2017 Tour of China II

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (2)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 05

Pos Name Born Nation Team Time
01 Kevin Rivera 1998 Costa Rica Androni - Sidermec 11:16:54
02 Mirko Trosino 1992 Italy Wilier Triestina + 22
03 Mauricio Ortega 1980 Colombia RTS - Monton Racing Team + 29
04 Alberto Cecchin 1989 Italy Wilier Triestina + 59
05 Salvador Guardiola 1988 Spain Team Ukyo + 01:04
06 Matvey Nikitin 1992 Kazakhstan Astana City + 01:05
07 Peeter Pruus 1989 Estonia Rietumu Banka-Riga + 01:05
08 Matteo Spreafico 1993 Italy Androni - Sidermec + 01:05
09 Magno Prado Nazaret 1986 Brazil Soul Brasil Pro Cycling Team + 01:05
10 Andrii Bratashchuk 1992 Ukraine Kolss - BDC Team + 01:05
11 Raffaello Bonusi 1992 Italy Androni - Sidermec + 01:05
12 Mingrun Chen 1996 China Hengxiang Cycling Team + 01:10
13 Marc De Maar 1984 Net. Antiller Hengxiang Cycling Team + 01:12
14 Daniel Dominguez 1985 Spain Keyi - Look Cycling Team + 01:28
15 Viesturs Luksevics 1987 Latvia Rietumu Banka-Riga + 03:16
16 Oscar Mauricio Pachon 1987 Colombia RTS - Monton Racing Team + 03:19
17 Damiano Cima 1993 Italy Nippo - Vini Fantini + 03:24
18 Hiu Fung Choy 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 03:24
19 Jianpeng Liu 1993 China Hengxiang Cycling Team + 03:24
20 Hiroki Nishimura 1994 Japan Nippo - Vini Fantini + 03:24
21 Gabriel Machado Silva 1997 Brazil Soul Brasil Pro Cycling Team + 03:24
22 Anton Kuzmin 1996 Kazakhstan Astana City + 03:28
23 Cristian Andres Pena Meneses 1991 Colombia RTS - Monton Racing Team + 03:28
24 Marc-Antoine Nadon 1994 Canada H&R Block Pro Cycling Team + 03:33
25 Caio Godoy Ormenese 1995 Brazil Soul Brasil Pro Cycling Team + 04:50
26 Liam Bertazzo 1992 Italy Wilier Triestina + 04:54
27 Luca Pacioni 1993 Italy Androni - Sidermec + 05:07
28 Marco Benfatto 1988 Italy Androni - Sidermec + 05:20
29 Nikita Panassenko 1992 Kazakhstan Astana City + 05:44
30 Oleksandr Polivoda 1987 Ukraine Kolss - BDC Team + 06:01
31 Kazushige Kuboki 1989 Japan Nippo - Vini Fantini + 06:06
32 Sergey Luchshenko 1994 Kazakhstan Astana City + 06:06
33 Yuri Colonna 1996 Italy Wilier Triestina + 06:06
34 Andre Souza Almeida 1992 Brazil Soul Brasil Pro Cycling Team + 06:44
35 Bo Wang 1993 China Hengxiang Cycling Team + 06:52
36 Yauheni Karaliok 1996 Belarus Minsk Cycling Club + 07:12
37 Jon Aberasturi Izaga 1989 Spain Team Ukyo + 08:43
38 Jakhongir Darmonov 1995 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 08:49
39 Abdullojon Akparov 1990 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 08:49
40 Sam Crome 1993 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 09:03
41 Weijie Hou 1996 China Keyi - Look Cycling Team + 10:49
42 Travis Samuel 1994 Canada H&R Block Pro Cycling Team + 10:53
43 Alexis Cartier 1991 Canada H&R Block Pro Cycling Team + 10:54
44 Nazarbieke Bieken 1994 China Keyi - Look Cycling Team + 11:06
45 Cameron Meyer 1988 Australia Mitchelton Scott + 11:13
46 Harry Sweeny 1998 Australia Mitchelton Scott + 11:40
47 Vladimir Tsoy 1997 Kazakhstan Astana City + 11:41
48 Philip Lavery 1990 Ireland H&R Block Pro Cycling Team + 12:20
49 Burr Ho 1992 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 12:41
50 Yadong Wang 1994 China Beijing XDS - Innova Cycling Team + 12:41
51 Matteo Draperi 1991 Italy Wilier Triestina + 12:41
52 Yusuke Hatanaka 1985 Japan Team Ukyo + 12:58
53 Xin Wang 1992 China Keyi - Look Cycling Team + 13:14
54 Zhiwen Chan 1998 China Giant Cycling Team + 13:21
55 Mykhailo Kononenko 1987 Ukraine Kolss - BDC Team + 13:48
56 Ansel Dickey 1995 USA CCB Team + 14:46
57 Maris Bogdanovics 1991 Latvia Rietumu Banka-Riga + 15:38
58 Siarhei Papok 1988 Belarus Minsk Cycling Club + 15:52
59 Matteo Malucelli 1993 Italy Androni - Sidermec + 15:53
60 Rafael Andriato 1987 Brazil Wilier Triestina + 15:53
61 Eugenio Bani 1991 Italy RTS - Monton Racing Team + 16:00
62 Muradjan Halmuratov 1982 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 16:00
63 Ho San Chiu 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 16:19
64 Samuel Jenner 1997 Australia Mitchelton Scott + 16:19
65 Ryan McCanally 1992 Australia H&R Block Pro Cycling Team + 16:40
66 Jure Rupnik 1993 Slovenia H&R Block Pro Cycling Team + 16:40
67 Quentin Valognes 1996 France Team Novo Nordisk + 16:40
68 Pierre Moncorge 1992 France Stockholm Cykelklubb + 16:40
69 Robert Orr 1980 Great Britain Memil Pro Cycling + 16:40
70 Meng Yan 1995 China Hengxiang Cycling Team + 16:40
71 Jonah Mead-Vancort 1996 USA CCB Team + 16:49
72 Yannick Janssen 1990 Netherlands Memil Pro Cycling + 16:54
73 Nubolat Kulimbetov 1992 Kazakhstan Astana City + 16:58
74 Michael Freiberg 1990 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 17:02
75 Chun Kin Lai 1998 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 17:04
76 Raman Tsishkou 1994 Belarus Minsk Cycling Club + 17:10
77 Eduard Michael Grosu 1992 Romania Nippo - Vini Fantini + 17:13
78 Stephen Clancy 1992 Ireland Team Novo Nordisk + 17:26
79 Andris Vosekalns 1992 Latvia Rietumu Banka-Riga + 17:31
80 Anthony Giacoppo 1986 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 17:32
81 Umardi Rosdi 1986 Malaysia Terengganu Cycling Team + 17:38
82 Eiichi Hirai 1990 Japan Team Ukyo + 18:12
83 Tanzo Tokuda 1992 Japan Team Ukyo + 18:12
84 Zhaoliang Xu 1998 China Giant Cycling Team + 18:15
85 Armands Bēcis 1991 Latvia Rietumu Banka-Riga + 18:20
86 Hang Shi 1998 China Giant Cycling Team + 18:32
87 Christopher Williams 1981 Australia Team Novo Nordisk + 18:33
88 Raman Ramanau 1994 Belarus Minsk Cycling Club + 18:41
89 Sam Brand 1991 Great Britain Team Novo Nordisk + 19:49
90 Ben Hetherington 1995 Great Britain Memil Pro Cycling + 19:52
91 Yauheni Akhramenka 1995 Belarus Minsk Cycling Club + 20:13
92 Adrian Banaszek 1993 Poland Kolss - BDC Team + 20:38
93 Mehdi Benhamouda 1995 France Team Novo Nordisk + 20:38
94 Anuar Manan 1986 Malaysia Terengganu Cycling Team + 20:38
95 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece RTS - Monton Racing Team + 20:38
96 Paolo Lunardon 1992 Italy RTS - Monton Racing Team + 20:38
97 Tianhao Gu 1996 China Giant Cycling Team + 20:38
98 Akramjon Sunnatov 1996 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 20:41
99 Antti Sizko 1982 Finland Akilles + 20:52
100 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Mongolia Terengganu Cycling Team + 20:57
101 Andre Eduardo Gohr 1996 Brazil Soul Brasil Pro Cycling Team + 21:12
102 Doston Ollamov 1997 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 21:43
103 Nathan Elliott 1990 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 22:13
104 John Harris 1993 USA CCB Team + 22:22
105 Neil Van Der Ploeg 1987 Australia IsoWhey - Swiss Welness + 22:23
106 Sam Rosenholtz 1984 USA CCB Team + 22:28
107 Wan Yau Lau 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 22:42
108 Norbert Banaszek 1997 Poland Kolss - BDC Team + 23:05
109 Mikhail Shemetau 1994 Belarus Minsk Cycling Club + 24:07
110 Gerd De Keijzer 1994 Netherlands Team Novo Nordisk + 24:21
111 Mykyta Skorenko 1993 Ukraine Kolss - BDC Team + 25:05
112 Kohei Uchima 1988 Japan Nippo - Vini Fantini + 25:43
113 Deins Kanepejs 1995 Latvia Rietumu Banka-Riga + 26:18
114 Wan Hei Lau 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team + 27:09
115 Xiaolong Sun 1994 China Mitchelton Scott + 27:09
116 Hiski Kanerva 1994 Finland Memil Pro Cycling + 27:26

Info

RaceTour of China II
Nation China
DateSeptember 19th-24th
Edition2017
Classification2.1
Leader K.Rivera
Points M.Bogdanovics
Mountain K.Rivera
Extra Compare top four

Kevin Rivera