2018 Tour of Taihu Lake

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 07

Pos Name Born Nation Team Time
01 Boris Vallee 1993 Belgium Wanty - Groupe Gobert 17:28:07
02 Benjamin Dyball 1989 Australia St. George Continental + 19
03 Alexander Cataford 1993 Canada UnitedHealthcare + 19
04 Serghei Tvetcov 1988 Romania UnitedHealthcare + 23
05 Tyler Williams 1994 USA Israel Cycling Academy + 25
06 Dylan Kennett 1994 New Zealand St. George Continental + 27
07 Taylor Shelden 1987 USA Jelly Belly p/b Maxxis + 27
08 Daniel Turek 1993 Czech Republic Israel Cycling Academy + 27
09 Imerio Cima 1997 Italy Nippo - Vini Fantini + 29
10 Sebastian Molano 1994 Colombia Manzana - Postobon Team + 29
11 Nathan Earle 1988 Australia Israel Cycling Academy + 31
12 Leonardo Bonifazio 1991 Italy Nippo - Vini Fantini + 33
13 Cormac McGeough 1996 Ireland Jelly Belly p/b Maxxis + 34
14 Benjamin Wolfe 1993 USA Jelly Belly p/b Maxxis + 34
15 Eric Marcotte 1980 USA UnitedHealthcare + 35
16 Remy Rochas 1996 France Delko Marseille - Provence + 36
17 Keegan Swirbul 1995 USA Jelly Belly p/b Maxxis + 36
18 Daniel Lopez Parada 1994 Spain Burgos - BH + 36
19 Giuseppe Fonzi 1991 Italy Wilier Triestina + 36
20 Angel Fuentes Paniego 1996 Spain Burgos - BH + 38
21 Jesus Ezquerra Muela 1990 Spain Burgos - BH + 38
22 Yannick Martinez 1988 France Delko Marseille - Provence + 42
23 Jacopo Mosca 1993 Italy Wilier Triestina + 42
24 Bernardo Suaza 1992 Colombia Manzana - Postobon Team + 42
25 Angel Madrazo 1988 Spain Delko Marseille - Provence + 42
26 Tegsh-Bayar Batsaikhan 1998 Mongolia Centre Mondial du Cyclisme + 46
27 Natnael Tesfazion 1999 Eritrea Eritel CC + 47
28 Lucas De Rossi 1995 France Delko Marseille - Provence + 47
29 Jianpeng Liu 1993 China Hengxiang Cycling Team + 47
30 Natnael Mebrahtom 1998 Eritrea Eritel CC + 47
31 Wan Yau Lau 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 47
32 Charles Planet 1993 France Team Novo Nordisk + 51
33 Iuri Filosi 1992 Italy Delko Marseille - Provence + 52
34 David Lozano Riba 1988 Spain Team Novo Nordisk + 54
35 Sergio Higuita 1997 Colombia Manzana - Postobon Team + 58
36 Mingrun Chen 1996 China Hengxiang Cycling Team + 01:02
37 Ho San Chiu 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 01:13
38 Matic Groselj 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 01:16
39 Daniel Eaton 1993 USA UnitedHealthcare + 01:19
40 Jakob Debesay 1999 Eritrea Eritel CC + 01:19
41 Robin Meyer 1996 France Delko Marseille - Provence + 01:21
42 Juan Felipe Osorio 1995 Colombia Manzana - Postobon Team + 01:22
43 Sam Brand 1991 Great Britain Team Novo Nordisk + 01:22
44 Jordan Parra 1994 Colombia Manzana - Postobon Team + 01:23
45 Georgios Bouglas 1990 Greece Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 01:24
46 Wesley Kreder 1990 Netherlands Wanty - Groupe Gobert + 01:25
47 Kevin Van Melsen 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert + 01:27
48 Jambaljamats Sainbayar 1996 Mongolia RTS - Monton Racing Team + 01:28
49 Matthew Zenovich 1994 New Zealand St. George Continental + 01:28
50 Zhang Zheng 1995 China Hengxiang Cycling Team + 01:29
51 Ryan Cavanagh 1995 Australia St. George Continental + 01:30
52 Jasper De Laat 1994 Netherlands Wanty - Groupe Gobert + 01:31
53 Andriey Kulyk 1989 Ukraine Beijing XDS - Innova Cycling Team + 01:31
54 Marco Minnaard 1989 Netherlands Wanty - Groupe Gobert + 01:32
55 Hayato Okamoto 1995 Japan Nippo - Vini Fantini + 01:34
56 Burr Ho 1992 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 01:35
57 Bo Wang 1993 China Hengxiang Cycling Team + 01:38
58 Gabriel Pons Sancho 1997 Spain Burgos - BH + 01:40
59 Hiroki Nishimura 1994 Japan Nippo - Vini Fantini + 01:46
60 Antonio Jose Alarcon 1990 Colombia Multirepuestos Bosa - Fundacion Eve + 01:49
61 Zisen Liu 1997 China Qinghai Tianyoude CT + 01:54
62 Mark McNally 1989 Great Britain Wanty - Groupe Gobert + 02:12
63 Ulises Castillo 1992 Mexico Jelly Belly p/b Maxxis + 03:30
64 Alex Turrin 1992 Italy Wilier Triestina + 03:40
65 Jiancai Wang 1994 China Qinghai Tianyoude CT + 03:47
66 Hiu Fung Choy 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 03:52
67 Shuai Li 1996 China Beijing XDS - Innova Cycling Team + 04:19
68 Feng Qiao 1991 China Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 04:34
69 Sirak Tesfom 1998 Eritrea Eritel CC + 04:58
70 Oleksandr Polivoda 1987 Ukraine Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 07:06
71 Pedro Gutierrez 1989 Venezuela Qinghai Tianyoude CT + 09:32
72 Rene Corella 1991 Mexico Jelly Belly p/b Maxxis + 09:56
73 Ziga Jerman 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 10:00
74 Timothy Guy 1989 Australia Ljubljana Gusto Xaurum + 10:05
75 Ziga Rucigaj 1995 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 10:22
76 Jakub Mareczko 1994 Italy Wilier Triestina + 10:51
77 Andris Vosekalns 1992 Latvia Hengxiang Cycling Team + 10:53
78 Meng Yan 1995 China Hengxiang Cycling Team + 10:53
79 Itamar Einhorn 1997 Israel Israel Cycling Academy + 11:19
80 Yonathan Monsalve 1989 Venezuela Qinghai Tianyoude CT + 12:04
81 Mikel Awet Habtom 1987 Eritrea - + 13:13
82 Mykhailo Kononenko 1987 Ukraine Beijing XDS - Innova Cycling Team + 13:55
83 Chunlong Zhang 1989 China Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 13:58
84 Zhaoliang Xu 1998 China Giant Cycling Team + 14:02
85 Morgan Smith 1988 New Zealand St. George Continental + 14:05
86 Wan Hei Lau 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 14:19
87 Evgeny Zotov 1994 Russia Samara Region + 14:20
88 Jinsong Li 1997 China Giant Cycling Team + 14:25
89 Oliver Behringer 1996 Switzerland Team Novo Nordisk + 14:35
90 Ralph Monsalve 1987 Venezuela Qinghai Tianyoude CT + 15:32
91 Yue Jiang 1996 China - + 15:43
92 Maxence Moncassin 1997 France Wilier Triestina + 17:37
93 Hugo Angel Velazquez 1992 Argentina Transportes El Sol-9 de Julio + 17:47
94 Daihou Li 1996 China Beijing XDS - Innova Cycling Team + 18:16
95 Bingcheng Gu 1996 China Giant Cycling Team + 18:19
96 Lizhen Wang 1999 China Beijing XDS - Innova Cycling Team + 18:44
97 Daniel Habtemichael 1997 Eritrea Eritel CC + 18:49
98 Peng Gao 1993 China Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 22:48
99 Zhishan Zhang 1994 China Qinghai Tianyoude CT + 24:29

Info

RaceTour of Taihu Lake
Nation China
DateOctober 7th-14th
Edition2018
Classification2.1
Leader B.Vallee
Youth I.Cima
Points S.Molano
Extra Compare top four

Boris Vallee