2002 Vuelta a España

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Aitor Gonzalez 1975 Spain Kelme - Costa Blanca 75t 13' 52''
02 Roberto Heras 1974 Spain US Postal Service + 2' 14''
03 Joseba Beloki 1973 Spain ONCE - Eroski + 3' 11''
04 Óscar Sevilla 1976 Spain Kelme - Costa Blanca + 3' 26''
05 Iban Mayo 1977 Spain Euskaltel-Euskadi + 5' 42''
06 Ángel Casero 1972 Spain Team Coast + 6' 33''
07 Francesco Casagrande 1970 Italy Fassa Bortolo + 6' 38''
08 Felix Manuel Garcia 1968 Spain BigMat - Auber 93 + 6' 46''
09 Manuel Beltrán 1971 Spain Team Coast + 8' 29''
10 Gilberto Simoni 1971 Italy Saeco - Longoni Sport + 9' 22''
11 Haimar Zubeldia 1977 Spain Euskaltel-Euskadi + 9' 49''
12 Claus Michael Möller 1968 Denmark Milaneza - MSS + 10' 16''
13 Fabian Jeker 1968 Switzerland Milaneza - MSS + 11' 45''
14 David Plaza Romero 1970 Spain Team Coast + 11' 50''
15 Guido Trentin 1975 Italy Cofidis + 15' 27''
16 Rui Sousa 1976 Portugal Milaneza - MSS + 16' 36''
17 Pablo Lastras 1976 Spain iBanesto.com + 19' 33''
18 Tadej Valjavec 1977 Slovenia Fassa Bortolo + 23' 11''
19 Carlos Garcia Quesada 1978 Spain Kelme - Costa Blanca + 24' 01''
20 Danilo Di Luca 1976 Italy Saeco - Longoni Sport + 30' 35''
21 Mikel Zarrabeitia 1970 Spain ONCE - Eroski 31' 57"
22 Luis Pérez Rodríguez 1974 Spain Team Coast 39' 42"
23 Pietro Caucchioli 1975 Italy Alessio 43' 54"
24 Vladimir Miholjevic 1974 Croatia Alessio 50' 13"
25 Christian Vande Velde 1976 USA US Postal Service 52' 50"
26 Steven Kleynen 1977 Belgium Domo - Farm Frites 53' 12"
27 Jose Antonio Pecharroman 1978 Spain Jazztel - Costa de Almeria 53' 26"
28 Daniel Atienza 1974 Spain Cofidis 53' 27"
29 Sylwester Szmyd 1978 Poland Tacconi Sport - Emmegi 54' 18"
30 Óscar Pereiro 1977 Spain Phonak 57' 11"
31 Simone Bertoletti 1974 Italy Lampre - Daikin 59' 03"
32 Rui Lavarinhas 1971 Portugal Milaneza - MSS 59' 27"
33 Joan Horrach 1974 Spain Milaneza - MSS 1t 00' 32"
34 José Azevedo 1973 Portugal ONCE - Eroski 1t 00' 47"
35 Nacor Burgos Rojo 1977 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 1t 01' 52"
36 Jose Antonio Garrido 1975 Spain Jazztel - Costa de Almeria 1t 03' 07"
37 José Enrique Gutiérrez 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 04' 06"
38 Marcos Antonio Serrano 1972 Spain ONCE - Eroski 1t 05' 22"
39 Antonio Tauler Llull 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 07' 04"
40 Rafael Casero Moreno 1976 Spain Jazztel - Costa de Almeria 1t 07' 24"
41 Juan Antonio Flecha 1977 Spain iBanesto.com 1t 12' 02"
42 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Spain Acqua e Sapone - Cantina Tollo 1t 12' 14"
43 Paolo Tiralongo 1977 Italy Fassa Bortolo 1t 12' 19"
44 Gerrit Glomser 1975 Austria Saeco - Longoni Sport 1t 13' 01"
45 Santiago Blanco 1974 Spain iBanesto.com 1t 18' 29"
46 Jose Luis Rebollo Aguado 1972 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 1t 19' 32"
47 Matthias Kessler 1979 Germany Team Telekom 1t 20' 37"
48 Massimo Codol 1973 Italy Lampre - Daikin 1t 23' 40"
49 Jorge Ferrio Luque 1976 Spain Jazztel - Costa de Almeria 1t 25' 53"
50 David Canada 1975 Spain Mapei - Quick Step 1t 28' 20"
51 José Luis Rubiera 1973 Spain US Postal Service 1t 34' 35"
52 Juan Jose De Los Angeles 1973 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 36' 03"
53 Aitor Kintana 1975 Spain BigMat - Auber 93 1t 36' 42"
54 Aitor Osa 1973 Spain iBanesto.com 1t 40' 44"
55 Dario Cioni 1974 Italy Mapei - Quick Step 1t 42' 11"
56 Dave Bruylandts 1976 Belgium Domo - Farm Frites 1t 43' 00"
57 Marco Velo 1974 Italy Fassa Bortolo 1t 45' 18"
58 Joao Paulo Silva 1968 Portugal Milaneza - MSS 1t 47' 13"
59 Santos Gonzalez 1973 Spain Acqua e Sapone - Cantina Tollo 1t 49' 18"
60 Ángel Edo 1970 Spain Milaneza - MSS 1t 51' 34"
61 Alexandre Botcharov 1975 Russia Ag2r Prévoyance 1t 52' 09"
62 Rafael Diaz Justo 1972 Spain ONCE - Eroski 1t 52' 14"
63 Igor Astarloa 1976 Spain Saeco - Longoni Sport 1t 55' 41"
64 Oscar Laguna 1978 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 2t 00' 51"
65 Alberto Lopez 1972 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 05' 46"
66 Santiago Botero 1972 Colombia Kelme - Costa Blanca 2t 06' 41"
67 Pavel Tonkov 1969 Russia Lampre - Daikin 2t 07' 39"
68 Daniel Schnider 1973 Switzerland Phonak 2t 08' 41"
69 Erik Zabel 1970 Germany Team Telekom 2t 10' 08"
70 Peter Farazijn 1969 Belgium Cofidis 2t 11' 47"
71 Iker Flores 1976 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 15' 34"
72 Koos Moerenhout 1973 Netherlands Domo - Farm Frites 2t 17' 17"
73 Carlos Torrent Tarres 1974 Spain Jazztel - Costa de Almeria 2t 18' 32"
74 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Fassa Bortolo 2t 19' 00"
75 José Vicente García 1972 Spain iBanesto.com 2t 19' 37"
76 Fabio Sacchi 1974 Italy Saeco - Longoni Sport 2t 23' 12"
77 Mikel Astarloza 1979 Spain Ag2r Prévoyance 2t 23' 47"
78 Janek Tombak 1976 Estonia Cofidis 2t 26' 34"
79 Juan Manuel Fuentes Angullo 1977 Spain Saeco - Longoni Sport 2t 26' 44"
80 Sergej Smetanine 1973 Russia Jazztel - Costa de Almeria 2t 30' 50"
81 Peter Luttenberger 1972 Austria Tacconi Sport - Emmegi 2t 31' 27"
82 Rolf Aldag 1968 Germany Team Telekom 2t 31' 32"
83 Benoît Salmon 1974 France Phonak 2t 32' 59"
84 Nicolas Portal 1979 France Ag2r Prévoyance 2t 33' 11"
85 Aitor Garmendia 1968 Spain Team Coast 2t 34' 14"
86 Mikel Artetxe 1976 Spain Euskaltel-Euskadi 2t 34' 20"
87 Bingen Fernández Bustinza 1972 Spain Cofidis 2t 35' 19"
88 Nicola Loda 1971 Italy Fassa Bortolo 2t 36' 21"
89 Jan Schaffrath 1971 Germany Team Telekom 2t 39' 14"
90 Andrej Hauptman 1975 Slovenia Tacconi Sport - Emmegi 2t 39' 47"
91 Christophe Oriol 1973 France Ag2r Prévoyance 2t 40' 54"
92 Reto Bergmann 1976 Switzerland Phonak 2t 41' 07"
93 Juan Carlos Dominguez 1971 Spain Phonak 2t 42' 04"
94 Alessandro Petacchi 1974 Italy Fassa Bortolo 2t 42' 39"
95 Andris Reiss 1978 Latvia Index - Alexia Alluminio 2t 42' 53"
96 Paolo Bossoni 1976 Italy Tacconi Sport - Emmegi 2t 43' 55"
97 Davide Bramati 1968 Italy Mapei - Quick Step 2t 44' 19"
98 Mikel Pradera 1975 Spain ONCE - Eroski 2t 51' 09"
99 Jose-Manuel Vazquez Palomo 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 2t 52' 34"
100 Iván Gutiérrez 1978 Spain iBanesto.com 2t 54' 03"
101 Bert Grabsch 1975 Germany Phonak 2t 56' 35"
102 Mariano Piccoli 1970 Italy Lampre - Daikin 2t 56' 59"
103 Patrick Calcagni 1977 Switzerland Tacconi Sport - Emmegi 2t 57' 52"
104 Denis Zanette 1970 Italy Fassa Bortolo 2t 58' 18"
105 Robert Bartko 1975 Germany Team Telekom 3t 01' 08"
106 Leonardo Bertagnolli 1978 Italy Saeco - Longoni Sport 3t 01' 11"
107 Gorka Gerrikagoitia 1973 Spain Euskaltel-Euskadi 3t 01' 40"
108 Ján Svorada 1968 Czech Republic Lampre - Daikin 3t 03' 06"
109 Charles Wegelius 1978 Great Britain Mapei - Quick Step 3t 03' 43"
110 Sebastien Talabardon 1978 France BigMat - Auber 93 3t 05' 33"
111 Jose Manuel Maestre 1976 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 3t 07' 35"
112 José Alberto Martinez 1975 Spain Euskaltel-Euskadi 3t 07' 56"
113 Diego Ferrari 1970 Italy Tacconi Sport - Emmegi 3t 12' 11"
114 Cyril Saugrain 1973 France BigMat - Auber 93 3t 13' 21"
115 Dario Gadepo Fernandez 1975 Spain Jazztel - Costa de Almeria 3t 13' 34"
116 Jurgen Van Goolen 1980 Belgium Domo - Farm Frites 3t 14' 13"
117 Jaime Javier Hernandez Bertran 1972 Spain Team Coast 1t 38' 23"
118 Antonio Cruz 1971 USA US Postal Service 3t 19' 07"
119 Pietro Zucconi 1975 Switzerland Tacconi Sport - Emmegi 3t 22' 03"
120 David Zabriskie 1979 USA US Postal Service 3t 22' 29"
121 Angelo Furlan 1977 Italy Alessio 3t 22' 51"
122 Alessandro Guerra 1974 Italy Index - Alexia Alluminio 3t 24' 43"
123 Ruben Lobato Elvira 1978 Spain Acqua e Sapone - Cantina Tollo 3t 26' 58"
124 Daniel Becke 1978 Germany Team Coast 3t 31' 00"
125 Juan Carlos Guillamon 1974 Spain Jazztel - Costa de Almeria 3t 31' 40"
126 Alexei Sivakov 1972 Russia BigMat - Auber 93 3t 31' 50"
127 Robert Sassone 1978 France Cofidis 3t 32' 46"
128 Alberto Vinale 1978 Italy Alessio 3t 33' 39"
129 Matthew White 1974 Australia US Postal Service 3t 36' 57"
130 Zbigniew Spruch 1965 Poland Lampre - Daikin 3t 36' 58"
131 Geman Nieto Fernandez 1972 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 3t 38' 00"
132 Sven Teutenberg 1972 Germany Phonak 3t 42' 37"
DNF Daniele Bennati 1980 Italy Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Mario Cipollini 1967 Italy Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Martin Derganc 1977 Slovenia Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Giovanni Lombardi 1969 Italy Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Mario Scirea 1964 Italy Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Guido Trenti 1972 USA Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Lauri Aus 1970 Estonia Ag2r Prévoyance
DNF Stéphane Bergès 1975 France Ag2r Prévoyance
DNF Inigo Chaurreau 1973 Spain Ag2r Prévoyance
DNF Nicolas Inaudi 1978 France Ag2r Prévoyance
DNF Thierry Loder 1975 France Ag2r Prévoyance
DNF Andrea Brognara 1971 Italy Alessio
DNF Raffaele Ferrara 1976 Italy Alessio
DNF Aleksandar Nikacevic 1978 Serbia Alessio
DNF Dario Pieri 1975 Italy Alessio
DNF Mauro Zanetti 1973 Italy Alessio
DNF Guillaume Auger 1976 France BigMat - Auber 93
DNF Stéphane Heulot 1971 France BigMat - Auber 93
DNF Jeremy Hunt 1974 Great Britain BigMat - Auber 93
DNF Xavier Jan 1970 France BigMat - Auber 93
DNF Íñigo Cuesta 1969 Spain Cofidis
DNF Massimiliano Lelli 1967 Italy Cofidis
DNF David Millar 1977 Great Britain Cofidis
DNF Antonio Colom 1978 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Martin Garrido 1974 Argentina Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Benjamin Noval 1979 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Jeroen Blijlevens 1971 Netherlands Domo - Farm Frites
DNF Steve De Wolf 1975 Belgium Domo - Farm Frites
DNF Leif Hoste 1977 Belgium Domo - Farm Frites
DNF Andrey Kashechkin 1980 Kazakhstan Domo - Farm Frites
DNF Bram Tankink 1978 Netherlands Domo - Farm Frites
DNF David Etxebarria 1973 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Roberto Laiseka 1969 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Fabio Baldato 1968 Italy Fassa Bortolo
DNF Francisco Mancebo 1976 Spain iBanesto.com
DNF Juan Miguel Mercado 1978 Spain iBanesto.com
DNF Jon Odriozola Mugarza 1970 Spain iBanesto.com
DNF Dario Andriotto 1972 Italy Index - Alexia Alluminio
DNF Giuseppe Di Grande 1973 Italy Index - Alexia Alluminio
DNF Daniele Galli 1975 Italy Index - Alexia Alluminio
DNF Marco Magnani 1974 Italy Index - Alexia Alluminio
DNF Ivan Quaranta 1974 Italy Index - Alexia Alluminio
DNF Paolo Savoldelli 1973 Italy Index - Alexia Alluminio
DNF Corrado Serina 1975 Italy Index - Alexia Alluminio
DNF Gonzalo Bayarri Esteve 1976 Spain Jazztel - Costa de Almeria
DNF Ricardo Valdez Prieto 1976 Spain Jazztel - Costa de Almeria
DNF Jesus Maria Manzano Ruano 1978 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Alejandro Valverde 1980 Spain Kelme - Costa Blanca
DNF Juan Manuel Garate 1976 Spain Lampre - Daikin
DNF Milan Kadlec 1974 Czech Republic Lampre - Daikin
DNF Johan Verstrepen 1967 Belgium Lampre - Daikin
DNF Elia Aggiano 1972 Italy Mapei - Quick Step
DNF Óscar Freire 1976 Spain Mapei - Quick Step
DNF Pedro Horrillo 1974 Spain Mapei - Quick Step
DNF Andrea Noè 1969 Italy Mapei - Quick Step
DNF Eddy Ratti 1977 Italy Mapei - Quick Step
DNF Victoriano Fernandez 1973 Spain Milaneza - MSS
DNF Melcior Mauri 1966 Spain Milaneza - MSS
DNF Igor González de G. 1973 Spain ONCE - Eroski
DNF Jan Hruska 1975 Czech Republic ONCE - Eroski
DNF Jörg Jaksche 1976 Germany ONCE - Eroski
DNF Oscar Camenzind 1971 Switzerland Phonak
DNF Alessio Galletti 1968 Italy Saeco - Longoni Sport
DNF Alessandro Spezialetti 1975 Italy Saeco - Longoni Sport
DNF Gabriele Balducci 1975 Italy Tacconi Sport - Emmegi
DNF Zoran Klemencic 1976 Slovenia Tacconi Sport - Emmegi
DNF Fernando Escartín 1968 Spain Team Coast
DNF Fabrizio Guidi 1972 Italy Team Coast
DNF Andreas Klier 1976 Germany Team Telekom
DNF Andreas Klöden 1975 Germany Team Telekom
DNF Alexandre Vinokourov 1973 Kazakhstan Team Telekom
DNF Sergei Yakovlev 1976 Kazakhstan Team Telekom
DNF Michael Barry 1975 Canada US Postal Service
DNF Steffen Kjærgaard 1973 Norway US Postal Service
DNF Victor Hugo Pena 1974 Colombia US Postal Service

Info

RaceVuelta a España
Nation Spain
DateSeptember 7th-29th
Edition2002
ClassificationGT
Extra Compare top four

Aitor Gonzalez