2000 Il Lombardia

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Raimondas Rumsas 1972 Lithuania Fassa Bortolo 6t 18' 36''
02 Francesco Casagrande 1970 Italy Vini Caldirola - Sidermec + 0''
03 Niklas Axelsson 1972 Sweden Panaria - Gaerne + 4''
04 Beat Zberg 1971 Switzerland Rabobank + 7''
05 Michele Bartoli 1970 Italy Mapei - Quick Step + 7''
06 Davide Rebellin 1971 Italy Liquigas - Pata + 7''
07 Wladimir Belli 1970 Italy Fassa Bortolo + 22''
08 Massimo Codol 1973 Italy Lampre - Daikin + 2' 11''
09 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Liquigas - Pata + 2' 57''
10 Paolo Bettini 1974 Italy Mapei - Quick Step + 3' 35''
11 Leonardo Bertagnolli 1978 Italy Alessio + 3' 35''
12 Luca Scinto 1968 Italy Mapei - Quick Step + 3' 35''
13 Óscar Freire 1976 Spain Mapei - Quick Step + 3' 35''
14 Stéphane Heulot 1971 France La Française des Jeux + 3' 35''
15 Oscar Camenzind 1971 Switzerland Lampre - Daikin + 3' 35''
16 Michael Boogerd 1972 Netherlands Rabobank 3' 35"
17 Andrei Tchmil 1963 Russia Lotto - Adecco 3' 35"
18 Marco Serpellini 1972 Italy Lampre - Daikin 3' 35"
19 Richard Virenque 1969 France Team Polti 3' 35"
20 Guinnadi Mikhailov 1974 Russia Farm Frites 3' 35"
21 Gianni Faresin 1965 Italy Liquigas - Pata 3' 35"
22 Mauro Gianetti 1964 Switzerland Vini Caldirola - Sidermec 3' 35"
23 Felice Puttini 1967 Switzerland Alessio - Banca SMG 3' 35"
24 Daniele Nardello 1972 Italy Mapei - Quick Step 3' 35"
25 Andrea Tafi 1966 Italy Mapei - Quick Step 4' 02"
26 Gabriele Missaglia 1970 Italy Lampre - Daikin 4' 02"
27 Marc Lotz 1973 Netherlands Rabobank 4' 02"
28 José Enrique Gutiérrez 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 4' 02"
29 Sandro Giacomelli 1975 Italy Vini Caldirola - Sidermec 4' 02"
30 Serguei Lelekine 1973 Russia Mobilvetta - Rossin 4' 02"
31 Filippo Simeoni 1971 Italy Amica Chips - Tacconi Sport 4' 02"
32 Mirko Celestino 1974 Italy Team Polti 4' 02"
33 Romans Vainsteins 1973 Latvia Vini Caldirola - Sidermec 4' 09"
34 Sergio Barbero 1969 Italy Lampre - Daikin 4' 35"
35 Massimo Cigana 1974 Italy Mercatone Uno - Albacom 4' 47"
36 José Luis Rubiera 1973 Spain Kelme - Costa Blanca 5' 00"
37 Alexandre Botcharov 1975 Russia Ag2r - Décathlon 5' 35"
38 Gianluca Valoti 1973 Italy Team Colpack 6' 45"
39 Roberto Sgambelluri 1974 Italy Cantina Tollo 12' 09"
40 Massimiliano Gentili 1971 Italy Cantina Tollo 12' 09"
41 Igor Pugaci 1975 Moldova Saeco - Valli & Valli 12' 13"
42 Denis Zanette 1970 Italy Liquigas - Pata 14' 08"
43 Jörg Ludewig 1975 Germany Saeco - Valli & Valli 14' 08"
44 Leonardo Giordani 1977 Italy Fassa Bortolo 14' 08"
45 Patrick Calcagni 1977 Switzerland Vini Caldirola - Sidermec 14' 08"
46 Kurt Van de Wouwer 1971 Belgium Lotto - Adecco 14' 08"
47 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Rabobank 14' 08"
48 Franco Ballerini 1964 Italy Lampre - Daikin 14' 08"
49 Pietro Zucconi 1975 Switzerland Vini Caldirola - Sidermec 14' 08"
50 Jan Schaffrath 1971 Germany Team Deutsche Telekom 14' 08"
51 Michele Coppolillo 1967 Italy Mercatone Uno - Albacom 14' 08"
52 Steven Kleynen 1977 Belgium Farm Frites 14' 08"
53 Tom Leaper 1975 Australia Panaria - Gaerne 14' 38"
DNF Philippe Bordenave 1969 France Ag2r - Décathlon
DNF David Delrieu 1971 France Ag2r - Décathlon
DNF Laurent Estadieu 1975 France Ag2r - Décathlon
DNF Benoît Salmon 1974 France Ag2r - Décathlon
DNF Ludovic Turpin 1975 France Ag2r - Décathlon
DNF Alexandre Chefer 1971 Kazakhstan Alessio - Banca SMG
DNF Carlo Finco 1968 Italy Alessio - Banca SMG
DNF Martin Hvastija 1969 Slovenia Alessio - Banca SMG
DNF Marco Magnani 1974 Italy Alessio - Banca SMG
DNF Rodolfo Ongarato 1971 Italy Alessio - Banca SMG
DNF Serguei Outschakov 1968 Ukraine Alessio - Banca SMG
DNF Dario Andriotto 1972 Italy Alexia Alluminio
DNF Christian Auriemma 1974 Italy Alexia Alluminio
DNF Giacomo Battistel 1976 Italy Alexia Alluminio
DNF Oscar Cavagnis 1974 Italy Alexia Alluminio
DNF Stefano Della Santa 1967 Italy Alexia Alluminio
DNF Leandro Fioroni 1974 Italy Alexia Alluminio
DNF Daniele Righi 1976 Italy Alexia Alluminio
DNF Eddy Serri 1974 Italy Alexia Alluminio
DNF Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Amica Chips - Tacconi Sport
DNF Ivan Basso 1977 Italy Amica Chips - Tacconi Sport
DNF Pietro Caucchioli 1975 Italy Amica Chips - Tacconi Sport
DNF Diego Ferrari 1970 Italy Amica Chips - Tacconi Sport
DNF Fabio Malberti 1976 Italy Amica Chips - Tacconi Sport
DNF Oscar Pozzi 1971 Italy Amica Chips - Tacconi Sport
DNF Alain Turicchia 1975 Italy Amica Chips - Tacconi Sport
DNF Alessandro Baronti 1967 Italy Cantina Tollo
DNF Paolo Bossoni 1976 Italy Cantina Tollo
DNF Danilo Di Luca 1976 Italy Cantina Tollo
DNF Cristian Gasperoni 1970 Italy Cantina Tollo
DNF Massimo Giunti 1974 Italy Cantina Tollo
DNF Andrea Tonti 1976 Italy Cantina Tollo
DNF Peter Farazijn 1969 Belgium Cofidis
DNF Claude Lamour 1969 France Cofidis
DNF Massimiliano Lelli 1967 Italy Cofidis
DNF Thierry Loder 1975 France Cofidis
DNF Angelo Lopeboselli 1977 Italy Cofidis
DNF Francis Moreau 1965 France Cofidis
DNF Jo Planckaert 1970 Belgium Cofidis
DNF Janek Tombak 1976 Estonia Cofidis
DNF Gerben Löwik 1977 Netherlands Farm Frites
DNF Glenn Magnusson 1969 Sweden Farm Frites
DNF Dirk Ronellenfitsch 1975 Germany Farm Frites
DNF Justin Spinelli 1979 USA Farm Frites
DNF Remco Van der Ven 1975 Netherlands Farm Frites
DNF Miquel Van Kessel 1975 Netherlands Farm Frites
DNF Marco Fincato 1970 Italy Fassa Bortolo
DNF Dario Frigo 1973 Italy Fassa Bortolo
DNF Dimitri Konyshev 1966 Russia Fassa Bortolo
DNF Nicola Loda 1971 Italy Fassa Bortolo
DNF Andrea Peron 1971 Italy Fassa Bortolo
DNF Alvaro Forner Munoz 1972 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Jesus Maria Manzano Ruano 1978 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Eligio Requejo Dominguez 1975 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Angel Vicioso 1977 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Sandy Casar 1979 France La Française des Jeux
DNF Xavier Jan 1970 France La Française des Jeux
DNF Christophe Mengin 1968 France La Française des Jeux
DNF Franck Perque 1974 France La Française des Jeux
DNF Daniel Schnider 1973 Switzerland La Française des Jeux
DNF Nicolas Vogondy 1977 France La Française des Jeux
DNF Gilberto Simoni 1971 Italy Lampre - Daikin
DNF Zbigniew Spruch 1965 Poland Lampre - Daikin
DNF Stefano Cattai 1967 Italy Liquigas - Pata
DNF Daniele Contrini 1974 Italy Liquigas - Pata
DNF Cristiano Frattini 1973 Italy Liquigas - Pata
DNF Mirko Marini 1974 Italy Liquigas - Pata
DNF Ellis Rastelli 1975 Italy Liquigas - Pata
DNF Serge Baguet 1969 Belgium Lotto - Adecco
DNF Fabien De Waele 1975 Belgium Lotto - Adecco
DNF Sebastien Demarbaix 1973 Belgium Lotto - Adecco
DNF Christophe Detilloux 1974 Belgium Lotto - Adecco
DNF Thierry Marichal 1973 France Lotto - Adecco
DNF Rik Verbrugghe 1974 Belgium Lotto - Adecco
DNF Manuel Beltrán 1971 Spain Mapei - Quick Step
DNF Michael Andersson 1967 Sweden Mercatone Uno - Albacom
DNF Marco Artunghi 1969 Italy Mercatone Uno - Albacom
DNF Ermanno Brignoli 1969 Italy Mercatone Uno - Albacom
DNF Daniele De Paoli 1973 Italy Mercatone Uno - Albacom
DNF Stefano Garzelli 1973 Italy Mercatone Uno - Albacom
DNF Oscar Mason 1975 Italy Mercatone Uno - Albacom
DNF Eugeni Berzin 1970 Russia Mobilvetta - Rossin
DNF Michele Gobbi 1977 Italy Mobilvetta - Rossin
DNF Domenico Gualdi 1974 Italy Mobilvetta - Rossin
DNF Milan Kadlec 1974 Czech Republic Mobilvetta - Rossin
DNF Alberto Ongarato 1975 Italy Mobilvetta - Rossin
DNF Graziano Recinella 1975 Italy Mobilvetta - Rossin
DNF Paolo Valoti 1971 Italy Mobilvetta - Rossin
DNF Paolo Bertoglio 1976 Italy Panaria - Gaerne
DNF Enrico Degano 1976 Italy Panaria - Gaerne
DNF Vladimir Duma 1972 Ukraine Panaria - Gaerne
DNF Gerrit Glomser 1975 Austria Panaria - Gaerne
DNF Domenico Romano 1975 Italy Panaria - Gaerne
DNF Yauheni Seniushkin 1977 Belarus Panaria - Gaerne
DNF Addy Engels 1977 Netherlands Rabobank
DNF Grischa Niermann 1975 Germany Rabobank
DNF Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank
DNF Markus Zberg 1974 Switzerland Rabobank
DNF Christophe Brandt 1977 Belgium Saeco - Valli & Valli
DNF Alessio Galletti 1968 Italy Saeco - Valli & Valli
DNF Alessandro Guerra 1974 Italy Saeco - Valli & Valli
DNF Armin Meier 1969 Switzerland Saeco - Valli & Valli
DNF Danny Pate 1979 USA Saeco - Valli & Valli
DNF Fabio Bulgarelli 1977 Italy Team Colpack
DNF Alessandro Cortinovis 1977 Italy Team Colpack
DNF Valentino Fois 1973 Italy Team Colpack
DNF Gianni Gobbini 1976 Italy Team Colpack
DNF Denis Lunghi 1976 Italy Team Colpack
DNF Massimiliano Razzari 1973 Italy Team Colpack
DNF Rolf Aldag 1968 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Ralf Grabsch 1973 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Kai Hundertmarck 1969 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Matthias Kessler 1979 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Erik Zabel 1970 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Enrico Cassani 1972 Italy Team Polti
DNF Michele Colleoni 1977 Italy Team Polti
DNF Pascal Hervé 1964 France Team Polti
DNF Eddy Mazzoleni 1973 Italy Team Polti
DNF Oscar Pellicioli 1965 Italy Team Polti
DNF Fabio Sacchi 1974 Italy Team Polti
DNF Andrej Hauptman 1975 Slovenia Vini Caldirola - Sidermec
DNF Mauro Radaelli 1967 Italy Vini Caldirola - Sidermec

Info

RaceIl Lombardia
Nation Italy
Distance 258 km
DateOctober 21st
Edition2000
ClassificationCDM
Extra Compare top four

Raimondas Rumsas