Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Il Lombardia
WorldTour, Monument, 7th October 2017, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
Eritrea
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Venezuela
Teams
AG2R La Mondiale
Androni-Sidermec-Bottecchia
Astana
Bahrain-Merida
Bardiani CSF
BMC Racing
Bora-Hansgrohe
Cannondale-Drapac
Cofidis
Dimension Data
Direct Énergie
FDJ
Gazprom-RusVelo
Katusha-Alpecin
Lotto NL-Jumbo
Lotto-Soudal
Movistar
Nippo-Vini Fantini
Orica-Scott
Quick-Step Floors
Sky
Sunweb
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Wilier Triestina-Selle Italia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Nibali
Vincenzo
1984
Bahrain-Merida
06:15:29
02
Alaphilippe
Julian
1992
Quick-Step Floors
+ 28
03
Moscon
Gianni
1994
Sky
+ 38
04
Vuillermoz
Alexis
1988
AG2R La Mondiale
+ 38
05
Pinot
Thibaut
1990
FDJ
+ 38
06
Pozzovivo
Domenico
1982
AG2R La Mondiale
+ 38
07
Aru
Fabio
1990
Astana
+ 38
08
Nieve
Mikel
1984
Sky
+ 40
09
Quintana
Nairo
1990
Movistar
+ 42
10
Chernetskiy
Sergey
1990
Astana
+ 47
11
Oomen
Sam
1995
Sunweb
+ 47
12
Roche
Nicolas
1984
BMC Racing
+ 47
13
Bernal
Egan
1997
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 47
14
Hermans
Ben
1986
BMC Racing
+ 47
15
Villella
Davide
1991
Cannondale-Drapac
+ 01:12
16
Frank
Mathias
1986
AG2R La Mondiale
+ 01:12
17
Rosa
Diego
1989
Sky
+ 01:12
18
Kelderman
Wilco
1991
Sunweb
+ 01:12
19
Mollema
Bauke
1986
Trek-Segafredo
+ 01:26
20
Wellens
Tim
1991
Lotto-Soudal
+ 01:26
21
Ulissi
Diego
1989
UAE Team Emirates
+ 02:20
22
Uran
Rigoberto
1987
Cannondale-Drapac
+ 02:20
23
Geniez
Alexandre
1988
AG2R La Mondiale
+ 02:56
24
Haig
Jack
1993
Orica-Scott
+ 03:00
25
Molard
Rudy
1989
FDJ
+ 03:41
26
Majka
Rafal
1989
Bora-Hansgrohe
+ 03:41
27
Gilbert
Philippe
1982
Quick-Step Floors
+ 03:41
28
Kruijswijk
Steven
1987
Lotto NL-Jumbo
+ 03:41
29
Bilbao
Pello
1990
Astana
+ 03:41
30
Godoy
Yonder
1993
Wilier Triestina-Selle Italia
+ 04:45
31
Stetina
Peter
1987
Trek-Segafredo
+ 05:18
32
Kreuziger
Roman
1986
Orica-Scott
+ 05:18
33
Masnada
Fausto
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 05:18
34
Barguil
Warren
1991
Sunweb
+ 05:51
35
Conti
Valerio
1993
UAE Team Emirates
+ 05:51
36
Martin
Daniel
1986
Quick-Step Floors
+ 05:51
37
Visconti
Giovanni
1983
Bahrain-Merida
+ 05:51
38
Poels
Wout
1987
Sky
+ 08:08
39
Polanc
Jan
1992
UAE Team Emirates
+ 08:08
40
Roglic
Primoz
1989
Lotto NL-Jumbo
+ 08:08
41
Le Turnier
Mathias
1995
Cofidis
+ 08:08
42
Roux
Anthony
1987
FDJ
+ 09:23
43
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 09:39
44
Gaudu
David
1996
FDJ
+ 09:39
45
Sicard
Romain
1988
Direct Énergie
+ 09:39
46
De Marchi
Alessandro
1986
BMC Racing
+ 09:39
47
Grivko
Andriy
1983
Astana
+ 11:05
48
De Tier
Floris
1992
Lotto NL-Jumbo
+ 11:05
49
Ciccone
Giulio
1994
Bardiani CSF
+ 11:05
50
Velasco
Simone
1995
Bardiani CSF
+ 11:05
51
Bouwman
Koen
1993
Lotto NL-Jumbo
+ 11:05
52
Ravasi
Edward
1994
UAE Team Emirates
+ 11:05
53
Santaromita
Ivan
1984
Nippo-Vini Fantini
+ 11:05
54
Costa
Rui
1986
UAE Team Emirates
+ 11:05
55
Rodriguez
Cristian
1995
Wilier Triestina-Selle Italia
+ 11:05
56
Koshevoy
Ilia
1991
Wilier Triestina-Selle Italia
+ 11:05
57
Benoot
Tiesj
1994
Lotto-Soudal
+ 11:05
58
Zeits
Andrey
1986
Astana
+ 11:05
59
Torres
Rodolfo
1987
Androni-Sidermec-Bottecchia
+ 11:05
60
Battaglin
Enrico
1989
Lotto NL-Jumbo
+ 11:05
61
Vanmarcke
Sep
1988
Cannondale-Drapac
+ 11:05
62
Marczynski
Tomasz
1984
Lotto-Soudal
+ 11:05
63
Pibernik
Luka
1993
Bahrain-Merida
+ 11:05
64
Verona
Carlos
1992
Orica-Scott
+ 11:05
65
Latour
Pierre
1993
AG2R La Mondiale
+ 11:05
66
Maison
Jeremy
1993
FDJ
+ 11:05
67
Atapuma
Darwin
1988
UAE Team Emirates
+ 11:05
68
De La Parte
Victor
1986
Movistar
+ 11:05
69
Geschke
Simon
1986
Sunweb
+ 11:05
70
Taaramäe
Rein
1987
Katusha-Alpecin
+ 11:05
71
Hofstede
Lennard
1994
Sunweb
+ 11:05
72
Hamilton
Chris
1995
Sunweb
+ 11:05
73
Henao
Sergio
1987
Sky
+ 11:10
74
Yates
Adam
1992
Orica-Scott
+ 11:24
75
Rossetto
Stéphane
1987
Cofidis
+ 12:36
76
Mate
Luis Angel
1984
Cofidis
+ 12:36
77
Poljanski
Pawel
1990
Bora-Hansgrohe
+ 12:36
78
Tolhoek
Antwan
1994
Lotto NL-Jumbo
+ 14:33
79
Soler
Marc
1993
Movistar
+ 14:49
80
Brutt
Pavel
1982
Gazprom-RusVelo
+ 15:21
81
Barta
Jan
1984
Bora-Hansgrohe
+ 15:21
82
Juul-Jensen
Christopher
1989
Orica-Scott
+ 15:21
83
Morton
Lachlan
1992
Dimension Data
+ 15:21
84
Debesay
Mekseb
1991
Dimension Data
+ 15:45
85
Canty
Brendan
1992
Cannondale-Drapac
+ 15:45
86
Buchmann
Emanuel
1992
Bora-Hansgrohe
+ 15:45
87
Serry
Pieter
1988
Quick-Step Floors
+ 15:45
88
Mühlberger
Gregor
1994
Bora-Hansgrohe
+ 15:45
89
Rota
Lorenzo
1995
Bardiani CSF
+ 16:37
90
Firsanov
Sergey
1982
Gazprom-RusVelo
+ 17:09
91
Nych
Artem
1995
Gazprom-RusVelo
+ 17:09
92
Olivier
Daan
1992
Lotto NL-Jumbo
+ 17:45
93
Cunego
Damiano
1981
Nippo-Vini Fantini
+ 20:18
94
Bisolti
Alessandro
1985
Nippo-Vini Fantini
+ 20:18
95
De Negri
Pierpaolo
1986
Nippo-Vini Fantini
+ 20:18
96
Filosi
Iuri
1992
Nippo-Vini Fantini
+ 20:18
97
Keukeleire
Jens
1988
Orica-Scott
+ 21:25
98
Bico
Nuno
1994
Movistar
+ 21:25
99
Howson
Damien
1992
Orica-Scott
+ 21:25
100
Lammertink
Maurits
1990
Katusha-Alpecin
+ 21:25
DNF
Bakelants
Jan
1986
AG2R La Mondiale
DNF
Bidard
François
1992
AG2R La Mondiale
DNF
Ballerini
Davide
1994
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Cattaneo
Mattia
1990
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Frapporti
Marco
1985
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Gavazzi
Francesco
1984
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Vendrame
Andrea
1994
Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF
Cataldo
Dario
1985
Astana
DNF
Fuglsang
Jakob
1985
Astana
DNF
Sánchez
Luis León
1983
Astana
DNF
Brajkovic
Janez
1983
Bahrain-Merida
DNF
Gasparotto
Enrico
1982
Bahrain-Merida
DNF
Nibali
Antonio
1992
Bahrain-Merida
DNF
Novak
Domen
1995
Bahrain-Merida
DNF
Pellizotti
Franco
1978
Bahrain-Merida
DNF
Andreetta
Simone
1993
Bardiani CSF
DNF
Barbin
Enrico
1990
Bardiani CSF
DNF
Sterbini
Simone
1993
Bardiani CSF
DNF
Tonelli
Alessandro
1992
Bardiani CSF
DNF
Zardini
Edoardo
1989
Bardiani CSF
DNF
Caruso
Damiano
1987
BMC Racing
DNF
Elmiger
Martin
1978
BMC Racing
DNF
Moinard
Amaël
1982
BMC Racing
DNF
Schär
Michael
1986
BMC Racing
DNF
Senni
Manuel
1992
BMC Racing
DNF
Herklotz
Silvio
1994
Bora-Hansgrohe
DNF
Konrad
Patrick
1991
Bora-Hansgrohe
DNF
Mendes
Jose
1985
Bora-Hansgrohe
DNF
Bettiol
Alberto
1993
Cannondale-Drapac
DNF
Carthy
Hugh
1994
Cannondale-Drapac
DNF
Formolo
Davide
1992
Cannondale-Drapac
DNF
Slagter
Tom-Jelte
1989
Cannondale-Drapac
DNF
Bagot
Yoann
1987
Cofidis
DNF
Bonnafond
Guillaume
1987
Cofidis
DNF
Edet
Nicolas
1987
Cofidis
DNF
Perez
Anthony
1991
Cofidis
DNF
Simon
Julien
1985
Cofidis
DNF
Calmejane
Lilian
1992
Direct Énergie
DNF
Grellier
Fabien
1994
Direct Énergie
DNF
Hivert
Jonathan
1985
Direct Énergie
DNF
Jeandesboz
Fabrice
1984
Direct Énergie
DNF
Nauleau
Bryan
1988
Direct Énergie
DNF
Ourselin
Paul
1994
Direct Énergie
DNF
Quemeneur
Perrig
1984
Direct Énergie
DNF
Ladagnous
Matthieu
1984
FDJ
DNF
Morabito
Steve
1983
FDJ
DNF
Roy
Jérémy
1983
FDJ
DNF
Arslanov
Ildar
1994
Gazprom-RusVelo
DNF
Boev
Igor
1989
Gazprom-RusVelo
DNF
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Gazprom-RusVelo
DNF
Lagutin
Sergey
1981
Gazprom-RusVelo
DNF
Rovny
Ivan
1987
Gazprom-RusVelo
DNF
Belkov
Maxim
1985
Katusha-Alpecin
DNF
Gonçalves
Jose
1989
Katusha-Alpecin
DNF
Kiserlovski
Robert
1986
Katusha-Alpecin
DNF
Losada
Alberto
1982
Katusha-Alpecin
DNF
Restrepo
Jhonatan
1994
Katusha-Alpecin
DNF
Vicioso
Angel
1977
Katusha-Alpecin
DNF
Armee
Sander
1985
Lotto-Soudal
DNF
De Gendt
Thomas
1986
Lotto-Soudal
DNF
Gallopin
Tony
1988
Lotto-Soudal
DNF
Monfort
Maxime
1983
Lotto-Soudal
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Lotto-Soudal
DNF
Anacona
Winner
1988
Movistar
DNF
Carretero
Hector
1995
Movistar
DNF
Herrada
Jesus
1990
Movistar
DNF
Quintana
Dayer
1992
Movistar
DNF
Bagioli
Nicola
1995
Nippo-Vini Fantini
DNF
Berlato
Giacomo
1992
Nippo-Vini Fantini
DNF
Kobayashi
Marino
1994
Nippo-Vini Fantini
DNF
Albasini
Michael
1980
Orica-Scott
DNF
Brambilla
Gianluca
1987
Quick-Step Floors
DNF
De Plus
Laurens
1995
Quick-Step Floors
DNF
Devenyns
Dries
1983
Quick-Step Floors
DNF
Jungels
Bob
1992
Quick-Step Floors
DNF
Berhane
Natnael
1991
Dimension Data
DNF
Cummings
Steve
1981
Dimension Data
DNF
Fraile
Omar
1990
Dimension Data
DNF
Janse Van Rensburg
Jacques
1987
Dimension Data
DNF
King
Benjamin
1989
Dimension Data
DNF
Pauwels
Serge
1983
Dimension Data
DNF
Clement
Stef
1982
Lotto NL-Jumbo
DNF
Kwiatkowski
Michal
1990
Sky
DNF
Landa
Mikel
1989
Sky
DNF
Puccio
Salvatore
1989
Sky
DNF
Matthews
Michael
1990
Sunweb
DNF
Ten Dam
Laurens
1980
Sunweb
DNF
Bernard
Julien
1992
Trek-Segafredo
DNF
De Kort
Koen
1982
Trek-Segafredo
DNF
Didier
Laurent
1984
Trek-Segafredo
DNF
Pantano
Jarlinson
1988
Trek-Segafredo
DNF
Rast
Gregory
1980
Trek-Segafredo
DNF
Reijnen
Kiel
1986
Trek-Segafredo
DNF
Durasek
Kristijan
[*]
1987
UAE Team Emirates
DNF
Petilli
Simone
1993
UAE Team Emirates
DNF
Cecchin
Alberto
1989
Wilier Triestina-Selle Italia
DNF
Florez
Miguel
1996
Wilier Triestina-Selle Italia
DNF
Martinez
Daniel
1996
Wilier Triestina-Selle Italia
DNF
Turrin
Alex
1992
Wilier Triestina-Selle Italia
Information
Il Lombardia
Italy
7th October 2017
1.UWT | 245.0 km