Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of China II
UCI, Stage race, 8th -14th September 2014, China
Race info
Results
Stage profiles
History
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Bulgaria
China
Czechia
Denmark
Ecuador
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Mongolia
Netherlands
Norway
Philippines
Poland
Russia
South Korea
Spain
Switzerland
Ukraine
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Shpilevsky
Boris
1982
RTS - Santic Racing Team
13:50:30
02
Kadlec
Milan
1974
Dukla Praha
+ 08
03
Gradek
Kamil
1990
BDC - Marcpol Team
+ 09
04
Galeyev
Vadim
1992
Astana Continental
+ 25
05
Wippert
Wouter
1990
Drapac Cycling
+ 30
06
Wang
Meiyin
1988
Hengxiang Cycling Team
+ 31
07
Kulyk
Andrii
1989
Kolss Cycling Team
+ 32
08
Thömel
Tino
1988
Team Stuttgart
+ 33
09
Benfatto
Marco
1988
Astana Continental
+ 33
10
Buts
Vitaliy
1986
Kolss Cycling Team
+ 33
11
Surutkovych
Oleksandr
1984
Synergy Baku Project
+ 34
12
Bernas
Pawel
1990
BDC - Marcpol Team
+ 34
13
Rudolph
Malcolm
1989
Drapac Cycling
+ 35
14
Cantwell
Jonathan
1982
Drapac Cycling
+ 36
15
Van Der Ploeg
Neil
1987
Avanti Cycling Team
+ 36
16
Brammeier
Matthew
1985
Synergy Baku Project
+ 36
17
Räim
Mihkel
1993
Amore & Vita-Selle SMP
+ 36
18
Asadov
Elchin
1987
Synergy Baku Project
+ 37
19
Stachowiak
Adam
1989
BDC - Marcpol Team
+ 37
20
Xue
Chaohua
1992
Giant - Champion System
+ 37
21
Rugovac
Denis
1993
Dukla Praha
+ 38
22
Ockeloen
Jasper
1990
Parkhotel Valkenburg
+ 39
23
Blokker
Joris
1993
Parkhotel Valkenburg
+ 39
24
Jullien
Sébastien
1987
China Wuxi Jilun Cycling Team
+ 40
25
Torres
Albert
1990
Team Ecuador
+ 40
26
De Julian
Angel
1993
7 Eleven - RBP
+ 40
27
Gatskiy
Pavel
1991
Astana Continental
+ 40
28
Zhao
Jingbiao
1995
Hengxiang Cycling Team
+ 40
29
Zanotti
Marco
1988
Parkhotel Valkenburg
+ 40
30
Schweizer
Michael
1983
Synergy Baku Project
+ 40
31
Holler
Nikodemus
1991
Team Stuttgart
+ 40
32
Banaszek
Adrian
1993
BDC - Marcpol Team
+ 40
33
Guama
Byron
1985
Team Ecuador
+ 40
34
Giacoppo
Anthony
1986
Avanti Cycling Team
+ 40
35
Kulimbetov
Nubolat
1992
Astana Continental
+ 40
36
Ragonessi
Jose
1984
Team Ecuador
+ 40
37
Erland
Andreas
1992
Sparebanken Sør
+ 40
38
Hoekstra
Marco
1989
Parkhotel Valkenburg
+ 40
39
Jäger
Patrick
1994
Vorarlberg
+ 40
40
Simon
Jordi
1990
Team Ecuador
+ 40
41
Hacecky
Vojtech
1987
Dukla Praha
+ 40
42
Cayubit
Ryan
1991
7 Eleven - RBP
+ 40
43
Navarrete
Segundo
1985
Team Ecuador
+ 40
44
Tanner
Jake
1991
Christina Watches - Kuma
+ 40
45
Scartezzini
Michele
1992
Astana Continental
+ 40
46
Ma
Guangtong
1995
Hengxiang Cycling Team
+ 40
47
Niu
Yikui
1994
Team Lvshan Landscape
+ 40
48
Dominguez
Daniel
1985
Christina Watches - Kuma
+ 40
49
Erdenesuren
Munkhtulga
1992
Ningxia Sports Lottery
+ 40
50
Di Battista
Antonio
1986
Amore & Vita-Selle SMP
+ 40
51
Gabrovski
Ivailo
1978
China Wuxi Jilun Cycling Team
+ 40
52
Reinert
Martin
1992
Team Stuttgart
+ 40
53
Radosz
Robert
1975
BDC - Marcpol Team
+ 40
54
Liu
Heng
1992
China Wuxi Jilun Cycling Team
+ 40
55
Gao
Zhikang
1995
Hengxiang Cycling Team
+ 40
56
Carbonell
Isaac
1994
Team Ecuador
+ 40
57
Hoem
Bjørn Tore
1991
Sparebanken Sør
+ 40
58
Hochmann
Jiri
1986
Dukla Praha
+ 40
59
Schumacher
Stefan
1981
Christina Watches - Kuma
+ 40
60
Eibegger
Markus
1984
Synergy Baku Project
+ 40
61
Batmunkh
Maral-Erdene
1994
Ningxia Sports Lottery
+ 40
62
Altansukh
Altanzul
1991
Ningxia Sports Lottery
+ 40
63
Beckinsale
Jack
1993
Avanti Cycling Team
+ 40
64
Aasvold
Kristian
1995
Sparebanken Sør
+ 40
65
Nohales Nieto
Edgar
1986
7 Eleven - RBP
+ 40
66
Gu
Ying Chuan
1994
Giant - Champion System
+ 40
67
Kim
Ok Cheol
1994
Seoul Cycling Team
+ 40
68
Zheng
Zhang
1995
Hengxiang Cycling Team
+ 40
69
Joven
Chris
1986
7 Eleven - RBP
+ 40
70
Winter
Nicolas
1989
Vorarlberg
+ 40
71
Nolten
Bram
1991
Parkhotel Valkenburg
+ 40
72
Mørland
Morten
1986
Sparebanken Sør
+ 40
73
Polivoda
Oleksandr
1987
Kolss Cycling Team
+ 40
74
Garby
Marc
1991
Christina Watches - Kuma
+ 40
75
Lagkuti
Sergiy
1985
Kolss Cycling Team
+ 40
76
Janorschke
Grischa
1987
Vorarlberg
+ 40
77
Donnelly
Aaron
1991
Avanti Cycling Team
+ 40
78
Lee
Ki Suk
1988
Seoul Cycling Team
+ 40
79
Liu
Jianpeng
1993
Hengxiang Cycling Team
+ 40
80
Bai
Lijun
1988
Giant - Champion System
+ 40
81
Mizurov
Andrey
1973
RTS - Santic Racing Team
+ 40
82
Jumabekov
Nazar
1987
China Wuxi Jilun Cycling Team
+ 40
83
Galedo
Mark
1985
7 Eleven - RBP
+ 40
84
Davis
Sam
1991
Avanti Cycling Team
+ 40
85
Stortoni
Simone
1985
Amore & Vita-Selle SMP
+ 40
86
Klimiankou
Kansatansin
1989
Amore & Vita-Selle SMP
+ 40
87
Clarke
William
1985
Drapac Cycling
+ 40
88
Ham
Seok Hyun
1995
Seoul Cycling Team
+ 53
89
Kogut
Volodymyr
1984
Amore & Vita-Selle SMP
+ 01:01
90
Aia
Karlo
1990
China Wuxi Jilun Cycling Team
+ 01:05
91
Gavazzi
Mattia
1983
Amore & Vita-Selle SMP
+ 01:30
92
Janiaczyk
Błażej
1983
BDC - Marcpol Team
+ 02:25
93
Orset
Jonas
1990
China Wuxi Jilun Cycling Team
+ 02:30
94
Meyer
Travis
1989
Drapac Cycling
+ 02:47
95
Anderson
Jack
1987
Drapac Cycling
+ 03:15
96
Forke
Sebastian
1987
Christina Watches - Kuma
+ 03:24
97
Blaha
Martin
1977
Dukla Praha
+ 03:29
98
Schnaidt
Fabian
1990
Vorarlberg
+ 03:43
99
Van Breda
Rick
1990
Parkhotel Valkenburg
+ 03:45
100
Gao
Peng
1993
Ningxia Sports Lottery
+ 03:45
101
Dong
Liang
1989
Team Lvshan Landscape
+ 04:06
102
Nowak
Florian
1995
Team Stuttgart
+ 04:16
103
Walsleben
Max
1990
Team Stuttgart
+ 06:41
104
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss Cycling Team
+ 06:45
105
Karimov
Ruslan
1986
RTS - Santic Racing Team
+ 07:02
106
Zhurkin
Nikolay
1991
RTS - Santic Racing Team
+ 07:07
107
Kraus
Jan
1993
Dukla Praha
+ 09:05
108
Muche
Christopher
1992
Team Stuttgart
+ 12:19
109
Wu
Nan
1990
Giant - Champion System
+ 15:51
DNF
Sørensen
Jimmi
1990
Christina Watches - Kuma
DNF
Bizhigitov
Zhandos
1991
Astana Continental
DNF
Jiang
Zhihui
1994
Giant - Champion System
DNF
Shuang
Shan
1992
Giant - Champion System
DNF
Xue
Ming Xing
1981
Ningxia Sports Lottery
DNF
Kovalev
Ivan
1986
RTS - Santic Racing Team
DNF
Jung
Ha Jeon
1995
Seoul Cycling Team
DNF
Kwon
Jun Oh
1989
Seoul Cycling Team
DNF
Bi
Kang
1992
Team Lvshan Landscape
DNF
Cao
Bo
1993
Team Lvshan Landscape
DNF
Sun
Xiaolong
1994
Team Lvshan Landscape
DNF
Hodnebrog
Jørgen Rydland
1990
Sparebanken Sør
DNF
Larsen
Thomas
1994
Sparebanken Sør
DNF
Hofer
Andreas
1991
Vorarlberg
Information
Tour of China II
China
8th -14th September 2014
2.1