2017 Tour Alsace

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 05

Pos Name Born Nation Team Time
01 Lucas Hamilton 1996 Australia Mitchelton Scott 15:36:12
02 Carl Fredrik Hagen 1991 Norway Joker Icopal + 09
03 Brandon McNulty 1998 USA Rally Cycling + 20
04 Steff Cras 1996 Belgium BMC Development Team + 21
05 Scott Davies 1995 Great Britain Team Wiggins + 26
06 James Knox 1995 Great Britain Team Wiggins + 39
07 Fabien Schmidt 1989 France Côtes d'Armor-Marie Morin + 44
08 Colin Stüssi 1993 Switzerland Team Roth - Akros + 53
09 Jai Hindley 1996 Australia Mitchelton Scott + 01:03
10 Thomas Vereecken 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 01:23
11 Szymon Rekita 1994 Poland Leopard Pro Cycling + 01:59
12 Gregoire Tarride 1991 France A.V.C. Aix en Provence + 02:14
13 Maxime Robert 1987 France C.C.Etupes + 02:37
14 Jaakko Hänninen 1997 Finland A.C.Bisontine + 03:23
15 Michael Storer 1997 Australia Mitchelton Scott + 03:35
16 Raphael Freienstein 1991 Germany Team Lotto - Kern Haus + 04:38
17 Yoann Barbas 1988 France A.V.C. Aix en Provence + 04:41
18 Mattia Cattaneo 1990 Italy Androni - Sidermec + 04:44
19 Pascal Eenkhoorn 1997 Netherlands BMC Development Team + 05:03
20 Bjørn Tore Hoem 1991 Norway Joker Icopal + 05:24
21 Lucas Eriksson 1996 Sweden SEG Racing Academy + 05:30
22 Tiago Gomes Antunes 1997 Portugal Aldro Cycling Team + 05:56
23 Adrien Legros 1993 France Côtes d'Armor-Marie Morin + 06:22
24 Sebastian Schönberger 1994 Austria Tirol Cycling Team + 06:51
25 Jan Maas 1996 Netherlands SEG Racing Academy + 07:41
26 Gordian Banzer 1996 Switzerland Team Hörmann + 08:35
27 Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Leopard Pro Cycling + 09:33
28 Emiel Planckaert 1996 Belgium Lotto - Soudal + 09:51
29 Ivan Sosa 1997 Colombia Androni - Sidermec + 11:58
30 Johannes Adamietz 1998 Germany Team Heizomat + 13:55
31 Geoffrey Bouchard 1992 France CR4C Roanne + 14:41
32 Edward Anderson 1998 USA Axeon - Hagens Berman + 14:51
33 Gianni Vermeersch 1992 Belgium Beobank - Corendon + 14:59
34 Stuart Balfour 1997 Great Britain Côtes d'Armor-Marie Morin + 15:46
35 Maximilian Kuen 1992 Austria Tirol Cycling Team + 15:46
36 Luca Henn 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus + 17:50
37 Robert Stannard 1998 Australia Mitchelton Scott + 18:01
38 Edouard Lauber 1988 France C.C.Etupes + 18:37
39 Mathieu Van Der Poel 1995 Netherlands Beobank - Corendon + 20:56
40 Rodolfo Torres 1987 Colombia Androni - Sidermec + 21:18
41 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Poland An Post - Chainreaction + 22:10
42 Matthew Teggart 1996 Ireland An Post - Chainreaction + 22:29
43 Roland Thalmann 1993 Switzerland Team Roth - Akros + 23:06
44 Jan Rüttimann 1995 Switzerland Team Hörmann + 23:09
45 Julius Van Den Berg 1996 Netherlands SEG Racing Academy + 23:29
46 Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 23:41
47 Aaron Verwilst 1997 Belgium Lotto - Soudal U23 + 25:12
48 Frederic Guillemot 1992 France Côtes d'Armor-Marie Morin + 25:32
49 Mikkel Honore 1997 Denmark Lotto - Soudal U23 + 26:59
50 Martin Schäppi 1996 Switzerland BMC Development Team + 27:16
51 Ole Forfang 1995 Norway Joker Icopal + 27:34
52 Joshua Stritzinger 1995 Germany Team Lotto - Kern Haus + 27:37
53 Kristoffer Skjerping 1993 Norway Joker Icopal + 28:56
54 Alexander Krieger 1991 Germany Leopard Pro Cycling + 30:40
55 Florian Nowak 1995 Germany Hermann Radteam + 31:46
56 Felix Gall 1998 Austria Development Team Sunweb + 32:31
57 Patrick Haller 1997 Germany Rad-Net Rose Team + 33:12
58 Yolan Sylvestre 1993 France Jeunesse Cycliste 231 + 35:31
59 Axel Chatelus 1995 France CR4C Roanne + 36:01
60 Remi Aubert 1995 France C.C.Etupes + 36:58
61 Damian Lüscher 1997 Switzerland Team Roth - Akros + 37:20
62 Regan Gough 1996 New Zealand An Post - Chainreaction + 38:32
63 Enrico Salvador 1994 Italy Tirol Cycling Team + 39:07
64 Dylan Sunderland 1996 Australia NSW Institute of Sport + 39:13
65 Oliver Wood 1995 Great Britain Team Wiggins + 39:17
66 Max Kanter 1997 Germany Team Sunweb + 39:58
67 Jasper Philipsen 1998 Belgium BMC Development Team + 40:44
68 Bas Tietema 1995 Netherlands An Post - Chainreaction + 40:49
69 Fabian Lienhard 1993 Switzerland Team Vorarlberg + 40:59
70 Anthony Rappo 1995 Switzerland Team Roth - Akros + 40:59
71 Hailemelekot Hailu 1994 Ethiopia Aldro Cycling Team + 41:28
72 Mattia Frapporti 1994 Italy Androni - Sidermec + 42:20
73 Maxime Le Lavandier 1992 France Côtes d'Armor-Marie Morin + 42:50
74 Joris Nieuwenhuis 1996 Netherlands Development Team Sunweb + 43:01
75 Florent Castellarnau 1993 France A.V.C. Aix en Provence + 43:30
76 Pirmin Lang 1984 Switzerland Team Roth - Akros + 44:19
77 Joab Schneiter 1998 Switzerland Equipe Exploit - Goomah Racing Bik + 44:20
78 Tom Meeusen 1988 Belgium Beobank - Corendon + 44:56
79 Etienne Georgi 1998 Great Britain Team Wiggins + 45:14
80 Ryan Reilly 1996 Ireland A.C.Bisontine + 45:45
81 Carmelo Foti 1994 Italy Leopard Pro Cycling + 45:54
82 Matteo Spreafico 1993 Italy Androni - Sidermec + 45:55
83 Benjamin Dyball 1989 Australia Delko Marseille - Provence KTM + 46:00
84 Thomas Devaux 1997 France - + 46:14
85 Juan José Agüero Ruiz 1994 Spain Aldro Cycling Team + 46:19
86 Alexandre Jamet 1993 France CR4C Roanne + 46:46
87 Joey Walker 1997 Great Britain Team Wiggins + 47:07
88 Albert Muela Galvez 1996 Spain An Post - Chainreaction + 47:43
89 Mark Stewart 1995 Great Britain An Post - Chainreaction + 47:58
90 Ludovic Viennet 1990 France A.C.Bisontine + 48:00
91 Lucas Spengler 1994 Switzerland WB Veranclassic + 49:12
92 Aurelien Lionnet 1994 France CR4C Roanne + 50:10
93 Cristian Mota Pérez 1996 Spain Aldro Cycling Team + 51:18
94 Callum Scotson 1996 Australia BMC Development Team + 51:18
95 Davide Ballerini 1994 Italy Androni - Sidermec + 51:38
96 Samuel Jenner 1997 Australia Mitchelton Scott + 51:49
97 Nathan Draper 1997 Great Britain Team Wiggins + 52:41
98 Joshua Huppertz 1994 Germany Team Lotto - Kern Haus + 52:55
99 Jan Hugger 1998 Germany 0711-Cycling + 53:35
100 Jan Brockhoff 1994 Germany Leopard Pro Cycling + 53:44
101 Jonas Rutsch 1998 Germany Team Lotto - Kern Haus + 53:59
102 Marcel Meisen 1989 Germany Beobank - Corendon + 54:34
103 Leon Rohde 1995 Germany Team Sunweb + 55:00
104 Mathieu Caramel 1994 France A.V.C. Aix en Provence + 55:18
105 Edoardo Affini 1996 Italy SEG Racing Academy + 55:48
106 Alexis Huck 1996 France Team Rémy Meder Haguenau + 57:31
107 Ian Garrison 1998 USA Axeon - Hagens Berman + 57:42
108 Markus Wildauer 1998 Austria Tirol Cycling Team + 59:24
109 Aksel Nommela 1994 Estonia Leopard Pro Cycling + 01:00:02
110 Fabio Jakobsen 1996 Netherlands SEG Racing Academy + 01:00:25
111 Ethan Hayter 1998 Great Britain 100% ME + 01:00:54
112 David Van Der Poel 1992 Netherlands Beobank - Corendon + 01:03:46
113 Florian Barket 1996 France Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:05:55

Info

RaceTour Alsace
Nation France
DateJuly 26th-30th
Edition2017
Classification2.2
Leader L.Hamilton
Youth L.Hamilton
Points B.Tietema
Mountain L.Hamilton
Sprint B.Tietema
Extra Compare top four

Lucas Hamilton