Katusha
Leopard Development
Lotto - Belisol U23
Rabobank Development
Rapha Condor JLT
Riwal Cycling Team
Sojasun espoir - ACNC
Sparebanken Sør
Team 3M
Team Joker
Team Raleigh
USSA Pavilly Barentin
V.C. Rouen 76
Vendée U
Verandas Willems
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Küng
Stefan
1993
BMC Development
23:48:54
02
Jarrier
Benoît
1989
Bretagne - Séché Environnement
+ 04
03
Borgersen
Reidar
1980
Team Joker
+ 08
04
Boulo
Matthieu
1989
Team Raleigh
+ 09
05
Bohli
Tom
1994
BMC Development
+ 09
06
Ledanois
Kevin
1993
C.C. Nogent sur Oise
+ 14
07
Duyn
Huub
1984
Cycling Team De Rijke
+ 16
08
Pardini
Olivier
1985
Verandas Willems
+ 18
09
Kirsch
Alex
1992
Leopard Development
+ 18
10
Ludvigsson
Fredrik
1994
DT Giant - Shimano
+ 18
11
Cornu
Jérémy
1991
Vendée U
+ 19
12
Périchon
Pierre-Luc
1987
Bretagne - Séché Environnement
+ 22
13
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Riwal Cycling Team
+ 23
14
Hoem
Bjørn Tore
1991
Sparebanken Sør
+ 26
15
Wisniowski
Lukasz
1991
Etixx
+ 36
16
Lindeman
Bert-Jan
1989
Rabobank Development
+ 38
17
Corbel
Erwann
1991
Bretagne - Séché Environnement
+ 49
18
Moses
Thomas
1992
Rapha Condor JLT
+ 51
19
Nikolaev
Sergey
1988
Itera - Katusha
+ 58
20
Koretzky
Clément
1990
Bretagne - Séché Environnement
+ 58
21
Skjerping
Kristoffer
1993
Team Joker
+ 01:01
22
Patoux
Cyrille
1985
V.C. Rouen 76
+ 01:02
23
Hofstede
Lennard
1994
Rabobank Development
+ 01:03
24
Pfingsten
Christoph
1987
Cycling Team De Rijke
+ 01:06
25
Turgis
Anthony
1994
C.C. Nogent sur Oise
+ 01:07
26
Vandyck
Niels
1990
Verandas Willems
+ 01:09
27
Schachmann
Max
1994
DT Giant - Shimano
+ 01:10
28
Wetterhall
Alexander
1986
Firefighters Upsala CK
+ 01:13
29
Peyskens
Dimitri
1991
Lotto - Belisol U23
+ 01:16
30
Laengen
Vegard Stake
1989
Bretagne - Séché Environnement
+ 01:16
31
Druyts
Gerry
1991
Team 3M
+ 01:17
32
Scartezzini
Michele
1992
Astana Continental
+ 01:17
33
Krainer
Taruia
1991
Vendée U
+ 01:19
34
Blain
Alexandre
1981
Team Raleigh
+ 01:21
35
Vanspeybroeck
Tim
1991
Team 3M
+ 01:25
36
Olejnik
Michal
1980
USSA Pavilly Barentin
+ 01:25
37
Hambrook
Sean
1994
Sojasun espoir - ACNC
+ 01:29
38
Carolus
Jorne
1992
Lotto - Belisol U23
+ 02:08
39
Havik
Piotr
1994
Rabobank Development
+ 03:58
40
Wauters
Willem
1989
Verandas Willems
+ 04:01
41
Guérin
Alexis
1992
Etixx
+ 04:07
42
Lunke
Sindre
1993
Sparebanken Sør
+ 04:14
43
Teuns
Dylan
1992
BMC Development
+ 04:29
44
Bihel
César
1988
Differdange - Losch
+ 04:34
45
Kerkhof
Tim
1993
Etixx
+ 04:42
46
Novak
Jakub
1990
BMC Development
+ 04:47
47
Calmejane
Lilian
1992
Vendée U
+ 05:59
48
Delaplace
Cédric
1992
Sojasun espoir - ACNC
+ 05:59
49
McLay
Daniel
1992
Lotto - Belisol U23
+ 08:58
50
Benfatto
Marco
1988
Astana Continental
+ 09:08
51
Stash
Mamyr
1993
Itera - Katusha
+ 09:11
52
Jansen
Amund Grøndahl
1994
Sparebanken Sør
+ 09:24
53
Wilkinson
Ian
1979
Team Raleigh
+ 09:26
54
Tielemans
Pierre
1992
V.C. Rouen 76
+ 09:34
55
Røinås
Fridtjof
1994
Sparebanken Sør
+ 09:48
56
Devos
Gert-Jan
1991
Team 3M
+ 09:58
57
Morice
Julien
1991
Vendée U
+ 10:41
58
Wilson
Edvin
1989
Team Joker
+ 12:07
59
Tusveld
Martijn
1993
Rabobank Development
+ 12:22
60
Van Zandbeek
Ronan
1988
Cycling Team De Rijke
+ 12:26
61
McNally
Mark
1989
An Post - Chainreaction
+ 12:27
62
Brockhoff
Jan
1994
DT Giant - Shimano
+ 12:31
63
Kneisky
Morgan
1987
Team Raleigh
+ 12:33
64
Frison
Frederik
1992
Lotto - Belisol U23
+ 12:35
65
Downey
Sean Patrick
1990
An Post - Chainreaction
+ 12:43
66
Coenen
Johan
1979
Differdange - Losch
+ 12:44
67
Galeyev
Vadim
1992
Astana Continental
+ 12:46
68
Smeyers
Floris
1990
Verandas Willems
+ 12:55
69
Sobrino
Joaquin
1982
Differdange - Losch
+ 13:17
70
Groenewegen
Dylan
1993
Cycling Team De Rijke
+ 13:46
71
Fournier
Marc
1994
C.C. Nogent sur Oise
+ 14:07
72
Cardis
Romain
1992
Vendée U
+ 15:13
73
Moser
Ignazio
1992
BMC Development
+ 15:22
74
Barker
Yanto
1980
Team Raleigh
+ 15:27
75
Erland
Andreas
1992
Sparebanken Sør
+ 15:49
76
Lalouette
Kevin
1984
USSA Pavilly Barentin
+ 15:55
77
Thévenot
Guillaume
1993
Vendée U
+ 16:56
78
Halvorsen
Emil Bækhøj
1994
Riwal Cycling Team
+ 17:01
79
Balck
Sebastian
1988
Firefighters Upsala CK
+ 18:04
80
Feiereisen
Kevin
1992
Leopard Development
+ 18:45
81
Williams
Tyler
1994
BMC Development
+ 18:55
82
Mortensen
Mikkel
1988
Riwal Cycling Team
+ 19:46
83
Siskevicius
Paulius
1993
Sojasun espoir - ACNC
+ 19:57
84
Moncorgé
Pierre
1992
Firefighters Upsala CK
+ 20:17
85
Leveau
Jérémy
1992
V.C. Rouen 76
+ 20:19
86
Taillefer
Florian
1990
USSA Pavilly Barentin
+ 20:41
87
Olejnik
Tomasz
1985
USSA Pavilly Barentin
+ 20:49
88
Klostergaard
Kasper
1983
Riwal Cycling Team
+ 21:42
89
Manakov
Viktor
1992
Itera - Katusha
+ 22:27
90
Rasmussen
Alex
1984
Riwal Cycling Team
+ 23:48
91
Kaupas
Gediminas
1988
Differdange - Losch
+ 24:01
92
Doull
Owain
1993
An Post - Chainreaction
+ 24:01
93
Lindau
Philip
1991
Team Joker
+ 24:21
94
Salzinger
Florian
1983
Leopard Development
+ 24:45
95
Schlechter
Pit
1990
Leopard Development
+ 25:20
96
Semyonov
Roman
1993
Astana Continental
+ 25:23
97
Hereijgers
Kobus
1989
Cycling Team De Rijke
+ 26:26
98
Handley
Richard
1990
Rapha Condor JLT
+ 26:35
99
Seigneur
Fabrice
1990
Sojasun espoir - ACNC
+ 28:11
100
Van Zummeren
Stef
1991
Team 3M
+ 29:54
101
Dakteris
Janis
1991
Differdange - Losch
+ 30:22
102
Van Meirhaege
Jef
1992
Lotto - Belisol U23
+ 30:23
103
Plarre
Matthias
1992
Leopard Development
+ 31:36
104
Garbet
Nicolas
1991
C.C. Nogent sur Oise
+ 33:14
105
Carlin
Alexis
1992
V.C. Rouen 76
+ 33:25
106
Raid
Risto
1990
V.C. Rouen 76
+ 41:00
107
McCarthy
Robert-Jon
1994
An Post - Chainreaction
+ 41:46
108
Vermeltfoort
Coen
1988
Cycling Team De Rijke
+ 42:16
109
Van den Bak
Laurent
1989
An Post - Chainreaction
+ 45:04
110
Pölder
Robert
1991
DT Giant - Shimano
+ 46:38
111
Stephenson
Will
1994
Rapha Condor JLT
+ 52:30
DNF
Franssen
Wout
1992
An Post - Chainreaction
DNF
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Keo
Emmanuel
1991
C.C. Nogent sur Oise
DNF
Mottier
Justin
1993
C.C. Nogent sur Oise
DNF
Davidenok
Ilya
1992
Astana Continental
DNF
Rive
Dmitriy
1995
Astana Continental
DNF
Biermans
Jenthe
1995
DT Giant - Shimano
DNF
Haugaard Jensen
Kristian
1991
DT Giant - Shimano
DNF
Ghistelinck
Paco
1993
Etixx
DNF
Hoelgaard
Daniel
1993
Etixx
DNF
Spokes
Samuel
1992
Etixx
DNF
Hester Hansen
Marc
1985
Firefighters Upsala CK
DNF
Johansson
Fredrik
1986
Firefighters Upsala CK
DNF
Miller
Barry
1988
Firefighters Upsala CK
DNF
Pokidov
Maxim
1989
Itera - Katusha
DNF
Razumov
Maxim
1990
Itera - Katusha
DNF
Yatsevich
Kiril
1992
Itera - Katusha
DNF
Zangerle
Joel
1988
Leopard Development
DNF
McCormick
Hayden
1994
Lotto - Belisol U23
DNF
Slik
Ivar
1993
Rabobank Development
DNF
Van Trijp
Maarten
1993
Rabobank Development
DNF
Cuming
Michael
1990
Rapha Condor JLT
DNF
English
Felix
1992
Rapha Condor JLT
DNF
Opie
Chris
1987
Rapha Condor JLT
DNF
Jørgensen
Kasper Linde
1984
Riwal Cycling Team
DNF
Guay
Julien
1986
Sojasun espoir - ACNC
DNF
Ourselin
Paul
1994
Sojasun espoir - ACNC
DNF
Janssens
Jimmy
1989
Team 3M
DNF
Van Hoovels
Kevin
1985
Team 3M
DNF
Pelanek
Lubos
1981
Differdange - Losch
DNF
Olsen
Martin
1992
Team Joker
DNF
Ringheim
Jo Kogstad
1991
Team Joker
DNF
Christian
Mark
1990
Team Raleigh
DNF
Enger
Sondre Holst
1993
Sparebanken Sør
DNF
Blot
Guillaume
1985
USSA Pavilly Barentin
DNF
Delbart
Jordan
1992
USSA Pavilly Barentin
DNF
Louyest
Edouard
1989
V.C. Rouen 76
DNF
Bille
Gaetan
1988
Verandas Willems
DNF
Vereecken
Nicolas
1990
Verandas Willems
Information
Tour de Normandie
France
24th -30th March 2014
2.2