1993 Vuelta a España

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Tony Rominger 1961 Switzerland CLAS - Cajastur 96t 07' 03''
02 Alex Zülle 1968 Switzerland ONCE + 29''
03 Laudelino Cubino 1963 Spain Amaya Seguros + 8' 54''
04 Oliverio Rincón 1968 Colombia Amaya Seguros + 9' 25''
05 Jesus Montoya Alarcon 1968 Spain Amaya Seguros + 10' 27''
06 Pedro Delgado 1960 Spain Banesto + 11' 17''
07 Erik Breukink 1964 Netherlands ONCE + 17' 58''
08 Melcior Mauri 1966 Spain Amaya Seguros + 19' 53''
09 Johan Bruyneel 1964 Belgium ONCE + 20' 01''
10 Fernando Escartín 1968 Spain CLAS - Cajastur + 23' 27''
11 Ignacio Gaston Crespo 1963 Spain CLAS - Cajastur + 27' 45''
12 Mikel Zarrabeitia 1970 Spain Amaya Seguros + 28' 25''
13 Hernan Buenahora 1967 Colombia Kelme - Xacobeo + 31' 24''
14 Luca Gelfi 1966 Italy Mapei - BC Azzuro - Viner + 34' 44''
15 Robert Millar 1958 Great Britain TVM - Bison Kit + 34' 52''
16 Javier Murguialday 1962 Spain Amaya Seguros + 34' 59''
17 José Ramón Uriarte 1967 Spain Banesto + 37' 05''
18 Jon Unzaga 1962 Spain CLAS - Cajastur + 37' 11''
19 Peter Meinert Nielsen 1966 Denmark TVM - Bison Kit + 39' 15''
20 Francisco Mauleón Unsain 1965 Spain CLAS - Cajastur + 41' 06''
21 Marino Alonso 1965 Spain Banesto 41' 47"
22 Eduardo Chozas 1960 Spain Aritach - Filipinos 41' 56"
23 Arsenio González 1960 Spain CLAS - Cajastur 43' 16"
24 Federico Echave 1960 Spain CLAS - Cajastur 43' 37"
25 Jesus Blanco Villar 1963 Spain Deportpublic - Otero 47' 06"
26 Gerrit de Vries 1967 Netherlands TVM - Bison Kit 47' 46"
27 Luis Perez Garcia 1966 Spain Festina - Lotus 48' 34"
28 Sefarim Vieira De Araujo 1966 Portugal Sicasal - Acral 57' 36"
29 Julian Gorospe 1960 Spain Banesto 57' 39"
30 Federico Garcia Melia 1968 Spain Deportpublic - Otero 59' 18"
31 Jose Luis De Santos Ambas 1968 Spain Banesto 1t 03' 59"
32 Romes Gainetdinov 1967 Russia Festina - Lotus 1t 04' 23"
33 Nestor Mora 1963 Colombia Kelme - Xacobeo 1t 05' 36"
34 Vicente Aparicio 1969 Spain Amaya Seguros 1t 05' 41"
35 Laurent Jalabert 1968 France ONCE 1t 13' 05"
36 Viktor Klimov 1964 Ukraine Deportpublic - Otero 1t 14' 24"
37 Laurent Dufaux 1969 Switzerland ONCE 1t 19' 35"
38 Miguel-Angel Martinez 1967 Spain ONCE 1t 19' 53"
39 Enrico Zaina 1967 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi 1t 21' 19"
40 José Martín Farfán 1965 Colombia Kelme - Xacobeo 1t 24' 00"
41 Antonio Miguel Diaz 1968 Spain Kelme - Xacobeo 1t 24' 13"
42 Juan Tomás Martínez 1962 Spain Sicasal - Acral 1t 25' 36"
43 Santos Hernández 1967 Spain Mapei - BC Azzuro - Viner 1t 25' 39"
44 Fabio Hernan Rodriguez Hernandez 1966 Colombia CLAS - Cajastur 1t 26' 15"
45 Anselmo Fuerte 1962 Spain Kelme - Xacobeo 1t 27' 43"
46 Zbigniew Spruch 1965 Poland Lampre - Polti - Colnago 1t 30' 25"
47 Roberto Sierra Aguerro 1967 Spain CLAS - Cajastur 1t 31' 19"
48 Dag Otto Lauritzen 1956 Norway TVM - Bison Kit 1t 32' 10"
49 Fernando Quevedo Salazar 1964 Spain Amaya Seguros 1t 33' 14"
50 Serguei Outschakov 1968 Ukraine Lampre - Polti - Colnago 1t 34' 22"
51 Bruno Leali 1958 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi 1t 35' 02"
52 Antonio Politano 1967 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi 1t 37' 54"
53 Tom Cordes 1966 Netherlands Amaya Seguros 1t 40' 39"
54 Herminio Diaz Zabala 1964 Spain ONCE 1t 44' 27"
55 Joaquim Sampaio 1970 Portugal Sicasal - Acral 1t 47' 53"
56 Carmelo Miranda Gonzalez 1969 Spain Aritach - Filipinos 1t 51' 50"
57 Gianluca Tonetti 1967 Italy Mapei - BC Azzuro - Viner 1t 53' 53"
58 Roberto Pelliconi 1962 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi 1t 55' 43"
59 Asiat Saitov 1965 Russia Kelme - Xacobeo 1t 57' 58"
60 Ramón González Arrieta 1967 Spain Festina - Lotus 1t 58' 04"
61 José Luis Santamaria 1968 Spain Banesto 1t 58' 08"
62 Manuel Cunha Tavares 1962 Portugal Sicasal - Acral 2t 01' 58"
63 Djamolidine Abdoujaparov 1964 Uzbekistan Lampre - Polti - Colnago 2t 04' 13"
64 Acacio Da Silva Mora 1961 Portugal Lampre - Polti - Colnago 2t 04' 34"
65 Eleuterio Anguita 1969 Spain Deportpublic - Otero 2t 04' 58"
66 Alberto Leanizbarrutia 1963 Spain ONCE 2t 05' 15"
67 Jose Rodriguez Garcia 1966 Spain Deportpublic - Otero 2t 06' 33"
68 Andrea Noè 1969 Italy Mapei - BC Azzuro - Viner 2t 06' 42"
69 Alfredo Irusta 1968 Spain Deportpublic - Otero 2t 09' 19"
70 Marco Lietti 1965 Italy Lampre - Polti - Colnago 2t 09' 48"
71 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands TVM - Bison Kit 2t 10' 56"
72 Roberto Lezaun 1967 Spain Banesto 2t 12' 03"
73 Ángel Edo 1970 Spain Kelme - Xacobeo 2t 12' 21"
74 Massimo Podenzana 1961 Italy Navigare - Blue Storm 2t 14' 11"
75 Francisco Espinosa Sempere 1962 Spain CLAS - Cajastur 2t 14' 14"
76 Orlando Sergio Rodrigues 1969 Portugal Aritach - Filipinos 2t 14' 27"
77 Fabio Bordonali 1963 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi 2t 14' 42"
78 Carlos Gararreta Lazaro 1967 Spain Deportpublic - Otero 2t 19' 19"
79 Roberto Torres Toledano 1970 Spain Festina - Lotus 2t 19' 39"
80 Felix Manuel Garcia 1968 Spain Aritach - Filipinos 2t 20' 29"
81 Jose Angel Vidal Martinez 1969 Spain Kelme - Xacobeo 2t 22' 03"
82 Viktor Rjakinski 1967 Ukraine Deportpublic - Otero 2t 22' 44"
83 Marek Szerszynski 1960 Poland Lampre - Polti - Colnago 2t 26' 44"
84 Fernando Pinero Gallego 1967 Spain Festina - Lotus 2t 28' 06"
85 Stephen Hodge 1961 Australia ONCE 2t 28' 32"
86 Antonio Sanchez Garcia 1970 Spain Amaya Seguros 2t 28' 45"
87 Argimiro Blanco Costa 1966 Spain Sicasal - Acral 2t 29' 12"
88 Luis Diaz de Otazu Galarza 1966 Spain ONCE 2t 29' 41"
89 Alfonso Gutierrez G. 1961 Spain Aritach - Filipinos 2t 30' 00"
90 Adriano Baffi 1962 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi 2t 30' 10"
91 Stefano Zanini 1969 Italy Navigare - Blue Storm 2t 31' 16"
92 Bart Voskamp 1968 Netherlands TVM - Bison Kit 2t 32' 19"
93 Manuel Pascual Soler 1969 Spain Aritach - Filipinos 2t 32' 21"
94 Davide Bramati 1968 Italy Lampre - Polti - Colnago 2t 36' 19"
95 Danny In't Ven 1968 Belgium Collstrop - Assur Carpets 2t 37' 53"
96 Fabrizio Bontempi 1966 Italy Mapei - BC Azzuro - Viner 2t 39' 08"
97 Hendrik Redant 1962 Belgium Collstrop - Assur Carpets 2t 39' 17"
98 Fabrizio Settembrini 1967 Italy Navigare - Blue Storm 2t 41' 45"
99 Dario Nicoletti 1967 Italy Mapei - BC Azzuro - Viner 2t 41' 48"
100 Jan Goessens 1962 Belgium Collstrop - Assur Carpets 2t 42' 14"
101 Willy Willems 1963 Belgium Collstrop - Assur Carpets 2t 43' 26"
102 Johnny Dauwe 1966 Belgium Collstrop - Assur Carpets 2t 44' 11"
103 Tristan Hoffman 1970 Netherlands TVM - Bison Kit 2t 44' 11"
104 Andrei Teteriouk 1967 Kazakhstan Mapei - BC Azzuro - Viner 2t 46' 18"
105 Peter Verbeken 1966 Belgium Collstrop - Assur Carpets 2t 47' 00"
106 Ignacio Garcia Camacho 1968 Spain Kelme - Xacobeo 2t 47' 43"
107 John Talen 1965 Netherlands TVM - Bison Kit 2t 48' 19"
108 Mauro Consonni 1968 Italy Mapei - BC Azzuro - Viner 2t 48' 53"
109 Thierry Marie 1963 France Festina - Lotus 2t 52' 17"
110 Jean-Paul Van Poppel 1962 Netherlands Festina - Lotus 2t 55' 00"
111 Erwin Nijboer 1964 Netherlands Aritach - Filipinos 2t 56' 58"
112 Gert Jakobs 1964 Netherlands Festina - Lotus 3t 10' 19"
113 Patrick Evenepoel 1968 Belgium Collstrop - Assur Carpets 3t 14' 51"
114 Jose-Antonio Espinosa Hernandez 1969 Spain Deportpublic - Otero 4t 01' 21"
DNF Luis-Alberto Camargo 1965 Colombia Aritach - Filipinos
DNF Luis Edgar Espinosa 1967 Colombia Aritach - Filipinos
DNF Álvaro González de G. 1970 Spain Aritach - Filipinos
DNF Jean-Francois Bernard 1962 France Banesto
DNF Armand de Las Cuevas 1968 France Banesto
DNF Aitor Garmendia 1968 Spain Banesto
DNF Marc Bouillon 1968 Belgium Collstrop - Assur Carpets
DNF Klaus De Muynck 1967 Belgium Collstrop - Assur Carpets
DNF Ivan Ivanov 1960 Russia Deportpublic - Otero
DNF Martin Earley 1962 Ireland Festina - Lotus
DNF Harald Maier 1960 Austria Festina - Lotus
DNF Jose-Santiago Amador Abril 1963 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Ruben Dario Beltran 1964 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Demetrio Cuspoca Fonseca 1963 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Luis-Alberto Gonzalez Gallego 1965 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Armando Moreno Guerrero 1967 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Jose Fabio Moreno Guerrero 1965 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Israel Ochoa 1964 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Julio-Cesar Rangel Melo 1968 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Angel-Miguel Sanabria Acevedo 1967 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Alvaro Sierra 1967 Colombia Gaseos - Glacial
DNF Ángel Yesid Camargo 1967 Colombia Kelme - Xacobeo
DNF Stefano Cortinovis 1968 Italy Lampre - Polti - Colnago
DNF Mirko Gualdi 1968 Italy Lampre - Polti - Colnago
DNF Giovanni Lombardi 1969 Italy Lampre - Polti - Colnago
DNF Marco Giovannetti 1962 Italy Mapei - BC Azzuro - Viner
DNF Juan Carlos González 1964 Spain Mapei - BC Azzuro - Viner
DNF Massimo Donati 1967 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi
DNF Flavio Giupponi 1964 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi
DNF Angelo Lecchi 1966 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi
DNF Germano Pierdomenico 1967 Italy Mercatone Uno - Mendeghini - Zucchi
DNF Walter Castignola 1970 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Michele Coppolillo 1967 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Vassili Davidenko 1970 Russia Navigare - Blue Storm
DNF Fabiano Fontanelli 1965 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Giuseppe Guerini 1970 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Lubos Lom 1965 Slovakia Navigare - Blue Storm
DNF Roberto Pagnin 1962 Italy Navigare - Blue Storm
DNF Manuel Luis Abreu Campos 1963 Portugal Sicasal - Acral
DNF Antonio Pinto De Castro 1959 Portugal Sicasal - Acral
DNF Jorge Manuel Silva Dos Santos 1966 Portugal Sicasal - Acral
DNF Paulo Jorge Moura Ferreira 1970 Portugal Sicasal - Acral
DNF Pedro Manuel Silva Rodrigues 1966 Portugal Sicasal - Acral
DNF Mathieu Hermans 1963 Netherlands TVM - Bison Kit
DNF Scott Sunderland 1966 Australia TVM - Bison Kit
DNF Christoph Demel 1970 Austria Varta - Elk - Basso
DNF Josef Lontscharitsch 1970 Austria Varta - Elk - Basso
DNF Robert Matwew 1967 Germany Varta - Elk - Basso
DNF Uwe Nepp 1966 Germany Varta - Elk - Basso
DNF Nigel Perry 1968 Great Britain Varta - Elk - Basso
DNF Alois Pfleger 1965 Austria Varta - Elk - Basso
DNF Paul Popp 1963 Austria Varta - Elk - Basso
DNF Bernard Rassinger 1963 Austria Varta - Elk - Basso
DNF Josef Regec 1965 Slovakia Varta - Elk - Basso
DNF Patrick Schoovaerts 1964 Belgium Varta - Elk - Basso

Info

RaceVuelta a España
Nation Spain
DateApril 26th-16th
Edition1993
ClassificationGT
Extra Compare top four

Tony Rominger