Next manager: Wallonie (28/07)

2018 Ronde de l'Isard (U23)

Race mainpage Results Stages Startlist ManagerComments (13) Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Stephen Williams 1996 SEG Racing Academy 03:47:460106:53:10
02 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Development + 0407+ 01:00
03 Aurelien Paret Peintre 1996 Chambéry Cyclisme Formation + 0703+ 31
04 Marlon Gaillard 1996 Vendée U + 0704+ 35
05 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 0702+ 29
06 Joao Almeida 1998 Hagens Berman - Axeon + 1005+ 46
07 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 2306+ 54
08 Abderrahim Zahiri 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 3409+ 01:10
09 Kobe Goossens 1996 Lotto - Soudal U23 + 3708+ 01:03
10 Clement Champoussin 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 3710+ 01:16
11 Edward Anderson 1998 Hagens Berman - Axeon + 01:0215+ 02:02
12 Jeremy Defaye 1996 Team Cycliste Azuréen + 01:0512+ 01:50
13 Maxim Van Gils 1999 Lotto - Soudal U23 + 01:0511+ 01:36
14 Jeremy Bellicaud 1998 Océane Top 16 + 01:1014+ 01:59
15 Gotzon Martin Sanz 1996 Team Euskadi + 01:1521+ 02:38
16 Sebastian Castaño 1997 U.C.Monaco + 01:1513+ 01:51
17 Brandon Smith Rivera 1996 U.C.Monaco + 01:1719+ 02:17
18 Hugo Nunes 1996 Miranda - Mortagua + 01:1716+ 02:06
19 Torjus Sleen 1997 Uno-X Development + 01:2817+ 02:10
20 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 01:4822+ 02:45
21 Eduard Rodes Guirao 1998 Aldro Cycling Team + 01:5127+ 03:19
22 Tiago Gomes Antunes 1997 Aldro Cycling Team + 01:5118+ 02:15
23 Ibai Azurmendi 1996 Team Euskadi + 01:5120+ 02:25
24 Juan Pedro Lopez Perez 1997 Polartec-Kometa Elite + 02:0423+ 02:53
25 Thomas Champion 1999 Vendée U + 02:0425+ 03:09
26 Steff Hermans 1996 Lotto - Soudal U23 + 02:0424+ 03:03
27 Conor Schunk 1999 CCB Foundation - Sicleri + 02:1033+ 04:18
28 Alexys Brunel 1998 C.C.Etupes + 02:1330+ 03:26
29 Sofiane Merignat 1997 C.C.Etupes + 02:1729+ 03:22
30 Aaron Van Poucke 1998 Lotto - Soudal U23 + 02:2559+ 13:19
31 Robin Meyer 1996 A.V.C. Aix En Provence + 02:4026+ 03:14
32 Kevin Geniets 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 02:4028+ 03:22
33 Javier Ignacio Montoya 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 02:4331+ 03:28
34 Andre Carvalho 1997 Liberty Seguros - Carglass + 02:5635+ 04:56
35 Floryan Arnoult 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 03:2032+ 04:09
36 Sebastian Berwick 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 03:4634+ 04:35
37 Ian Talbot 1997 U.C.Nantes Atlantique + 04:0340+ 06:09
38 Matteo Bellia 1997 IAM Excelsior + 04:0536+ 05:18
39 Jorge Magalhaes 1997 Miranda - Mortagua + 04:0737+ 05:23
40 Clement Lalba 1997 Entente 64 + 04:1439+ 06:04
41 Masahiro Ishigami 1997 A.V.C. Aix En Provence + 04:3643+ 06:57
42 Sergio Garcia Gonzalez 1999 Polartec-Kometa Elite + 04:4138+ 05:57
43 Jorge Pastor Terol 1996 Polartec-Kometa Elite + 04:5347+ 07:55
44 Maxime Agut 1998 Lescar V.S + 05:0183+ 19:27
45 Quentin Rossini 1998 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05:1069+ 16:04
46 Jesus Alfonso Arozamena Carretero 1996 Aldro Cycling Team + 05:1042+ 06:50
47 Marcal Mercadal Cereza 1998 Aldro Cycling Team + 05:1441+ 06:42
48 Fabien Rondeau 1997 V.C.Rouen 76 + 05:1444+ 06:59
49 Corentin Bertrand 1999 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 05:2445+ 07:34
50 Eliot Pauchard 1999 CR4C Roanne + 05:2770+ 16:21
51 Eugene Richardot 1996 SCO Dijon-Team Material-velo.com + 06:1649+ 09:11
52 Daire Feeley 1996 U.C.Monaco + 06:1648+ 08:14
53 Axel Bouchet 1999 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 06:2773+ 17:21
54 Alexander Braybrooke 1997 A.V.C. Aix En Provence + 06:5250+ 10:22
55 Andrea Costa 1996 CR4C Roanne + 06:5976+ 17:53
56 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 06:5946+ 07:41
57 Marc Buades Ferriol 1996 Team Euskadi + 07:0961+ 13:29
58 Venceslau Fernandes 1996 Liberty Seguros - Carglass + 07:4978+ 18:43
59 Nicolas Colluccini 1998 Team Cycliste Azuréen + 08:29113+ 28:36
60 Nicolas Thomas 1997 Team Cycliste Azuréen + 08:29114+ 28:36
61 Andre Ramalho 1996 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 08:2982+ 19:23
62 Mathieu Waree 1999 V.C.Rouen 76 + 08:2981+ 19:23
63 Maxime Bonsergent 1999 U.C.Nantes Atlantique + 08:5192+ 21:15
64 Baptiste Lavigne 1997 Lescar V.S + 08:5985+ 19:53
65 Loïc Szewe - - + 09:0986+ 20:03
66 Filippo Zana 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 09:2455+ 11:19
67 Alessandro Fedeli 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 09:2451+ 10:29
68 Fabio Mazzucco 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 09:2454+ 11:14
69 Maxence Bonjean 1997 CR4C Roanne + 09:2487+ 20:18
70 Vitor Zucco Schizzi 1997 Aldro Cycling Team + 09:3053+ 10:53
71 Cristian Mota Pérez 1996 Aldro Cycling Team + 09:3052+ 10:40
72 Daniele Cantoni 1996 Polartec-Kometa Elite + 09:3256+ 12:15
73 Hugo Roussel 1999 V.C.Rouen 76 + 09:40122+ 33:00
74 Valentin Bricaud 1996 U.C.Nantes Atlantique + 10:0693+ 21:49
75 Leo Danes 1996 U.C.Nantes Atlantique + 10:0688+ 21:00
76 Gari Lagnet 1998 Lescar V.S + 10:06109+ 26:15
77 Yohann Pailler 1998 A.V.C. Aix En Provence + 10:0689+ 21:00
78 Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix En Provence + 10:1190+ 21:05
79 Arnaud Pfrimmer 1996 C.C.Etupes + 10:1365+ 15:05
80 Enzo Anti 1998 V.C.Rouen 76 + 10:1391+ 21:07
81 Maxime Chevalier 1999 V.C.Pays de Loudeac + 10:1857+ 12:58
82 Maël Boivin 1996 V.C.Pays de Loudeac + 10:4360+ 13:23
83 Antoine Prunet 1999 CR4C Roanne + 11:1494+ 22:08
84 Bryan Le Claire 1998 POC Côte de Lumière + 11:51112+ 27:29
85 Thomas Acosta 1997 Team Christian Magimel + 11:5996+ 22:53
86 Simon Carr 1998 Occitane Cyclisme Formation + 11:5958+ 13:17
87 Ewen Henrio 1997 V.C.Pays de Loudeac + 12:1863+ 13:34
88 Macgregor Carter 1998 V.C.Pays de Loudeac + 12:1897+ 23:12
89 Bastian Kuratli 1998 IAM Excelsior + 12:2580+ 18:45
90 Daan Hoole 1999 SEG Racing Academy + 12:5567+ 15:26
91 Peter Lenderink 1996 SEG Racing Academy + 12:5564+ 15:01
92 Hans Kristian Rudland 1997 Uno-X Development + 12:5574+ 17:27
93 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 12:5562+ 13:34
94 Iver Skaarseth 1998 Uno-X Development + 12:5575+ 17:27
95 Thomas Folinais 1998 - + 12:5599+ 23:49
96 Joab Schneiter 1998 IAM Excelsior + 12:5566+ 15:22
97 Scott Quincey 1999 IAM Excelsior + 12:5598+ 23:49
98 Siarhei Shauchenka 1998 S.C.Nice Jollywear + 12:55115+ 28:52
99 Antoine Grand 1999 CR4C Roanne + 13:25100+ 24:19
100 Florian Dufour 1996 CR4C Roanne + 13:2584+ 19:47
101 Enzo Boisset 1996 U.C.Nantes Atlantique + 13:28102+ 24:22
102 Corentin Dubois 1996 POC Côte de Lumière + 13:28101+ 24:22
103 Jeremy Montauban 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 13:41108+ 26:05
104 Emilien Jeanniere 1998 Vendée U + 13:41117+ 29:50
105 Mathieu Burgaudeau 1998 Vendée U + 13:41118+ 29:50
106 Valentin Ferron 1998 Vendée U + 13:41119+ 29:50
107 Wilfried Canales 1996 V.C.Toucy + 13:41105+ 24:35
108 Matis Louvel 1999 V.C.Rouen 76 + 13:4171+ 16:35
109 Arthur Troy 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 13:41104+ 24:35
110 Alejandro Ropero Molina 1998 Polartec-Kometa Elite + 13:4168+ 15:41
111 Romain Malbreil 1996 C.A,Castelsarrasin + 13:41106+ 24:35
112 Gage Hecht 1998 Aevolo Cycling + 15:4572+ 17:16
113 Alexandre Pagnat 1998 Océane Top 16 + 15:52126+ 35:59
114 Bastien Bareille 1999 Entente 64 + 16:13110+ 27:07
115 Ivan Schmitz 1996 A.V.C. Aix En Provence + 16:2077+ 18:41
116 Mikel Alonso Flores 1996 Team Euskadi + 16:2379+ 18:44
117 Alexis Diligeart 1996 Océane Top 16 + 17:38128+ 37:45
118 Gino Mäder 1997 IAM Excelsior + 18:06103+ 24:25
119 Zeke Mostov 1996 Hagens Berman - Axeon + 18:06116+ 29:00
120 Anthony Miranda 1997 Océane Top 16 + 18:18124+ 33:30
121 Laudelino Plas 1998 - + 18:28120+ 30:52
122 Aurelien Costeplane 1997 POC Côte de Lumière + 18:29129+ 38:36
123 Diego Lopez Fuentes 1997 Team Euskadi + 19:09131+ 40:08
124 Jose Antonio Garcia Martin 1996 Polartec-Kometa Elite + 20:4095+ 22:40
125 Vincent Cabanel 1996 Occitane Cyclisme Formation + 21:21127+ 37:30
126 Theo Matonti 1996 Occitane Cyclisme Formation + 21:24121+ 32:18
127 Ayumu Watanabe 1998 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 21:59125+ 34:23
128 Arthur Bauchaud 1999 Océane Top 16 + 22:15123+ 33:09
129 Joris Vincent 1996 U.C.Nantes Atlantique + 22:58107+ 24:53
130 Edouard Bonnefoix 1998 U.C.Monaco + 23:35111+ 27:15
131 Bruno Hattier 1998 V.C.Pays de Loudeac + 23:44133+ 41:51
132 Serge Lamy 1998 M.S.Mandelieu + 24:38136+ 45:07
133 Mathis Lebeau 1999 M.S.Mandelieu + 24:52135+ 44:59
134 Sindre Kulset 1998 Uno-X Development + 29:52130+ 40:00
135 Damien Marty 1996 Team Cycliste Azuréen + 30:43132+ 41:37
136 Georgios Stavrakakis 1998 Iviskos-Rodilios + 31:10134+ 42:04
137 Pierre Couvigny 1999 V.C.Rouen 76 + 31:56138+ 52:55
138 Erwan Morin 1999 POC Côte de Lumière + 35:16140+ 56:14
139 Dorian Aramendi 1996 GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 38:34139+ 54:43
140 Juan Jose Pazos Fernandez 1996 U.C.Monaco + 38:46141+ 58:53
141 Daniil Nikulin 1999 U.C.Monaco + 38:46137+ 49:40
DNS Romain Kohl 1996 POC Côte de Lumière 999
DNS Tobias Foss 1997 Uno-X Development 999
DNF Alex Hoehn 1997 Aevolo Cycling 999
DNF Matteo Jorgenson 1999 Jelly Belly p/b Maxxis 999

Info

Race Ronde de l'Isard (U23)
Nation France
Stage 02.stage
Type Mountain MF
Distance 154.3 km
StartFonsorbes
FinishGoulier Neige
DateMay 18th (2018)
Leader S.Williams
Youth J.Almeida
Mountain S.Williams
Sprint G.Hecht

Stephen Williams

Manager results

1 The Strong Men
2 sinal cycling team
3 panathinaikos cycling tea
4 Green Bullet Cycling
5 lola cycling team