FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour of Taihu Lake
UCI, Stage race, 10th -17th October 2017, China
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
GC
Youth
Points
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Albania
Argentina
Australia
Belarus
Brazil
Canada
China
Colombia
Eritrea
Estonia
France
Germany
Greece
Hong Kong
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Mexico
Mongolia
Netherlands
New Zealand
Romania
Russia
Slovenia
Spain
Taiwan
Ukraine
USA
Teams
Attaque Gusto
Bike Aid
Delko-Marseille Provence-KTM
Eritrea
Giant Cycling Team
H&R Block Pro Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
HKSI Pro Cycling Team
Israel Cycling Academy
Jelly Belly-Maxxis
Keyi Look
Kolss - BDC Team
Manzana Postobón
Minsk CC
Ningxia Sports Lottery - Livall CT
Nippo-Vini Fantini
Novo Nordisk
RTS - Monton Racing Team
Soul Brasil Pro Cycling Team
St George Continental
Ukyo
UnitedHealthcare
Wilier Triestina-Selle Italia
Yunnan - Lvshan Landscape
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Points
01
Mareczko
Jakub
1994
Wilier Triestina-Selle Italia
93
02
Marini
Nicolas
1993
Nippo-Vini Fantini
59
03
Aberasturi
Jon
1989
Ukyo
45
04
Muzychin
Anton
1994
Minsk CC
39
05
Buts
Vitaliy
1986
Kolss - BDC Team
37
06
Giraud
Benjamin
1986
Delko-Marseille Provence-KTM
37
07
Boivin
Guillaume
1989
Israel Cycling Academy
31
08
Alzate
Carlos
1983
UnitedHealthcare
28
09
Kulyk
Andrii
1989
Kolss - BDC Team
24
10
Cartier
Alexis
1991
H&R Block Pro Cycling Team
20
11
Räim
Mihkel
1993
Israel Cycling Academy
18
12
Bazhkou
Stanislau
1991
Minsk CC
15
13
Laas
Martin
1993
Delko-Marseille Provence-KTM
14
14
Chen
Zhiwen
1998
Giant Cycling Team
11
15
Abraham
Meron
1995
Eritrea
10
16
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss - BDC Team
10
17
Tzortzakis
Polychronis
1989
RTS - Monton Racing Team
9
18
Castillo
Ulises
1992
Jelly Belly-Maxxis
8
19
Haedo
Lucas Sebastian
1983
UnitedHealthcare
8
20
Bratashchuk
Andrii
1992
Kolss - BDC Team
7
21
Hill
Ben
1990
Attaque Gusto
6
22
Zenovich
Matthew
1994
St George Continental
6
23
Couanon
Jonathan
1997
Delko-Marseille Provence-KTM
6
24
Einhorn
Itamar
1997
Israel Cycling Academy
5
25
Rupnik
Jure
1993
H&R Block Pro Cycling Team
5
26
Groves
Kaden
1998
St George Continental
4
27
Prevar
Oleksandr
1990
Kolss - BDC Team
3
28
Kuboki
Kazushige
1989
Nippo-Vini Fantini
3
29
Enkhtaivan
Bolor-Erdene
1995
Ningxia Sports Lottery - Livall CT
3
30
Villegas
Juan Pablo
1987
Manzana Postobón
2
31
Pacher
Quentin
1992
Delko-Marseille Provence-KTM
2
32
Nadon
Marc-Antoine
1994
H&R Block Pro Cycling Team
2
33
Smith
Morgan
1988
St George Continental
1
34
Nazaret
Magno
1986
Soul Brasil Pro Cycling Team
1
35
Sobal
Yauhen
1981
Minsk CC
1
36
Chia
Luis Carlos
1997
Manzana Postobón
1
37
Solomon
Zemenfes
1997
Eritrea
1
38
Zhong
Zirong
1997
Yunnan - Lvshan Landscape
1
Information
Tour of Taihu Lake
China
10th -17th October 2017
2.1