2014 Tour of China II

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Mattia Gavazzi 1983 Amore & Vita - Selle SMP 02:37:5709+ 06
02 Boris Shpilevsky 1982 RTS - Santic Racing Team + 000102:37:51
03 Tino Thömel 1988 Team Stuttgart + 0002+ 02
04 Jonathan Cantwell 1982 Drapac Cycling + 0007+ 05
05 Adrian Banaszek 1993 BDC - Marcpol Team + 0010+ 06
06 Andriey Kulyk 1989 Kolss Cycling Team + 0011+ 06
07 Fabian Schnaidt 1990 Team Vorarlberg + 0012+ 06
08 Marco Zanotti 1988 Parkhotel Valkenburg + 0013+ 06
09 Sebastian Forke 1987 Christina Watches - Kuma + 0014+ 06
10 Marco Benfatto 1988 Continental Team Astana + 0015+ 06
11 Jasper Ockeloen 1990 Parkhotel Valkenburg + 0016+ 06
12 Vadim Galeyev 1992 Continental Team Astana + 0017+ 06
13 Albert Torres Barcelo 1990 Team Ecuador + 0018+ 06
14 Nubolat Kulimbetov 1992 Continental Team Astana + 0019+ 06
15 Sebastien Jullien 1987 China Wuxi Jilun Cycling Team + 0020+ 06
16 Neil Van Der Ploeg 1987 Avanti Cycling Team + 0021+ 06
17 Jordi Simon 1990 Team Ecuador + 0022+ 06
18 Nikodemus Holler 1991 Team Stuttgart + 0023+ 06
19 Wouter Wippert 1990 Drapac Cycling + 0024+ 06
20 Munkhtulga Erdenesuren 1992 Ningxia Sports Lottery + 0025+ 06
21 Jose Ragonessi 1984 Team Ecuador + 0026+ 06
22 Andreas Erland 1992 Team Sparebanken Sør + 0027+ 06
23 Jiri Hochmann 1986 Team Dukla Praha + 0028+ 06
24 Oleksandr Surutkovych 1984 Synergy Baku + 0029+ 06
25 Vitaliy Buts 1986 Kolss Cycling Team + 0005+ 04
26 Martin Reinert 1992 Team Stuttgart + 0030+ 06
27 Pavel Gatskiy 1991 Continental Team Astana + 0031+ 06
28 Matthew Brammeier 1985 Synergy Baku + 0032+ 06
29 Angel De Julian 1993 7 Eleven - RBP + 0033+ 06
30 Kristian Aasvold 1995 Team Sparebanken Sør + 0034+ 06
31 Bjørn Tore Hoem 1991 Team Sparebanken Sør + 0035+ 06
32 Jake Tanner 1991 Christina Watches - Kuma + 0036+ 06
33 Vojtech Hacecky 1987 Team Dukla Praha + 0037+ 06
34 Ivailo Gabrovski 1978 China Wuxi Jilun Cycling Team + 0038+ 06
35 Michael Schweizer 1983 Synergy Baku + 0039+ 06
36 Anthony Giacoppo 1986 Avanti Cycling Team + 0040+ 06
37 Daniel Dominguez 1985 Christina Watches - Kuma + 0041+ 06
38 Marco Hoekstra 1989 Parkhotel Valkenburg + 0042+ 06
39 Jingbiao Zhao 1995 Hengxiang Cycling Team + 0043+ 06
40 Ha Jeon Jung 1995 Seoul Cycling Team + 0044+ 06
41 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Ningxia Sports Lottery + 0045+ 06
42 Isaac Carbonell 1994 Team Ecuador + 0046+ 06
43 Seok Hyun Ham 1995 Seoul Cycling Team + 0047+ 06
44 Joris Blokker 1993 Parkhotel Valkenburg + 0048+ 06
45 Michele Scartezzini 1992 Continental Team Astana + 0049+ 06
46 Meiyin Wang 1988 Hengxiang Cycling Team + 0008+ 05
47 Heng Liu 1992 China Wuxi Jilun Cycling Team + 0050+ 06
48 Mihkel Raim 1993 Amore & Vita - Selle SMP + 0051+ 06
49 Ryan Cayubit 1991 7 Eleven - RBP + 0052+ 06
50 Karlo Aia 1990 China Wuxi Jilun Cycling Team + 0053+ 06
51 Elchin Asadov 1987 Synergy Baku + 0054+ 06
52 Stefan Schumacher 1981 Christina Watches - Kuma + 0055+ 06
53 Altanzul Altansukh 1991 Ningxia Sports Lottery + 0056+ 06
54 Ming Xing Xue 1981 Ningxia Sports Lottery + 0057+ 06
55 Patrick Jäger 1994 Team Vorarlberg + 0058+ 06
56 Byron Guama 1985 Team Ecuador + 0059+ 06
57 Milan Kadlec 1974 Team Dukla Praha + 0006+ 04
58 Zhang Zheng 1995 Hengxiang Cycling Team + 0060+ 06
59 Adam Stachowiak 1989 BDC - Marcpol Team + 0061+ 06
60 Zhikang Gao 1995 Hengxiang Cycling Team + 0062+ 06
61 Yikui Niu 1994 Team Lvshan Landscape + 0063+ 06
62 Marc Garby 1991 Christina Watches - Kuma + 0064+ 06
63 Mykhailo Kononenko 1987 Kolss Cycling Team + 0065+ 06
64 Robert Radosz 1975 BDC - Marcpol Team + 0066+ 06
65 Oleksandr Polivoda 1987 Kolss Cycling Team + 0067+ 06
66 Ok Cheol Kim 1994 Seoul Cycling Team + 0068+ 06
67 Ki Suk Lee 1988 Seoul Cycling Team + 0069+ 06
68 Markus Eibegger 1984 Synergy Baku + 0070+ 06
69 Chris Joven 1986 7 Eleven - RBP + 0071+ 06
70 Morten Mørland 1986 Team Sparebanken Sør + 0072+ 06
71 Ruslan Karimov 1986 RTS - Santic Racing Team + 0073+ 06
72 Ying Chuan Gu 1994 Giant - Champion System + 0074+ 06
73 Blazej Janiaczyk 1983 BDC - Marcpol Team + 0075+ 06
74 Rick Van Breda 1990 Parkhotel Valkenburg + 0076+ 06
75 Sergiy Lagkuti 1985 Kolss Cycling Team + 0077+ 06
76 Antonio Di Battista 1986 Amore & Vita - Selle SMP + 0078+ 06
77 Jack Beckinsale 1993 Avanti Cycling Team + 0079+ 06
78 Bram Nolten 1991 Parkhotel Valkenburg + 0080+ 06
79 Andrey Mizurov 1973 RTS - Santic Racing Team + 0081+ 06
80 Aaron Donnelly 1991 Avanti Cycling Team + 0082+ 06
81 Kamil Gradek 1990 BDC - Marcpol Team + 0083+ 06
82 Jimmi Sørensen 1990 Christina Watches - Kuma + 0084+ 06
83 Segundo Mesias Navarrete Navarrete 1985 Team Ecuador + 0085+ 06
84 Nazar Jumabekov 1987 China Wuxi Jilun Cycling Team + 0086+ 06
85 Florian Nowak 1995 Team Stuttgart + 0087+ 06
86 Edgar Nohales 1986 7 Eleven - RBP + 0088+ 06
87 Simone Stortoni 1985 Amore & Vita - Selle SMP + 0089+ 06
88 Grischa Janorschke 1987 Team Vorarlberg + 0090+ 06
89 Jonas Orset 1990 China Wuxi Jilun Cycling Team + 0091+ 06
90 Nicolas Winter 1989 Team Vorarlberg + 0092+ 06
91 Pawel Bernas 1990 BDC - Marcpol Team + 0003+ 03
92 Jack Anderson 1987 Drapac Cycling + 0093+ 06
93 William Clarke 1985 Drapac Cycling + 0094+ 06
94 Nikolay Zhurkin 1991 RTS - Santic Racing Team + 0095+ 06
95 Ma Guangtong 1995 Hengxiang Cycling Team + 0096+ 06
96 Jianpeng Liu 1993 Hengxiang Cycling Team + 0097+ 06
97 Zhandos Bizhigitov 1991 Continental Team Astana + 0098+ 06
98 Kansatansin Klimiankou 1989 Amore & Vita - Selle SMP + 0099+ 06
99 Sam Davis 1991 Avanti Cycling Team + 00100+ 06
100 Mark Galedo 1985 7 Eleven - RBP + 00101+ 06
101 Malcolm Rudolph 1989 Drapac Cycling + 00102+ 06
102 Martin Blaha 1977 Team Dukla Praha + 00103+ 06
103 Li Jun Bai 1988 Giant - Champion System + 00104+ 06
104 Denis Rugovac 1993 Team Dukla Praha + 00105+ 06
105 Jun Oh Kwon 1989 Seoul Cycling Team + 14106+ 20
106 Liang Dong 1989 Team Lvshan Landscape + 14107+ 20
107 Christopher Muche 1992 Team Stuttgart + 16108+ 22
108 Kang Bi 1992 Team Lvshan Landscape + 18109+ 24
109 Jan Kraus 1993 Team Dukla Praha + 20110+ 26
110 Volodymyr Kogut 1984 Amore & Vita - Selle SMP + 21111+ 27
111 Nan Wu 1990 Giant - Champion System + 21112+ 27
112 Andreas Hofer 1991 Team Vorarlberg + 23113+ 29
113 Travis Meyer 1989 Drapac Cycling + 23114+ 29
114 Peng Gao 1993 Ningxia Sports Lottery + 23115+ 29
115 Max Walsleben 1990 Team Stuttgart + 33116+ 39
116 Chao Hua Xue 1992 Giant - Champion System + 0004+ 03
117 Zhi Hui Jiang 1994 Giant - Champion System + 02:59117+ 03:05
118 Shan Shuang 1992 Giant - Champion System + 03:24118+ 03:30
119 Jørgen Rydland Hodnebrog 1990 Team Sparebanken Sør + 03:49119+ 03:55
120 Thomas Larsen 1994 Team Sparebanken Sør + 03:49120+ 03:55
121 Ivan Kovalev 1986 RTS - Santic Racing Team + 05:43121+ 05:49
DNF Xiaolong Sun 1994 Team Lvshan Landscape 999
DNF Bo Cao 1993 Team Lvshan Landscape 999

Info

Race Tour of China II
Nation China
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 130.2 km
StartXinning Langshan
FinishXinning Langshan
DateSeptember 8th (2014)
Leader B.Shpilevsky
Points M.Gavazzi
Mountain V.Buts

Mattia Gavazzi