01 |
US Postal p/b Berry Floor |
30:45 |
|
Landis Floyd
Barry Michael
(00)
Pena Victor Hugo
(00)
Beltrán Manuel
(00)
Zabriskie David
(00)
Joachim Benoit
(00)
van Heeswijk Max
(00)
Mikhailov Gennady
(05:13)
Cruz Antonio
(50)
|
02 |
T-Mobile Team |
+ 31 |
|
Zabel Erik
Vinokourov Alexandre
Konecny Tomas
Botero Santiago
Evans Cadel
Hiekmann Torsten
Schreck Stephan
Wesemann Steffen
Klier Andreas
(+ 01:02)
|
03 |
Illes Balears - Banesto |
+ 56 |
|
Arrieta José Luis
Colom Antonio
Mancebo Francisco
Lastras Pablo
Menchov Denis
Pradera Mikel
Horrach Joan
García José Vicente
(+ 03:15)
Osa Unai
(+ 05:12)
|
04 |
Comunidad Valenciana - Kelme |
+ 58 |
|
Rodriguez Javier
Jiménez Eladio
Valverde Alejandro
Blanco David
Plaza Rubén
Cabello Francisco
Latasa Lasa David
Garcia Quesada Carlos
Juliá José Cayetano
(+ 05:07)
|
05 |
Phonak Hearing Systems |
+ 01:01 |
|
Sevilla Oscar
Gutiérrez José Enrique
Pérez Santiago
Jalabert Nicolas
Hamilton Tyler
Gonzalez Santos
Grabsch Bert
Valjavec Tadej
(+ 02:16)
Bayarri Esteve Gonzalo
(+ 06:27)
|
06 |
Team CSC |
+ 01:24 |
|
Sastre Carlos
Jaksche Jörg
Gusev Vladimir
Høj Frank
Schleck Fränk
Luttenberger Peter
Calvente Manuel
Bruun Eriksen Thomas
(+ 06:58)
Vandborg Brian
(+ 06:58)
|
07 |
Fassa Bortolo |
+ 01:25 |
|
Sacchi Fabio
Sanchez Julian
Cioni Dario
Velo Marco
Gustov Volodymir
Gonzalez Aitor
Ongarato Alberto
Trenti Guido
(+ 04:47)
Petacchi Alessandro
(+ 04:47)
|
08 |
Liberty Seguros |
+ 01:28 |
|
Heras Roberto
Gil Koldo
Serrano Marcos Antonio
González de Galdeano Igor
Nozal Vega Isidro
Caruso Giampaolo
Baranowski Dariusz
(+ 05:20)
Andrle Rene
(+ 05:25)
Hruska Jan
(+ 05:25)
|
09 |
Saeco |
+ 01:38 |
|
Cunego Damiano
Di Luca Danilo
Szmyd Sylwester
Mazzoleni Eddy
Sabaliauskas Marius
Spezialetti Alessandro
Fuentes Angullo Juan Manuel
Fornaciari Paolo
(+ 06:27)
Bonomi Giosue
(+ 06:27)
|
10 |
Relax - Bodysol |
+ 01:41 |
|
Florencio Xavier
Jufré Josep
Rebollo Aguado Jose Luis
Pasamontes Luis
Burgos Nacor
Vansummeren Johan
Martinez José Alberto
Roesems Bert
(+ 02:26)
Galindo Jose Miguel
(+ 05:51)
|
11 |
Lampre |
+ 01:46 |
|
Garate Juan Manuel
Cortinovis Alessandro
Quinziato Manuel
Scotto D'Abusco Michele
Righi Daniele
Bertoletti Simone
(+ 02:39)
Astarloa Igor
(+ 06:20)
Piccoli Mariano
(+ 06:47)
|
12 |
AG2R Prévoyance |
+ 01:49 |
|
Inaudi Nicolas
Chaurreau Inigo
Goubert Stéphane
Oriol Christophe
Astarloza Mikel
Bergès Stéphane
Laidoun Julien
Flickinger Andy
Pütsep Erki
|
13 |
Cofidis |
+ 01:49 |
|
O'Grady Stuart
Pérez Rodríguez Luis
Cuesta Íñigo
Vasseur Cédric
Trentin Guido
White Matthew
(+ 02:03)
Fernández Bustinza Bingen
(+ 02:41)
Coyot Arnaud
(+ 06:23)
Atienza Daniel
(+ 06:23)
|
14 |
Saunier Duval - Prodir |
+ 01:50 |
|
Beloki Joseba
Zaballa Constantino
Martin Miguel Ángel
Dominguez Juan Carlos
Canada David
Rodríguez Joaquim
Piepoli Leonardo
(+ 03:14)
Casero Moreno Rafael
(+ 05:30)
Jeker Fabian
(+ 05:30)
|
15 |
Cafe Baque |
+ 01:54 |
|
Parra Iván Ramiro
Perez Arrieta Aitor
Gutiérrez Heberth
Cárdenas Félix
García Francisco Tomas
Buenahora Hernán
Plaza Romero David
Arreitunandia Pedro
Serrano Ricardo
|
16 |
Alessio - Bianchi |
+ 02:00 |
|
Moreni Cristian
Furlan Angelo
Møller Claus Michael
Ivanov Ruslan
Hvastija Martin
Miholjevic Vladimir
Caucchioli Pietro
Rastelli Ellis
Sunderland Scott
(+ 02:35)
|
17 |
Costa de Almeria - Paternina |
+ 02:01 |
|
Fernandez David
Torrent Carlos
Del Rio Ion
Ferrio Luque Jorge
Gomez José
Lopez Torrella Joaquim
Herrero David
Lara Francisco José
|
18 |
Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri |
+ 02:12 |
|
Tonkov Pavel
Garzelli Stefano
Sgambelluri Roberto
Zanotti Marco
Calcagni Patrick
Gerosa Mauro
Zamperi Steve
Andriotto Dario
(+ 02:27)
Milesi Marco
(+ 02:40)
|
19 |
Quick Step - Davitamon |
+ 02:13 |
|
Horrillo Pedro
Paolini Luca
Bodrogi László
Tankink Bram
Garrido Jose Antonio
Hulsmans Kevin
Pecharroman Jose Antonio
Sinkewitz Patrik
Van Goolen Jurgen
|
20 |
Rabobank |
+ 02:16 |
|
Hunter Robert
Weening Pieter
Freire Óscar
Mutsaars Ronald
den Bakker Maarten
Veneberg Thorwald
(+ 05:31)
De Weert Kevin
(+ 05:31)
Posthuma Joost
(+ 05:31)
Boven Jan
(+ 05:31)
|
21 |
Euskaltel-Euskadi |
+ 02:27 |
|
Zubeldia Haimar
Sánchez Samuel
Silloniz Aitor
Laiseka Roberto
Isasi Iñaki
Artetxe Mikel
Lopez Alberto
Albizu Lizaso Joseba
(+ 07:01)
Silloniz Aresti Josu
(+ 07:01)
|
DNS |
Costa de Almeria - Paternina |
|
|
Euba Ziarrusta Lander
|
DNS |
Lampre |
|
|
Casagrande Francesco
|