2004 Il Lombardia

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Damiano Cunego 1981 Italy Saeco 6t 17' 55''
02 Michael Boogerd 1972 Netherlands Rabobank + 0''
03 Ivan Basso 1977 Italy Team CSC + 0''
04 Cadel Evans 1977 Australia T-Mobile Team + 0''
05 Daniele Nardello 1972 Italy T-Mobile Team + 2''
06 Marzio Bruseghin 1974 Italy Fassa Bortolo + 17''
07 Eddy Mazzoleni 1973 Italy Saeco + 17''
08 Dario Frigo 1973 Italy Fassa Bortolo + 17''
09 Franco Pellizotti 1978 Italy Alessio - Bianchi + 17''
10 Luca Mazzanti 1974 Italy Ceramica Panaria - Marges + 17''
11 Chris Horner 1971 USA Webcor Cycling Team + 17''
12 Erik Dekker 1970 Netherlands Rabobank + 17''
13 Ondrej Sosenka 1975 Czech Republic Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 17''
14 Isidro Nozal Vega 1977 Spain Liberty Seguros + 17''
15 Giampaolo Caruso 1980 Italy Liberty Seguros + 25''
16 Vladimir Duma 1972 Ukraine Landbouwkrediet - Colnago 44"
17 Cédric Vasseur 1970 France Cofidis 49"
18 Serhiy Honchar 1970 Ukraine De Nardi 49"
19 Vladimir Gusev 1982 Russia Team CSC 49"
20 Joaquim Rodríguez 1979 Spain Saunier Duval - Prodir 49"
21 Ruslan Ivanov 1973 Moldova Alessio - Bianchi 49"
22 Matthias Kessler 1979 Germany T-Mobile Team 49"
23 Michael Rasmussen 1974 Denmark Rabobank 49"
24 Patxi Vila 1975 Spain Lampre 49"
25 Tomasz Nose 1982 Slovenia Phonak Hearing Systems 49"
26 Francesco Casagrande 1970 Italy Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri 1' 25"
27 Rinaldo Nocentini 1977 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 1' 40"
28 Davide Rebellin 1971 Italy Gerolsteiner 1' 40"
29 Paolo Bettini 1974 Italy Quick Step - Davitamon 1' 40"
30 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Saeco 1' 40"
31 Igor Pugaci 1975 Moldova De Nardi 1' 40"
32 Fabian Jeker 1968 Switzerland Saunier Duval - Prodir 1' 54"
33 Jörg Jaksche 1976 Germany Team CSC 2' 10"
34 Patrik Sinkewitz 1980 Germany Quick Step - Davitamon 2' 10"
35 Andrea Masciarelli 1982 Italy Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri 2' 15"
36 Pieter Weening 1981 Netherlands Rabobank 3' 06"
37 Maxime Monfort 1983 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 3' 39"
38 Dmitry Fofonov 1976 Kazakhstan Cofidis 3' 39"
39 Massimo Codol 1973 Italy Fassa Bortolo 4' 33"
40 Bram Tankink 1978 Netherlands Quick Step - Davitamon 4' 33"
41 Christophe Brandt 1977 Belgium Lotto - Domo 5' 11"
42 Roberto Sgambelluri 1974 Italy Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri 5' 11"
43 Unai Osa 1975 Spain Illes Balears - Banesto 5' 11"
44 Marcos Antonio Serrano 1972 Spain Liberty Seguros 5' 11"
45 Marco Fertonani 1976 Italy Phonak Hearing Systems 7' 05"
46 Pablo Lastras 1976 Spain Illes Balears - Banesto 7' 16"
47 Steve Zamperi 1977 Switzerland Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri 8' 16"
48 Sylwester Szmyd 1978 Poland Saeco 8' 16"
49 Uros Murn 1975 Slovenia Phonak Hearing Systems 9' 21"
50 Karsten Kroon 1976 Netherlands Rabobank 9' 21"
51 Alexandre Bazhenov 1981 Russia Domina Vacanze 9' 21"
52 Patrick Calcagni 1977 Switzerland Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri 9' 21"
53 Filippo Simeoni 1971 Italy Domina Vacanze 9' 21"
54 Michael Rogers 1979 Australia Quick Step - Davitamon 9' 21"
55 Juan Manuel Fuentes Angullo 1977 Spain Saeco 9' 21"
56 Bo Hamburger 1970 Denmark Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 11' 43"
57 Jurgen Van Goolen 1980 Belgium Quick Step - Davitamon 11' 43"
58 Alessandro Vanotti 1980 Italy De Nardi 11' 43"
59 Daniel Schnider 1973 Switzerland Phonak Hearing Systems 11' 43"
60 Frederic Bessy 1972 France Cofidis 11' 43"
61 Sergiy Adyeyev 1976 Ukraine Landbouwkrediet - Colnago 11' 43"
62 Ruslan Gryschenko 1981 Ukraine Landbouwkrediet - Colnago 11' 43"
DNF Alexander Arekeev 1982 Russia Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Claudio Astolfi 1978 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Alessandro Donati 1979 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Valery Kobzarenko 1977 Ukraine Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Ruggero Marzoli 1976 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Fabio Baldato 1968 Italy Alessio - Bianchi
DNF Alessandro Bertolini 1971 Italy Alessio - Bianchi
DNF Martin Hvastija 1969 Slovenia Alessio - Bianchi
DNF Andrea Noč 1969 Italy Alessio - Bianchi
DNF Andrea Tafi 1966 Italy Alessio - Bianchi
DNF Scott Davis 1979 Australia Ceramica Panaria - Marges
DNF Brett Lancaster 1979 Australia Ceramica Panaria - Marges
DNF Paolo Lanfranchi 1968 Italy Ceramica Panaria - Marges
DNF Sergej Matveyev 1975 Ukraine Ceramica Panaria - Marges
DNF Julio Perez Cuapio 1977 Mexico Ceramica Panaria - Marges
DNF Emanuele Sella 1981 Italy Ceramica Panaria - Marges
DNF Paolo Tiralongo 1977 Italy Ceramica Panaria - Marges
DNF Igor Astarloa 1976 Spain Cofidis
DNF Christophe Edaleine 1979 France Cofidis
DNF Peter Farazijn 1969 Belgium Cofidis
DNF Bingen Fernández Bustinza 1972 Spain Cofidis
DNF Guido Trentin 1975 Italy Cofidis
DNF Leonardo Giordani 1977 Italy De Nardi
DNF Michele Gobbi 1977 Italy De Nardi
DNF Matej Jurco 1984 Slovakia De Nardi
DNF Denis Miorin 1976 Italy De Nardi
DNF Rafael Nuritdinov 1977 Uzbekistan De Nardi
DNF Massimiliano Gentili 1971 Italy Domina Vacanze
DNF Massimo Giunti 1974 Italy Domina Vacanze
DNF Timothy Jones 1975 Zimbabwe Domina Vacanze
DNF Alexandr Kolobnev 1981 Russia Domina Vacanze
DNF Sergio Marinangeli 1980 Italy Domina Vacanze
DNF Michele Scarponi 1979 Italy Domina Vacanze
DNF Dario Cioni 1974 Italy Fassa Bortolo
DNF Juan Antonio Flecha 1977 Spain Fassa Bortolo
DNF Volodymir Gustov 1977 Ukraine Fassa Bortolo
DNF Gustav Erik Larsson 1980 Sweden Fassa Bortolo
DNF Roberto Petito 1971 Italy Fassa Bortolo
DNF Gianni Faresin 1965 Italy Gerolsteiner
DNF Uwe Hardter 1977 Germany Gerolsteiner
DNF Marco Serpellini 1972 Italy Gerolsteiner
DNF Marcel Strauss 1976 Switzerland Gerolsteiner
DNF Fabian Wegmann 1980 Germany Gerolsteiner
DNF Markus Zberg 1974 Switzerland Gerolsteiner
DNF Thomas Ziegler 1980 Germany Gerolsteiner
DNF José Luis Arrieta 1971 Spain Illes Balears - Banesto
DNF José Vicente García 1972 Spain Illes Balears - Banesto
DNF Iván Gutiérrez 1978 Spain Illes Balears - Banesto
DNF Joan Horrach 1974 Spain Illes Balears - Banesto
DNF Jose Antonio Lopez Gil 1976 Spain Illes Balears - Banesto
DNF Mikel Pradera 1975 Spain Illes Balears - Banesto
DNF Sergio Barbero 1969 Italy Lampre
DNF Gianluca Bortolami 1968 Italy Lampre
DNF Juan Manuel Garate 1976 Spain Lampre
DNF Manuel Quinziato 1979 Italy Lampre
DNF Daniele Righi 1976 Italy Lampre
DNF Michele Scotto D'Abusco 1983 Italy Lampre
DNF Santo Anzŕ 1980 Italy Landbouwkrediet - Colnago
DNF Lorenzo Bernucci 1979 Italy Landbouwkrediet - Colnago
DNF Cristian Gasperoni 1970 Italy Landbouwkrediet - Colnago
DNF Yaroslav Popovych 1980 Ukraine Landbouwkrediet - Colnago
DNF Dariusz Baranowski 1972 Poland Liberty Seguros
DNF Allan Davis 1980 Australia Liberty Seguros
DNF Jan Hruska 1975 Czech Republic Liberty Seguros
DNF Javier Ramirez 1978 Spain Liberty Seguros
DNF Gorik Gardeyn 1980 Belgium Lotto - Domo
DNF Thierry Marichal 1973 France Lotto - Domo
DNF Koos Moerenhout 1973 Netherlands Lotto - Domo
DNF Léon van Bon 1972 Netherlands Lotto - Domo
DNF Aart Vierhouten 1970 Netherlands Lotto - Domo
DNF Martin Elmiger 1978 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Gregory Rast 1980 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Johann Tschopp 1982 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Alex Zülle 1968 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Davide Bramati 1968 Italy Quick Step - Davitamon
DNF Wilfried Cretskens 1976 Belgium Quick Step - Davitamon
DNF Kevin Hulsmans 1978 Belgium Quick Step - Davitamon
DNF Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank
DNF Óscar Freire 1976 Spain Rabobank
DNF Thorwald Veneberg 1977 Netherlands Rabobank
DNF Giosue Bonomi 1978 Italy Saeco
DNF Mirko Celestino 1974 Italy Saeco
DNF Marius Sabaliauskas 1978 Lithuania Saeco
DNF David Canada 1975 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Juan José Cobo 1981 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Ángel Gómez 1981 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Francisco Ventoso 1982 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Oliver Zaugg 1981 Switzerland Saunier Duval - Prodir
DNF Giuseppe Guerini 1970 Italy T-Mobile Team
DNF Andreas Klier 1976 Germany T-Mobile Team
DNF Paolo Savoldelli 1973 Italy T-Mobile Team
DNF Stephan Schreck 1978 Germany T-Mobile Team
DNF Steffen Wesemann 1971 Switzerland T-Mobile Team
DNF Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team CSC
DNF Michele Bartoli 1970 Italy Team CSC
DNF Manuel Calvente 1976 Spain Team CSC
DNF Peter Luttenberger 1972 Austria Team CSC
DNF Nicki Sřrensen 1975 Denmark Team CSC
DNF Stefano Cavallari 1978 Italy Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
DNF Giampaolo Cheula 1979 Italy Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
DNF Paolo Longo Borghini 1980 Italy Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri

Info

RaceIl Lombardia
Nation Italy
Distance246 km
DateOctober 16th
Edition2004
ClassificationCDM
Extra Compare top four

Damiano Cunego