2009 Il Lombardia

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Philippe Gilbert 1982 Belgium Silence - Lotto 5t 43' 45''
02 Samuel Sánchez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi + 0''
03 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Team Saxo Bank + 7''
04 Luca Paolini 1977 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 8''
05 Johnny Hoogerland 1983 Netherlands Vacansoleil + 8''
06 Robert Gesink 1986 Netherlands Rabobank + 8''
07 Alexandre Vinokourov 1973 Kazakhstan Astana + 8''
08 Daniel Martin 1986 Ireland Garmin-Slipstream + 8''
09 Juan José Cobo 1981 Spain Fuji-Servetto + 8''
10 Cadel Evans 1977 Australia Silence - Lotto + 8''
11 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Serramenti - Androni Giocattoli + 8''
12 Chris Horner 1971 USA Astana + 8''
13 Ivan Basso 1977 Italy Liquigas + 8''
14 Damiano Cunego 1981 Italy Lampre - NGC + 8''
15 Francesco Masciarelli 1986 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 10''
16 Jakob Fuglsang 1985 Denmark Team Saxo Bank + 15''
17 Mauro Santambrogio 1984 Italy Lampre - NGC + 44''
18 Dries Devenyns 1983 Belgium Quick Step + 46''
19 Oliver Zaugg 1981 Switzerland Liquigas + 46''
20 Tadej Valjavec 1977 Slovenia AG2R La Mondiale + 46''
21 Rigoberto Uran 1987 Colombia Caisse d'Epargne + 46''
22 Janez Brajkovic 1983 Slovenia Astana + 46''
23 Chris Anker Sørensen 1984 Denmark Team Saxo Bank + 46''
24 Alberto Fernández Blanco 1955 Spain Fuji-Servetto + 58''
25 Dario Cataldo 1985 Italy Quick Step + 1' 15''
26 Rui Costa 1986 Portugal Caisse d'Epargne 1' 15"
27 Matteo Carrara 1979 Italy Vacansoleil 1' 33"
28 Carlos Barredo [*] 1981 Spain Quick Step 1' 33"
29 Alessandro Ballan 1979 Italy Lampre - NGC 1' 33"
30 Oscar Pujol 1983 Spain Cervelo TestTeam 1' 55"
31 Alexandre Botcharov 1975 Russia Team Katusha 2' 01"
32 Fabian Wegmann 1980 Germany Team Milram 2' 01"
33 Luca Mazzanti 1974 Italy Team Katusha 2' 01"
34 Kim Kirchen 1978 Luxembourg Team Columbia - HTC 2' 01"
35 Pablo Lastras 1976 Spain Caisse d'Epargne 2' 01"
36 Maxime Monfort 1983 Belgium Team Columbia - HTC 2' 01"
37 Gustav Erik Larsson 1980 Sweden Team Saxo Bank 2' 01"
38 Vasil Kiryienka 1981 Belarus Caisse d'Epargne 2' 08"
39 Matthew Lloyd 1983 Australia Silence - Lotto 2' 08"
40 Philip Deignan 1983 Ireland Cervelo TestTeam 2' 28"
41 David de la Fuente 1981 Spain Fuji-Servetto 2' 34"
42 Paul Martens 1983 Germany Rabobank 2' 34"
43 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Vacansoleil 2' 53"
44 Vladimir Efimkin 1981 Russia AG2R La Mondiale 2' 53"
45 Nico Sijmens 1978 Belgium Cofidis 2' 53"
46 Craig Lewis 1985 USA Team Columbia - HTC 2' 53"
47 Jan Bakelants 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 2' 53"
48 Mickaël Cherel 1986 France Française des Jeux 2' 53"
49 Ruggero Marzoli 1976 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 2' 53"
50 Hubert Schwab 1982 Switzerland Quick Step 2' 53"
51 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Liquigas 2' 53"
52 Michal Golas 1984 Poland Vacansoleil 2' 53"
53 Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Astana 2' 53"
54 Ivan Velasco 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 2' 53"
55 Daniel Fleeman 1982 Great Britain Cervelo TestTeam 2' 53"
56 Andrea Masciarelli 1982 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 2' 53"
57 Sébastien Minard 1982 France Cofidis 2' 53"
58 Pavel Brutt 1982 Russia Team Katusha 2' 53"
59 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step 2' 53"
60 Alexsandr Dyachenko 1983 Kazakhstan Astana 2' 53"
61 Massimo Codol 1973 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 2' 53"
62 Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 2' 53"
63 Francesco Gavazzi 1984 Italy Lampre - NGC 2' 53"
64 Volodymir Gustov 1977 Ukraine Cervelo TestTeam 2' 53"
65 Tom Danielson 1978 USA Garmin-Slipstream 2' 53"
66 Vladimir Karpets 1980 Russia Team Katusha 2' 53"
67 Eros Capecchi 1986 Italy Fuji-Servetto 2' 53"
68 Kevin De Weert 1982 Belgium Quick Step 3' 01"
69 Giovanni Visconti 1983 Italy ISD - Neri 3' 01"
70 Bauke Mollema 1986 Netherlands Rabobank 3' 09"
71 Javier Aramendia 1986 Spain Euskaltel-Euskadi 4' 04"
72 Evgeni Petrov 1978 Russia Team Katusha 4' 04"
73 Sven Renders 1981 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 4' 04"
74 Nikita Eskov 1983 Russia Team Katusha 4' 04"
75 Johann Tschopp 1982 Switzerland BBOX Bouygues Telecom 4' 04"
76 Kanstantsin Sivtsov 1982 Belarus Team Columbia - HTC 4' 04"
77 Johannes Fröhlinger 1985 Germany Team Milram 4' 04"
78 Michael Barry 1975 Canada Team Columbia - HTC 4' 04"
79 Thomas Voeckler 1979 France BBOX Bouygues Telecom 4' 04"
80 Sylwester Szmyd 1978 Poland Liquigas 6' 02"
81 Manuele Mori 1980 Italy Lampre - NGC 6' 02"
82 Ivan Santaromita 1984 Italy Liquigas 6' 02"
83 Aitor Hernández 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 6' 02"
84 Ruslan Pidgornyy 1977 Ukraine ISD - Neri 6' 02"
85 Morris Possoni 1984 Italy Team Columbia - HTC 6' 02"
86 Christian Meier 1985 Canada Garmin-Slipstream 6' 19"
87 Marco Pinotti 1976 Italy Team Columbia - HTC 6' 52"
88 Michele Scarponi 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 6' 52"
89 Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank 6' 52"
90 Bartosz Huzarski 1980 Poland ISD - Neri 6' 52"
91 Mickaël Buffaz 1979 France Cofidis 8' 00"
92 Lieuwe Westra 1982 Netherlands Vacansoleil 8' 00"
93 Vladimir Miholjevic 1974 Croatia Liquigas 8' 00"
94 Serguei Klimov 1980 Russia Team Katusha 8' 00"
95 Nicolas Roche 1984 Ireland AG2R La Mondiale 8' 00"
96 Iñaki Isasi 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 8' 00"
97 Marco Marzano 1980 Italy Lampre - NGC 8' 00"
98 Fabrice Piemontesi 1983 Italy Team Piemonte 11' 18"
99 Gianluca Mirenda 1983 Italy ISD - Neri 11' 18"
100 Christophe Brandt 1977 Belgium Silence - Lotto 11' 18"
101 Gerben Löwik 1977 Netherlands Vacansoleil 11' 18"
102 Lars Boom 1985 Netherlands Rabobank 11' 18"
103 Fabio Taborre 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 11' 18"
104 Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas 11' 18"
105 Maryan Hary 1980 France Cofidis 11' 18"
106 Jean-Eudes Demaret 1984 France Cofidis 11' 18"
107 Reinier Honig 1983 Netherlands Vacansoleil 11' 18"
108 Olivier Kaisen 1983 Belgium Silence - Lotto 16' 17"
109 Geert Steurs 1981 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 16' 17"
110 Kristof Vandewalle 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 16' 17"
111 Thomas Rohregger 1982 Austria Team Milram 16' 17"
112 Cyril Dessel 1974 France AG2R La Mondiale 16' 17"
113 Marco Velo 1974 Italy Quick Step 16' 17"
114 Alexandre Usov 1977 Belarus Cofidis 16' 17"
115 Vitaly Kondrut 1984 Ukraine ISD - Neri 16' 17"
116 Huub Duyn 1984 Netherlands Garmin-Slipstream 16' 17"
117 Paul Voss 1986 Germany Team Milram 17' 10"
118 Luis Angel Mate 1984 Spain Serramenti - Androni Giocattoli 17' 10"
119 Yukiya Arashiro 1984 Japan BBOX Bouygues Telecom 17' 10"
120 Wout Poels 1987 Netherlands Vacansoleil 17' 20"
DNS Filippo Pozzato 1981 Italy Team Katusha
DNF Alessandro Donati 1979 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Luca Pierfelici 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Julien Loubet 1985 France AG2R La Mondiale
DNF Rinaldo Nocentini 1977 Italy AG2R La Mondiale
DNF Christophe Riblon 1981 France AG2R La Mondiale
DNF Ludovic Turpin 1975 France AG2R La Mondiale
DNF Santo Anzà 1980 Italy Amica Chips - Knauf
DNF Simon Clarke 1986 Australia Amica Chips - Knauf
DNF Valeriy Dmitriyev 1984 Kazakhstan Astana
DNF Roman Kireyev 1987 Kazakhstan Astana
DNF Bolat Raimbekov 1986 Kazakhstan Astana
DNF Olivier Bonnaire 1983 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Guillaume Le Floch 1982 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Perrig Quemeneur 1984 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Imanol Erviti 1983 Spain Caisse d'Epargne
DNF Imanol Erviti 1983 Spain Caisse d'Epargne
DNF Alberto Losada 1982 Spain Caisse d'Epargne
DNF Daniel Moreno 1981 Spain Caisse d'Epargne
DNF Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne
DNF Simon Gerrans 1980 Australia Cervelo TestTeam
DNF Simon Gerrans 1980 Australia Cervelo TestTeam
DNF Joaquin Novoa Mendez 1983 Spain Cervelo TestTeam
DNF Joaquin Novoa Mendez 1983 Spain Cervelo TestTeam
DNF Serge Pauwels 1983 Belgium Cervelo TestTeam
DNF Marcel Wyss 1986 Switzerland Cervelo TestTeam
DNF Christophe Kern 1981 France Cofidis
DNF Tristan Valentin 1982 France Cofidis
DNF Jorge Azanza Soto 1982 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Markel Irizar 1980 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Rémy Di Gregorio 1985 France Française des Jeux
DNF Aurelien Duval [*] 1988 France Française des Jeux
DNF Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux
DNF Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux
DNF Yoann Offredo 1986 France Française des Jeux
DNF Jussi Veikkanen 1981 Finland Française des Jeux
DNF Paolo Bailetti 1980 Italy Fuji-Servetto
DNF Fredrik Kessiakoff 1980 Sweden Fuji-Servetto
DNF Andrea Tonti 1976 Italy Fuji-Servetto
DNF Timothy Duggan 1982 USA Garmin-Slipstream
DNF William Frischkorn 1981 USA Garmin-Slipstream
DNF Martijn Maaskant 1983 Netherlands Garmin-Slipstream
DNF Kilian Patour 1982 France Garmin-Slipstream
DNF Alessandro Proni 1982 Italy ISD - Neri
DNF Mauro Da Dalto 1981 Italy Lampre - NGC
DNF Enrico Magazzini 1988 Italy Lampre - NGC
DNF Kjell Carlström 1976 Finland Liquigas
DNF Davide Malacarne 1987 Italy Quick Step
DNF Dmitriy Kozontchuk 1984 Russia Rabobank
DNF Sebastian Langeveld 1985 Netherlands Rabobank
DNF Laurens Ten Dam 1980 Netherlands Rabobank
DNF Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Luca Celli 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Francesco Ginanni 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Luca Solari 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Wilfried Cretskens 1976 Belgium Silence - Lotto
DNF Johan Vansummeren 1981 Belgium Silence - Lotto
DNF Charles Wegelius 1978 Great Britain Silence - Lotto
DNF Thomas Löfkvist 1984 Sweden Team Columbia - HTC
DNF Dominik Roels 1987 Germany Team Milram
DNF Matthias Russ 1983 Germany Team Milram
DNF Niki Terpstra 1984 Netherlands Team Milram
DNF Peter Velits 1985 Slovakia Team Milram
DNF Karsten Kroon 1976 Netherlands Team Saxo Bank
DNF Anders Lund 1985 Denmark Team Saxo Bank
DNF Nicki Sørensen 1975 Denmark Team Saxo Bank
DNF Jens Voigt 1971 Germany Team Saxo Bank
DNF Johan Coenen 1979 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Tom Criel 1983 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Thomas De Gendt 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Preben Van Hecke 1982 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator

Info

RaceIl Lombardia
Nation Italy
Distance 242 km
DateOctober 17th
Edition2009
Classification1.HIS1
Extra Compare top four

Philippe Gilbert