1994 Vuelta a España

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Tony Rominger 1961 Switzerland Mapei - CLAS 92t 07' 48''
02 Mikel Zarrabeitia 1970 Spain Banesto + 7' 28''
03 Pedro Delgado 1960 Spain Banesto + 9' 27''
04 Alex Zülle 1968 Switzerland ONCE + 10' 54''
05 Oliverio Rincón 1968 Colombia ONCE + 13' 09''
06 Luc Leblanc 1966 France Festina - Lotus + 15' 27''
07 Vicente Aparicio 1969 Spain Banesto + 15' 48''
08 Luis Perez Garcia 1966 Spain Deportpublic - Otero + 16' 46''
09 Fernando Escartín 1968 Spain Mapei - CLAS + 16' 54''
10 Luis-Alberto Camargo 1965 Colombia Aritach - Nabisco + 20' 35''
11 Jon Unzaga 1962 Spain Mapei - CLAS + 20' 36''
12 Luis Edgar Espinosa 1967 Colombia Aritach - Nabisco + 22' 34''
13 Paolo Lanfranchi 1968 Italy Mercatone Uno - Medeghini + 22' 52''
14 Pascal Lino 1966 France Festina - Lotus + 23' 14''
15 Íñigo Cuesta 1969 Spain Equipo-Euskadi 23' 26"
16 Ignacio Garcia Camacho 1968 Spain Kelme - Avianca - Gios 24' 26"
17 Joaquin Gomes Oliveira 1965 Portugal Boavista - Recer 24' 51"
18 Melcior Mauri 1966 Spain Banesto 25' 11"
19 Erik Breukink 1964 Netherlands ONCE 29' 34"
20 Abraham Olano 1970 Spain Mapei - CLAS 31' 11"
21 Felix Manuel Garcia 1968 Spain Aritach - Nabisco 33' 09"
22 Federico Echave 1960 Spain Mapei - CLAS 41' 14"
23 Massimiliano Lelli 1967 Italy Mercatone Uno - Medeghini 41' 44"
24 Arsenio González 1960 Spain Mapei - CLAS 43' 21"
25 Peter Meinert Nielsen 1966 Denmark TVM - Bison Kit 45' 05"
26 Neil Stephens 1963 Australia ONCE 46' 31"
27 Francesco Benitez Esbri 1970 Spain Kelme - Avianca - Gios 49' 02"
28 Pascal Hervé 1964 France Festina - Lotus 49' 19"
29 Massimo Podenzana 1961 Italy Navigare - Blue Storm 50' 28"
30 Pello Ruiz 1962 Spain Equipo-Euskadi 54' 18"
31 Stephen Hodge 1961 Australia Festina - Lotus 55' 16"
32 Roberto Sierra Aguerro 1967 Spain ONCE 59' 19"
33 Carmelo Miranda Gonzalez 1969 Spain Banesto 59' 29"
34 Marino Alonso 1965 Spain Banesto 1t 00' 23"
35 Delmino Pereira 1967 Portugal Boavista - Recer 1t 00' 44"
36 Santos Hernández 1967 Spain ONCE 1t 02' 17"
37 Jose Rodriguez Garcia 1966 Spain Deportpublic - Otero
38 Bart Voskamp 1968 Netherlands TVM - Bison Kit 1t 09' 21"
39 Carlos Manuel Pinho Olivera 1970 Portugal Sicasal - Acral 1t 10' 42"
40 Ángel Yesid Camargo 1967 Colombia Kelme - Avianca - Gios 1t 11' 45"
41 Marcos Antonio Serrano 1972 Spain Kelme - Avianca - Gios 1t 13' 16"
42 Michele Coppolillo 1967 Italy Navigare - Blue Storm 1t 15' 39"
43 Arunas Cepele 1968 Lithuania Festina - Lotus 1t 17' 49"
44 Manuel Fernández Ginés 1971 Spain Mapei - CLAS 1t 18' 36"
45 Jose Luis De Santos Ambas 1968 Spain Banesto 1t 20' 05"
46 Massimo Donati 1967 Italy Mercatone Uno - Medeghini 1t 23' 00"
47 Alfredo Irusta 1968 Spain Deportpublic - Otero 1t 24' 11"
48 Javier Murguialday 1962 Spain Equipo-Euskadi 1t 24' 14"
49 Roberto Lezaun 1967 Spain Festina - Lotus 1t 26' 15"
50 Julio César Cadena 1963 Colombia Kelme - Avianca - Gios 1t 26' 36"
51 Johnny Weltz 1962 Denmark Aritach - Nabisco 1t 27' 42"
52 Youri Sourkov 1970 Kazakhstan Sicasal - Acral 1t 27' 59"
53 Luca Gelfi 1966 Italy Bresciat - Ceramchie Refin 1t 29' 57"
54 Roberto Laiseka 1969 Spain Equipo-Euskadi 1t 31' 19"
55 Fabio Roscioli 1965 Italy Bresciat - Ceramchie Refin 1t 31' 24"
56 Rodolfo Massi 1965 Italy Amore & Vita - Galatron 1t 32' 05"
57 Juan Tomás Martínez 1962 Spain Equipo-Euskadi 1t 36' 28"
58 Jean-Claude Bagot 1958 France Festina - Lotus 1t 36' 32"
59 Ignacio Gaston Crespo 1963 Spain Mapei - CLAS 1t 37' 50"
60 Nestor Mora 1963 Colombia Kelme - Avianca - Gios 1t 38' 08"
61 Manuel Abreu Campos 1963 Portugal Sicasal - Acral 1t 39' 43"
62 Quinto Rodrigues 1971 Portugal Sicasal - Acral 1t 39' 52"
63 Herminio Diaz Zabala 1964 Spain ONCE 1t 43' 40"
64 Dag Otto Lauritzen 1956 Norway TVM - Bison Kit 1t 44' 50"
65 Jörg Muller 1961 Switzerland Mapei - CLAS 1t 46' 11"
66 Fernando Manuel Mota dos Santos 1966 Portugal Boavista - Recer 1t 48' 05"
67 David García Marquina 1970 Spain Banesto 1t 49' 25"
68 Francisco Cabello 1969 Spain Kelme - Avianca - Gios 1t 50' 40"
69 Cesar Solaun Solana 1970 Spain Equipo-Euskadi 1t 52' 32"
70 Romes Gainetdinov 1967 Russia Porcelana Santa Clara 1t 53' 18"
71 Oleg Chuzda Petrovitch 1963 Ukraine Deportpublic - Otero 1t 53' 22"
72 Aitor Garmendia 1968 Spain Banesto 1t 53' 38"
73 Roberto Petito 1971 Italy Mercatone Uno - Medeghini 1t 54' 02"
74 Americo Silva Neves 1964 Portugal Aritach - Nabisco 1t 55' 04"
75 Laurent Jalabert 1968 France ONCE 1t 55' 15"
76 Manuel Pascual Soler 1969 Spain Aritach - Nabisco 1t 58' 27"
77 Giuseppe Calcaterra 1964 Italy Amore & Vita - Galatron 1t 58' 29"
78 Nico Emonds 1961 Belgium Mapei - CLAS 2t 00' 39"
79 Cassio Freitas De Pavia 1965 Brazil Boavista - Recer 2t 03' 47"
80 Carlos Gararreta Lazaro 1967 Spain Deportpublic - Otero 2t 04' 42"
81 Antonio Miguel Diaz 1968 Spain Deportpublic - Otero 2t 05' 55"
82 Alberto Leanizbarrutia 1963 Spain ONCE 2t 06' 57"
83 Alexandre Teixeira Rodrigues 1970 Portugal Boavista - Recer 2t 06' 57"
84 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Spain Deportpublic - Otero 2t 07' 54"
85 Riccardo Forconi 1970 Italy Amore & Vita - Galatron 2t 09' 31"
86 Joao Pedro Silva 1968 Portugal Boavista - Recer 2t 12' 35"
87 Jose-Antonio Espinosa Hernandez 1969 Spain Deportpublic - Otero 2t 15' 49"
88 Roberto Torres Toledano 1970 Spain Festina - Lotus 2t 18' 32"
89 Stefano Cattai 1967 Italy Jolly Componibili - Cage 1994 2t 18' 36"
90 Eleuterio Anguita 1969 Spain Deportpublic - Otero 2t 19' 11"
91 Argimiro Blanco Costa 1966 Spain Boavista - Recer 2t 19' 44"
92 Giuseppe Petito 1960 Italy Mercatone Uno - Medeghini 2t 22' 35"
93 Michel Lafis 1967 Sweden Amore & Vita - Galatron 2t 23' 36"
94 Jordi Gilabert Franch 1970 Spain Porcelana Santa Clara 2t 23' 45"
95 Álvaro González de G. 1970 Spain Aritach - Nabisco 2t 23' 47"
96 Orlando Sergio Rodrigues 1969 Portugal Aritach - Nabisco 2t 24' 21"
97 Jean-Paul Van Poppel 1962 Netherlands Festina - Lotus 2t 25' 04"
98 Fausto Dotti 1968 Italy Jolly Componibili - Cage 1994 2t 25' 27"
99 Juan Carlos González 1964 Spain Equipo-Euskadi 2t 26' 20"
100 Roland Meier 1967 Switzerland TVM - Bison Kit 2t 27' 13"
101 Luis Diaz de Otazu Galarza 1966 Spain ONCE 2t 27' 13"
102 Gianluca Gorini 1970 Italy Jolly Componibili - Cage 1994 2t 30' 36"
103 Dimitri Tcherkachine 1970 Russia Porcelana Santa Clara 2t 31' 45"
104 Gianluca Pierobon 1967 Italy Amore & Vita - Galatron 2t 31' 46"
105 Asiat Saitov 1965 Russia Kelme - Avianca - Gios 2t 34' 02"
106 Paolo Fornaciari 1971 Italy Mercatone Uno - Medeghini 2t 34' 52"
107 Rene Foucachon 1966 France Jolly Componibili - Cage 1994 2t 35' 25"
108 Roberto Pelliconi 1962 Italy Bresciat - Ceramchie Refin 2t 35' 25"
109 Michel Vermote 1963 Belgium Festina - Lotus 2t 37' 27"
110 Pedro Manuel Silva Rodrigues 1966 Portugal Sicasal - Acral 2t 37' 28"
111 Paolo-Antonio Fanelli 1966 Italy Amore & Vita - Galatron 2t 41' 17"
112 Alessio Di Basco 1964 Italy Amore & Vita - Galatron 2t 44' 10"
113 Ramon Garcia Espana 1970 Spain Aritach - Nabisco 2t 48' 41"
114 Antonio Sanchez Garcia 1970 Spain Aritach - Nabisco 2t 50' 33"
115 Evgeny Anachkine 1970 Russia Porcelana Santa Clara 2t 51' 16"
116 Eric Vanderaerden 1962 Belgium Bresciat - Ceramchie Refin 2t 54' 11"
117 Roberto Pagnin 1962 Italy Navigare - Blue Storm 2t 56' 33"
118 Mauro Radaelli 1967 Italy Bresciat - Ceramchie Refin 3t 03' 23"
119 Philippe Casado 1964 France Jolly Componibili - Cage 1994 3t 04' 43"
120 Vladimir Kliuchkine 1973 Russia Porcelana Santa Clara 3t 11' 49"
121 Gianni Vignaduzzi 1966 Canada Jolly Componibili - Cage 1994 3t 22' 30"
122 Vladimir Abramov 1971 Russia Porcelana Santa Clara 3t 37' 00"
DNF Stefano Giraldi 1958 Italy Amore & Vita - Galatron
DNF Harry Lodge 1967 Great Britain Amore & Vita - Galatron
DNF Jesus Montoya Alarcon 1968 Spain Banesto
DNF Jose Barros Neto Coelho 1971 Portugal Boavista - Recer
DNF Jose Agostinho Rosa Ribeiro 1968 Portugal Boavista - Recer
DNF Luis Fernando Santos Marques 1966 Portugal Boavista - Recer
DNF Fabrizio Bontempi 1966 Italy Bresciat - Ceramchie Refin
DNF Fabio Bordonali 1963 Italy Bresciat - Ceramchie Refin
DNF Flavio Giupponi 1964 Italy Bresciat - Ceramchie Refin
DNF Bruno Leali 1958 Italy Bresciat - Ceramchie Refin
DNF Marco Milesi 1970 Italy Bresciat - Ceramchie Refin
DNF Jose Manuel Uria Gonzalez 1969 Spain Deportpublic - Otero
DNF Ruben Gorospe Artabe 1964 Spain Equipo-Euskadi
DNF Javier Palacin Salgado 1971 Spain Equipo-Euskadi
DNF Agustin Sagasti Alegri 1970 Spain Equipo-Euskadi
DNF Sylvain Bolay 1963 France Jolly Componibili - Cage 1994
DNF Zenon Jaskula 1962 Poland Jolly Componibili - Cage 1994
DNF Endrio Leoni 1968 Italy Jolly Componibili - Cage 1994
DNF Pavel Tcherkasov 1972 Russia Jolly Componibili - Cage 1994
DNF Laudelino Cubino 1963 Spain Kelme - Avianca - Gios
DNF Ángel Edo 1970 Spain Kelme - Avianca - Gios
DNF Adriano Baffi 1962 Italy Mercatone Uno - Medeghini
DNF Simone Biasci 1970 Italy Mercatone Uno - Medeghini
DNF Mario Cipollini 1967 Italy Mercatone Uno - Medeghini
DNF Gian Matteo Fagnini 1970 Italy Mercatone Uno - Medeghini
DNF Sergio Barbero 1969 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Walter Castignola 1970 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Vassili Davidenko 1970 Russia Navigare - Blue Storm
DNF Roberto Giucolsi 1968 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Lubos Lom 1965 Slovakia Navigare - Blue Storm
DNF Fabrizio Settembrini 1967 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Massimo Strazzer 1969 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Valerj Baturo 1970 Russia Porcelana Santa Clara
DNF Oleg Klevtsov 1971 Armenia Porcelana Santa Clara
DNF Manuel Rodriguez Gil 1967 Spain Porcelana Santa Clara
DNF Eloy Santamaria Pereda 1970 Spain Porcelana Santa Clara
DNF David Assuncao Fernandez 1968 Portugal Sicasal - Acral
DNF Carlos Alberto Silva Carneiro 1970 Portugal Sicasal - Acral
DNF Paulo Jorge Moura Ferreira 1970 Portugal Sicasal - Acral
DNF Victor Gamito 1970 Portugal Sicasal - Acral
DNF Sefarim Vieira De Araujo 1966 Portugal Sicasal - Acral
DNF Maarten Den Bakker 1969 Netherlands TVM - Bison Kit
DNF Rob Harmeling 1964 Netherlands TVM - Bison Kit
DNF Tristan Hoffman 1970 Netherlands TVM - Bison Kit
DNF Robert Millar 1958 Great Britain TVM - Bison Kit
DNF Jesper Skibby 1964 Denmark TVM - Bison Kit
DNF Gert-Jan Theunisse 1963 Netherlands TVM - Bison Kit

Info

RaceVuelta a España
Nation Spain
DateApril 25th-15th
Edition1994
ClassificationGT
Extra Compare top four

Tony Rominger