2000 Vuelta a España

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Roberto Heras 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 70t 26' 14''
02 Ángel Casero 1972 Spain Festina - Lotus + 2' 33''
03 Pavel Tonkov 1969 Russia Mapei - Quick Step + 4' 55''
04 Santos Gonzalez 1973 Spain ONCE - Deutsche Bank + 5' 52''
05 Raimondas Rumsas 1972 Lithuania Fassa Bortolo + 7' 38''
06 Roberto Laiseka 1969 Spain Euskaltel-Euskadi + 10' 16''
07 Fernando Escartín 1968 Spain Kelme - Costa Blanca + 11' 17''
08 Carlos Sastre 1975 Spain ONCE - Deutsche Bank + 12' 16''
09 Massimiliano Gentili 1971 Italy Cantina Tollo + 13' 10''
10 Haimar Zubeldia 1977 Spain Euskaltel-Euskadi + 13' 14''
11 José Luis Rubiera 1973 Spain Kelme - Costa Blanca + 13' 16''
12 Wladimir Belli 1970 Italy Fassa Bortolo + 13' 44''
13 Santiago Blanco 1974 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 15' 41''
14 Óscar Sevilla 1976 Spain Kelme - Costa Blanca + 16' 37''
15 Txema Del Olmo 1973 Spain Euskaltel-Euskadi + 19' 24''
16 Richard Virenque 1969 France Team Polti + 20' 28''
17 Pascal Hervé 1964 France Team Polti + 23' 43''
18 Francisco Tomas García 1975 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 24' 51''
19 Abraham Olano 1970 Spain ONCE - Deutsche Bank + 25' 19''
20 Gianni Faresin 1965 Italy Liquigas - Pata + 25' 36''
21 Felix Manuel Garcia 1968 Spain Festina - Lotus 26' 25"
22 Oscar Camenzind 1971 Switzerland Lampre - Daikin 29' 01"
23 Marco Magnani 1974 Italy Alessio - Banca SMG 30' 03"
24 Eladio Jiménez 1976 Spain Banesto 31' 47"
25 Fabian Jeker 1968 Switzerland Festina - Lotus 39' 32"
26 Jon Odriozola Mugarza 1970 Spain Banesto 39' 48"
27 Andrei Zintchenko 1972 Russia LA Aluminios Pecol 40' 37"
28 Alexandre Vinokourov 1973 Kazakhstan Team Deutsche Telekom 42' 56"
29 Gilberto Simoni 1971 Italy Lampre - Daikin 48' 22"
30 Alberto Lopez 1972 Spain Euskaltel-Euskadi 49' 33"
31 Félix Cárdenas 1972 Colombia Kelme - Costa Blanca 52' 45"
32 Laurent Brochard 1968 France Jean Delatour 52' 55"
33 Rafael Diaz Justo 1972 Spain ONCE - Deutsche Bank 55' 21"
34 Rodolfo Massi 1965 Italy Cantina Tollo 56' 38"
35 Juan Carlos Vicario Barbera 1971 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali 58' 55"
36 José Enrique Gutiérrez 1974 Spain Kelme - Costa Blanca 1t 00' 32"
37 Roberto Sgambelluri 1974 Italy Cantina Tollo 1t 01' 53"
38 Paolo Lanfranchi 1968 Italy Mapei - Quick Step 1t 06' 57"
39 Guinnadi Mikhailov 1974 Russia Farm Frites 1t 13' 25"
40 Massimo Codol 1973 Italy Lampre - Daikin 1t 13' 30"
41 Eleuterio Anguita 1969 Spain Jazztel - Costa de Almeria 1t 16' 08"
42 Igor Pugaci 1975 Moldova Saeco - Valli & Valli 1t 18' 12"
43 Andrei Teteriouk 1967 Kazakhstan Liquigas - Pata 1t 18' 44"
44 Volodymir Gustov 1977 Ukraine Fassa Bortolo 1t 18' 56"
45 Victor Hugo Pena 1974 Colombia Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1t 24' 09"
46 Marco Della Vedova 1972 Italy Lampre - Daikin 1t 26' 24"
47 Jose Manuel Uria Gonzalez 1969 Spain Team Polti 1t 26' 50"
48 Patrice Halgand 1974 France Jean Delatour 1t 27' 58"
49 Alex Zülle 1968 Switzerland Banesto 1t 28' 00"
50 Mariano Piccoli 1970 Italy Lampre - Daikin 1t 28' 29"
51 Aitor Osa 1973 Spain Banesto 1t 32' 55"
52 Rolf Aldag 1968 Germany Team Deutsche Telekom 1t 33' 20"
53 Tomasz Brozyna 1970 Poland Banesto 1t 33' 32"
54 Steven Kleynen 1977 Belgium Farm Frites 1t 36' 16"
55 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1t 36' 43"
56 Unai Osa 1975 Spain Banesto 1t 38' 19"
57 Serhiy Honchar 1970 Ukraine Liquigas - Pata 1t 40' 07"
58 Andrea Peron 1971 Italy Fassa Bortolo 1t 40' 34"
59 Iván Ramiro Parra 1975 Colombia Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1t 41' 03"
60 Miquel Van Kessel 1975 Netherlands Farm Frites 1t 41' 23"
61 Kai Hundertmarck 1969 Germany Team Deutsche Telekom 1t 42' 35"
62 Juan Manuel Garate 1976 Spain Lampre - Daikin 1t 44' 12"
63 José Vicente García 1972 Spain Banesto 1t 46' 01"
64 Rolf Huser 1971 Switzerland Festina - Lotus 1t 46' 52"
65 Cristian Moreni 1972 Italy Liquigas - Pata 1t 47' 42"
66 Gorka Gerrikagoitia 1973 Spain Euskaltel-Euskadi 1t 48' 05"
67 Jose Agostinho Rosa Ribeiro 1968 Portugal LA Aluminios Pecol 1t 48' 47"
68 Daniel Clavero 1968 Spain Team Polti 1t 50' 24"
69 Saulius Sarkauskas 1970 Lithuania LA Aluminios Pecol 1t 52' 52"
70 Marcelino Garcia 1971 Spain ONCE - Deutsche Bank 1t 52' 55"
71 David Clinger 1977 USA Festina - Lotus 1t 53' 49"
72 Santiago Botero 1972 Colombia Kelme - Costa Blanca 1t 54' 28"
73 Simone Bertoletti 1974 Italy Lampre - Daikin 1t 55' 02"
74 Andrea Tafi 1966 Italy Mapei - Quick Step 1t 56' 29"
75 Jan Hruska 1975 Czech Republic Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1t 57' 34"
76 Pedro Diaz Lobato 1973 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 1t 58' 57"
77 Alessandro Petacchi 1974 Italy Fassa Bortolo 2t 01' 15"
78 Nacor Burgos Rojo 1977 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 2t 02' 46"
79 Ricardo Valdez Prieto 1976 Spain Jazztel - Costa de Almeria 2t 03' 47"
80 Jaime Javier Hernandez Bertran 1972 Spain Festina - Lotus 2t 04' 53"
81 Carlo Finco 1968 Italy Alessio - Banca SMG 2t 04' 54"
82 Davide Bramati 1968 Italy Mapei - Quick Step 2t 05' 20"
83 Francisco Cabello 1969 Spain Kelme - Costa Blanca 2t 08' 47"
84 Giovanni Lombardi 1969 Italy Team Deutsche Telekom 2t 10' 53"
85 Fabio Roscioli 1965 Italy Jazztel - Costa de Almeria 2t 11' 03"
86 Carlos Ramon Golbano Garcia 1976 Spain Jazztel - Costa de Almeria 2t 15' 43"
87 Martin Garrido 1974 Argentina Colchon Relax - Fuenlabrada 2t 18' 24"
88 Paolo Bossoni 1976 Italy Cantina Tollo 2t 18' 38"
89 Ralf Grabsch 1973 Germany Team Deutsche Telekom 2t 19' 31"
90 Dario Cioni 1974 Italy Mapei - Quick Step 2t 20' 33"
91 Guido Trenti 1972 USA Cantina Tollo 2t 21' 04"
92 Pablo Soler Siles 1975 Spain Jazztel - Costa de Almeria 2t 21' 12"
93 Jose Angel Vidal Martinez 1969 Spain Kelme - Costa Blanca 2t 21' 20"
94 Paolo Fornaciari 1971 Italy Mapei - Quick Step 2t 21' 55"
95 Youri Sourkov 1970 Kazakhstan LA Aluminios Pecol 2t 21' 58"
96 Paolo Tiralongo 1977 Italy Fassa Bortolo 2t 22' 29"
97 Nicola Loda 1971 Italy Fassa Bortolo 2t 22' 59"
98 Fabio Baldato 1968 Italy Fassa Bortolo 2t 24' 03"
99 Cyril Dessel 1974 France Jean Delatour 2t 25' 36"
100 Remco Van der Ven 1975 Netherlands Farm Frites 2t 25' 42"
101 Alexandre Chefer 1971 Kazakhstan Alessio - Banca SMG 2t 27' 08"
102 Matthias Kessler 1979 Germany Team Deutsche Telekom 2t 27' 21"
103 José Luis Arrieta 1971 Spain Banesto 2t 32' 27"
104 Armin Meier 1969 Switzerland Saeco - Valli & Valli 2t 32' 54"
105 Ruben Oarbeascoa Ispizua 1975 Spain LA Aluminios Pecol 2t 33' 05"
106 Cesar Perez Padron 1973 Spain Jazztel - Costa de Almeria 2t 33' 11"
107 Michele Colleoni 1977 Italy Team Polti 2t 33' 44"
108 Oscar Pellicioli 1965 Italy Team Polti 2t 33' 50"
109 Fernando Manuel Mota dos Santos 1966 Portugal LA Aluminios Pecol 2t 34' 25"
110 Alessandro Bertolini 1971 Italy Alessio - Banca SMG 2t 34' 42"
111 Diego Luis Prior Jimenez 1975 Spain Jazztel - Costa de Almeria 2t 35' 44"
112 Leonardo Guidi 1974 Italy Alessio - Banca SMG 2t 35' 56"
113 Juan Antonio Flecha 1977 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 2t 36' 45"
114 Martin Hvastija 1969 Slovenia Alessio - Banca SMG 2t 37' 05"
115 Jose-Manuel Vazquez Palomo 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 2t 38' 56"
116 Stefano Casagranda 1973 Italy Alessio - Banca SMG 2t 40' 30"
117 Gerben Löwik 1977 Netherlands Farm Frites 2t 40' 51"
118 Eduardo Hernandez Bailo 1973 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 2t 42' 29"
119 Rafael Casero Moreno 1976 Spain Festina - Lotus 2t 42' 53"
120 Geman Nieto Fernandez 1972 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 2t 44' 00"
121 Federico Colonna 1972 Italy Cantina Tollo 2t 47' 48"
122 Biagio Conte 1968 Italy Saeco - Valli & Valli 2t 49' 02"
123 Dirk Ronellenfitsch 1975 Germany Farm Frites 2t 56' 50"
124 Andres Bermejo Siller 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada 3t 27' 23"
DNF Endrio Leoni 1968 Italy Alessio - Banca SMG
DNF Nicola Miceli 1971 Italy Alessio - Banca SMG
DNF José María Jiménez 1971 Spain Banesto
DNF Gabriele Colombo 1972 Italy Cantina Tollo
DNF Danilo Di Luca 1976 Italy Cantina Tollo
DNF Fedrico Giabbecucci 1975 Italy Cantina Tollo
DNF Cesar Garcia Calvo 1974 Spain Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Inigo Chaurreau 1973 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Unai Etxebarria Arana 1972 Venezuela Euskaltel-Euskadi
DNF Ramón González Arrieta 1967 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF José Alberto Martinez 1975 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Jan Koerts 1969 Netherlands Farm Frites
DNF Glenn Magnusson 1969 Sweden Farm Frites
DNF Geert Van Bondt 1970 Belgium Farm Frites
DNF Gabriele Balducci 1975 Italy Fassa Bortolo
DNF Florent Brard 1976 France Festina - Lotus
DNF Giuseppe Di Grande 1973 Italy Festina - Lotus
DNF Gines Salmeron Martinez 1972 Spain Jazztel - Costa de Almeria
DNF Mario Traversoni 1972 Italy Jazztel - Costa de Almeria
DNF Christophe Bassons 1974 France Jean Delatour
DNF Frederic Bessy 1972 France Jean Delatour
DNF Gilles Bouvard 1969 France Jean Delatour
DNF Christophe Oriol 1973 France Jean Delatour
DNF Eddy Seigneur 1969 France Jean Delatour
DNF Bruno Thibout 1969 France Jean Delatour
DNF Bruno Miguel Castanheira 1977 Portugal LA Aluminios Pecol
DNF Antonio Segismundo De la Torre Viel 1974 Spain LA Aluminios Pecol
DNF Pedro Goncalves 1975 Portugal LA Aluminios Pecol
DNF Matteo Frutti 1975 Italy Lampre - Daikin
DNF Ján Svorada 1968 Czech Republic Lampre - Daikin
DNF Daniele Contrini 1974 Italy Liquigas - Pata
DNF Mirko Marini 1974 Italy Liquigas - Pata
DNF Giancarlo Raimondi 1972 Italy Liquigas - Pata
DNF Ellis Rastelli 1975 Italy Liquigas - Pata
DNF Alessandro Spezialetti 1975 Italy Liquigas - Pata
DNF Marco Zanotti 1974 Italy Liquigas - Pata
DNF Manuel Beltrán 1971 Spain Mapei - Quick Step
DNF Óscar Freire 1976 Spain Mapei - Quick Step
DNF Íñigo Cuesta 1969 Spain ONCE - Deutsche Bank
DNF David Etxebarria 1973 Spain ONCE - Deutsche Bank
DNF Peter Luttenberger 1972 Austria ONCE - Deutsche Bank
DNF Mikel Zarrabeitia 1970 Spain ONCE - Deutsche Bank
DNF Giuseppe Calcaterra 1964 Italy Saeco - Valli & Valli
DNF Mario Cipollini 1967 Italy Saeco - Valli & Valli
DNF Laurent Dufaux 1969 Switzerland Saeco - Valli & Valli
DNF Alessio Galletti 1968 Italy Saeco - Valli & Valli
DNF Francesco Secchiari 1972 Italy Saeco - Valli & Valli
DNF Danilo Hondo 1974 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Andreas Klöden 1975 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Jan Ullrich 1973 Germany Team Deutsche Telekom
DNF Ivan Gotti 1969 Italy Team Polti
DNF Pascal Hervé 1964 France Team Polti
DNF Rafael Mateos Perez 1976 Spain Team Polti
DNF Álvaro González de G. 1970 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF Igor González de G. 1973 Spain Vitalicio Seguros - Grupo Generali

Info

RaceVuelta a España
Nation Spain
DateAugust 26th-17th
Edition2000
ClassificationGT
Extra Compare top four

Roberto Heras