2007 Il Lombardia

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Damiano Cunego 1981 Italy Lampre - Fondital 5t 52' 48''
02 Riccardo Riccò 1983 Italy Saunier Duval - Prodir + 0''
03 Samuel Sánchez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi + 10''
04 Andy Schleck 1985 Luxembourg Team CSC + 10''
05 Davide Rebellin 1971 Italy Gerolsteiner + 10''
06 Cadel Evans 1977 Australia Predictor - Lotto + 10''
07 Luca Mazzanti 1974 Italy Ceramica Panaria - Navigare + 10''
08 Thomas Dekker 1984 Netherlands Rabobank + 10''
09 Giovanni Visconti 1983 Italy Quick Step - Innergetic + 16''
10 Chris Horner 1971 USA Predictor - Lotto + 16''
11 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Team CSC + 16''
12 Igor Anton 1983 Spain Euskaltel-Euskadi + 19''
13 Fränk Schleck 1980 Luxembourg Team CSC + 25''
14 Ronny Scholz 1978 Germany Gerolsteiner + 46''
15 Robert Gesink 1986 Netherlands Rabobank + 46''
16 Niklas Axelsson 1972 Sweden Serramenti PVC Diquigiovanni + 46''
17 Sylwester Szmyd 1978 Poland Lampre - Fondital + 1' 12''
18 Daniele Nardello 1972 Italy Team LPR + 1' 34''
19 Filippo Pozzato 1981 Italy Liquigas + 1' 36''
20 Oliver Zaugg 1981 Switzerland Gerolsteiner + 1' 36''
21 Dario Cataldo 1985 Italy Liquigas + 1' 36''
22 John Gadret 1979 France AG2R Prévoyance + 1' 36''
23 Hubert Schwab 1982 Switzerland Quick Step - Innergetic + 1' 36''
24 Gilberto Simoni 1971 Italy Saunier Duval - Prodir + 1' 36''
25 Karsten Kroon 1976 Netherlands Team CSC + 1' 36''
26 Maxime Monfort 1983 Belgium Cofidis 1' 48"
27 Giario Ermeti 1981 Italy Tenax - Menikini 1' 51"
28 Vladimir Gusev 1982 Russia Discovery Channel 2' 41"
29 Pedro Arreitunandia 1974 Spain Barloworld 2' 41"
30 Domenico Pozzovivo 1982 Italy Ceramica Panaria - Navigare 2' 50"
31 Manuele Mori 1980 Italy Saunier Duval - Prodir 3' 39"
32 Marco Marzano 1980 Italy Lampre - Fondital 4' 12"
33 Jose Alberto Benitez 1981 Spain Saunier Duval - Prodir 4' 38"
34 Vincenzo Nibali 1984 Italy Liquigas 4' 51"
35 Leonardo Moser 1984 Italy Serramenti PVC Diquigiovanni 5' 17"
36 Alessandro Bertolini 1971 Italy Serramenti PVC Diquigiovanni 5' 17"
37 Manuel Beltrán 1971 Spain Liquigas 5' 17"
38 Alan Perez Lezaun 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 5' 17"
39 Josep Jufré 1975 Spain Predictor - Lotto 7' 38"
40 Philip Deignan 1983 Ireland AG2R Prévoyance 8' 13"
41 Christophe Riblon 1981 France AG2R Prévoyance 8' 20"
42 Vladimir Efimkin 1981 Russia Caisse d'Epargne 8' 20"
43 Pablo Lastras 1976 Spain Caisse d'Epargne 8' 20"
44 Imanol Erviti 1983 Spain Caisse d'Epargne 8' 20"
45 Hugo Sabido 1979 Portugal Barloworld 8' 20"
46 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Lampre - Fondital 8' 20"
47 Dionisio Galparsoro 1978 Spain Euskaltel-Euskadi 8' 20"
48 Tristan Valentin 1982 France Cofidis 8' 20"
49 Renaud Dion 1978 France AG2R Prévoyance 8' 20"
50 Guido Trentin 1975 Italy Saunier Duval - Prodir 8' 20"
51 Chris Anker Sørensen 1984 Denmark Team CSC 8' 20"
52 Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team CSC 8' 20"
53 Sébastien Minard 1982 France Cofidis 8' 20"
54 Pavel Brutt 1982 Russia Tinkoff Credit Systems 8' 20"
55 Cristiano Salerno 1985 Italy Tenax - Menikini 8' 20"
56 Vincent Jérôme 1984 France Bouygues Telecom 8' 20"
57 Wim Van Huffel 1979 Belgium Predictor - Lotto 8' 20"
58 Koos Moerenhout 1973 Netherlands Rabobank 8' 20"
59 Micula Dematteis 1983 Italy Tenax - Menikini 8' 20"
60 Cédric Vasseur 1970 France Quick Step - Innergetic 8' 20"
61 Alessandro Bertuola 1979 Italy Tenax - Menikini 8' 20"
62 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Liquigas 8' 20"
63 Emanuele Sella 1981 Italy Ceramica Panaria - Navigare 8' 20"
64 Gabriele Missaglia 1970 Italy Serramenti PVC Diquigiovanni 8' 20"
65 Matthew Lloyd 1983 Australia Predictor - Lotto 8' 20"
66 Stefano Garzelli 1973 Italy Acqua e Sapone 8' 20"
67 Dario Cioni 1974 Italy Predictor - Lotto 8' 20"
68 Marco Velo 1974 Italy Team Milram 12' 31"
69 Blaise Sonnery 1985 France AG2R Prévoyance 12' 31"
70 Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux 12' 31"
71 Jérémy Roy 1983 France Française des Jeux 12' 31"
72 Steffen Weigold 1979 Germany Tinkoff Credit Systems 12' 31"
73 Peter Wrolich 1974 Austria Gerolsteiner 12' 31"
74 Mirko Celestino 1974 Italy Team Milram 12' 31"
75 Daniele Colli 1982 Italy Ceramica Panaria - Navigare 12' 31"
76 Alberto Ongarato 1975 Italy Team Milram 12' 31"
77 Andrea Masciarelli 1982 Italy Acqua e Sapone 12' 31"
78 Andriy Grivko 1983 Ukraine Team Milram 12' 31"
79 Christophe Mengin 1968 France Française des Jeux 12' 31"
80 Francesco Gavazzi 1984 Italy Lampre - Fondital 12' 31"
81 Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Cofidis 12' 31"
82 Davide Vigano 1984 Italy Quick Step - Innergetic 12' 31"
83 Jure Golcer 1977 Slovenia Tenax - Menikini 12' 34"
84 Gabriele Bosisio 1980 Italy Tenax - Menikini 12' 34"
85 Carlo Scognamiglio 1983 Italy Team Milram 12' 34"
86 Leonardo Duque 1980 France Cofidis 12' 37"
87 Félix Cárdenas 1972 Colombia Barloworld 12' 37"
88 Ronny Scholz 1978 Germany Gerolsteiner 12' 37"
89 Bernhard Kohl 1982 Austria Gerolsteiner 12' 37"
90 Marc De Maar 1984 Net. Antiller Rabobank 12' 37"
91 Theo Eltink 1981 Netherlands Rabobank 12' 37"
92 Juan José Oroz 1980 Spain Orbea - Laukiz F.T. 12' 37"
93 Julien Loubet 1985 France AG2R Prévoyance 12' 37"
94 Manuel Quinziato 1979 Italy Liquigas 12' 37"
95 Morris Possoni 1984 Italy Lampre - Fondital 12' 37"
96 Iñaki Isasi 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 12' 37"
97 Steve Cummings 1981 Great Britain Discovery Channel 12' 37"
98 Riccardo Chiarini 1984 Italy Team LPR 12' 37"
99 Alessandro Vanotti 1980 Italy Liquigas 12' 37"
100 Alberto Losada 1982 Spain Caisse d'Epargne 12' 37"
101 Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step - Innergetic 12' 49"
102 Andrea Tonti 1976 Italy Quick Step - Innergetic 12' 49"
103 Paolo Bettini 1974 Italy Quick Step - Innergetic 12' 49"
104 Nicolas Roche 1984 Ireland Crédit Agricole 12' 49"
DNF Alexander Arekeev 1982 Russia Acqua e Sapone
DNF Stefano Cavallari 1978 Italy Acqua e Sapone
DNF Massimo Codol 1973 Italy Acqua e Sapone
DNF Francesco Masciarelli 1986 Italy Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli 1980 Italy Acqua e Sapone
DNF Andrea Rossi 1979 Italy Acqua e Sapone
DNF Samuel Dumoulin 1980 France AG2R Prévoyance
DNF Rinaldo Nocentini 1977 Italy AG2R Prévoyance
DNF Diego Caccia 1981 Italy Barloworld
DNF Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld
DNF Alexander Efimkin 1981 Russia Barloworld
DNF Paolo Longo Borghini 1980 Italy Barloworld
DNF Kanstantsin Sivtsov 1982 Belarus Barloworld
DNF Yohann Gène 1981 France Bouygues Telecom
DNF Alexandre Pichot 1983 France Bouygues Telecom
DNF Erki Pütsep 1976 Estonia Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick 1981 France Bouygues Telecom
DNF Thomas Voeckler 1979 France Bouygues Telecom
DNF Iván Gutiérrez 1978 Spain Caisse d'Epargne
DNF Mathieu Perget 1984 France Caisse d'Epargne
DNF Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne
DNF Moises Aldape Chavez 1981 Mexico Ceramica Panaria - Navigare
DNF Luis Felipe Laverde 1979 Colombia Ceramica Panaria - Navigare
DNF Miguel Angel Rubiano 1984 Colombia Ceramica Panaria - Navigare
DNF Yann Huguet 1984 France Cofidis
DNF Damien Monier 1982 France Cofidis
DNF Dmitry Fofonov 1976 Kazakhstan Crédit Agricole
DNF Jonathan Hivert 1985 France Crédit Agricole
DNF Christophe Kern 1981 France Crédit Agricole
DNF Jean-Marc Marino 1983 France Crédit Agricole
DNF Yannick Talabardon 1981 France Crédit Agricole
DNF Volodymyr Bileka 1979 Ukraine Discovery Channel
DNF Pavel Padrnos 1970 Czech Republic Discovery Channel
DNF Tomas Vaitkus 1982 Lithuania Discovery Channel
DNF Brian Vandborg 1981 Denmark Discovery Channel
DNF Aitor Hernández 1982 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Unai Uribarri Artabe 1984 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux
DNF Cyrille Monnerais 1983 France Française des Jeux
DNF Johannes Fröhlinger 1985 Germany Gerolsteiner
DNF Tim Klinger 1984 Germany Gerolsteiner
DNF Alessandro Ballan 1979 Italy Lampre - Fondital
DNF Matteo Bono 1983 Italy Lampre - Fondital
DNF Matej Mugerli 1981 Slovenia Liquigas
DNF Jurgen Van den Broeck 1983 Belgium Predictor - Lotto
DNF Stefano Zanini 1969 Italy Predictor - Lotto
DNF Carlos Barredo 1981 Spain Quick Step - Innergetic
DNF Mauricio Ardila Cano 1979 Colombia Rabobank
DNF Óscar Freire 1976 Spain Rabobank
DNF Pieter Weening 1981 Netherlands Rabobank
DNF Jesus Del Nero Montes 1982 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Ángel Gómez 1981 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Javier Mejias 1983 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Santo Anzà 1980 Italy Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF Ivan Degasperi 1981 Italy Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF Philippe Schnyder 1978 Switzerland Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF Mattia Turrina 1983 Italy Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF Volodymir Gustov 1977 Ukraine Team CSC
DNF Carlos Sastre 1975 Spain Team CSC
DNF Paolo Bailetti 1980 Italy Team LPR
DNF Daniele Callegarin 1982 Italy Team LPR
DNF Luca Celli 1979 Italy Team LPR
DNF Raffaele Ferrara 1976 Italy Team LPR
DNF Marco Marcato 1984 Italy Team LPR
DNF Luca Solari 1979 Italy Team LPR
DNF Sergio Ghisalberti 1979 Italy Team Milram
DNF Fabio Sabatini 1985 Italy Team Milram
DNF Marco Corsini 1981 Italy Tenax - Menikini
DNF Daniele Pietropolli 1980 Italy Tenax - Menikini
DNF Elia Aggiano 1972 Italy Tinkoff Credit Systems
DNF Ilya Chernetskiy 1984 Russia Tinkoff Credit Systems
DNF Daniele Contrini 1974 Italy Tinkoff Credit Systems
DNF Mikhail Ignatiev 1985 Russia Tinkoff Credit Systems
DNF Anton Mindlin 1985 Russia Tinkoff Credit Systems
DNF Evgeni Petrov 1978 Russia Tinkoff Credit Systems

Info

RaceIl Lombardia
Nation Italy
Distance 242 km
DateOctober 20th
Edition2007
Classification1.PT1
Extra Compare top four

Damiano Cunego